Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Contract de întreținere!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Veronel1986

Veronel1986

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2021
Buna seara!
Bunicii mei, care m-au crescut de la naștere,  in montul in care am împlinit 18 ani mi-au făcut un contract de întreținere prin care eu sa moștenesc casa, iar eu la randul meu sa ii ajut atunci când au nevoie și să mă ocup inclusiv de înmormântarea și cele de după moartea lor( pomeni) lucru pe care l-am făcut și îl voi face așa cum este obiceiul.
Bunicul a murit acum 6 ani, iar luna aceasta, din păcate și bunica.
Casă a rămas nelocuită acum, eu locuiesc in alta localitate. Unchiul meu, deși bunicii au avut 4 copii, unei mătuși sa ii rămână terenul agricol pe care îl aveau bunicii, copiilor celuilalt unchi al meu, și el decedat, bunicii le-au făcut acte pe o casă și o parte din teren aflate în aceeași curte cu casa lor. Eu am vrut sa ii trec casa celuilalt unchi contra unei sume de bani care reprezintă 1/4 din valoarea casei, dar acesta a refuzat, a luat toate actele din casă și cheile spunând că nu am niciun drept.

Eu nu am mai locuit cu bunicii de 7, dar de fiecare dată când au avut nevoie de ceva le-am dat bani, sau le-am cumpărat cele necesare (frigider, mașina de spălat, hota, aspirator, cuptor lemne de foc anual) am renovat casa totalite în 2011 și 2012.
Din păcate eu numai am toate chitantele și facturile pentru cele cumpărate, iar cele pe care le aveam le-a luat unchiul meu odată cu actele.
Ce pot face in cazul acesta? Eu am vrut sa se împartă lucrurile astfel încât toată lumea să fie mulțumită, dar în situația de față as dori sa vând casă.

#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pe baza la contractul ala faci alt titlu de proprietate, tu esti legal proprietarul casei respective.

Ca o sa fie putin dificil sa intri in posesia bunului respectiv este clar. Este casa pe la tara? Cam cat valoreaza?
Te intreb asa ca chestie daca merita drumurile si tot deranjul.

A fost facuta chestia aia cand se separa toate proprietatiile, am lapsus cum se numeste. Actele sunt ok sau tu trebuie sa alergi sa faci toate cele sa poti vinde casa respectiva?

Din ce zici tu ai fost baiat bun, ai semnat un contract cu bunici tai, i-ai ajutat de fiecare data si din pacate nu ai gandit ca o afacere.

#3
Veronel1986

Veronel1986

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2021
Casa are toate actele făcute, cadastru, intabulare, la primărie este înregistrată pe numele meu, iar de la notariat mi-au spus că am nevoie de certificatele de deces ale bunicilor pentru a fi ridicat uzufructul, eu apar că și proprietar in acte încă de atunci. Casa este la oraș, valoarea ar fi undeva la 45/50 mii de euro, asta după ce eu am renovat-o in 2011/2012 eu am cerut doar 12 mii de euro unchiului, el acum locuiește la concubina lui, nu este este locuinta lui, iar bunica m-a rugat înainte să moară sa ii las și lui ceva, că el nu are nimic pe numele lui, din păcate nu este o persoană cu care sa te înțelegi. Eu i-am cerut doar ce am investit eu și ce le-am dat bunicilor, dar pentru că nu mă pot înțelege cu el, prefer sa vând și să dau ceva celorlalte rude, iar el să rămână cu terenul agricol.

Edited by Dany_Darke, 20 November 2021 - 19:58.


#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018

 Veronel1986, on 20 noiembrie 2021 - 19:52, said:

din păcate nu este o persoană cu care sa te înțelegi.
Lasa-l in curu" gol.
Abia dupa ce-l vezi asa , gasesti ceva sa-i dai  cu conditia sa zica bogdaproste.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019
Exista o chestie care se cheama rezerva succesorala: "Rezerva succesorală este partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri."
Asadar cauta-ti un avocat.

#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,581
  • Înscris: 10.01.2019

 __Dan__, on 20 noiembrie 2021 - 21:12, said:

Exista o chestie care se cheama rezerva succesorala: "Rezerva succesorală este partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri."
Asadar cauta-ti un avocat.
Din cate stiu eu(care nu sunt jurist) rezerva succesorala se refera la testament nu la contract de intretinere. Contractul fiind de intretinere casa este daja inscrisa in CF pe numele initiatorului , bunicii aveau doar uzufructul, asa ca initiatorul ar trebui sa cheme politia si sa-l dea afara din casa pe unchi care nu are nici un drept acolo. dac unchiul respectiv nu intelege asta sa-i faca o reclamatie penala pt ca este o infractiune.
Ceea ce spui in legatura cu rezerva succesorala se refera la acte de succesiune nu la acte din timpul vietii proprietarului, e ca si cum un proprietar nu are voie sa vanda o casa pt ca viitorii mostenitori ar avea un drept asupra ei.

Edited by AlexD2, 20 November 2021 - 22:27.


#7
Veronel1986

Veronel1986

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2021
Unchiul nu locuiește acolo, sta la bloc tot în același oras. Eu i-am permis să își țină lucuri acolo, tocmai în ideea că el să rămână cu casa după ce mă despăgubește, dar acum, el a luat cheile și actele din casă și nu vrea sa mi le înapoieze. Dacă sun la poliție, am șanse să iau actele și cheile de la el? Contractul de întreținere este la mine, dar sunt alte acte ale locuinței și ale bunicilor, inclusiv facturi și chitanțe prin care eu pot demonstra că mi-am ținut partea din contract.
Unele din ele le pot lua prin extrase bancare sau comenzile online făcute pentru ce am cumpărat, dar sunt altele pe care le aveau doar bunicii.

#8
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,581
  • Înscris: 10.01.2019
De la casa unchiul tau a luat doar un extras din CF care nu are valoare (il poate scoate oricine contra cost), CF original se gaseste la cartea funciara, ala nu are cum sa ti-l ia. Mergi la notarul care a facut contractul de intretinere si cere o copie dupa extras din dosarul respectiv. Notarul te va lamurii cum poti obtine un alt extras CF cu care sa dovedesti ca esti proprietar. Atata timp cat contractul de intretinere nu a fost anulat de bunicii tai el este valabil. Tu nu ai nimic de demonstrat, doar unchiul tau poate eventual sa dovedesca in instanta ca nu i-ai intretinut conform contractului dar eu cred ca nu are nici o sansa atat timp cat bunici tai nu au anulat contractul (aveau oricand in timpul vietii acest drept)

Edited by AlexD2, 20 November 2021 - 23:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate