Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Afacere livrare butelii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postalintarb, on 10 noiembrie 2021 - 12:20, said:

Cine are curaz incearca daca calculele dau bine pe hartie, daca in realitate functioneaza sau nu o sa vada pe pielea lui. Avem o singura viata Posted Image

Nu rentează că ai multă logistică în spate ca să ajungă buteliile acasă la cine le comandă.

Pentru 20 de lei puși la o butelie rentează doar să le aduci tu undeva și de acolo să le ia alții.

#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postalintarb, on 10 noiembrie 2021 - 11:03, said:

.... vine din vanzarea a aprox 70 butelii pe masina pe zi, .....

Parerea mea este ca nu ai inteles tu bine si ca acele 70 buteli zilnice sint vindute de fapt cu toate cele 3 masini. In realitate nu prea ai cum sa distribui o butelie la 10 minute. Daca orasul este mic, astfel incit sa-l poti strabate de la un cap la altul in 10 minute, nu ai suficiente comenzi si degeaba ai putea sa le onorezi, ca nu le ai. Daca orasul este mare, nu-l poti strabate in alea 10 minute.


Spre exemplu stiu ca intr-un oras din tara cu un pic peste 7 mii locuitori, exista cineva ce aduce butelia la domiciliu. Ca si pret, cere cam tot atita cit costa si la Peco o butelie. Omul sta in masina (sau unde vrea el) si asteapta sa fie sunat pe telefonul mobil. Cind este sunat, se deplaseaza (cit mai urgent posibil) la domiciliul clientului si duce butelia pina in casa si uneori o mai si monteaza si o recupereaza pe aia veche. Deci nu se rezuma doar la dus butelia pina in fata porti, ca face serviciul complet (acolo unde este cazul). Deci nu merge cu programare, ca merge pe rapiditate. Romanul de regula este grabit si nu asteapta pina miine sa-i duci tu butelia. El suna ca are mincarea pe foc si cum i sa terminat butelia, atunci vrea alta. Plus ca mai trebuie sa iei in calcul si orele la care esti sunat, ca majoritate te suna intre orele 17-20 ca atunci descopera gospodinele ca nu mai au butelie. Si sa te vad eu cite reusesti tu sa livrezi in 3 ore

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postalintarb, on 10 noiembrie 2021 - 12:20, said:


Ar putea fi si varianta asta.

o estimare de cheltuili fixe ar fi : taxe stat salariati 1000 RON x 3 pers  + salariul net sa zicem putin mai mult decat min pe ec. 1500 RON x3 = 7500 / luna , contabil 600 ROn pe luna, sediu e gratis ca poata sta la casa si are amenajat acolo locul, intretinere masina 300 RON pe luna x 3 = 900, combustibil ( sa zicem o medie de 2-3 km per butelie livrata ) 200km x3 x 0.1 L/km x 6.5 RON -> 390/400 RON pe zi , autorizatii habar nu am punem 2000 RON pe luna.

Daca am calculat bine asa pe repede ar fi max 1000 ron / zi cheltuilei - o aproximatie



Hai sa-ti ofer niste ponturi pentru cheltuieli:
  • masinile: vei avea revizii, ITP si asigurari anuale
  • costul masinii (chirie/leasing, consum, vignette, etc)
  • soferii vor trebui sa fie profesionisti cu atestat si nu cred ca-i vei gasi la 1500 lei net pe luna (pentru un salariu brut de 2.350 lei, se plateste la stat 937 lei si angajatul ramane cu 1.413 lei in mana)
  • costuri operationale (chirie sediu, utilitati sediu, diverse licente de transport, chirie depozit pentru butelii (daca exista)).
Daca le faci ca la carte, cei 4.000 lei pe zi (care, de fapt, inseamna Cifra de Afaceri), o sa incepi sa scazi minim 60-70%. La TVA te-ai gandit? E posibil sa fie inclus (cei 19%).

LE: gandeste-te ca va trebui sa platesti, la randul tau, buteliile...

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
"afacerea" merge asa: ai masina in care pui 4 buteli, le incarci la pompa cu 18litri (9kg) = 45lei si le duci la cine suna cu 85lei

Edited by arg, 10 November 2021 - 13:11.


#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,104
  • Înscris: 17.01.2012
tre să cauți orașul potrivit: fără rețea de gaze și cu locuitori destul de leneși/comozi pt a merge ei la peco!
să fie la periferia salariului mediu pe economie (astfel încât să aibă ăia 15 lei/butelie, dar și să-i poți remunera pe ai tăi cu minimul pe economie - că așa fac patronii rumâni...)

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Doar doua intrebari ma preocupa.

1. Cat de usor iei autorizatiile pentru transport GPL.

2. Cum ii faci sa ia de la tine pe oamenii care deja isi cumpara singuri buteliile sau prin alt livrator, in conditiile in care tu ai pretul mult umflat.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postketa, on 10 noiembrie 2021 - 11:24, said:

Cam ce afaceri faci tu , daca 4000 lei profit / zi iti pare putin  ?
face 4000 cu 3 mașini și 3 salariați.scade cheltuielile și vezi ce mai rămâne.

#26
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostEMPP, on 10 noiembrie 2021 - 13:47, said:

scade cheltuielile și vezi ce mai rămâne.

Tu ai idee ce inseamna PROFIT? E oarecum diferenta dintre cat incasezi si cat cheltui (inclusiv cu aia 3 salariati, benzina, taxe etc).

#27
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postalintarb, on 10 noiembrie 2021 - 11:03, said:

Partea interesanta e ca acest domn cu afacerea sustine ca resuseste sa faca un profit mediu de 4000 RON pe zi cu 3 masini folosite la livrare si ca profitul pe o butelie livrata e de 15-20 RON


#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalintarb, on 10 noiembrie 2021 - 11:03, said:

...profitul pe o butelie livrata e de 15-20 RON....

cum a calculat acest "profit"?
daca este "pret achitat de consumator final" - "pret cerut de furnizorul de butelii incarcate", atunci respectivul are o problema :). trebuie sa mai adauge o gramada de costuri:
- autorizatii transport
- masini (cost masina, revizii, combustibil, reparatii etc)
- salarii (soferi, secretara, contabila etc)
- chirie, taxe firma
la final, dupa ce tragi linie, poate sa-ti ramana o suma frumusica, dar nu o sa imbogatesti din asa ceva

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
și discuția asta trebuia auzită acum 25 de ani

View PostdreaQ, on 10 noiembrie 2021 - 13:59, said:

Tu ai idee ce inseamna PROFIT? E oarecum diferenta dintre cat incasezi si cat cheltui (inclusiv cu aia 3 salariati, benzina, taxe etc).
tar tu ai înțeles ce-s alea CHELTUIELI dacă zici c-ai auzit de profit? mai încearcă să citești odată ce-am scris poate pricepi

#30
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,614
  • Înscris: 12.06.2010

View Postalintarb, on 10 noiembrie 2021 - 11:55, said:

Salut,
In aceasta ipoteza banii se incaseaza instant la livare nu astepti 60/90 de zile. ce spui tu merge invers, adica sa platesti buteliile la producator/ sau unde se incarca dupa 30/60/90 de zile
Sorry, eram cu mintea in alta parte. Ai dreptate, platesti/incasezi la livrare.

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
cheltuielile din ce se scad oare?

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostEMPP, on 10 noiembrie 2021 - 13:47, said:

face 4000 cu 3 mașini și 3 salariați.scade cheltuielile și vezi ce mai rămâne.
si daca ii ramin 1000 de lei pe zi, e salariu de ministru!
sigur, noi aici pe forum citigam cite 1000 de euro pe zi fiecare, nu bagam in seama toate maruntisurile!

View Post_Smiley_, on 10 noiembrie 2021 - 14:01, said:


cum a calculat acest "profit"?
.......................
la final, dupa ce tragi linie, poate sa-ti ramana o suma frumusica, dar nu o sa imbogatesti din asa ceva
asa ca in loc sa faca ceva, mai bine sta degeaba si deschide topicuri despre masinile de spalat antebelice precum un personaj celebru!

View PostEMPP, on 10 noiembrie 2021 - 14:06, said:

cheltuielile din ce se scad oare?
din venituri, ca peste tot!

#33
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Posttytysor, on 10 noiembrie 2021 - 14:27, said:

si daca ii ramin 1000 de lei pe zi, e salariu de ministru!
sigur, noi aici pe forum citigam cite 1000 de euro pe zi fiecare, nu bagam in seama toate maruntisurile!

Și e mare un salariu de ministru să îi rămână la vreo 300.000 de euro investiți până duce prima butelie ?

Sau ia un cărucior de butelii și face 200 de curse pe zi ?

3 mașini de butelii + sediu să nu plătești chirie că doar nu ții mașinile și buteliile în fața blocului = minim 300.000 de euro.

Edited by emeral, 10 November 2021 - 14:39.


#34
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Detalii de la aceasta persona care are afacerea nu am. Eu am auzit toata povestea spusa de altcineva; poate detaliile spuse despre bani, nr de butelii etc nu sunt reale fiind vorba de o discutie unde ne-a fost prezentata situatia cum " ce bine ii merge la ala cu buteliile ca face atatia bani etc ". Deci ar putea fi si o supra evaluare. Din cauza asta am deschis acest topic,  sunt curios daca intradevar e posibil un asemenea presupus profit sau ceva apropiat ( la ce zice tytysor pentru mine e mult si 1000 RON pe zi eu nu din pacate recunosc ca nu castig 1000 eur pe zi Posted Image  deci suna interesant ) . Speram ca cineva de pe acest forum maricel sa fi avut putin experienta in acest domeni si sa ma lamureasca

#35
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca tu gasesti soferi cu atestat ADR, sa iti lucreze pe mai putin de 3000 lei net sa ne zici si noua.

#36
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

View Postemeral, on 10 noiembrie 2021 - 14:37, said:

Și e mare un salariu de ministru să îi rămână la vreo 300.000 de euro investiți până duce prima butelie ?

Sau ia un cărucior de butelii și face 200 de curse pe zi ?

3 mașini de butelii + sediu să nu plătești chirie că doar nu ții mașinile și buteliile în fața blocului = minim 300.000 de euro.

Sincer eu am vazut masinile folosite la noi in oras si masini vechi , or fi avand ele leasing acus 10-15 ani.
masinile pot fi parcate in fata blocului fara problema.
Partea interesant din nou e faza cu gazul de la pompa, credeam ca in aceste butelii nu vin cu gaz GPL de la pompa, in cazul reumplerii la pompa intradevar venitul per butelie poate fi r de 40 RON.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate