Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Honda vs Yamaha vs Kawasaki

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,810
  • Înscris: 17.12.2019
Sunt mai mult decât începător pentru că abia la primăvară voi da probele practice pentru obținerea categoriei ”a”. Asta înseamnă că nici despre motorete nu știu prea multe așa că vă cer părerea în prvința achiziției.
pe lista scurtă au rămas:
Honda XL650V Transalp 650cc 52CP, Prima inmatriculare: 2004, Km in bord: 56516
Yamaha TDM 900, 900cc 85CP, Prima inmatriculare: 2002, Km in bord: 54583
Kawasaki Versys 650 650cc 63CP, Prima inmatriculare: 2007, Km in bord: 53787.
Prețul este aproximativ același la toate trei. Ca tip de moto, transalpul ar fi cel mai aproape de ceea ce-mi doresc dar are dezavantajul alimentării prin carburator și din poze pare să-i fi fost schimbat carenajul pentru că e absolut impecabil deși pe codiță are ceva urme ale timpului. Faptul că versys-ul are alimentarea pe injecție îl aduce puțin în fața transalpului. Yamaha e mai mult așa să fie podiumul complet.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,882
  • Înscris: 13.07.2011
Cel mai important este sa ai ABS pe ea. In rest mergi pe un model mai nou. Totusi intre Kawasaki si Yamaha vorbim de 5 ani diferenta si avans technologic. Bine exista modele la Kawasaki care pana in 2021 nu aveau ABS. Eu as merge pe Kawasaki strict din punctul de vedere al anului. Yamaha are 20 de ani vechime, aici vorbim totusi de un oldtimer.

Dar pe langa asta trebuie si un test drive. La motocicleta este mai diferit ca la masina, trebuie sa te si simti comfortabil cu motorul, sa ai o pozitie ok, sa o poti manevra tu usor si asa mai departe.

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,810
  • Înscris: 17.12.2019
Toate sunt oldtimer, toate sunt fără abs, nu au nici măcar sistem cbs. Nu cred că pot fi încercate pentru că sunt neînmatriculate la care se adaugă și lipsa, deocamdată, a categoriei de permis. Chiar dacă aștept cu achiziția până vine permisul, tot nu cred că se dau motociclete începătorilor pentru teste.

Edited by exqusit_drunk, 17 February 2022 - 12:52.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,882
  • Înscris: 13.07.2011
Cauta ceva cu ABS (sau minim CBS) ca si incepator. Crede-ma acest lucru este mai mult decat important, mai ales ca vad ca mergi pe modele touring care sunt mai grele.

#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,810
  • Înscris: 17.12.2019
În bugetul meu nu știu să existe vreo motocicletă care să aibă măcar cbs. Abia încape motorul cu injecție.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 07.11.2006
Doar asa de putini cai-putere?


View Postexqusit_drunk, on 17 februarie 2022 - 12:04, said:

Honda XL650V Transalp 650cc 52CP,
Yamaha TDM 900, 900cc 85CP,
Kawasaki Versys 650 650cc 63CP,


#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,810
  • Înscris: 17.12.2019
Da, nu se recomandă începătorilor motociclete mari și/sau puternice așa că toți merg pe 650 sau pe aproape. de aceea nu au nici foarte multă electronică.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadisz, on 17 februarie 2022 - 14:39, said:

Doar asa de putini cai-putere?
Nu-s chiar asa de putini, daca faci raportul cai putere/ kg iti da cam cat la o masina de vreo 350 cp

#9
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Uite, asta te poate ajuta sa te decizi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YbovNiQlCY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by VOC, 17 February 2022 - 14:52.


#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Transalp sunt motociclete foarte fiabile, cai putere sufucienti si cuplu la turatii joase, dar ar fi bine sa ai peste 1.80 m inaltime.
Daca preturile sunt cam egale ia-o clar pe cea cu motor alimentat prin injectie, ai scapat de sincronizat carburatoare, inlocuit membrane si de inecat motorul la rece sau evaporat benzina din camerele de nivel constant.

Edited by spooky51, 17 February 2022 - 14:56.


#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postadisz, on 17 februarie 2022 - 14:39, said:

Doar asa de putini cai-putere?
Te-ai urcat vreodata pe o motocicleta? 52 cp sunt suficienti sa trimita un incepator pe campiile vesnic verzi.
Pune la socoteala faptul ca omul nu vrea o vitezana, deci accelaratia instanta nu e un factor decisiv in achizitia lui. Oricum si cu 52cp accelerezi binisor, iar 100km/h sunt la fel si pe un motor de 52cp si pe un motor de 150cp.

@OP: Kawa pare sa fie alegerea. Sunt convins insa ca pana iei permisul si ajungi sa faci achizitia efectiva, vor mai aparea si alte optiuni pe lista ta.

Edited by Lowrider, 17 February 2022 - 15:00.


#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostLowrider, on 17 februarie 2022 - 14:55, said:

Te-ai urcat vreodata pe o motocicleta? 52 cp sunt suficienti sa trimita un incepator pe campiile vesnic verzi.
Sunt suficienti si 25 de cai sa te cureti pe moto. Initiatorul a ales perfect modelul de moto dorit, cuplu la turatii joase, protectie de vant, putere suficienta, se pare ca nu e genul donatorului de organe.

#13
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Nu as sugera Tdm pentru începător. E mai mare, greutatea e sus, cuplul e mare. Eu as merge pe transalp sau versys!

#14
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 12.08.2008
Mai bine ca incepator ia un scuter la care nu iti trebuie permis, apoi treci la A1 si dupa ce vei vedea ce si cum treci la motoare de peste 50 cp.. parerea mea ( ficiorul mai are are 2 stricate in magazie din 5 motoare, 3 vandute, ultima are 185 cp /1l si nu vrea sa o mai repare, plus ca sa julit bine de 3 ori cu ea tot atatea costume si casti stricate , are permis de la 16 ani si 15 de cand a urcat pe motoare !)
PS eu nu sufar nici scuterul cand te dor toate cele daca mergi pe motor cativa km.

Edited by mihaiC1, 17 February 2022 - 15:22.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View PostmihaiC1, on 17 februarie 2022 - 15:17, said:

ultima are 185 cp /1l
Yamaha YZF-R1 fabricatie 2007-2008?

#16
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,810
  • Înscris: 17.12.2019
mihaiC1, se pare că nu ai înțeles mare lucru din ce am scris eu.
Postând pe aria moto, mă așteptam să-mi răpundă useri care au ceva cunoștințe atât despre utilizarea cât și despre întreținerea motocicletelor în general și a modelelor menționate în special.
Pentru mine, V2-ul de pe transalp are avantajul cuplului mai mare iar începătorii merg mai degrabă din cuplu decât din puterea la turații mari. Eram aproape decis să-l cumpăr dar carenele schimbate mi-au ridicat un semn de întrebare. Așa am descoperit versysul. Tot săpând pe net, am constatat că toate cele 3 modele de motociclete sunt la același preț ca în 2018 când erau mult mai tinerele, iar de aici și graba de a lua ceva înainte de începerea iureșului de la startul sezonului.
Versysul mai are un avantaj: sunt 2 bucăți disponibile.

Edited by exqusit_drunk, 17 February 2022 - 18:03.


#17
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 12.08.2008
Daca de 15 ani nu mai cunosc motoarele care sunt in curte si ficiorul cade (si a avut noroc !!) dupa 14 ani de permis A...
Are Yamaha si sa stricat alternatorul si e cam rar de gasit, dar dupa 3 accidente sa hotarat ca nu se mai merita un motor.
PS nu vreau sa te descurajez dar sa stii ca motoarele aste nipone sunt greu de reparat.. si sigur au cate o mica problema de la multe cazaturi. astea mai vechi.
PS 2 ia mai bine un chopper daca nu vrei viteza , speederele sunt pt oameni tineri/ donatori de organe..

Edited by mihaiC1, 18 February 2022 - 10:34.


#18
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,810
  • Înscris: 17.12.2019
mihaiC1, nu am zis că nu cunoști ci că nu ai înțeles. Nu comentez faptul că fiul tău a căzut pentru că nu știu de ce și cum și nici nu e treaba mea. Mulțumesc pentru info cu dificultatea reparațiilor pentru yamaha. E un alt minus la adtesa DTM-ului care oricum era pe ultimul loc.
Nu mă interesează chopperle chiar dacă sunt frumoase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate