Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Cum sa gasesti avocat asa repede ?!

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Am vazut ceva si m-am mirat, in urmatorul videoclip e vb de un tanar care a ucis o femeie in Anglia, au venit astia acasa la el aici in Romania sa-l aresteze, ii zice ca trebuie sa-si caute un avocat daca vrea si sa vina in 2 ore acolo acel avocat, parerea mea despre ce e in clip este ca e absurd, de unde naiba sa ia ala avocat in 2 ore ?! Cum se face chestia asta ? Ca eu nu vad cum.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AL_-Ow6rCeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca sa nu mai zic ca ma mir de ce s-au dus 8-9 insi ptr un om !
Voi ce parere aveti ?
Am pus clipul ca poate unii recunosc cazul si stiu despre ce e vorba.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Se cheamă internet: https://www.bishopsg...lhoCWCUQAvD_BwE în Anglia sau https://www.avocatur...iRoCPHQQAvD_BwE - Românistan. Dincolo anchetele (și munca în general) au alt ritm decât la noi.

Edited by __Dan__, 26 May 2022 - 11:12.


#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
În București și în județe există organizația profesională a avocaților numită „Barou” și pe site-ul acestei organizații există lista cu toți membrii și cu datele lor de contact. Trebuie doar date câteva telefoane și se găsește un avocat care să vină în 2 ore.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMinettoMatoi, on 26 mai 2022 - 10:40, said:


Ca sa nu mai zic ca ma mir de ce s-au dus 8-9 insi ptr un om !

Care a ucis o femeie...

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Pai daca este in Romania are drept la Avocat din oficiu

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Nu trebuie sa-si caute avocat pe net, ala arestat are deptu' la avocat din oficiu pe care il cheama politia.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View PostMarianG, on 26 mai 2022 - 11:23, said:

Pai daca este in Romania are drept la Avocat din oficiu
Dacă nu-ți permiți unul pe bani sau rezultatul ți-e indiferent, e cea mai bună soluție Posted Image

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,768
  • Înscris: 06.09.2004
stai linistit ca in general cine se stie cu musca pe caciula are deja un avocat pe speed dial… fereste-te tu sa ajungi in situatia aia si o sa fie totul ok      :)

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Trebe si ban, nu numa' musca pe caciula. Pana ai scos telefonu' din buzunar si l-ai deblocat deja ti-o zburat vreo 500 de euro direct de pe card, inca 300 cand ai apasat pe speed dial. Dupa aia te taxeaza la minut. :D

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
N-are cum sa ajunga avocatul in 2 ore. Mie mi-a luat ieri peste o ora sa ajung la dentist.
Ar trebui ca avocatul respectiv sa fie imbracat, spalat pe dinti si cu cheile in contact, asteptand telefonul de la tine.

Desigur, ai dreptul nu si obligatia. Asta rezolva cumva problema la nivel formal.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmaccip, on 26 mai 2022 - 11:42, said:

N-are cum sa ajunga avocatul in 2 ore.

In Dej? Tu ai vazut Dej-u'? :D

Avocatii din oficiu sunt pe "ture". Astfel, la 3 dimineata politia se uita pe lista sa vada cine-i "de serviciu" si il suna. In Dej garantat ajunge in 2 ore si daca vine cu patu' in spate.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 01.08.2006
Sau avocatul are cabinetul langa politie. Doar e locul unde cererea se intalneste cu oferta :))

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

View Postedy_wheazel, on 26 mai 2022 - 11:46, said:

In Dej? Tu ai vazut Dej-u'? Posted Image

Avocatii din oficiu sunt pe "ture". Astfel, la 3 dimineata politia se uita pe lista sa vada cine-i "de serviciu" si il suna. In Dej garantat ajunge in 2 ore si daca vine cu patu' in spate.
Dej e un oarecare oras.
Hai sa scriu mai precis ce-am vrut sa scriu

∀ [ Oras H ∈ Span(Oras) ], ∀ [ Infractor i ∈ H) ],  ∃ Avocat v ∈ Span(Avocat) | Dist(v, i)< 2.

Posted Image

Edited by maccip, 26 May 2022 - 12:17.


#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
@ OP, hai sa iti spun la ce se refera ce ai vazut tu in clip. se refera la faptul ca politia este obligata sa astepte 2 ore avocatul din momentul in care persoana le transmite ca a luat legatura cu el. ca sa intelegi. la 06.00 iti fac cioc cioc la usa cu mandat de perchezitie. tu le deschizi si le spui ok, va rog asteptati sa imi sun avocatul. il suna pe avocat, avocatul confirma ca vine, din acel moment politistii cronometreaza 2 ore in care se uita la ceas si nu fac nimic. cand au trecut 2 ore ei incep procedurile indiferent ca avocatul vine sau nu.

#15
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

View Postbai3tzash, on 26 mai 2022 - 11:50, said:

Sau avocatul are cabinetul langa politie. Doar e locul unde cererea se intalneste cu oferta Posted Image)
Nu cred ca exista oras unde cabinetele de avocatura sa fie langa politie.
In majoritatea oraselor cabinetele de avocatura sunt grupate in zona din jurul Tribunalului. Si rare sunt cazurile in care intr-un oras Tribunalul sa fie vecin cu Politia.
Oricum in cazul respectiv avocatul clar vine de acasa, ca sigur nu e un avocat la ora aia la birou.
Si apropo, pare ca e vorba de un suspect, nu de un condamnat, deci in clip nu e vorba de un tanar care a ucis o femeie in Anglia, ci de cineva suspectat.
Ce amuzanti sunt politistii cand intreaba daca au in casa obiecte interzise precum ar fi cutite... de parca ar fi cutitele interzise si de parca ar exista vreo casa in lumea asta unde nu exista cutite. Nu mai zic si de topoare, cred ca pana si majoritatea oamenilor de la apartamente au un topor, nu mai discut de cei de la casa care garantat au unul.
La fel ca aia cand dau comunicate si spun ca in casa suspectului au gasit cutite si o zic pe un ton ca si cum ar fi clara vinovatia, ca doar un infractor are cutite in casa. :D

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
De fapt, 2 ore se așteaptă avocatul ales, dacă nu a apărut în alea 2 ore, se continuă procedura cu avocat din oficiu.

E logic, nu știu ce ți se pare ciudat, dacă avocatul ales e in Brazilia, la carnaval, stă toată lumea după el ?

#17
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 11.01.2006
IN CRAIOVA este o problema extrem de neplacuta.DORESC sa caut un avocat ,dar POLITIA avand camere video peste tot si urmarindu-ma non stop ,suna la avocatul la care doresc sa ma indrept si-l intimideaza.Asta se  cheama ca imi ingradesc accesul la o justitie corecta ,nu mai spun ca doua masini de POLITIE au incercat sa ma intimideze,barandu-mi calea ,cand ma indreptam spre instanta de judecata.
ASTA nu s-ar fi intamplat daca toata cercetarea POLITIEI nu ar fi fost un FAKE NEWS URIAS ,nu m-ar impiedica sa fac plangere impotriva cercetarii abuzive care tine de peste un an,cu rezultat zero pentru ei,deoarece dosarul penal deschis pe numele meu este o inscenare ordinara.
POLITIA din CRAIOVA este o POLITIE de gubernie ruseasca ,nu de UE!
NU mai vorbesc de faptul ca sunt avocati care dau cu subsemnatul la POLITIE ,multi chiar au fost politisti inainte,care nu or sa va apere corect!
ASA ca aveti grija ce avocati va puneti!
NICI macar la doctor pentru tratament medical nu mai am voie,mi-au spus ca doctorul la care am fost programat nu mai profeseaza si m-au redirectionat la un alt doctor,o femeie ,care nu a dorit nici macar sa se uite la mine,spunandu-mi ca doctorul la care initial fusesem programat era disponibil in alta zi,deci totul a fost o minciuna.
ASTA ca sa afle tot mai multa lume despre ce abuzuri face POLITIA in Romania,ca sa nu se mai intample altadata!

Edited by CABLE MAN, 26 May 2022 - 13:49.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMinettoMatoi, on 26 mai 2022 - 10:40, said:

Ca eu nu vad cum.
cu bani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate