Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Discuții despre COVID-19 - Valul 5

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4352 replies to this topic

#703
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Despre modificarile anatomice fiziologice genetice comportamentale si pshihologice creeate de trecerea prin boala am tot scris ce am patit eu si am expus in topicul propriu. Si intradevar apar studii si rezultate care atesta tot mai multe din necazurile problemele care apar de la trecrea prin boala cu simptome. Si cu cat e mai grava boala si mai cu prelungiri si sechele ramase luni si ani de zile apar apoi si alte probleme.

- Am spus ca am fost aruncat de la sub 30 ani la peste 80 ani si recent a aparut articlolul cu scaderea lungimii cromozomilor si altor probleme creeate inclusiv imbatranirea prematura

- Afectarea echilibrelor glicemice si lipidice din sange si corp de asemenea le-am observat in analize.

- afectarea creierului capacitatii de analize si interpretare de asemenea chiar citirea datelor sis crierea lor e perturbata grav

#704
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

View Postnoris08, on 09 ianuarie 2022 - 17:32, said:

Mai nou, e moda printre antivaxxeri sa declare ca s-au vaccinat.
Evident, nu e cazul tău! 🙂

M-aș mira. Nu vad ce ar avea de câștigat. Din contra.

#705
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Omicorn isi face de cap, a ajuns la 28,1%.
32.581 infectari si 7 decese. Spitale si IC in continua scadere de saptamana trecuta. Miercuri urmeaza sa fac boosterul, sper sa nu ma prinda covid fix acum, pe ultima suta de metri. :D

#706
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postpisoiu_22, on 09 ianuarie 2022 - 17:39, said:

...
- afectarea creierului capacitatii de analize si interpretare de asemenea chiar citirea datelor sis crierea lor e perturbata grav
Stiu ca ai dat foarte multe detalii dar nu-mi mai amintesc daca ai consultat si un neurolog, daca ti-a recomandat un RMN cerebral, etc..
Orice simptom trabuie sa aiba o cauza, uneori organica. Faptul ca ai problemele astea dupa covid nu inseamna ca nu trebuie investigat mai departe fiecare simptom in parte.
Odata exclusa o afectiune organica poti vorbi de somatizari, efecte ale stresului, etc.

#707
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
La ora 21 pe Digi cică vin cei trei de la Ministerul educației.
Sorin Mihai Cîmpeanu, adică retardul șef.
Deci o să înceapă cu: așa cum toată lumea știe, toți specialiștii zic, toate calculele arata că, școlile sunt independente așa că trebuie să ia decizii și multe alte clișee.
Când o să-l întrebe de răspunderea ministerului o sà fie aaaaaa, iiiiiii, și alte scremete.😁

Edited by xymzar, 09 January 2022 - 18:16.


#708
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Depinde si cine intreaba...
Important ar fi sa comunice abordarea pe care o au in vedere pentru valul asta.
Presupun ca va fi similara cu abordarile din occident, cu restrictii minime si reactii rapide pe parcurs functie de incarcarea sistemului sanitar.

#709
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Nu va bizuiti pe testele rapide din farmaciile noastre, dau aiurea negativ, mai ales la vaccinati. PCR e baza, mai ales la varianta asta noua.

In UK sunt mai OK, azi s-a testat un amic si a iesit pozitiv la testul rapid. In Romania, infectat de COVID, doua teste rapide negative, PCR pozitiv.

Sanatate multa tututor si aveti grija de voi!

#710
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View Postisav, on 09 ianuarie 2022 - 17:23, said:

.....................
Nu stiu de ce cand un user pune o problema legata de vaccin,provaccinisti din start il catalogheaza antivaxxer.
In legatura cu parerile fiecaruia asupra subiectului,credeam ca e un forum liber,deschis si amatorilor si profesionistilor,si nu ai (inca) nevoie de diploma
de virusolog ca sa poti emite o parere.
o fi din cauza ca intrebarile alea au mai fost puse de citeva sute de ori pina acum, la fel au fost oferite si raspunsurile?
si poate ca parerile respective au fost de suficiente ori exprimate de respectivii, adesea de citeva ori pe zi??

#711
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostLexon, on 09 ianuarie 2022 - 16:42, said:

a scapat de retard prin vaccinare.

Ai dreptate, vaccinarea n-o sa-i scape de prostie, mai exista atatea domenii de interes: 5G in vaccin, pamantul plat, etc


View Postisav, on 09 ianuarie 2022 - 17:23, said:

Nu am ramas cu sechele sau probleme dupa boala.

Daca pana acum ai batut campii de ce crezi ca atunci cand spui ca esti ok si nu ai sechele ai dreptate? Virusul afecteaza oamenii mai mult sau mai putin insa efectele complete sunt total necunoscute in acest moment.

De ex. tocmai a iesit studiul cu scurtarea telomerilor dupa infectie, ceea ce asa superficial inseamna ca ti-a scazut durata naturala de viata cu niste ani. Sigur, poti sa mori si maine dar nu te deranjeaza ca in loc sa ajungi la nu stiu 70 de ani, o sa mori la 60 de cine stie ce deficienta, pentru ca in urma cu 2 ani, in loc sa te vaccinezi, te-ai imbolnavit de 2 ori de covid?


View Postisav, on 09 ianuarie 2022 - 17:23, said:

,si nu ai (inca) nevoie de diploma de virusolog ca sa poti emite o parere.

Din pacate, ca poate va mai opriti toti astia neavizatii, sa aruncati cu pareri aiurea pe unde puteti.

View PostLexon, on 09 ianuarie 2022 - 18:22, said:

reactii rapide

Rapid din ce punct de vedere? Al melcului? Al ramei?

View PostLexon, on 09 ianuarie 2022 - 16:42, said:

Nu mi s-a urat cu binele ca sa ma iau de tine

:) poti sa te iei, cum sa nu, doar sa ai drepatate si eu sa spun prostii

#712
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postcrwnman02, on 09 ianuarie 2022 - 15:44, said:

@sorin40: eu aș fi apreciat dacă ai fi scris o opinie avizată față de articolul de acum câteva pagini referitor la telomeri și cei ce au trecut prin boală.
[...]

Mulțumesc pentru apreciere și creditul acordat!

Am citit articolul, nu am în acest moment o părere: este o constatare făcută pe pe un număr relativ mic de cazuri (117/144), au studiat doar genomul leucocitelor (celule albe circulate în sânge), iar dispersia valorilor comparate este foarte mare!

Dacă compari 3,68 cu 10,45, atunci da, este o diferență consistentă, dacă compari 3,68 ± 8,17 cu 10,45 ± 7,29 atunci avem o problemă. Pentru o părere avizată îmi sunt necesare și alte studii, eventual și teste pe alte țesuturi, nu doar pe leucocitele circulante a căror durată medie de viață este de 13-20 zile.

Edited by sorin40, 09 January 2022 - 22:11.


#713
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005
Nu e rau

https://spotmedia.ro...3zehfsaUHAPWZRI

#714
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
"
Aprobarea vaccinului Pfizer în SUA se vrea secretizată timp de 76 de ani. O instanță texană contestă tergiversarea. În UE, secretul e și mai bine păzit...."

https://www.hotnews....-bine-pazit.htm

#715
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019

View Postxymzar, on 09 ianuarie 2022 - 18:15, said:

La ora 21 pe Digi cică vin cei trei de la Ministerul educației.
Sorin Mihai Cîmpeanu, adică retardul șef.

Sorin Mihai Tîmpeanu    Posted Image

#716
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postnoris08, on 09 ianuarie 2022 - 22:43, said:

Da, destul de bine. Se vede totusi o unda de stangacie, mai ales la introducere.
Era mai ok sa folosesca numai forma "varianta Omicron" iar pentru a evita repetitia suparatoare sa folosesca "aceasta varianta" oriunde nu se pot crea confuzii.
Pe parte tehnica, meta informatii corecte, canonical corect, bine optimizat pentru mobil, continutul putin cam ingust pentru ecranele mari (inchusiv 1080p).
Curat, fara puzderie de cookie-uri, fara publicitate.
Nu e rau!

#717
koko16

koko16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.01.2012
#687 tipareth
Medicii nu vor da insa niciodata concediu de 1-2 luni de zile. Nu se da de-astea de cat la cancer cand oricum nu mai ai mult de trait.


Long Covid in forma severa se manifesta mai grav decat cancerul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WCmbiwz5d0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by koko16, 10 January 2022 - 06:35.


#718
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnoris08, on 09 ianuarie 2022 - 22:43, said:

Nu e rau
Sa vedem cum va fi cu noua combinatie aparuta, deltacron, mai exact daca cei cu imunitate pe delta nu vor avea treaba cu ea.

Edited by andreic, 10 January 2022 - 07:24.


#719
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca exista mai multe studii, nu doar CDC - am dat ceva cu vreo 2 pagini in urma.
Cam la 50% din cei vindecati dintr-un astfel de studiu facut pe vreo 3800 de persoane, glicemia a fost foarte ridicata dupa Covid, multi devenind diabetici desi pana atunci au avut analize normale.

Si asta am patit-o si eu.

De la 65-70 glicemie acum am 101-106. Chiar la un an de la boala.

#720
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005
Rafila Eliberatorul

https://www.educatie...mDuVSmU3otAw-dI

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate