Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Discuții despre COVID-19 - Valul 5

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4352 replies to this topic

#667
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017
Încă un studiu optimist cu privire la Omicron:

Quote



Valul de infecție s-a deplasat cu o „viteză fără precedent” și a provocat o boală mult mai ușoară decât tulpinile anterioare, a arătat un studiu pe pacienți infectați cu COVID de la un mare spital din orașul sud-african unde a fost înregistrat primul focar al variantei Omicron.

„Dacă acest tipar continuă și se repetă la nivel global, este probabil să vedem o decuplare completă a ratelor de cazuri și de deces”, au spus cercetătorii. Asta sugerează că „Omicron poate fi un prevestitor al sfârșitului fazei epidemice a pandemiei de COVID, dând startul fazei sale endemice”.

Studiul de la Steve Biko Academic Hospital Complex a analizat evidențele a 466 de pacienți din valul actual și 3.976 valurile anterioare.



#668
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,773
  • Înscris: 07.02.2003

 axisborn, on 08 ianuarie 2022 - 23:33, said:

De fapt, indicii despre diverse probleme gen miocardita, tromboze etc sunt destule.
Astea nu sunt chestii pe termen lung si oricum le faci si in boala indiferent daca faci forme usoare->medii.

 axisborn, on 08 ianuarie 2022 - 23:47, said:

Din câți bani fac acum ?
Ce importanta are... orice companie farmaceutica face bani multi.

 axisborn, on 08 ianuarie 2022 - 23:47, said:

Dacă ești tânăr, sănătos ai deja șanse infime de a face i firma gravă,
Infime pana faci.

#669
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Inca o tulpina de parca cele existente nu erau de ajuns...Posted Image

O nouă tulpină a coronavirusului a fost descoperită în Cipru. A fost denumită Deltacron

Quote

Ministrul Sănătății din Cipru, Michalis Hadjipantelas, a anunțat sâmbătă descoperirea unei noi variante de către oamenii de știință ciprioți, anunță Cyprus Mail.
Dr. Leontios Kostrikis, conducătorul echipei de oameni de știință care lucrează în cadrul laboratorului de biotehnologie și virologie moleculară al Universității din Cipru, a declarat că a fost identificată noua variantă de coronavirus în 25 de cazuri, dintre care 11 la persoane spitalizate.
Kostrikis a explicat că noua variantă, care a fost numită Deltacron, are aceeași bază genetică a variantei Delta, alături de unele dintre mutațiile tulpinei Omicron.
https://www.g4media....EAkLXDBAO9sAnxE

#670
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017
Eu aștept tulpina Megatron :D

#671
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 axisborn, on 08 ianuarie 2022 - 23:26, said:

Ete scârț...și vaccinat tot te infectezi , tot faci boala, chiar daca mai ușor, tot " survivor" esti.
Faci boala dar mult mai usor si fara ca virusul sa aiba timp sa-si faca de cap si sa ramai cu sechele.

 axisborn, on 08 ianuarie 2022 - 23:26, said:

Și de unde știi tu că nu o să apară și efecte grave de la vaccinuri? Neobservate încă?
Pentru ca mai citesc si alteva decat etichetele de bere si inteleg ce se intampla in jurul meu.

#672
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

 Mr_Woppit, on 09 ianuarie 2022 - 00:19, said:





Pentru ca mai citesc si alteva decat etichetele de bere si inteleg ce se intampla in jurul meu.

Bagi tu mana în foc ca după 6 boostere nu exista nici o șansă să facă rău organismului?

#673
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 30.08.2006

 chaosss, on 09 ianuarie 2022 - 00:15, said:

O nouă tulpină a coronavirusului a fost descoperită în Cipru. A fost denumită Deltacron

E normal sa fie chiar si sute de mutatii minore care nu vor ajunge sa fie descoperite vreodata decat poate accidental. Natura functioneaza pe principiul "trial and error" si a unor modelari matematice ( sirul lui Fibonacci). Cu cat sunt mai multe tulpini minore cu atat mai bine. Din aceste tulpini, invata sistemul imunitar sa se adapteze mai rapid la modificarile proteinei spike. Modificarile proteinei spike se fac dupa un patern. Asta e si motivul pentru care gripa clasica e benigna chiar daca de la an la an sunt alte tulpini.
Inca nu am descoperit ecuatia universala al universului dar stim ca fara ea nu ar exista nici macar virusii.

Edited by Leo2006, 09 January 2022 - 11:48.


#674
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 isav, on 09 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Bagi tu mana în foc ca după 6 boostere nu exista nici o șansă să facă rău organismului?

Nu se vorbeste prea mult nici de booster-ul 4 dar vorbim de 6. Nice!

Da, sunt convins ca pentru un individ oarecare, fara alte probleme pe fundal, booster-ul are doar efectul scontat, adica cresterea numarului de anticorpi specifici.

Care crezi tu ca este diferenta intre 6 boostere in 4 ani si 6 gripe in 4 ani? Sau 3 gripe in 3 ani in care ai facut si 3 vaccinuri antigripale?

Asta e treaba sistemului imunitar toata viata : antigen, anticorp, problema rezolvata, urmatorul, repeat.

Daca iei acelasi virus repetat, o sa ai mereu un titru de anticorpi ridicat si in final, cand il iei o sa fi mereu asimptomatic si uite asa, virusul e fericit, noi la fel, tra la la

Edited by Mr_Woppit, 09 January 2022 - 11:38.


#675
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,773
  • Înscris: 07.02.2003

 isav, on 09 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Bagi tu mana în foc ca după 6 boostere nu exista nici o șansă să facă rău organismului?
De ce te astepti ca acelasi lucru sa aibe efecte diferite in timp ? Posted Image Daca 10 ani ai facut an de an antigripalul, are alte efecte acuma ?

Edited by andreic, 09 January 2022 - 11:37.


#676
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Covidul e o boala usoara ... din moment ce perioada de izolare e 5 zile pentru vaccinați și 10 zile pentru nevaccinati! După aia esti bun de munca!
Pun link-ul cu informația, ca iar ma suspenda moderatorul Argonaut pentru informații false:
https://m.digi24.ro/...ccinati-1794619
Deci Argonaut, informația e reala, da? Ca asa zice CNSU!
Acum sa revenim la covid! Ia priviți ce zice Beatrice Mahler:
https://www.bursa.ro...ea-apa-60923543
Te cutremuri dupa ce citești ce scrie acolo. Oameni rămași cu sechele mult timp după covid. Care nu s-au recuperat! Dar statul roman te mână cu biciul la munca după 10 zile ca pe vite! Bine am ajuns în capitalismul înfloritor!

Edited by XL700VA, 09 January 2022 - 11:46.


#677
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,125
  • Înscris: 04.08.2007
Iar a apărut cu prostia asta.
Reducerea perioadei de izolare e absolut normala. Ți-am mai zis dar tu pur și simplu nu pricepi. Izolarea nu are legătură cu gravitatea bolii ci cu perioada de contagiozitate.
Perioada de recuperare după boala o stabilește medicul individualizat pt fiecare, nu guvernul. Tu chiar nu pricepi lucruri elementare!

Daca esti bolnav nu te scoate nimeni din spital după 5/10 zile, nu te trimite nimeni la munca atâta timp cât medicul zice ca ești praf. Reducerea perioadei de recuperare le da voie celor care au fost asimptomatici sau au făcut o forma usoara sa iasa din casa. Pt ca stăteau degeaba de la 5 la 14 zile. Nu mai transmiteau nimic.

Edited by remvirg, 09 January 2022 - 12:14.


#678
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

 Mr_Woppit, on 09 ianuarie 2022 - 11:36, said:

Da, sunt convins ca pentru un individ oarecare, fara alte probleme pe fundal, booster-ul are doar efectul scontat, adica cresterea numarului de anticorpi specifici.

Care crezi tu ca este diferenta intre 6 boostere in 4 ani si 6 gripe in 4 ani? Sau 3 gripe in 3 ani in care ai facut si 3 vaccinuri antigripale?

Posibil ca la un individ"fara alte probleme pe fundal"mai multe doze sa nu-l afecteze.
Problema e ca tocmai indivizii cu "alte probleme pe fundal",cei cu afectiuni cronice,cu morbiditati,cei cu boli autoimune sunt tinta vaccinarii repetate.
Un om sanatos,cu unele exceptii, poate face cu brio fata virusului.

 andreic, on 09 ianuarie 2022 - 11:36, said:

De ce te astepti ca acelasi lucru sa aibe efecte diferite in timp ? Posted Image Daca 10 ani ai facut an de an antigripalul, are alte efecte acuma ?

Antigripalul il faci o data pe an,daca il faci,eu nu am facut in viata mea,dar la anticovid sa ajuns deja la patru doze in decurs de un an.(ex.Israel)
Parerea mea e ca ce e prea mult strica.Exista riscul sa pierdem controlul.

#679
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
Bineînțeles, tu ai făcut deja primele doua doze, alea la care încă dețineai controlul.

#680
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 remvirg, on 09 ianuarie 2022 - 12:08, said:

Iar a apărut cu prostia asta.
Reducerea perioadei de izolare e absolut normala. Ți-am mai zis dar tu pur și simplu nu pricepi. Izolarea nu are legătură cu gravitatea bolii ci cu perioada de contagiozitate.
Perioada de recuperare după boala o stabilește medicul nu guvernul, individualizat pt fiecare. Tu chiar nu pricepi lucruri elementare?
Dau cazul meu! Ca sa nu fiu acuzat de informații false.
Am avut covid în noiembrie 2020. Stat acasa 14 zile. După 14 zile ma simțeam rău. Am spus medicului de familie. Raspuns: mergeți la medic pneumolog! M-am dus la medicul pneumolog. Când a auzit ca am avut covid, m-a pus sa stau lângă usa cabinetului. EL era la 5 metrii de mine. Nici nu s-a apropiat de mine. Mi-a prescris niște medicamente ... si du-te la munca. Lui ii era frica ca i-a covid, de m-a pus sa stau la 5 metrii de el. Dar m-a trimis la munca. Asta da medic erou!
Deci nimeni nu îți dă concediu medical după perioada de izolare. Cel puțin la mine asa a fost!

Edited by XL700VA, 09 January 2022 - 12:15.


#681
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,125
  • Înscris: 04.08.2007
Dacă medicul pneumolog vedea ceva nasol ți-ar fi dat concediu medical. Probabil a văzut doar lipsa chefului de munca.
Sau poate chiar ție îți era rău iar medicul era tampit. Posibil și asta. Nu înseamnă că e general valabil.

#682
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai fost testat de DSP ?
Cu hartiile de la ei mergeai al doctorul de familie si iti dadea medical in baza lor.

E adevarat in perioada aia era o idee mai complicat - primeai rezultatul iar decizia de izolare o prmeai dupa ancheya epidemiologica pe care nu prea se oboseau sa o faca.
Eu am fost in decembrue 2020 si am tras de ei - mi-au dat decizia retroactiv, pe 8 ianuarie - deja mergeam la munca de 5 zile.
Insa medicul de familie oricum imi daduse medicalul in baza rezultatului. Cand a iesit decizia doar a trecut-o si pe aia pe medical.

Dupa aia s-a schimbat - se da direct in baza rezultatului. Nu mai trebuie sa astepti decizie de izolare.

#683
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Deltacron :|

https://m.jpost.com/.../article-691926

Daca e virulent ca Delta si transmisibil (ocolitor de imunitate) ca Omicron, well...

#684
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 XL700VA, on 09 ianuarie 2022 - 12:14, said:

Am avut covid în noiembrie 2020. Stat acasa 14 zile. După 14 zile ma simțeam rău. Am spus medicului de familie. Raspuns: mergeți la medic pneumolog! M-am dus la medicul pneumolog. Când a auzit ca am avut covid, m-a pus sa stau lângă usa cabinetului. EL era la 5 metrii de mine. Nici nu s-a apropiat de mine. Mi-a prescris niște medicamente ... si du-te la munca. Lui ii era frica ca i-a covid, de m-a pus sa stau la 5 metrii de el. Dar m-a trimis la munca. Asta da medic erou!
Deci nimeni nu îți dă concediu medical după perioada de izolare. Cel puțin la mine asa a fost!

Pai n-ai zis ma, ca te doare'n cur de fabrica de inghetata? Ca daca se inchide..nu-i problema..ca tu ai salvat omenirea. Ia rulota,dute in padure si neaparat NU lua televizorul cu tine.
Ce ai mai cautat la munca, stiind ca inca esti periculos pentru colegii tai?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate