Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Demisie de la job

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In orice caz, nu iti da demisia pana nu semnezi contract cu alta companie.

#38
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Te invat eu. Am avut situatie similara.

Le spui ca vrei sa pleci cu acordul partilor, la data de:  (alegi si tu o data, de exemplu peste 2 saptamani)
Ei vor spune, probabil - NU.
Apoi tu le spui ca ai dovezi privind ore suplimentare neplatite(sau cu liber). Le dai si o cifra "x" ore numai anul asta. Si ca o sa mergi pana la ITM sa intrebi daca e legala treaba.

La momentul asta vor fi de acord cu demisia e la orice data vrei tu, chiar de maine.

#39
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006

View Postrobert8197, on 03 martie 2022 - 15:13, said:

i am zis ca ii trimit demisia si a bagat-o pe aia ca ai functie de conducere, 30 zile preaviz,etc
I am zis ca alea 30 zile de preaviz se compenseaza cu ce am mucit in plus pe gratis pana acum.

Nu merge asa. Daca ai in scris, oficial, de la superiorul ierarhic ca ti-a impus sa muncesti peste program sau in zilele libere, neplatit, e caz de ITM.
Gandeste-te ca asa fiecare om care isi da demisia poate invoca ce activitate a avut in companie si ca merita lasat mai repede.

Iesiri ai, zic eu, urmatoarele
- stai in preaviz
- negociezi cu ei altfel (acordul partilor, zile de concediu bagate in preaviz, daca mai ai zile de concediu)

Exista si iesirile de care ai mai auzit, cu amenintari, cu bagat picioarele si pleci, cu batut joc de munca incat sa te invite ei afara, dar nu cred ca merita efortul.

Nu stiu ce mai e la ITM in ziua de azi.
In 2008-2009 am avut o perioada foarte nefasta. Nu gaseam de munca, interviuri picate pe linie (proaspat absolvent si cu un prim serviciu care s-a incheiat repede). M-am "angajat" la o firma de 2 lei ca altceva nu gasisem. Am fost foarte fraier - m-a tinut 2 luni jumate fara niciun act, intai in probe si apoi tot amanat. Salariul, la negru bineinteles, era o bataie de joc sinistra.
Intre timp tot cautam, dar nu gaseam nimic, eram si eu aerian complet. Pana la urma inaintea Pastelui mi-a dat al doilea "salariu" - tot o suma mizerabila. Mi-am luat adio si ajuns acasa am sunat la ITM descriind situatia (da, stiu, era altceva daca mergeam personal dar probabil tot un rahat faceam, ca nu puteam dovedi ca am "lucrat" acolo, in fine). Raspunsul fatucii de la ITM "mai usor domnu', ca e Pastele".
La mine nu era Pastele.
De asta zic ca daca treci la amenintari cu ITM-ul si alte chestii s-ar putea sa iti creezi tot tu atmosfera incarcata si tot ca el faci.
Da-ti demisia, fa fix ce trebuie sa faci conform contractului (nu mai mult) si gata.

#40
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
La momentul asta ITM isi face treaba. Daca primesc sesizare, vin neanuntati, verifica tot. Amenzile nu se mai dau la gramada, ci pentru fiecare angajat nedreptatit.
Si se cam lasa cu amenzi usturatoare, odata veniti in control, nu pleaca fara un minim de 20.000.

Da, varianta cea mai ok este sa se cada la intelegere. Dar nu uitati ca asa cum angajatul face concesii, la fel trebuie sa faca si angajatorul.
Nu-i corect ca unul doar sa dea, iar altul doar sa primeasca.

In cazul meu - similar - am mentionat la HR ca de la munca ma opresc la ITM. Dupa 2 ore, aveam deja toate formalitatile facute, am fost liber de-a 2-a zi; desi inainte tineau cu dintii de preaviz, ba chiar incepusera cu sicane.

Edited by florinel, 03 March 2022 - 16:24.


#41
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Nu acuz ITM de nimic. Nu am mai avut discutii cu ei de atunci si e posibil sa fi fost un caz izolat, desi mi s-a parut scarbos argumentul acelei angajate.
La mine era si altceva, nimic de zis.
In cazul tau, Florinel, am banuiala ca firma respectiva se simtea grav cu musca pe caciula si avea alti scheleti in dulap. Cine stie.
Dar, din nou, noi facem scenarii. Daca merge cineva la ITM si reclama ca a fost obligat sa faca ore suplimentare gratis, sa spunem ca ITM-ul vine in inspectie. Crezi ca vor sari alti colegi, "a da, si eu fac des?". E nevoie de dovezi.
Stiu ca in practica este mai greu ca in teorie, dar in momentul in care o firma incepe cu mizerii din astea, cel mai bine e ca angajatul sa inceapa deja sa caute, cat nu e un obicei.

#42
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.12.2008

View Postambr0zie, on 03 martie 2022 - 13:29, said:

Au platit. A fost dublu ultimul salariu. Atat de jos nu au ajuns. Ii dadeam in judecata. Dar eu as fi preferat sa am macar 2 saptamani libere in care sa ma odihnesc. Eram in starea aia de oboseala crunta.
Cu altceva m-au furat si n-am avut ce sa le fac, eu imi dadusem demisia in februarie si trebuia sa primesc un bonus pentru activitatea din anul precedent (voiau sa-l dea de 1 martie), fusesem deja informat ca am indeplinit criteriile bla bla bla. Apoi am primit gaura din covrig pentru ca mi-au zis ca asta nu e doar un premiu pentru anul precedent, ci si bonus de fidelitate.
Sincer m-am sters undeva cu bonusul lor, nu imi mai pasa, dar a fost alt gest de melteni.
Eu am primit bonus-ul dupa 4 luni de la despartire , doar pe 8 luni , m-am trezit cu banii in cont.
Multinationala chinezeasca

#43
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014
Ce vrei să faci, oficial orele suplimentare se prestează la cererea managerului, cu semnătură ca să fie clar. E parte din codul muncii. Nu ai cerut, ai făcut munca gratis.

Mergând înainte, stai în preaviz dacă nu te înțelegi amiabil, și nu fă ore suplimentare dacă nu ți-a cerut șeful cum am zis mai sus. Nu are ce sa îți facă, atât timp cât nu îți bați joc de munca ta.

Dacă faci ore suplimentare, sa fie pe cale oficială, și le pui și pe alea la preaviz.

Asta e, tot ce vreau sa spun e ca cel mai bine ieși din situația asta respectând regulile. Așa nu au ce să îți facă.

Oricum, așteaptă-te să te pună la muncă serios, preavizul e ocazia patronilor să se răzbune că i-ai lăsat cu ochii în soare.

#44
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postrobert8197, on 03 martie 2022 - 10:22, said:

Salut,

Vreau sa plec de la actualul job pentru ca ma cheama din timpul liber la munca( munca pe gratis) si le am zis ca nu mai lucrez pe  gratis si le trimit demisia.
Am primit raspuns ca trebuie sa stau in preaviz.

Cum e mai usor sa scap de aici?

eu nu inteleg cum unii lucreaza "fortat" pe gratis in timpul liber.
cand un simplu telefon la itm si se rezolva instant problema.

#45
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View PostpexCom, on 04 martie 2022 - 01:30, said:

Ce vrei să faci, oficial orele suplimentare se prestează la cererea managerului - si cu acordul angajatului -, cu semnătură ca să fie clar. E parte din codul muncii. Nu ai cerut, ai făcut munca gratis. Nu exista munca gratis in codul muncii !

Mergând înainte, stai în preaviz dacă nu te înțelegi amiabil, și nu fă ore suplimentare dacă nu ți-a cerut șeful cum am zis mai sus. Nu are ce sa îți facă, atât timp cât nu îți bați joc de munca ta.

Dacă faci ore suplimentare, sa fie pe cale oficială, și le pui și pe alea la preaviz.

Asta e, tot ce vreau sa spun e ca cel mai bine ieși din situația asta respectând regulile. Așa nu au ce să îți facă.

Oricum, așteaptă-te să te pună la muncă serios, preavizul e ocazia patronilor să se răzbune că i-ai lăsat cu ochii în soare.

Multe afirmatii din auzite.
Orele suplimentare nu e necesar sa fie cerute cu semnatura. Orice ora in plus la munca e considerata ora suplimentara. Evident, pentru evitarea abuzurilor, angajatorul poate refuza, motivat, comensarea partiala sau totala.
Un simplu e-mail in care ceri conducerii plata celor "x" ore suplimentare din perioada... sau compensarea cu zile libere este dovada acceptata de ITM. La fel si raspunsul la acest mail.

Nu faci ore suplimentare in preaviz - in nicio circumstanta, nici daca arde firma.
Iar afirmatia ca te pune la munca serios e copilareasca. Ei te pot pune, iar tu iti faci treaba strict in limitele fisei postului; cu viteza scazuta (oboseala de la atatea suplimentare) si firma nu te poate afecta cu nimic. Te-ai prezentat la lucru strict in orele prevazute....la revedere.
De obicei, in perioada de preaviz, firmele cam taie accesul demisionarului din orice sisteme informatice(mai ales atunci cand situatia e tensionata) - practic te lasa fara munca, doar sa fii prezent la program.

#46
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrobert8197, on 03 martie 2022 - 15:13, said:

...problema e ca m am saturat sa vin in timpul liber la munca neplatit, la ultima faza i am zis sa-mi dea un liber in plus saptamana viitoare ca nu mai muncesc pe gratis, la care am primit raspuns ca ma sanctioneaza (ceva de genul ca nu vin la munca cand ma
cheama) si i am zis ca ii trimit demisia si a bagat-o pe aia ca ai functie de conducere, 30 zile preaviz,etc
I am zis ca alea 30 zile de preaviz se compenseaza cu ce am mucit in plus pe gratis pana acum.
...

ai reacționat impulsiv
viața trebuie trăită cu diplomație...

data viitoare, că va exista o „dată viitoare” - că-i .ro :( - va trebui să vii prima lună peste program - să le arăți că ești disponibil pt companie, apoi să nu mai stai peste program decât cu hârtiuță!

dacă se-nțelege că relația trebuie să fie echitabilă, atunci ai câștigat, dacă nu - cauți altceva de lucru (la servici faci numai nazuri), iar la momentul găsirii - toată lumea va fi fericită!

#47
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.06.2010
Pune-le fratioare demisia pe masa. Din momentul ala se schimba total raportul de forte. Ei vor vrea sa scape de tine pen' ca din momentul demisiei nu mai ai nici un interes sa tragi, poti sa acumulezi inside info, esti deja balast, samd. Iar tu pe de alta parte nici n-o sa mai dai vreun randament, ca n-ai de ce. Efectiv ii incurci si probabil dupa o zi sau doua sau in primul w/e o sa-ti spuna politicos sa pleci, ca au alte probleme pe cap, inclusiv sa-ti caute inlocuitor iar tu poti sa-l virusezi.

Eu mi-am dat demisia acum vreo dooj de ani, eram ombilico del mondo in firma si chiar credeam ca o sa se roage de mine sa mai stau sa fac training cu ceilalti, smooth transition, bla, bla. Dus rece, la o ora si putin dupa demisie a venit raspunsul de afara: ia-ti catrafusele si tai-o, lasa cheile la plecare. Ulterior nu le-a fost prea usor, am devenit concurentul lor number one, in doi ani au dat faliment iar eu le-am preluat clientii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate