Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Centrala de balcon pentru toata lumea (Balkonkraftwerk)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Cineva familiar cu conceputul de "Balkonkraftwerk" (centrala de balcon) sau foloseste o astfel de combinatie care se poate baga direct in priza, prin intermediul unui (micro)invertor? Am vazut ca nemtii practica schema asta destul, ei zic ca pana in 600w nu tre sa sa ceri nimanui nicio aprobare.

Din cate am citit pe la ei sau m-am uitat pe youtube, majoritatea se refereau mai degraba la contoarele clasice cu disc care incetinesc (sau chiar dau si inapoi daca nu au piedica). Dar daca in locatie e contor digital atunci banuiesc ca ce nu consumi si injectezi, tot ca consum apare? Daca nu mai intercalezi ceva care sa blocheze injectia dar asta ar complica instalatia si ar urca costurile.

Citeam de unii care s-au aventurat pana la 1kw, dar si de altii carora le-a sarit distribuitoru in cap ca le-a scapat mai multa energie in retea decat au voie (un anumit procent din consumul anual au voie sa injecteze fara probleme). Normal ca celui care iti vinde curentul nu-i convine si o sa-ti citeze din "normative", care unele poate sint lege altele nu, dar cum zicea neamtu "Ce bag eu in priza la mine acasa, n-ar trebui sa fie grija nimanui." Pormin de la premiza ca instalatia apartamentului e refacuta recent, dupa standardele curente.

Attached Files



#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Ai gasit de vanzare in Romania astfel de dispozitive ?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006
Unde-i balconul ala?

#4
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Panouri gasesti, microinvertoare gasesti, mai trebuie cablul acela de bagat in priza. Eu o sa-mi comand unu, ma mananca sa testez.

https://balkonkraftwerk-vertrieb.de/
E si magazin online si apartine "inventatorului" de astfel de sisteme (zice el), nu am vazut steckerul separat acolo, dar tre sa existe in alta parte.

Nu stiu unde e balconul respectiv. Balcon e generic spus, poti pune sistemul oriunde, cu atat mai mult la casa sau pe teren, daca nu vrei sa te complici
cu un sistem clasic de 3kw de 20.000 si esti multumit cu productie mica, sa mai scazi din facturi.

Edited by Meister, 26 January 2022 - 10:00.


#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Aia nu e centrala, e un panou fotovoltaic.

In general ai nevoie de autorizatie sa pui un astfel de panou pe fatada blocului.
De asemenea, un contor inteligent va detecta tensiune in amonte si e posibil sa raporteze posibilitate de frauda daca nu ai un contract de productie de energie.

Edited by Argv, 26 January 2022 - 10:34.


#6
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Posibilitatea consumatorilor de a debita energie in sistem este undeva in epoca de piatra (oriunde in lume). In domeniul asta suntem cam ca inainte de aparitia aplicatiilor ridesharing, aplicatii fintech , airbnb etc intelegeti ideea. Preturile exagerat de mari vor pune presiune pe guverne pentru acceptarea si altor actori in zona asta

#7
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Asa se considera in Romanica, frauda ca vreau sa fiu "verde" la mine in casa? Inca mai caut informatii, daca nu injectez nimic nu ar trebui sa fie probleme dar e greu sa fiu pe faza cand consum/nu consum. In cel mai optimist caz, am soare, bag stecherul in priza si dau drumul la aer conditionat care sa consume jumatate din productie proprie. Dar pe termen lung te saturi sa scoti si sa bagi.

Attached Files



#8
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMeister, on 26 ianuarie 2022 - 10:47, said:

Asa se considera in Romanica, frauda ca vreau sa fiu "verde" la mine in casa? Inca mai caut informatii, daca nu injectez nimic nu ar trebui sa fie probleme dar e greu sa fiu pe faza cand consum/nu consum. In cel mai optimist caz, am soare, bag stecherul in priza si dau drumul la aer conditionat care sa consume jumatate din productie proprie. Dar pe termen lung te saturi sa scoti si sa bagi.
Bagatul si scosul din priza n-ar fi o problema. Pui un contor smart, o priza smart si faci o automatizare simpla. Daca Consumul>X se activeaza stecherul.

#9
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Interesanta ideea.
Chiar te rog sa actualizezi aici in cazul in care montezi

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019

View PostMeister, on 26 ianuarie 2022 - 09:56, said:

Panouri gasesti, microinvertoare gasesti, mai trebuie cablul acela de bagat in priza. Eu o sa-mi comand unu, ma mananca sa testez.
E si magazin online si apartine "inventatorului" de astfel de sisteme (zice el), nu am vazut steckerul separat acolo, dar tre sa existe in alta parte.
Nu stiu unde e balconul respectiv. Balcon e generic spus, poti pune sistemul oriunde, cu atat mai mult la casa sau pe teren, daca nu vrei sa te complici
cu un sistem clasic de 3kw de 20.000 si esti multumit cu productie mica, sa mai scazi din facturi.
Cumpara frate. Te asteptam aici cu rezultatele obtinute. Tu ai inteles atat de repede si bine ce se chinuie altii sa priceapa in ani de zile, la Inginerie Electrica sau Energetica. Atentie, pentru ca o investitie sa se amortizeze (nu ne intereseaza timpul) trebuie ca ea sa produca mai mult decat consuma.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
mai baieti, cu electricitatea nu-i de joaca, mai ales cind este vorba de curent alternativ.
intrebare: cum sincronizezi faza curentului injectat cu faza curentului furnizat de priza, in conditiile in care tu produci curent continuu?

ai idee ce putere medie furnizeaza un panou de dimensiunile celui din imagini?

raspunde-ti (tie insuti) la intrebarile astea si dupa aia aprofundeaza ce scrie nemtalaul ala la el pe site ;)

#12
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007

View Post__Dan__, on 26 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Cumpara frate. Te asteptam aici cu rezultatele obtinute. Tu ai inteles atat de repede si bine ce se chinuie altii sa priceapa in ani de zile, la Inginerie Electrica sau Energetica. Atentie, pentru ca o investitie sa se amortizeze (nu ne intereseaza timpul) trebuie ca ea sa produca mai mult decat consuma.
Imi traduci si mie ce vrei sa zici? La ce consum te gandesti?

View Postr_murphy, on 26 ianuarie 2022 - 11:14, said:

mai baieti, cu electricitatea nu-i de joaca, mai ales cind este vorba de curent alternativ.
intrebare: cum sincronizezi faza curentului injectat cu faza curentului furnizat de priza, in conditiile in care tu produci curent continuu?
ai idee ce putere medie furnizeaza un panou de dimensiunile celui din imagini?
raspunde-ti (tie insuti) la intrebarile astea si dupa aia aprofundeaza ce scrie nemtalaul ala la el pe site ;)
Intrebare de nestiutor, nu de aia s-a inventat inverterul? Ca sa faca din DC-AC?

Edited by andreyvsjoker, 26 January 2022 - 11:19.


#13
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Discutia la panouri cu "scosul investitiei" nu-si are rost. La puterile astea e posibil sa dureze 8-10 ani sau deloc, daca mai moare invertorul pe drum.
Vorbim aici de dragul experimentelor. Pot sa "sacrific" 2 panouri pentru asta. Tre sa ma interesez ce fel de invertor e ala care-l folosesc ei,
astfel incat sa nu am problemele mentionate de murphy.

#14
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Solutii sunt fara numar dar in cazul nostru birocratia te omoara. La noi o astfel de instalatie cu contorul electronic normal iti raporteaza furt de curent, sa vezi atunci belele. Eu am in plan sa fac ceva off grid cu 10 panouri si ceva baterie, decit sa ma leg in birocratie si aprobari mai bine ma lipsesc de curentul lor

#15
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004

View PostMeister, on 26 ianuarie 2022 - 11:24, said:

Discutia la panouri cu "scosul investitiei" nu-si are rost. La puterile astea e posibil sa dureze 8-10 ani sau deloc, daca mai moare invertorul pe drum.
Vorbim aici de dragul experimentelor. Pot sa "sacrific" 2 panouri pentru asta. Tre sa ma interesez ce fel de invertor e ala care-l folosesc ei,
astfel incat sa nu am problemele mentionate de murphy.

Ti-a mai spus cineva : se numesc micro-invertoare on-grid, se gasesc de cumparat, il pui pe un circuit de prize unde stii sigur ca puterea consumata pe acel circuit va fi mereu mai mare decat puterea acelui microinvertor atat timp cat soarele bate pe panouri.
Evident se pot face tot felul de automaizari dar deja depasim nivelul de conostinte al utilizatorului obisnuit.

Edited by pexic, 26 January 2022 - 12:24.


#16
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010

View PostMeister, on 26 ianuarie 2022 - 10:47, said:

Asa se considera in Romanica, frauda ca vreau sa fiu "verde" la mine in casa? Inca mai caut informatii, daca nu injectez nimic nu ar trebui sa fie probleme dar e greu sa fiu pe faza cand consum/nu consum. In cel mai optimist caz, am soare, bag stecherul in priza si dau drumul la aer conditionat care sa consume jumatate din productie proprie. Dar pe termen lung te saturi sa scoti si sa bagi.
Tu poti sa fii verde, sau orice culoare la tine in casa. Poti sa faci ce vrei, atata timp cat nu iese pe usa afara curentul produs de tine.  
Oricum nu doar in Romania se penalizeaza faptul de a injecta in retea fara acte.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Eu m-as baza mai mult pe faptul ca poti consuma ceea ce produci singur. Nu ca ai putea vinde din curentul produs. Asta e ..... o idee greu de implementat in Romania.

Ceva automatizari mai destepte la casa proprie a facut Buhnici. Eu insa nu am rabdare sa ma uit pe youtube la toate explicatiile lui.

Revin , Tocmai ce am vazut pe Linkedin anuntul asta. Deci exista prosumatori destui.

Attached Files

  • Attached File  CEZ.jpg   88.28K   37 downloads


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postandreyvsjoker, on 26 ianuarie 2022 - 11:18, said:

Intrebare de nestiutor, nu de aia s-a inventat inverterul? Ca sa faca din DC-AC?

ai curaj sa cuplezi iesirea inverterului, ala pe care-l stii tu, la priza, sa pompezi curent in retea?

Edited by r_murphy, 26 January 2022 - 17:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate