Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Afacere livrare butelii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare tuturor

Am fost partas la o discutie cu un grup de prieteni iar unul dintre ei spunea ca stie pe cineva cu o afacere de livrare butelii gaz la domiciliu. Nimic ciudat pana acum.
Partea interesanta e ca acest domn cu afacerea sustine ca resuseste sa faca un profit mediu de 4000 RON pe zi cu 3 masini folosite la livrare si ca profitul pe o butelie livrata e de 15-20 RON. Mi se pare un subiect interesant si daca se castiga atat de bine poate trebuie exploatat. Mentionez ca livrarile se fac intr-un oras cu approx 160000 locuitori si aici avem mai multe firme de livrare butelii plus racordati la reteaua de gaz, plite electrice etc. Acesti 4000 RON profit pe zi vine din vanzarea a aprox 70 butelii pe masina pe zi, daca se considera un timp mediu de 10 minute timp necesar livrare butelie ies cam 11 ore de lucru zilnic ( ceea ce ar fi posibil ).
Mi se pare ciudat ca nu am gasit pe net discutii despre acest tip de afaceri. Aveti careva mai multe informatii de genul cat ar fi costul de achizitie a unei butelii in scot de distribuire, posibile castiguri etc.

Multumesc anticipat
Daca acest topic nu se afla in sectiunea adecvata imi cer scuze .

#2
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
3 mașini x 70 de butelii = 210 de adrese unde să ajungă zilnic butelii.

E foarte puțin 4000 de lei pe zi să rămână ca să faci o afacere din asta.

Edited by emeral, 10 November 2021 - 11:17.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cam ce afaceri faci tu , daca 4000 lei profit / zi iti pare putin  ?

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.06.2010
Cu gogu te-ai sfatuit?
http://www.butelii-constanta.ro/
https://buteliiconstanta.ro/

#5
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postketa, on 10 noiembrie 2021 - 11:24, said:

Cam ce afaceri faci tu , daca 4000 lei profit / zi iti pare putin  ?

Pune tu anunț de angajare șofer pe mașină de livrat butelii să vezi cum ajungi tu să duci buteliile.

#6
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Acest lucru mi se pare si mie foarte interesant , acum o butelie livrata acasa in zona mea e unde intre 60-70 RON, daca el castiga 15-20 Ron pe butelie e extraordinar. Inteleg ca un am experienta in asa ceva dar folosind putina logica cat ma duce pe mine capul e cam extravagant, trebuie tinut cont ca si "producatorul'' de butelii butelii are un profit adaugat in acest 60-70 RON plus restul cheltuielilor.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iei tu un camion, și le livrezi singur.
Profitul ipotetic e 4000 / 3 pe zi, ceea ce nu e rau deloc.

Edited by waterman, 10 November 2021 - 11:34.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,158
  • Înscris: 19.09.2005
70buteli/8ore = 6.85min pe butelie...
timp in care trebuiesc incarcate, drum pana la clienti, luat legatura cu clientul, descarcat, luat banii si next client...
eu zic ca mai mult de 20-30/zi/masina nu face.


#9
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Afacerea e rentabilă ca să ai o curte și dimineața să aduci 210 butelii și până seara să le cumpere lumea de la tine.

A 2 zi la fel și tot așa.

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.06.2010
Iti trebuie masini/soferi cu ADR. S-ar putea sa fie mai complicat decat pare la prima vedere. Cu un soft de distributie/GPS probabil mai optimizezi. Gaselnita e sa ai pe cineva la producator, sa nu pierzi timpul acolo/sa incasezi facturile la timp nu dupa 60/90 de zile.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,158
  • Înscris: 19.09.2005
de incasat incasezi de la mosi si babe.
afacerea merge bine ca incarca cu gpl, fara facturi si taxe.
(ma rog gpl in mare parte).

#12
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Ai 210 de adrese unde trebuie să ajungă zilnic o butelie. Îți trebuie minim 2 oameni care stau la birou și iau comenzile.

3 mașini care livrează 12 ore pe zi butelii = 6 șoferi angajați - o zi unul o zi celălalt.

Nu poți angaja un singur șofer 12 ore pe zi să ducă butelii. Pleacă după 1 oră și îți lasă mașina în drum.

Inițiatorul a calculat el singur așa 200 de butelii x 20 lei pus la o butelie = 4000 lei pe zi.

El sigur habar nu are că în ăia 4000 lei pe zi intră și salarii și mașini și sediu și firmă și toate cheltuielile.

Nu a vorbit cu nimeni. I-a adus cineva butelia acasă și s-a gândit să se facă și el patron.

Edited by emeral, 10 November 2021 - 11:58.


#13
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

View Postlucianburjuiul, on 10 noiembrie 2021 - 11:27, said:


Salut,
Da am cautat cu varu gogu' dar nu am gasit pareri concrete, firme de distributie am gasit dar alte pareri spuse de cineva care face traba asta nu.

View Postlucianburjuiul, on 10 noiembrie 2021 - 11:46, said:

Iti trebuie masini/soferi cu ADR. S-ar putea sa fie mai complicat decat pare la prima vedere. Cu un soft de distributie/GPS probabil mai optimizezi. Gaselnita e sa ai pe cineva la producator, sa nu pierzi timpul acolo/sa incasezi facturile la timp nu dupa 60/90 de zile.

In aceasta ipoteza banii se incaseaza instant la livare nu astepti 60/90 de zile. ce spui tu merge invers, adica sa platesti buteliile la producator/ sau unde se incarca dupa 30/60/90 de zile

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postalintarb, on 10 noiembrie 2021 - 11:03, said:

... sustine ca resuseste sa faca un profit mediu de 4000 RON pe zi ...

Ala nu este profit, ca este adaos comercial. Din bani aia trebuie scazute cheltuielile cu transportul, soferul, contabilul, sediu, intretinere masina, autorizatii, etc.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003
Parerea mea... este o afacere de subzistenta, adica sa faci ceva si sa nu mori de foame, dar nu e profitabila la modul serios. Daca era profitabila cu adevarat o faceau o gramada de someri mai ales pe la tara. E o chestie buna insa pentru comunitate, sa oferi un serviciu dinasta. De regula lumea la tara vine cu bicicleta sau masina mica cine are pana in centru sa ia butelie... poate le convine sa le vina direct acasa sa o si montezi si cand ajungi la poarta sa strigi ca pe vremea lui Ceausescu buteliiiiaaaaaa si dai cu cheia in poarta de cateva ori sa se auda Posted Image
Deci daca n-ai venituri si vrei sa faci ceva... merita incercat.

Edited by andreic, 10 November 2021 - 12:05.


#16
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Din câte știu eu Borcea deține cea mai mare firma de distribuție butelii. A băgat pe mulți în faliment.

#17
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Pentru 200 de comenzi pe zi îți trebuie 2 secretare zilnic - una 8 - 14 cealaltă 14 - 20

Și se rotesc ele cum să vină una de dimineață și cealaltă de la ora 2.

Restul - 6 șoferi pe 3 mașini și care să vină fiecare câte o zi și cealaltă zi să stea acasă și vine celălalt care e pe mașină cu el.

Edited by emeral, 10 November 2021 - 12:11.


#18
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

View Postflorin71_skoda, on 10 noiembrie 2021 - 11:56, said:

Ala nu este profit, ca este adaos comercial. Din bani aia trebuie scazute cheltuielile cu transportul, soferul, contabilul, sediu, intretinere masina, autorizatii, etc.

Ar putea fi si varianta asta.

o estimare de cheltuili fixe ar fi : taxe stat salariati 1000 RON x 3 pers  + salariul net sa zicem putin mai mult decat min pe ec. 1500 RON x3 = 7500 / luna , contabil 600 ROn pe luna, sediu e gratis ca poata sta la casa si are amenajat acolo locul, intretinere masina 300 RON pe luna x 3 = 900, combustibil ( sa zicem o medie de 2-3 km per butelie livrata ) 200km x3 x 0.1 L/km x 6.5 RON -> 390/400 RON pe zi , autorizatii habar nu am punem 2000 RON pe luna.

Daca am calculat bine asa pe repede ar fi max 1000 ron / zi cheltuilei - o aproximatie

View Postemeral, on 10 noiembrie 2021 - 12:09, said:

Pentru 200 de comenzi pe zi îți trebuie 2 secretare zilnic - una 8 - 14 cealaltă 14 - 20

Și se rotesc ele cum să vină una de dimineață și cealaltă de la ora 2.

Restul - 6 șoferi pe 3 mașini și care să vină fiecare câte o zi și cealaltă zi să stea acasă și vine celălalt care e pe mașină cu el.

Am si uitat de asa ceva.

View Postemeral, on 10 noiembrie 2021 - 11:52, said:

Ai 210 de adrese unde trebuie să ajungă zilnic o butelie. Îți trebuie minim 2 oameni care stau la birou și iau comenzile.

3 mașini care livrează 12 ore pe zi butelii = 6 șoferi angajați - o zi unul o zi celălalt.

Nu poți angaja un singur șofer 12 ore pe zi să ducă butelii. Pleacă după 1 oră și îți lasă mașina în drum.

Inițiatorul a calculat el singur așa 200 de butelii x 20 lei pus la o butelie = 4000 lei pe zi.

El sigur habar nu are că în ăia 4000 lei pe zi intră și salarii și mașini și sediu și firmă și toate cheltuielile.

Nu a vorbit cu nimeni. I-a adus cineva butelia acasă și s-a gândit să se facă și el patron.

Interesanta idee. Nu am vorbit cu nenea care aduce acasa butelia ca am schimbat aragazul cu plita electrica ca sa scap de butelie.
Chiar sunt interesat sa stiu daca o astfel de afacere are randament chiar atat de bun , daca da merita analizat bine si de ce nu incercata , ce e rau in "s-a gândit să se facă și el patron." ? Cine are curaz incearca daca calculele dau bine pe hartie, daca in realitate functioneaza sau nu o sa vada pe pielea lui. Avem o singura viata :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate