Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Cum sa gasesti avocat asa repede ?!

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,738
  • Înscris: 15.06.2007

View Postexqusit_drunk, on 26 mai 2022 - 11:19, said:

În București și în județe există organizația profesională a avocaților numită „Barou” și pe site-ul acestei organizații există lista cu toți membrii și cu datele lor de contact. Trebuie doar date câteva telefoane și se găsește un avocat care să vină în 2 ore.
si exista avocatul din oficiu. Unul desemnat "din oficiu" daca nu ai deja unul. Avocatii la inceput de cariera pot primi telefoane noaptea, ca sa vina sa reprezinte un ametit care a "calcat pe bec" . Ramane la latitudinea avocatului daca preia sau nu cazul.

#56
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

View PostMinettoMatoi, on 28 mai 2022 - 14:36, said:

Oricum nu era doar suspect, asa a zis ala aiurea, dar deja probele ADN coincideau, deci pe 10 iulie 2019 cand au venit (ca atunci a fost facut clipul ala), deja era sigur ca el e. Pe langa ca a si recunoscut acolo "a fost un accident..n-am vrut".
Ai dreptate, cum sa vina un avocat in 2 ore la un parlit ! Deci aia au vb la misto poate au zis ce zice legea si atat, ca daca era dupa ai, n-ar fi zis porcaria asta imposibila.

Pe langa ca nu ai de unde-l lua la ora aia, unde suni si asa mai departe.

Cu Colectivu iar ai dreptate, asa manarie a fost, eu banui ca accidentul a fost pus la cale...sunt putin offtopic, dar as vrea sa deschid topic despre asta, ca sa nu fim offtopic aici.
Ala se cheama suspect. Faptul ca s-a gasit o proba ADN la un loc al faptei nu te face automat vinovat, la fel cum si faptul ca tu recunosti ceva nu te face automat vinovat (poate recunostea fapta ca sa acopere pe cineva, se intampla destul de des astfel de "recunoasteri" pentru a acoperi adevaratul vinovat).
Pana nu ai o condamnare definitiva si irevocabila nu esti vinovat. Ori cel din clip nu pare nici macar ca e trimis in judecata inca... abia de acum urmeaza procedura de trimitere in judecata.

Iti dai seama ca majoritatea din noi am fost la un moment dat la locul petrecerii unei infractiuni, ori asta nu ne face vinovati de fapta care s-a comis inainte sau dupa ce am fost noi acolo. Daca maine te duci intr-o clinica, unde bei un pahar de apa (deci lasi pe langa amprente si ADN), iar dupa ce pleci intra unul si omoara doctorul acolo, tu crezi ca esti automat vinovat si ca e normal sa fii considerat vinovat doar pentru ca la locul crimei s-a gasit ADN-ul tau si s-au gasit si amprentele tale?

Da, oamenii cinstiti nu au avocati, ba mai mult nici macar nu cunosc vreunul... cei ce au avocati pe speeddial sunt infractorii cu fapte multe la activ, si de obicei avocatii sunt parte din infractiunile comise, ca in ziua de azi cele mai multe infractiuni se comit cu ajutorul avocatilor... s-au dus vremurile alea de gainarii solo.

#57
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,035
  • Înscris: 04.09.2018
O fi fost suspect dar a si recunoscut, dar daca zici ca nici asta nu conteaza, ce sa mai zic. Ca fraieru s-a dat de gol, l-o fi intimidat si ala zicand "sta in pieptu tau ce ai facut", nu stiu daca a facut special ca sa recunoasca sau nu. Si ala a zis "a fost un accident..." crezand ca aia-s 100 % siguri ca el e, daca nu zicea nimic nu stiu cum era.
Normal ca ala din clip nu era trimis in judecata inca, ca abia au dat de el acuma, urmeaza totul.
Eu unu nu am fost la locul petrecerii unei infractiuni, slava domnului.
Ca de multe ori te poate lua pe tine ca suspect sau ceva, de stai pe la politie destul, sau poate chiar sa zica ca esti vinovat desi nu esti, ptr ca, chiar habar nu au sa lucreze, sau chiar special, ca sa aiba cazuri rezolvate.
E periculos.

Ca ei nu isi dau silinta sa scoata nevinovatie, ci invers.

Dar la el era putin clar zic eu, ciocanul cu care s-a lovit victima, lipsea si din casa lor, ca nevasta stia asta, ADN pe ciocanul folosit la crima, acelasi adn al lui.
Aici nu poate fi confuzie, ce naiba.

Cu avocatu da, nu are oricine, de aia si ma miram de ce i s-a zis aluia sa caute avocat si sa aduca in 2 ore, era absurd.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate