Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Evacuare hota

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Salutare,

Am nevoie de un sfat si poate ma puteti ajuta cu unul. A fost nevoie sa maresc gaura de evacuare a hotei de la 110mm la 150mm. Fiind un spatiu foarte ingust, nu a intrat carota, astfel incat a fost nevoie sa maresc gaura cu burghiul. Am facut-o de 160mm prin care vreau bag un tun de plastic de 160mm, apoi un tub flexibil de 150mm in el.
2 intrebari.

1) blocul a avut pe exterior un capac de 110mm, frumos tencuit etc. Eu am cam spart tencuiala, capacul n-a cazut, se tine de plasa aia din tencuiala, dar fatada blocului a avut de suferit putin (ma rog, a cazut putin tencuiala din jurul capacului). E legala treaba asta ?

2) Daca ploua prin gaura, se poate infiltra apa pe langa tub... pot aparea probleme ? Dar daca cade capacul exterior si atunci ramane doar tubul de plastic portocaliu si ploua in el, poate ajunge apa in hota ? Stiu ca trebuie sa aiba ceva capac anti-retur dar nu stiu cat tine ala.


Atasez 2 poze cu gaura cu si fara tub.

Mersi

Attached Files


Edited by CristiCronik, 28 February 2022 - 17:23.


#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Vrei sa lasi tigania aia pe exterior? cu capacul ala prins in doua-trei firisoare de plasa?
Cumpara un capac ca cel din poza, il pui frumos, tencuiesti pe langa el si iese o treaba ca lumea.
Succes.
Attached File  КФ-open-1.jpg   91.09K   6 downloads

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,268
  • Înscris: 13.03.2017
1 - e ilegal doar daca treci prin structura de rezistenta (stalp sau perete de rezistenta)
2 - daca panta de inclinare a tubului este spre interior- DA - intra apa = problem
     daca panta de inclinare a tubului este spre exterior - NU - nu intra apa = no problem

#4
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 10.01.2019
De legal sa zicem ca e in zona gri, se poate spune ca strica fatada blocului daca e la strada. Daca ai cat de cat acces cand timpu iti permite da jos capacul vechi si pune un capac de 160 pe teava aia portocalie si repari frumos peretele. Daca nu ai acces poti apela la un alpinist utilitar care sa faca treaba. Nu prea intra apa acolo daca tubul este orizontal sau descendent, ce intra este foarte putina si aerul suflat de hota o arunca afara si o usuca.

Edited by AlexD2, 28 February 2022 - 19:43.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
moral (probabil si legal), ar trebui sa refaci fatada. Se reabiliteaza un bloc pe la mine si cei care se ocupa au precizat ca cine are gand sa puna aer conditionat trebuie sa monteze suportii inainte de aplica polistirenul, altfel nu mai au voie sa atinga fatada fara aprobare de la primarie... asa o fi, eu cerut unii noi in locul celo existneti, mai mari, ca sa fiu sigur ca merg si pe viitor.

apoi, chiar trebuie 160mm pentru o bucatarie de bloc?

#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 CristiCronik, on 28 februarie 2022 - 17:21, said:

Am nevoie de un sfat si poate ma puteti ajuta cu unul. A fost nevoie sa maresc gaura de evacuare a hotei de la 110mm la 150mm.

De ce ? Nu ai gasit reductie de la 150 la 110 ?
( am intrebat prea tirziu :D )

 CristiCronik, on 28 februarie 2022 - 17:21, said:

... si atunci ramane doar tubul de plastic portocaliu si ploua in el, poate ajunge apa in hota ? ...
Pune si tu un poloboc in tubul portocaliu si vezi daca este in panta sau in rampa. Daca l-ai montat (din greseala) in rampa, ai scapat de griji.

Cumpara si o grila pentru tubul de 160 si asta este. Indiferent cum ai montat tubul de 160 (rampa/panta) daca pui afara grila adecvata, nu are cum sa intre ploaia in hota.

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Este ilegal. Blocurile sunt avizate de comisia de cultura, care verifica fatadele. Teoretic iti poate face cineva reclamatie. Trebuie reparat.
Poate sa intre apa, si in timp iti macina caramida. Depinde cata intra. Pot sa intre pasari, sau alte animale care cauta caldura.

#8
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Merci fain. Am luat un un capac de exterior si fac pe alpinistul cumva. Il prind cu ceva silicon

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate