Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Schimbare kit ambreiaj oferta pret

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

 argonaut, on 30 mai 2022 - 18:36, said:

....
pe vremuri luam ca referinta preturile de pe autokarma.
sunt cu cca 30% mai mici decat in service.
dar daca te duci in service cu piesele tale iti dau garantia doar pe montaj. + monopera mai mare cat sa acopere aia 30% pe care ii pierd.

#38
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
Prin martie am schimbat la un Transit (care e autoutilitara) kitul de ambreiaj si volanta (pe care deja le aveam). Am intrebat fain frumos ce ma costa si omul mi-a spus 480de lei manopera, o las dimineata, o iau dupa amiaza.

Lucrurile n-au mers asa de bine pe cat ma asteptam si intre timp a mai trebuit schimbat un rulment si un semering (de care stiam ca nu sunt ok, dar nu credeam ca e necesar 100%) pe care l-au comandat ei, au schimbat uleiul (nu cerusem, nu stiu daca se scursese, dar probabil a fost necesar), au comandat niste suruburi la volant pentru ca eu pe ale mele le uitasem acasa. In final totalul a fost de vreo 800lei din care 480lei au fost manopera, chiar daca in loc de cateva ore a durat mai bine de o zi jumatate lucratoare timp in care masina le-a ocupat un elevator.

Consider ca oferta primita este putin deplasata.

O alta patanie a fost la un Ford focus c MAX la care m-a costatt un rulment de presiune 450lei si 350lei manopera.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
pe aia cu placutele de frana de pe spate cred ca am mai scris-o
vb cu baietii 100 lei placutele lor  + 100 manopera ok
doar ca discurile erau PRAF de la rugina, efectiv aveau cratere in ele.
comanda unele nu se protivec la grosime ca pe golf 6 sunt vreo 4 variante din fabrica
se duc ei dupa altele => 500lei toata distractia.

funy a fost la ulei vin eu cu ulei pe norma doar ca 0w30 vai ca e prea subtire.... hai baieit puneti-l pe asta ca altu nu e in magazin.... nu sefu se se pune 15w40.... baieti are norma de motor pe el? da, atunci asta mi-l puneti... ca eu nu merg in 5000ture sa bag w40.... eu merg 2000-3500 si pt asa ceva asta e ok. vai sefu ca e masina dv. exact nu vreau sa aud de ulei gros. si na ca merge brici.

#40
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 omen66, on 30 mai 2022 - 20:57, said:

O alta patanie a fost la un Ford focus c MAX la care m-a costatt un rulment de presiune 450lei si 350lei manopera.

din cate stiu, schimbat ambreiaj, volanta, rulment de presiune se fac toate odata de obicei si manopera e cam aceeasi pt fiecare in parte.

pentru autor, manopera volanta probabil e bagata in plus. cele 10 ore lucratoare s-ar putea sa fie cumul de la 2 3 mecanici, nu inseamna ca dureaza 10 ore.

la un diesel, volanta ok e 3000+ Posted Image

#41
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Și eu pot să confirm că autoproclamații "mecanici auto" aparțin diverselor categorii de prăduitori întâlniți în țărișoara asta.

#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 arg, on 30 mai 2022 - 21:06, said:

pe aia cu placutele de frana de pe spate cred ca am mai scris-o
vb cu baietii 100 lei placutele lor  + 100 manopera ok
doar ca discurile erau PRAF de la rugina, efectiv aveau cratere in ele.
comanda unele nu se protivec la grosime ca pe golf 6 sunt vreo 4 variante din fabrica
se duc ei dupa altele => 500lei toata distractia.

funy a fost la ulei vin eu cu ulei pe norma doar ca 0w30 vai ca e prea subtire.... hai baieit puneti-l pe asta ca altu nu e in magazin.... nu sefu se se pune 15w40.... baieti are norma de motor pe el? da, atunci asta mi-l puneti... ca eu nu merg in 5000ture sa bag w40.... eu merg 2000-3500 si pt asa ceva asta e ok. vai sefu ca e masina dv. exact nu vreau sa aud de ulei gros. si na ca merge brici.

E funny să asculți povești vânătorești, dar nu cred că l ajută pe inițiator.

#43
the_renegade

the_renegade

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2021

View Postarg, on 30 mai 2022 - 21:06, said:

funy a fost la ulei vin eu cu ulei pe norma doar ca 0w30 vai ca e prea subtire.... hai baieit puneti-l pe asta ca altu nu e in magazin.... nu sefu se se pune 15w40.... baieti are norma de motor pe el? da, atunci asta mi-l puneti...
Esti destept...

Cat despre preturi, daca ii spui unuia ca il costa 3000-3500 de lei manopera pentru schimbatul unei turbine la un Nissan Qashqai 2019 vrea sa te ia la bataie. Ce nu stie el, e ca pentru a schimba turbina trebuie sa demontezi toata partea frontala a masinii si sa scoti motorul afara. (nu, nu iese pe sus).

Inititator, spune marca, modelul si motorizarea si iti dau eu timpii oficiali de reparatie de la reprezentanta.

#44
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Acum citiva ani eram in IT,am inlocuit un senzor esp la o masina si am crezut ca am nevoie de tester sa sterg eroarea.Am apelat la un amic ce avea un service,omul tocmai schimba la un Qasqai motorul cu totul din motiv de turbina moarta.A motivat ca manopera costa la fel.

#45
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.08.2020
Îți trimit în privat nr unui mecanic din Timișoara. Și repet, mecanic, nu hoț la drumul mare. Îl găsești în service-ul Dinamo (AutoRecord) din Calea Lugojului, lângă Pădurea Verde.
Romică se numește.

#46
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Postthe_renegade, on 31 mai 2022 - 20:30, said:

Inititator, spune marca, modelul si motorizarea si iti dau eu timpii oficiali de reparatie de la reprezentanta.
TOYOTA Avensis (T25) [03.2003 - 11.2008] hatchback - 1.8 (ZZT251) 95 KW - 1ZZ-FE

#47
the_renegade

the_renegade

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2021
Timpi de reparatie oficiali din reprezentanta:

5 ore pentru schimbat kit de ambreiaj.
5:06 ore pentru volanta (daca schimbi doar volanta).
30 de minute pentru schimbat uleiul la cutia manuala
1 ora pentru schimbat ulei cutie automata.

Timpii de mai sus nu se cumuleaza deoarece in schimbul kitului de abreiaj se include schimbul uleiului (cutie manuala). In plus, tinand cont ca ambreiajul este deja demontat , mai adaugi 15-20 de minute in plus pentru volanta.

As spune ca maaaaxim 6:30 ore e ok pentru ambreiaj + volanta + furca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate