Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Atentie la primire sms cu continut de tip: a ti primit un nou mesaj vocal de la...

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
In toate retelele se trimit.
Targetul nu e pe retea ci pe numere.
Din ce am observat primesc doar numerele ce au fost facute public, ori prin metoda siteuri de anunturi, ori prin metoda declararii numarului la o autoritate publica (ex Reg Comertului).
Am 2 numere care sunt inscrise in toate bazele de date posibile de la toti operatorii de marketing, toate firmele posibile (de vanzari, curierat, telemarketing, sondaje, etc) n-au primit nimic.
Am numar care e inscris doar la Reg Comertului si a primit SMS. Si in situatia asta sunt multe cunostinte.
Am cunostinte care au facut prostia sa vanda pe siteuri de anunturi folosind numarul personal unde e singurul loc public unde si-au lasat numarul si au primit SMS.

Deci nu cred ca au spart sau cumparat vreo baza de date, ci pur si simplu s-au folosit de bazele de date publice. Bine, tehnic au cumparat baza de date de la reg comertului, care e accesibila doar contracost.

#38
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Eu am șters din start acele sms-uri. Nici nu m-am mai complicat să le deschid.

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLordulCapdeMort, on 27 aprilie 2022 - 17:32, said:

Eu am șters din start acele sms-uri. Nici nu m-am mai complicat să le deschid.
Dar acum un an de ce nu ai făcut la fel?
Dacă mai primești un astfel de sms te rog sa mi-l trimiti prin pm.

#40
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
am primit 5 pana acum, ultimul azi, toate pe acelasi numar de telefon desi sunt destul de grijuliu cu datul numarului de telefon, a fost folosit totusi pe la cateva institutii.
toate smsurile au fost identificate automat de telefon si trimise in spam, android 12 pe un pixel daca conteaza.
jenant si pt operatori si pt institutii ca inca persista problema asta.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 represor, on 27 aprilie 2022 - 22:28, said:

jenant si pt operatori si pt institutii ca inca persista problema asta.
Da a ar filtra operatorii sau nus ce instituții aceste SMS, ar veni unii să facă scandal de ce le îngrădit dreptul lor de a primi mesaje.
E bun așa. Selecția naturală.

#42
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Am 4 numere in reteaua Digi. Eu de ce nu primesc sms-uri d'astea?

#43
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sa ne mai distram:
Ai u n n ou mes aj v  o cal  de la sef ul  tau  c-24-12-22-112.hsd1.il.comcast.net/nzl/?BQZLuqnt5HXL-Jvl58 u
Pana acum am avut mesaje vocale de la:
-un prieten
-firma de asigurari
-altele pe care nu le-am retinut
-acum, de la seful meu!
Adica eu mi-am trimis mesaj mie! De pe un nr de telefon pe care nu-l detin! Voi puteti sa faceti asta?
Sa vedem ce mai urmeaza, pana acum am blocat toate numerele de pe care am primit dar numerele de pe care primesc, se schimba mereu.

Edited by altuser09, 28 April 2022 - 07:37.


#44
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

 Puferiu_, on 28 aprilie 2022 - 07:25, said:

Am 4 numere in reteaua Digi. Eu de ce nu primesc sms-uri d'astea?

si eu am mai multe abonamente, si la digi cateva si la orange si mi-a fost afectat un singur numar de digi ... nu cred ca are legatura cu reteaua, cel mai probabil au fost sifonate ceva baze de date gen registrul comertului.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie sa fii foarte "hotărât" să patești ceva.
De 4 ori trebuie sa confirmi până îl descarci
Attached File  Screenshot_2022-04-28-08-56-15-270_com.android.chrome.jpg   81.08K   31 downloadsAttached File  Screenshot_2022-04-28-08-56-27-697_com.android.chrome.jpg   66.54K   33 downloadsAttached File  Screenshot_2022-04-28-08-56-41-834_com.android.chrome.jpg   72.11K   30 downloadsAttached File  Screenshot_2022-04-28-08-56-52-804_com.android.chrome.jpg   83.07K   30 downloads

Și apoi să instalezi acel apk iar trebuie sa dai voie din setări.

Și nici numărul afișat nu e al meu.
Foarte slabă tentativa de phising asta.
Cred că e novice indianul ce a făcut-o.

Edited by dorin_2k, 28 April 2022 - 08:03.


#46
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
nu este foarte inteligenta dar e totusi ca un virus slab cu o rata foarte mare de infectare ... castiga afectand un numar mare de tinte ... daca ajunge la 10M de utilizatori si 1/1000 e gasca rezulta 10k de gaste impuscate.
daca scoti in medie 10 USD/tinta afectata rezulta un profit destul de incurajator pt un indian neinteligent.

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
La mulți nu au ce date sa "fure", ca nu au aplicații bancare în telefon.

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
10M afectați nu se poate. 20 milioane cartele SIM active sunt. Nu a fost un atac în masa.

#49
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
eu doar ti-am dat un exemplu de calcul nu foarte optimist, evident ca nu am de unde sa stiu cati au fost afectati in mod real ( sa piarda efectiv bani), la fel cum nu am de unde sa stiu cat l-a costat pe "indian" sa faca manevra asta de fishing ... totusi, daca au facut-o si se ocupa cu asa ceva probabil ca e profitabila la fel cum probabil sunt profitabile si reclamele la "metode garantate de slabit sau marit plua" altfel nu si-ar mai pierde nimeni timpul sa le faca ... chiar daca, tu sau eu, nu vom da click pe ele si nu vom pune botul la asa ceva nici in 2000 de ani.

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Pai eu am incercat. Trebuie de 4 ori sa confirmi până se descarcă acel apk.
Apoi din setări sa dai accept pt instalarea din alte surse.
Nu e "simplu" să instalezi acel virus.
Doar pe android se instalează acel apk
Nu am aflat încă ce face acel apk.
Ce trimite din telefon?


#51
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
[ https://i.imgur.com/tpIYqwY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Spatiile alea dintre litere oare îs puse intenționat să treacă de filtrele anti spam?

#53
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 dorin_2k, on 28 aprilie 2022 - 08:00, said:

Trebuie sa fii foarte "hotărât" să patești ceva.
De 4 ori trebuie sa confirmi până îl descarci
Depinde de setari.
De obicei cei nepriceputi dau Yes la orice apare, ca nu prea inteleg ce le cere si de teama sa nu strice ceva dau Yes.
Ajuta si Google la treaba asta care a urmat strategii obligarii utilizatorilor sa dea permisiuni fara numar si a lasat dezvoltatorii sa faca aplicatii prin care cer permisiuni fara numar desi nu fac decat sa aprinda lanterna... si daca nu activezi net, gps, nu dai acces la contacte, mesaje si conturi nu merge aplicatia. Oamenii au fost obisnuiti sa fie fortati sa accepte orice pentru ca altfel nu le merge. Si acum se vad roadele strategiei Google.
Si asa ajung sa aiba activate autodownload, activata instalarea de catre browser a apk-urilor.
Cei mai priceputi stiu sa isi seteze telefonul si stiu la ce sa dea Yes si la ce nu.

#54
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 dorin_2k, on 28 aprilie 2022 - 14:53, said:

Spatiile alea dintre litere oare îs puse intenționat să treacă de filtrele anti spam?
Sunt puse pentru identificare.
Daca acest mesaj se regaseste ulterior pe alt sait, insamna ca a fost trimis unui numar valid.
Spoiler


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate