Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Atentie la primire sms cu continut de tip: a ti primit un nou mesaj vocal de la...

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
Salutare colegi,

De azi am inceput sa primesc mesaje ciudate/virusate/scam pe telefon, nu imi dau seama de unde, poate ma lamuriti voi, n am mai patit asa ceva pana acum, deoarece am grija pe ce intru.
Aveti idee careva? atasez imaginea mai jos.

https://imgur.com/a/sCHeGQP

Multumesc anticipat!

#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 29.10.2017
La naiba, chiar de zilele astea am inceput sa primesc si eu mesajele, cam unul chiar doua pe zi
La fiecare mesaj se schimba numarul si link-ul din SMS
Numerele alea nu cred ca au vreo treaba, adica nu are sens sa le contactezi probabil un sistem seteaza un numar random ca sender

#3
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022

Quote

Ai un n ou mesaj voc a l
Sunt spatii intre litere...cam ciudat.

Edited by rares3968, 25 April 2022 - 21:31.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 24.09.2017
da, mi s-a intamplat si mie si eu am doar numarul de la munca. asta e, delete si gata. au primit destul de multi.

#5
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
si mie dar exact dupa ce am postat un anunt pe OLX

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Primesc si eu.
In cateva ore am primit vreo 6.

View Postrares3968, on 25 aprilie 2022 - 21:31, said:

Sunt spatii intre litere...cam ciudat.
Exact asa si la mine.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Încă nu.

#8
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
La mine nu e cu spaţiu, dar am primit mesaj vocal cică de la şeful (sunt şomer deocamdată) şi era un site din... Slovenia. Azi am mai primit mesaj. Îl voi şterge. Bine că de-a lungul timpului "am luat tramvaiul prin informaţie" şi deci încerc să-mi dau seama dacă e o ţeapă.
Mă întreb ce tramvaiu' 5 e pe acel site. Scam, te anunţă că câştigi vreun premiu?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrisstonne, on 25 aprilie 2022 - 22:06, said:

Încă nu.
Nici eu

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
Si eu primesc, dar nu e niciun dubiu: DELETE

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
tocmai am sters 2 azi
sint de acelasi fel cu cele descrise de voi mai sus, cu spatii intre litere si o exprimare nu foarte corecta.
eu nu am avut nici o tangenta cu olx sau alte situri ciudate...

#12
ovidiupop

ovidiupop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2007
Si eu am primit astazi doua sms. Stire de acum cateva ore.

Un atac cibernetic pe scară largă este în desfășurare, astăzi, iar vizați sunt utilizatorii serviciilor de telefonie din România. Aceștia primesc mesaje de tip sms care le pot virusa dispozitivele sau pot extrage informații personale sensibile.
Mădălin Dumitru, expert în securitate cibernetică, a dat detalii, la Antena 3, despre atacul cibernetic și sfaturi pentru utilizatorii vizați de acesta.
"Este un atac cibernetic la scară largă. Foarte mulți cetățeni din România au primit acest mesaj cu un link. Recomandăm tuturor să nu dea click pe acest link și să șteargă de îndată acest mesaj.
Se pare că este un virus, un troian bancar, care este programat să extragă informații sensibile și să infecteze telefoanele utilizatorilor.
Pentru cei care au dat deja click pe link, sfatul este resetarea la setările din fabrică ale telefonului, pentru că există riscul că acest virus să fie persistent", a explicat expertul la Antena 3.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001

View Postovidiupop, on 25 aprilie 2022 - 23:14, said:

.
Pentru cei care au dat deja click pe link, sfatul este resetarea la setările din fabrică ale telefonului, pentru că există riscul că acest virus să fie persistent", a explicat expertul la Antena 3.
Cum așa? "Expertul" doar soluția reset a gasit-o?
Doar click pe link și gata? Nu trebuie oare apăsat pe yes, ok sau next?
In mod implicit nu se permite instalarea din surse externe a vreo unei aplicații.

#14
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
s-a anuntat ca este un atac cibernetic si sa nu deschideti link-ul ala .... si oricum e dubios.

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Am primit și eu două. Unul l-am șters, al doilea s-a dus singur în spam.

#16
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009
Și eu am primit mai multe.  Am dat click pe acel link și  m-a direcționat către căsuța vocală digi. Îmi apărea numărul de telefon și sa dau next.  Dar am ieșit și am dat block și am șters mesajele.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Buna dimineata,
Incepanad de sambata pana in prezent am primit peste 10 sms-uri de la numere care par sa fie din Romania dar nu sunt in agenda mea. In SMS apare textul, citez:
"A i primit un nou mesaj vocal de la..." sau "A ti primit un nou mesaj vocal de la..."
Urmeaza un nume necunoscut sau o insiruire de litere fara sens, sunt indemnat sa accesez un link.
Mi s-a parut ciudata formularea a ti primit sau a i primit pe urma m-am gandit ca o fi ceva legat de tipul de mesaje care se trimit de obicei de Sarbatori, Ieri am zis sa fac o incercare, sa verific. Eu am abonament digimobil, nu am primit niciodata mesaje vocale prin retea, nu am trimis, folosesc whatsapp pentru asa ceva. Initial am crezut ca e ceva mai nou, ca sunt eu in urma cu ultimele facilitati ale telefoniei mobile, et (de ex, nu am cont facebook). Am dat click pe link, am fost trimis sa descarc o aplicatie de android de pe unul din saiturile de aplicatii, altul decat google play. nu am retinut numele aplicatiei recomandate, avea terminatia .apk, am cautat numele respectiv in goole play si nu era acelasi nume, am renuntat sa instalez. Am sters toate mesajele, regret ca nu le-am pastrat, sa va arat cum arata.
Astazi de dimineata m-am gandit sa caut informatii online, ce am gasit:
https://www.observat...-lasat-un-mesaj
Asa ca fiti atenti!
Nu-mi amintesc daca la mine aparea link asemanator celui din articol, adica .....ru dar acum sunt convins ca era acelasi tip de mesaj.
L.E.
Acum am vazut ca deja era deschis un subiect cu acelasi continut:
https://forum.softpe...e-sms-dubioase/
Scuze, ieri am fost plecat toata ziua, nu am mai intrat pe forum.

Edited by altuser09, 26 April 2022 - 05:54.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001

View Postaltuser09, on 26 aprilie 2022 - 05:48, said:

Am dat click pe link, am fost trimis sa descarc o aplicatie de android de pe unul din saiturile de aplicatii, altul decat google play. nu am retinut numele aplicatiei recomandate, avea terminatia .apk, am cautat numele respectiv in goole play si nu era acelasi nume, am renuntat sa instalez.
Deci fara acordul expres al utilizatorului pt a instala o aplicație, nu se întâmplă nimic dacă dai tap doar pe link.

Doar in rețeaua Digi s-au primit astfel de mesaje?

Edited by dorin_2k, 26 April 2022 - 06:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate