Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Ce se poate face in caz de pana majora de curent, cum ne pregatim?

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#145
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,985
  • Înscris: 14.10.2008
Da, Pompierii au adus generatoare in Urziceni la freezing rain-ul din ianuarie 2019. Si la mine a fost o avarie nasoala in 8 aprilie 2020, afecta doar 2 puncte Trafo, al meu si inca unul, durata avarie 23-ora 15 urmatoarea zi, insa intre orele 04 si 15 ne-au dat curent de la un generator mobil Distributie Oltenia adus langa PTCZ.

Era Stare de Urgenta in care nu ai voie sa opresti utilitatile si de aia. Posted Image

#146
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,985
  • Înscris: 14.10.2008
Daca ma uit in urma, in 2001 am mai avut o avarie de 12 ore, tot noaptea si doar 2 PTCZ-uri. Suficient de rare. Acum aducand generatorul, a fost evitata dezghetarea frigiderelor.

Ce imi place cel mai mult e ca am curent pe vreme oricat de rea. La Spineni erau 2 pana la 8 ore de intrerupere vara la furtuni. La viscole 2-3 zile. Am multe amintiri cu pene de curent, cadere si revenire.

In 1998 urmaream serialul Sunset Beach, am pierdut un episod tocmai la Slatina in zona centrala, vreo 2 intreruperi de 4 ore intr-o zi, una dimineata, una seara cand era filmul. Un coleg mi-a zis ca de ce nu am apropiat lumanarea de televizor ca sa vad filmul. Posted Image

Dar e clar o diferenta intre ante CEZ si dupa CEZ. Inainte de CEZ se oprea in oras minim 2 ore pe luna, acum am avut si 195-414 zile de continuitate si caderile nu depasesc 20 minute. Monitorizez cu uptime-ul din routerele de net. Posted Image

In 1995 cand am avut primul radio cu ceas drept scula de monitorizat caderile de curent, am fost foarte fericit. Pana in 2000 il luam cu mine oriunde plecam.

#147
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

View PostNeaceasca85, on 04 noiembrie 2021 - 10:22, said:

Da, Pompierii au adus generatoare in Urziceni la freezing rain-ul din ianuarie 2019. Si la mine a fost o avarie nasoala in 8 aprilie 2020, afecta doar 2 puncte Trafo, al meu si inca unul, durata avarie 23-ora 15 urmatoarea zi, insa intre orele 04 si 15 ne-au dat curent de la un generator mobil Distributie Oltenia adus langa PTCZ.

Era Stare de Urgenta in care nu ai voie sa opresti utilitatile si de aia. Posted Image
E nasoala traba.
La inceput parea o gluma cu filmu austriecilor.
Insa , e mai mult de 1 luna cu probleme grave in China , se opreste curentu , fabricile care manufactureaza au pierderi majore.
Se opreste curentu si la populatie frecvent.
Mai rau decat era la noi la Ceausescu,
Combustibilu e rationalizat.

La noi directorul Hidroelectrica daduse circulara ca angajatii firmelor de service nu mai intra la avarii in Hidroelectrica daca sunt nevaccinati.
A blocat Arafat a doua zi dispozitia , nu se aplica legislatia in cazuri gen firme care se ocupa de service la Hidroelectrica.

Blocajele din China sunt reale.
S au certat cu australienii si probabil nu mai vine carbune din Australia.
La consumul de energie al Chinei , ei acuma ori n au materie prima suficienta ca sa produca energie , ori reduc productia ca sa respecte treaba cu poluarea , ori alte motive.

#148
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,695
  • Înscris: 23.10.2006
C-am asa o sa fie, fara curent electric:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wNmpuUN0ZYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#149
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Mda...pt o eventuala pana energetica prelungita ....tre sa-mi fac stoc de prezervative ....ca deh ...e iarna , noaptea-i lunga ....

#150
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,780
  • Înscris: 07.02.2003
In tema, pe o nota amuzanta, retelele vechi din SUA:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qBpiXcyB7wU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#151
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Am vazut ca s-au epuizat stocurile de generatoare. Sunt curios: cum poate fi folosit un generator electric la bloc? Pe balcon, ok. Dar ala face galagie si emana gaze. Plus de asta la ce il conectezi? Un bec? Doua? Frigider?

#152
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
La bloc e mai greu spre imposibil. Mult prea mare deranjul: zgomot, miros de combustibil si spatiul necesar instalarii/depozitarii.  Generatorul il conectezi la reteaua electrica a locuintei, dupa ce faci anumite modificari, astfel incat acesta sa introduca curent in retea in momentul in care se intrerupe curentul furnizat din exterior. Daca este puternic si de calitate ar putea sa sustina energia pentru aparatura de baza+iluminat.

Edited by oxig3n, 08 November 2021 - 15:14.


#153
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 26.01.2007
La disperare..........merge si in balcon...

#154
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu conectezi neapărat la instalația casei, încarci acumulatori.

Edited by omuspan, 08 November 2021 - 15:46.


#155
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 26.01.2007
Acumulatori incarci daca iti prevezi o instalatie solara cu panouri.

#156
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_vCytcJ_8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#157
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ar fi un dezastru umanitar. Sa lasi milioane de oameni fara feisbuci si tictoc pentru citeva ore? O sa fie nebunie la psihologi…

#158
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postredbotos, on 01 noiembrie 2021 - 21:06, said:

Dar dacă va fi, cum va fi afectata viata de zi cu zi, ce masuri putem lua, etc.

Eu cred ca ar fi bine sa discutam asta pentru o eventuala pana de curent pe termen scurt.
Acum ca gazul sa scumpit, cărbunii nu sunt suficienți, e posibil pana se face un stoc sa se oprească o perioada de timp electricitatea.
Am o familie pana la urma, dar mai în gluma mai în serios, vreau sa știu cam cum ar afecta și ce masuri trebuiesc luate.
Iti cumperi un generator diesel, de 5-6 kw putere.

Chestia e ca au de la 150 de kile in sus, si ar fi bine sa il urci intr-o remorcuta, sa-l poti plimba unde ai nevoie.

Si-ti mai iei si un butoi de 200 de litri de motorina.

#159
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Tu esti slow reader?

#160
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostRav_885, on 01 noiembrie 2021 - 22:13, said:

Cea mai buna solutie la o pana prelungita de curent va spun eu care este - parasit orasul urgent, in primele 24 de ore, luat concediu de urgenta sau ceva... plecat din oras la resedinta de la tara, pana ce situatia devine necontrolabila... In oras, la mai mult de 2 zile pana de curent, daca se opreste apa si se golesc si rafturile cu mancare, apa, e inevitabil sa nu apara violente..
In primele 5-6 ore.
Daca pica in tot orasul iti dai seama ca e groasa.
Chestia e ca bancomatele nu functioneaza fara curent, pompele de combustibil la fel, si la magazine daca nu functioneaza casele, nu poti sa cumperi.

View PostPuferiu_, on 10 noiembrie 2021 - 22:38, said:

Tu esti slow reader?
Amu' am vazut topicu'. :)

#161
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Cel putin vom avea 5G, cum a zis un coleg mai devreme.

#162
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postcriztu, on 02 noiembrie 2021 - 20:43, said:

In caz de pana majora de curent te retragi frumos la casa de vacanta din Sinaia sau Predeal si astepti sa isi revina situatia. E simplu.
La Herculane e fain, stai in apa termala ca maimutele alea din Japonia.

Attached File  _100697318_gettyimages-79811586.jpg   37.44K   7 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate