Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Discuții despre COVID-19 - Valul 5

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4352 replies to this topic

#685
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

View Postnoris08, on 09 ianuarie 2022 - 12:13, said:

Bineînțeles, tu ai făcut deja primele doua doze, alea la care încă dețineai controlul.

Atat timp cat desteptii de la guvernare nu vor baga obligativitatea vaccinarii,atunci da,poti spune ca ai un oarecare control asupra vietii si sanatatii tale.
Daca vor sa introduca certificatul covid,atunci adio control.Daca vrei sa muncesti ca sa poti trai in tara asta de rahat esti obligat sa te vaccinezi.

#686
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postremvirg, on 09 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Dacă medicul pneumolog vedea ceva nasol ți-ar fi dat concediu medical. Probabil a văzut doar lipsa chefului de munca.
Sau poate chiar ție îți era rău iar medicul era tampit. Posibil și asta. Nu înseamnă că e general valabil.
A stat la 5 metrii de mine. Nu știu ce putea vedea de la 5 metrii... ce m-a frapat a fost faptul ca el stătea la 5 metrii de mine, dar spunea sa ma duc la munca, "ca să uit de boala"!
În fine, totul a trecut cu bine. Poate ca nu e genial valabil ... Dar mai sunt medici tampiti, care or sa trimită oameni la munca.

#687
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postremvirg, on 09 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Dacă medicul pneumolog vedea ceva nasol ți-ar fi dat concediu medical. Probabil a văzut doar lipsa chefului de munca.
Sau poate chiar ție îți era rău iar medicul era tampit. Posibil și asta. Nu înseamnă că e general valabil.

Cred ca era vorba mai degraba de astenie post boala - glicemie ridicata, usoara anemie etc astea se rezolca cu - munca moderata, organizata, intr-un mediu fara stres, suplimente, somn, ajutor psihologic daca exista anxietate, astenie nervoasa.

Si eu am fost praf post covid - imi cadea parul de am crezut ca o sa chelesc. Oboseam cand ma aplecam - palpitatii, vertij.

Am ignorat si m-am apucat de munca - norocu ca de acasa la calculator. Dupa alte 2 saptamani - probleme mari cu ochii - fotofobie, aparitia brusca de aberatii vizuale - fulgere, scame, gongute. Nu am mai putut munci la calculator vreo cateva luni de zile. :-(

Am mers la oftalmolog, mi-a dat tratament, ochelari pt computer, ochelari de soare pt exterior chiar daca nu era soare. A trecut un an de atunci - fotofobia sproape a disparut, dar mai am artefacte vizuale.

NU  e de ignorat covidul. Pot apare simptome nasoale la cateva saptamani dupa insanatosire.

Medicii nu vor da insa niciodata concediu de 1-2 luni de zile. Nu se da de-astea de cat la cancer cand oricum nu mai ai mult de trait.



View PostXL700VA, on 09 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Covidul e o boala usoara ... din moment ce perioada de izolare e 5 zile pentru vaccinați și 10 zile pentru nevaccinati! După aia esti bun de munca!
Pun link-ul cu informația, ca iar ma suspenda moderatorul Argonaut pentru informații false:
https://m.digi24.ro/...ccinati-1794619
Deci Argonaut, informația e reala, da? Ca asa zice CNSU!
Acum sa revenim la covid! Ia priviți ce zice Beatrice Mahler:
https://www.bursa.ro...ea-apa-60923543
Te cutremuri dupa ce citești ce scrie acolo. Oameni rămași cu sechele mult timp după covid. Care nu s-au recuperat! Dar statul roman te mână cu biciul la munca după 10 zile ca pe vite! Bine am ajuns în capitalismul înfloritor!


Sfatul meu ar fi - mers la lucru ca nu avem ce face, dar comportament ca pe coji de oua, cu grija mare. Atentie si la stres, nu sport in exces. Nu privit stiri, fara panica in viata personala. Somn, odihna multa, plimbari usoare in natura, mancare sanatoasa, suplimente generale ( complex de multivitamine si minerale )

Edited by tipareth, 09 January 2022 - 13:01.


#688
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
Cum sa stai fără știri? Pe net nu e tot plin de știri? Aici pe forum tot știri..când discuți cu câte cineva alte știri..:)

La testul din nas, dacă se imbiba și cu puțin sânge, mai pot face analiza corect?

Edited by 207cc, 09 January 2022 - 13:33.


#689
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Au venit ieri, ne-au testat pe toti, au luat un numar de telefon si datele tuturor si rezultatul va veni pe sms. Acum eu cum ma duc la medicul de familie? Cu un simplu sms? Nu stiau regulile de carantinare au zis ca vor fi comunicate, cum si de cine nu se stie.

#690
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postchaosss, on 09 ianuarie 2022 - 00:15, said:

Inca o tulpina de parca cele existente nu erau de ajuns...Posted Image

O nouă tulpină a coronavirusului a fost descoperită în Cipru. A fost denumită Deltacron

https://www.g4media....EAkLXDBAO9sAnxE
Asta este ingrijoratoare,de ce? poate mentine forma de boala de la delta dar contagiozitatea omicron

#691
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postlache1, on 09 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Au venit ieri, ne-au testat pe toti, au luat un numar de telefon si datele tuturor si rezultatul va veni pe sms. Acum eu cum ma duc la medicul de familie? Cu un simplu sms? Nu stiau regulile de carantinare au zis ca vor fi comunicate, cum si de cine nu se stie.
Nu ti-au cerut si adresa de email ?
Ca de obicei astea se transmit si pe mail. Pe SMS vine doar rezultatul.

#692
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postisav, on 09 ianuarie 2022 - 12:11, said:

Posibil ca la un individ"fara alte probleme pe fundal"mai multe doze sa nu-l afecteze.
Problema e ca tocmai indivizii cu "alte probleme pe fundal",cei cu afectiuni cronice,cu morbiditati,cei cu boli autoimune sunt tinta vaccinarii repetate.

Vad ca imi pierd timpul cu tine ca nu vrei sa intelegi, asa ca mai detaliez un pic pentru curiosi (nu pt tine) si dupa aia te las sa te balacesti mai departe in ignoranta.

"Indivizii cu probleme sunt persoane" al caror raspuns imunitar este deficient si simpla vaccinare + booster este in continuare un stimul prea mic pentru sistemul imunitar ca sa faca destui anticorpi pentru o protectie eficienta. Prin urmare, intr-un heirup, se incearca si doza 4, poate ajung lucruruile aproape de normal in corpul lor.

Evident in capul tau, aici intra toti, pentru ca nu stii ce aberezi ca daca ai stii, ai intelege si ca aia cu boli autoimune au de fapt un sistem imunitar hiperactiv iar indicatia de vaccinare este in general limitata doar la primul vaccin si teoretic se feresc de rapel. Daca mai citeai pe aici cu atentie, gaseai diverse povesti de la omeni care au avut probleme la rapel fix din cauza asta.

View Postisav, on 09 ianuarie 2022 - 12:11, said:

Un om sanatos,cu unele exceptii, poate face cu brio fata virusului.

Daca esti fraier sa incerci loteria covid cu toate sansele posibile impotriva ta si sa speri ca te incadrezi in aia care scapa (cu succes nu cu long covid), n-ai decat.

Sigur, nu o sa stii decat atunci cum aveai sistemul imunitar si nu ai nicio informatie ca sa determini asta dinainte but hei .. poate prinzi un Darwin Award, se dau zilnic zilele astea.

View Postisav, on 09 ianuarie 2022 - 12:11, said:

Parerea mea e ca ce e prea mult strica.Exista riscul sa pierdem controlul.

Parerea ta de parerist pe net? Cu studii in ce? Aprofundate unde?

Si sa pierzi control de ce? Nu te obliga nimeni sa faci nici pe primul darmite pe al 4-lea. Traiesti sau mori pe barba ta si in proces poate mai omori 1-2 dar esti liber sa faci ce vrei, nu?

ps. daca ar fi dupa mine, v-as vaccina obligatoriu, doar din placerea de va vedea cum va dati de toti peretii sa scapati de ac si vaccin.

Edited by Mr_Woppit, 09 January 2022 - 15:11.


#693
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Daca in momentul de fata,antivax-erii Ii urasc pe cei care vor sa impuna vaccinarea obligatorie,
nu vreau sa ma gandesc ce va fi in sufletul celor care au respectat intocmai si la timp,tot ce li s-a cerut
de catre autoritati,si vor vedea ca au fost inselati(in sensul ca vor fi reactii adverse)....vor vrea sa-i vada direct in streang,nici mai mult nici mai putin.
Si asta se va vedea cel mai probabil,nu la noi ci in West....unde conformismul e la ordinea zilei...
Estimare in timp....maxim 2 ani de zile.
Apropo...poate era bun un topic ceva gen:'Hai sa luam la puricat teoriile conspiro'.

#694
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postpyxysh, on 09 ianuarie 2022 - 15:11, said:

Daca in momentul de fata,antivax-erii Ii urasc pe cei care vor sa impuna vaccinarea obligatorie,
nu vreau sa ma gandesc ce va fi in sufletul celor care au respectat intocmai si la timp,tot ce li s-a cerut
de catre autoritati,si vor vedea ca au fost inselati(in sensul ca vor fi reactii adverse)....vor vrea sa-i vada direct in streang,nici mai mult nici mai putin.
Si asta se va vedea cel mai probabil,nu la noi ci in West....unde conformismul e la ordinea zilei...
Estimare in timp....maxim 2 ani de zile.
Apropo...poate era bun un topic ceva gen:'Hai sa luam la puricat teoriile conspiro'.

Agramat.
Ignorant.
Sarcastic (in mintea ta).
Patetic in realitate (ala din engleza, nu din romana, nu ca ai face diferenta).

Edited by Mr_Woppit, 09 January 2022 - 15:13.


#695
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postaxisborn, on 08 ianuarie 2022 - 23:26, said:

Ete scârț...și vaccinat tot te infectezi , tot faci boala, chiar daca mai ușor, tot " survivor" esti.
Și de unde știi tu că nu o să apară și efecte grave de la vaccinuri? Neobservate încă?

Deocamdată efecte adverse avem de la boală nu de la vaccin. „Long-covid” este o realitate care încă este în studiu și tot apar lucruri noi.
Efecte adverse de la vaccin nu sunt - cele câteva cazuri serioase, (sub 100), care tot sunt vehiculate de antivacciniști reprezintă complicații care sunt cu cel puțin 5 ordine de mărime mai rare decât riscul de deces datorat bolii.
Dar îți urez succes în monitorizarea efectelor adverse tardive ale vaccinului. Pentru cel puțin 3 generații de-acum încolo - cum ar fi infertilitatea aia transmisă din generație în generație...


View Posttipareth, on 09 ianuarie 2022 - 12:50, said:

[...]
Si eu am fost praf post covid - imi cadea parul de am crezut ca o sa chelesc. Oboseam cand ma aplecam - palpitatii, vertij.
[...]

ESTE VORBA DE LONG COVID

Este o patologie nouă, abia acum este studiată și definită.
Boala determină o hipoxie tisulară difuză în țesuturi. Această hipoxie difuză persistentă produce necroze tisulare parcelare mici, care nu pot fi puse în evidență cu actualele mijloace de investigație. Se produce o reducere a capacității funcționale a organului/sistemului respectiv.

Primii care au sesizat acest fapt au fost sportivii de performanță - ei sunt cei care-și folosesc capacitatea integrală de efort. Activitățile obișnuite utilizează doar 10-15% din capacitatea organelor. Insuficiența renale se manifestă când rezerva funcțională a rinichiului scade sub 10-20%. Idem în cazul insuficienței hepatice.

Singurele patologii similare sunt sindromul post-trombotic, boala pulmonară cronică a prematurului și enterocolita ulcero-necrotică a prematurului. Trebuie doar să țineți minte că un nou nou-născut are o capacitate de regenerare uluitoare: în primul an de viață copilul își triplează greutatea!!

În cazul COVID-ului, hipoxia este generalizată: Intestinală (bolnavii slăbesc foarte mult), cerebrală (oboseală, somnolență, incapacitate de concentrare, amețeli, etc), cardiacă/pulmonară (căderea capacității de efort), pancreatică (cresc cazurile de diabet tip 1 prin distrucție pancreatică), tulburări de vedere, vascularizație deficitară în piele (căderea părului), etc.
La unii mai mult, la alții mai puțin. La unii mai mult pe unele organe, la alții mai mult pe alte organe.

Da' vaccinu' are efecte adverse și dă sterilitate pe următoarele 3 generații...

#696
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,626
  • Înscris: 10.08.2009

View Postisav, on 09 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Bagi tu mana în foc ca după 6 boostere nu exista nici o șansă să facă rău organismului?

A facut un indian 11 doze si zice ca se simte excelent, i-a disparut reumatismu.Posted Image

#697
crwnman02

crwnman02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 17.04.2021
@sorin40: eu aș fi apreciat dacă ai fi scris o opinie avizată față de articolul de acum câteva pagini referitor la telomeri și cei ce au trecut prin boală.
Nu de alta, dar eu știam că fenomenul se întâmplă de la stres, iar Covid-ul e o boală superstresantă (am simțit-o pe pielea mea).
Eventual să dai și un link cu informații relevante, cum ar fi https://www.apa.org/.../chronic-stress
Sau poate restul stres-ului pandemic e sfânt, poate face bine la telomeri, poate de-aia Europa și Lumea experimentează excedentul dramatic de morți din alte cauza în anii ăștia 2. Fiindcă e un stres "bun".

#698
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Post207cc, on 09 ianuarie 2022 - 13:32, said:

Cum sa stai fără știri? Pe net nu e tot plin de știri? Aici pe forum tot știri..când discuți cu câte cineva alte știri..:)

La testul din nas, dacă se imbiba și cu puțin sânge, mai pot face analiza corect?

Din cate am auzit de la unele asistente, ar putea da fals negativ. Nu prea e voie sa fie sange pe betigas, trebuie sa fie celule epiteliale din nas. Acuma nu stiu daca e adevarat sau nu, asa am auzit. O buna prietena e asistenta, face recoltari pt pcr in spital. La training le-a zis - fara sange pe betigas daca se poate.

- cat despre stiri - se poate sta fara stiri, viata merge inainte! Minimal - cat sa stii restrictiile in vigoare si gata. Cei anxiosi, deprimati, in refacere grea, ar trebui sa evite cat pot de mult stirile, statisticile etc


View Postcrwnman02, on 09 ianuarie 2022 - 15:44, said:

@sorin40: eu aș fi apreciat dacă ai fi scris o opinie avizată față de articolul de acum câteva pagini referitor la telomeri și cei ce au trecut prin boală.
Nu de alta, dar eu știam că fenomenul se întâmplă de la stres, iar Covid-ul e o boală superstresantă (am simțit-o pe pielea mea).
Eventual să dai și un link cu informații relevante, cum ar fi https://www.apa.org/.../chronic-stress
Sau poate restul stres-ului pandemic e sfânt, poate face bine la telomeri, poate de-aia Europa și Lumea experimentează excedentul dramatic de morți din alte cauza în anii ăștia 2. Fiindcă e un stres "bun".

Nu e de la stress.  Dupa vindecare eram fericita, veneau sarbatorile. M-am apucat de lucru cu drag si spor. - photoshop, poze, grafica.

Simptomele la ochi au aparut cam la 1 luna dupa vindecare, brusc in 5 minute. Am iesit pana la posta sa pun o scrisoare cu felicitare de sarbatori, eram in fata usii la posta - fulgere mari albe, stralucitoare au inceput sa apara brusc in campul vederii. A durat 1 zi intreaga. A doua zi au disparut si au aparut pete negre, scame, vedere neclara, murdara.

Nu am avut stres post covid. Eram bucuroasa ca am scapat de covrig, gata de munca, de cateva zile munceam cu spor iar. Au aparut tampeniile astea brusc in ochi, iar dupa alte cateva zile o oboseala ingrozitoare. Teama ca as putea avea complicatii la ochi a aparut dupa... Noroc ca am intervenit cu tratament de la oftalmolog si m-am pus la odihna serioasa.

Edited by tipareth, 09 January 2022 - 16:30.


#699
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostMr_Woppit, on 08 ianuarie 2022 - 19:36, said:

...
Da' e ok, stati nevaccinati si retarzi in continuare, e bine ca sunteti "liberi".
Nu mi s-a urat cu binele ca sa ma iau de tine dar poate vii si cu o dovada de orice fel pentru afirmatia facuta, ca cineva, oricine, nu neaparat tu, a scapat de retard prin vaccinare.
Multumesc!

View Posteiffel, on 08 ianuarie 2022 - 20:09, said:

....
Subscriu la asta - dupa boala 2 luni n-am putut manca dulce, dupa 6 luni aveam glicemia 106 si la un an 101. Inainte aveam 65-70.
Erai usor hipoglicemic inainte?
Si iar ma minunez, ce buni suntem, ce destepti! Cu atat de multe cazuri, dupa doi ani trebuia sa stim toate mecanismele bolii covid-19. Dar nu, studiile noastre se opresc la constatare. S-a constatat ca x% dezvolta diabet si atat? In doia ani de pandemie?

View PostMr_Woppit, on 09 ianuarie 2022 - 00:19, said:

Faci boala dar mult mai usor...
Voiai sa spui o forma mult mai usoara, se poate intelege altceva.

View PostMr_Woppit, on 09 ianuarie 2022 - 11:36, said:

.....
Daca iei acelasi virus repetat, o sa ai mereu un titru de anticorpi ridicat si in final, cand il iei o sa fi mereu asimptomatic si uite asa, virusul e fericit, noi la fel, tra la la
Corect, daca ignori mutatiile.
E posibil ca la un moment dat o varianta noua sa fie atat de diferita incat sistemul imunitar sa nu o mai recunoasca.
In plus, prin mutatiile alea virusul evolueaza, poate dezvolta abilitati noi, se adapteaza la sistemul imunitar al gazdelor. Poate fi o adaptare win-win sau poate fi o adaptare nefericita in urma careia sa dobandeasca mecanisme de evaziune imuna sau chiar ADE.

View PostNFS01, on 09 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Asta este ingrijoratoare,de ce? poate mentine forma de boala de la delta dar contagiozitatea omicron
Ba, tu tii cu virusul? Posted Image
daca stii bancul...
Voiai sa spui forma de boala de la Omicron, adica mai usoara si contagiozitatea de la Delta, adica mai mica.
Ca altfel, ar fi de belea!

#700
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
https://www.worldome...fo/coronavirus/
Se țin de goange.
Chile are 50000 cazuri active și 457000 critici.
😁

#701
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

View PostMr_Woppit, on 09 ianuarie 2022 - 15:06, said:

Vad ca imi pierd timpul cu tine ca nu vrei sa intelegi, asa ca mai detaliez un pic pentru curiosi (nu pt tine) si dupa aia te las sa te balacesti mai departe in ignoranta.

"Indivizii cu probleme sunt persoane" al caror raspuns imunitar este deficient si simpla vaccinare + booster este in continuare un stimul prea mic pentru sistemul imunitar ca sa faca destui anticorpi pentru o protectie eficienta. Prin urmare, intr-un heirup, se incearca si doza 4, poate ajung lucruruile aproape de normal in corpul lor.

Evident in capul tau, aici intra toti, pentru ca nu stii ce aberezi ca daca ai stii, ai intelege si ca aia cu boli autoimune au de fapt un sistem imunitar hiperactiv iar indicatia de vaccinare este in general limitata doar la primul vaccin si teoretic se feresc de rapel. Daca mai citeai pe aici cu atentie, gaseai diverse povesti de la omeni care au avut probleme la rapel fix din cauza asta.



Daca esti fraier sa incerci loteria covid cu toate sansele posibile impotriva ta si sa speri ca te incadrezi in aia care scapa (cu succes nu cu long covid), n-ai decat.

Sigur, nu o sa stii decat atunci cum aveai sistemul imunitar si nu ai nicio informatie ca sa determini asta dinainte but hei .. poate prinzi un Darwin Award, se dau zilnic zilele astea.



Parerea ta de parerist pe net? Cu studii in ce? Aprofundate unde?

Si sa pierzi control de ce? Nu te obliga nimeni sa faci nici pe primul darmite pe al 4-lea. Traiesti sau mori pe barba ta si in proces poate mai omori 1-2 dar esti liber sa faci ce vrei, nu?

ps. daca ar fi dupa mine, v-as vaccina obligatoriu, doar din placerea de va vedea cum va dati de toti peretii sa scapati de ac si vaccin.

Uite ca eu am fost fraier sa incerc loteria covid, si inca de doua ori anul trecut.
Se pare ca am tras lozul castigator pentru ca prima data am avut o forma usoara,a doua oara chiar mai usoara fata de prima data.
Nu am ramas cu sechele sau probleme dupa boala.
Dupa aceea am facut si cele doua doze de vaccin.Nu sunt antivaccinist,dar cred ca deocamdata mai avem voie sa ne punem unele intrebari.
Nu stiu de ce cand un user pune o problema legata de vaccin,provaccinisti din start il catalogheaza antivaxxer.
In legatura cu parerile fiecaruia asupra subiectului,credeam ca e un forum liber,deschis si amatorilor si profesionistilor,si nu ai (inca) nevoie de diploma
de virusolog ca sa poti emite o parere.

#702
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005
Mai nou, e moda printre antivaxxeri sa declare ca s-au vaccinat.
Evident, nu e cazul tău! 🙂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate