Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Problema temperatura laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Am doua calculatoare, un laptop, si un desktop. Am instalat everest home edition pe ambele. La dektop, totul bine si frumos, senzorul imi arata temperaturi, viteza de rotatie a coolerului,  temp hard tot.  La laptop (un Toshiba M60), nu imi arata decat temp hard.Am incercat sa ma uit in bios, si nu vad nimic de nici o temperatura. Problema nu ar fi asta, dar mi se pare ca laptopul se incinge destul de rau, si nu mi se pare ca ar merge coolerul. Am instalat si alte programele, gen coolfan,speedfan, ci doar a hardului si tot nu am putut afla temperatura procesorului,ci doar a hardului .  Deci, ce fac?

Edited by mynameismada, 04 April 2006 - 01:53.


#2
313

313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.02.2005

View Postmynameismada, on Apr 4 2006, 02:42, said:

Am doua calculatoare, un laptop, si un desktop. Am instalat everest home edition pe ambele. La dektop, totul bine si frumos, senzorul imi arata temperaturi, viteza de rotatie a coolerului,  temp hard tot.  La laptop (un Toshiba M60), nu imi arata decat temp hard.Am incercat sa ma uit in bios, si nu vad nimic de nici o temperatura. Problema nu ar fi asta, dar mi se pare ca laptopul se incinge destul de rau, si nu mi se pare ca ar merge coolerul. Am instalat si alte programele, gen coolfan,speedfan, ci doar a hardului si tot nu am putut afla temperatura procesorului,ci doar a hardului .  Deci, ce fac?


Inseamna ca acel laptop nu este dotat cu senzori de temperatura...
Daca nu ar functiona coolerul, nu prea ar rezista procesorul mai mult de cateva minute, deci poti sta linistit.

Garantie ai la el?

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Sa zicem ca nu ma bazez pe garantie foarte mult, daca e, il duc intr-un service contra cost. Dar cum un laptop de ultima generatie sa nu aiba senzori de temperatura???

#4
313

313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.02.2005

View Postmynameismada, on Apr 4 2006, 10:33, said:

Sa zicem ca nu ma bazez pe garantie foarte mult, daca e, il duc intr-un service contra cost. Dar cum un laptop de ultima generatie sa nu aiba senzori de temperatura???

Spune-mi, te rog, numele complet al modelului de laptop pe care il ai (M60 e numele seriei).

#5
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
E Toshiba M60 - 189 . uite si un link AICI

Uite si un product tour AICI . Laptopul asta re 2 cooling vents....cred...

Edited by mynameismada, 04 April 2006 - 09:41.


#6
313

313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.02.2005

View Postmynameismada, on Apr 4 2006, 10:39, said:

E Toshiba M60 - 189 . uite si un link AICI

Uite si un product tour AICI . Laptopul asta re 2 cooling vents....cred...

Eu zic sa te bazezi mai mult pe acea garantie si sa mergi sa ti-l schimbe, pentru ca temperaturile le detecteaza placa de baza si ... din cate vad, e o problema cu aceasta.
Un laptop care se vinde second-hand la 1350 Euro nu are cum sa nu "simta" temperaturile.

#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Motherboard chipset Intel alviso i915PM. Poate sa fie o problema de soft...sa reinstalez placa de baza, update la bios, ceva, si sa mearga?

Edited by mynameismada, 04 April 2006 - 10:18.


#8
313

313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.02.2005

View Postmynameismada, on Apr 4 2006, 10:58, said:

Motherboard chipset Intel alviso i915PM. Poate sa fie o problema de soft...sa reinstalez placa de baza, update la bios, ceva, si sa mearga?

Daca spui ca nu detecteaza temperaturile nici in BIOS, atunci este clar o problema hardware.

#9
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Sincer, nu stiu daca detecteaza. Am intrat in bios, m-am uitat peste tot si nu zice nimic de temperaturi, nu am vazut ABSOLUT nimic legat de temperaturi.

#10
313

313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.02.2005

View Postmynameismada, on Apr 4 2006, 11:43, said:

Sincer, nu stiu daca detecteaza. Am intrat in bios, m-am uitat peste tot si nu zice nimic de temperaturi, nu am vazut ABSOLUT nimic legat de temperaturi.

Ar fi o idee sa reinstalezi Windows-ul atunci...

#11
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
este aproape imposibil ca un laptop modern sa nu aiba senzori de temeratura pe toate componentele esentiale. Probabil ca Everestul nu citeste deoarece nu cunoaste controllerele pentru acest model de laptop, sau senzorii sunt defecti.
Ai instalat toate driverele pentru Power managemet  care sunt pentru orice laptop? ar trebui sa le gasesti pe site-ul producatorului. Doar XP-ul nu e suficent, e nevoie si de driverele specifice produsului.
O sa revin dupa ce mai caut detalii despre modelul asta de Toshiba.

#12
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
sincer cred ca da. Chestia e ca la hard detecteaza temperatura (undeva pe la 42 de grade). La procesor insa nimic.

@ianus   Te rog daca gasesti, ca ma chinui si eu sa caut, daca modelul asta de laptop (M60-189) are 2 coolere sau nu.   Am rulat 3dmark05, si in mod sigur am auzit un cooler, chestia e ca ventilatorul de dedesubt nu se misca.

#13
Somebody_alx

Somebody_alx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.12.2005

View Postmynameismada, on Apr 4 2006, 12:17, said:

sincer cred ca da. Chestia e ca la hard detecteaza temperatura (undeva pe la 42 de grade). La procesor insa nimic.

@ianus   Te rog daca gasesti, ca ma chinui si eu sa caut, daca modelul asta de laptop (M60-189) are 2 coolere sau nu.   Am rulat 3dmark05, si in mod sigur am auzit un cooler, chestia e ca ventilatorul de dedesubt nu se misca.

E de la praf. :death:

#14
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Laptopul e nou...si oricum m-am uitat la ventilatorul ala de dedesubt si nu are praf....

#15
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
eu am un M60 - 159. Le fel se vede numai temperatura hdd-ului. Restul il face biosul .. nu cred ca e cazul sa iti faci probleme.

#16
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
rog cei care nu au laptop sa nu mai posteze doar de dragul postarii .... e pueril!!!!

#17
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Enervanti sunt indivizii astia de la Toshiba ! Au impartit produsele pe regiuni si daca le cauti pe site-ul lor central nici nu apar...tre' sa cauti pe tari.
Buun, daca laptopul tau e intr-adevat M60-189, atunci apartine de regiunea franceza. detaliile tehnice despre produs le gasesti aici:
http://fr.computers....5411&service=FR
(nu se mentioneaza insa cate ventilatoare are).
brosura tehnica e aici:
http://fr.computers....tellite_M60.pdf

Toate driverele si utilitarele legate de acest produs trebuiesc cautate aici:
http://fr.computers.....jsp?service=FR
Selectezi Catégorie- Portables, Famille- Satellite, Séries produit- Satellite M series, Modèle -Satellite M60; apoi
Système d'exploitation - Win XP, Pays -tout, Langue des drivers - ce doresti, de preferinta engleza sau franceza.
La "Type de Driver" alegi driverul sau utilitarul de care ai nevoie, ai de pilda drivere video, sunet, LAN, touch pad etc. Iei ce ai nevoie.
Sugerez sa faci download si la urmatoarele programe: PC diagnostic tool (poate o sa stie sa citeasca temperaturile) si Power Saver.

Cam atat pe moment. Nu e nimic grav ca nu zice in BIOS nimic de temperaturi, iar laptourile se cam incalzesc, in primul rand deoarece au componente foarte compacte si inghesuite.

#18
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Mersi muuult de tot de raspunsuri si pt ajutor. O sa revin cu detalii, sper ca totul sa fie ok

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate