Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Ce se poate face in caz de pana majora de curent, cum ne pregatim?

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#127
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
De clickbait.

#128
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostPuferiu_, on 02 noiembrie 2021 - 21:13, said:

Eu ma retrag in Maldive, ca acolo are mamaie-mea casa.

Sigur nu in Croația? Cantonul Istria?

View Posttytysor, on 02 noiembrie 2021 - 23:19, said:


de ce oare???

Goana după Can Can

#129
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Interesant e faptul ca pregatiri concrete pentru scenarii de cosmar se tot faceau de ani de zile.
Practice , nu teoretice.
Avea Tudor Barbu o emisoiune pe B1 prin 2016 cred , in care arata milioane de cosciuge cumparate de guvernu american.
Cosciugele erau din plastic , in fiecare puteau sa incapa 2 sau 3 persoane , iar aceste cosciuge au fost plasate pe terenurile unor fermieri , au cumparat sau inchiriat terenul de la aia.
Astea erau cumparate in cazul unui scenariu catastrofic in care mor 10 milioane de americani in cateva zile.

Intre timp , probabil cosciugele tot pe campurile alea stau .

#130
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
https://www.paginade...curent-20453021

#131
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Dupa ce va mai linistiti putin, poate discutam despre ce s-ar fi intamplat in cazul unei pene de curent de lunga durata pe vremea comunismului.

#132
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,981
  • Înscris: 14.10.2008

View PostFreddy12, on 01 noiembrie 2021 - 22:57, said:

Eu aveam soba cu motorina si instalatie de iluminat cu baterie de tractor. Acum fiindca stau la casa, mi-am luat un generator de curent electric fiindca in urma cu mai multi ani, din cauza unui viscol am ramas fara curent vreo 2zile.
In rural se intampla pe vreme rea, de asta soba este sfanta. Dar la oras unde suntem obisnuiti cu curent indiferent de cat de rea e vremea...numai la cutremur si la cadere de sistem energetic putem ramane fara.

#133
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Tocmai de aceea la rural am soba de teracota care este sfanta si centrala pe lemne pentru apa calda.

#134
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

View PostPuferiu_, on 03 noiembrie 2021 - 14:27, said:

Dupa ce va mai linistiti putin, poate discutam despre ce s-ar fi intamplat in cazul unei pene de curent de lunga durata pe vremea comunismului.

Sa intrebam in Coreea de Nord .
Acolo le o fi zis ca 100% urmeaza o pana de curent de saptamani de zile?

#135
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,981
  • Înscris: 14.10.2008

View Posttytysor, on 02 noiembrie 2021 - 23:19, said:

carbune ar mai fi, dar guvernul se pare ca vrea neaparat sa inchida productia de energie electrica pe carbune, cu riscul de a se alege prafu' de intreaga tara!
Nu vad cum, poate daca compenseaza cu hidrocarburi. In jur de 1400 MW sunt mereu pe carbune.

View Postomuspan, on 02 noiembrie 2021 - 23:31, said:

De clickbait.
Asta zic si eu. Romania nu a mai avut black-out dupa 1989, ceea ce e o mare performanta. Si nu cred ca vom mai avea, daca Baba Vrancea ne lasa in pace fara 7 Richter.

View Postaceton, on 03 noiembrie 2021 - 15:25, said:

Tocmai de aceea la rural am soba de teracota care este sfanta si centrala pe lemne pentru apa calda.
La aia iti trebuie UPS-generator pana termina de ars focul, altfel face bum. Cele pe gaz de la orase au doar pericol de inghet al tevilor si caloriferelor, focul se stinge pe loc odata cu becurile.

Nicio centrala nu functioneaza fara curent, doar sobele.

Eu la Slatina ma bazez 100% pe retelele de apa, gaz, canalizare (aoleu aici am pompa electrica) curent si fibra optica RDS. In caz de ceva, am 2 camere la demisol, una mare si una mica, pentru temperaturi constante indiferent de sezon, bune pentru lipsa AC vara si lipsa gaz (sau curent) iarna.

Locatie la tara: Miesti, Cungrea, Olt. Ne-am scandalizat noi cu mama ca vrea sa arunce 20 mii lei pe o proprietate acolo langa rude, dar poate va fi utila candva. Am vandut-o pe cea de la Spineni.

In afara de vreo cadere SEN sau cutremur major, pun pariu mereu ca voi avea curent indiferent ce fenomen meteo vine. La Slatina, ca in rural in judet le spun invers, vine viscolul/furtuna, pregatiti-va de bezna. :drac:

#136
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,888
  • Înscris: 21.06.2016

papagalu_motzat said:

1635929925[/url]' post='28417257']
Interesant e faptul ca pregatiri concrete pentru scenarii de cosmar se tot faceau de ani de zile.
Practice , nu teoretice.
Avea Tudor Barbu o emisoiune pe B1 prin 2016 cred , in care arata milioane de cosciuge cumparate de guvernu american.
Cosciugele erau din plastic , in fiecare puteau sa incapa 2 sau 3 persoane , iar aceste cosciuge au fost plasate pe terenurile unor fermieri , au cumparat sau inchiriat terenul de la aia.
Astea erau cumparate in cazul unui scenariu catastrofic in care mor 10 milioane de americani in cateva zile.

Intre timp , probabil cosciugele tot pe campurile alea stau .

Deci tu crezi ca cea mai mare problema ar fi lipsa cosciugelor într-un dezastru. Și nu orice fel de coșciuge, ci de plastic!, sa ramine acolo pe vecie.
De ce nu iar baga de exemplu in pungi, care ocupa mult mai puțin loc ai nu stau pe terenurile unor fermieri? Sau de ce nu i-ar arde într-un crematoriu de mare capacitate? Cum duci milioane de coșciuge la 3000 de km unde sint morții înainte sa se strice?
Trebuie sa fii papagal sa crezi prostiile astea Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 03 November 2021 - 16:14.


#137
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,100
  • Înscris: 23.09.2005
Nu stiu daca ati urmarit documentare de pe BBC sau Discovery, a fost unul exact pe tema asta. Acum vreun an parca l-am vazut.

Se spunea ca Europa e in pericolul unei pene majore, si nu cateva ore, ci e vorba chiar de saptamani.

Motivele ziceau ei ca ar fi complexitatea foarte greu de gestionat la care a ajuns reteaua electrica europeana, acum nu mai avem doar retele locale, adica faci curent aici si alimentezi 1-2 orase, ci e vorba de retele interstatale, care au ajuns la limita exploatarii.

Pana si noile injectari de energie in retea, provenite din energie verde, panouri, etc, sunt destul de problematice, solicitand si mai mult reteaua.

Ideea e urmatoarea, ca in prezent, problema se poate propaga in cascada de la un stat la altul, o avarie majora la o centrala mare dintr-o tara poate afecta o regiune dintr-o alta tara, etc. Nu am inteles daca problema e neaparat fizica, adica n-ar rezista fizic conductorii electrici, sau complexitatea retelei care de fapt e o retea veche peste care s-au tot adaugat si conectat alte bucati noi.

Deci documentarul cu concluzia asta a terminat (un expert spunea), ca nu e o problema de "daca", ci de "cand" se va intampla.

Eu banuiesc ca Europa se asteapta acum la chestia asta, poate pentru ca se asteapta la o lipsa a gazelor, sau cel putin o insuficienta in aprovizionarea de gaze la iarna in Europa (ca s-a vorbit si de asta la TV acum cateva saptamani bune), astfel ca oamenii ce vor face, vor mulge cat vor putea din reteaua de curent ca sa se incalzeasca, sau sa compenseze lipsa gazului.

Banuiala mea.

Guvernele din Austria, Norvegia, Germania, Finlanda, si-au avertizat cetatenii recent de pericolul unei pene majore care ar putea dura pana la doua spatamani.

Eu zic sa nu luam chiar in derâdere chestiunea, ca ne putem trezi cu curul descoperit.

https://www.google.r...bih=459&dpr=1.5

Edited by Phobos, 03 November 2021 - 16:26.


#138
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,981
  • Înscris: 14.10.2008
Interesant ca eram interconectati chiar si in 1977, cand stim ca Nea Nicu a facut ce a vrut cu reteaua si furnizarea, dupa 1980.

#139
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@NeaCeasca Multumesc de corectura. La rural toti le zic centrale pe lemne. O sa pun o poza cu minunatia cand ajung in weekend. Este independenta de curent electric.

#140
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,981
  • Înscris: 14.10.2008
Imi place sa ma uit pe acest link seara/noaptea, ori ziua cand e vreme urata. Peste 1500 MW din carbune acum. Datorita faptului ca avem aici ALRO, cel mai mare consumator de curent (si la gaze au magistrala separata de cea a orasului), pe la Slatina trec 4 linii de inalta tensiune ale SEN, deci greu sa se ramana in bezna daca nu cade intreg sistemul de productie si transport.

https://www.transele...areHartaportlet

Liniile aeriene de 110-220-400-750 KV rezista bine la vremea rea, in Romania problema la intemperii sunt liniile aeriene de 20 KV (pe stalpi de beton), de regula in rural dar si la orase mici/foarte mici si suburbii. Cand este viscol se observa foarte bine din oras flash-uri verzui-albastrui de la ele.

Cand mie in oras imi fluctueaza tensiunea, undeva in rural se intrerupe.

Sa nu uitam de marea ploaie inghetata din Canada (Quebec, Montreal) din 1998, marile orase doar 12 ore de pauza, dar suburbiile si ruralul luni intregi de down. Oamenii erau stransi in niste containere mari special amenajate, dar se vaietau ca nu aveau unde sa se spele.

Pentru ca am crescut in Spineni, Olt, unde prima pana de curent constientizata a fost una de cel putin 1 saptamana la un viscol din 1991 si mereu cum fulgera se si intrerupea, de mic sunt obsedat/fascinat de penele de curent, dar nu in sensul de a mi le dori, ci de a le studia cand se intampla, de a despica firul in 4 cu durata, aria afectata, manifestari dinainte de intrerupere etc.

Edited by Neaceasca85, 03 November 2021 - 17:50.


#141
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Si ce concluzii ai tras?

#142
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,981
  • Înscris: 14.10.2008
Ca venirea CEZ la Slatina in 2007 a imbunatatit foarte mult situatia. Era dezastru inainte, nu ca la tara, dar praf.

In judetul Valcea in 1 iunie 2016 a fost o pana aproape generala (doar sudul judetului avea) de 90 minute. Au intrat in panica referitor la Oltchim si Uzinele Govora.

CEZ-ul se spala pe maini la sectiunea avarii de la IVR-ul lor, zicea avarie Transelectrica.

#143
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,101
  • Înscris: 20.12.2007
Ca sa nu uitam de unde a inceput isteria asta cu pana de curent de doua saptamani in Europa

https://romania.euro...e/31543649.html

Combinatia de internet ieftin si accesibil de oriunde plus prostimea inghititoare de orice rahat va duce omenirea de rapa

#144
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

View PostNeaceasca85, on 03 noiembrie 2021 - 17:48, said:

Imi place sa ma uit pe acest link seara/noaptea, ori ziua cand e vreme urata. Peste 1500 MW din carbune acum. Datorita faptului ca avem aici ALRO, cel mai mare consumator de curent (si la gaze au magistrala separata de cea a orasului), pe la Slatina trec 4 linii de inalta tensiune ale SEN, deci greu sa se ramana in bezna daca nu cade intreg sistemul de productie si transport.

https://www.transele...areHartaportlet

Liniile aeriene de 110-220-400-750 KV rezista bine la vremea rea, in Romania problema la intemperii sunt liniile aeriene de 20 KV (pe stalpi de beton), de regula in rural dar si la orase mici/foarte mici si suburbii. Cand este viscol se observa foarte bine din oras flash-uri verzui-albastrui de la ele.

Cand mie in oras imi fluctueaza tensiunea, undeva in rural se intrerupe.

Sa nu uitam de marea ploaie inghetata din Canada (Quebec, Montreal) din 1998, marile orase doar 12 ore de pauza, dar suburbiile si ruralul luni intregi de down. Oamenii erau stransi in niste containere mari special amenajate, dar se vaietau ca nu aveau unde sa se spele.

Pentru ca am crescut in Spineni, Olt, unde prima pana de curent constientizata a fost una de cel putin 1 saptamana la un viscol din 1991 si mereu cum fulgera se si intrerupea, de mic sunt obsedat/fascinat de penele de curent, dar nu in sensul de a mi le dori, ci de a le studia cand se intampla, de a despica firul in 4 cu durata, aria afectata, manifestari dinainte de intrerupere etc.

Presupun ca fizic vorbind , o retea electrica e mult mai solida si mult mai usor de reparat , intretinut decat o retea de termoficare cum ar fi cea din Bucuresti.
Ca sa rezolvi o avarie la termoficare , e ceva mai complicat decat la o retea electrica.
Avaruiile la reteaua de termoficare sunt o constanta , in fiecare zi se sparg sute sau mii de tevi care trebuie sudate .
Unde e mai usor sa intervii?
Sub pamant ori in aer?

Ce banuiesc e ca o pana de curent produce dereglari in lant pe toate componentele , n ai curent nu mai merge nimic , aici e problema.
Insa , oricat de interconectate ar fi retelele , o avarie intr o tara care da in cascada avarii si in alte tari , nu vad cum ar pune in intuneric toata Europa.
Doar generatoarele pot face fata cateva zile in zonele cele mai sensibile.

View Postvrajitoruldinoz, on 03 noiembrie 2021 - 16:14, said:

Deci tu crezi ca cea mai mare problema ar fi lipsa cosciugelor într-un dezastru. Și nu orice fel de coșciuge, ci de plastic!, sa ramine acolo pe vecie.
De ce nu iar baga de exemplu in pungi, care ocupa mult mai puțin loc ai nu stau pe terenurile unor fermieri? Sau de ce nu i-ar arde într-un crematoriu de mare capacitate? Cum duci milioane de coșciuge la 3000 de km unde sint morții înainte sa se strice?
Trebuie sa fii papagal sa crezi prostiile astea Posted Image
Nu cred nimic.
Daca ar fi sa spun ce cred eu , e o cretinatate cumpararea acelor cosciuge , milioane de cosciuge care stau si azi pe campuri.
Alea au fost luate din ratiuni cunoscute doar de guvernu american.
Cum nici o explicatie logica nu rezista , tu ca stat sa cumperi milioane de cosciuge , inseamna ca este pur si simplu un exercitiu de timpire ori de terorizare a cetatenilor.
Inducerea fricii de moarte iminenta.

View PostKokoshmare, on 04 noiembrie 2021 - 07:46, said:

Ca sa nu uitam de unde a inceput isteria asta cu pana de curent de doua saptamani in Europa

https://romania.euro...e/31543649.html

Combinatia de internet ieftin si accesibil de oriunde plus prostimea inghititoare de orice rahat va duce omenirea de rapa

Daca oamenii precizau de la inceput ca este doar o ipoteza de lucru si ca e vorba de cateva masuri de constientizare ca lumea sa nu intre in panica , era corect.
Ma indoiesc ca la modul in care a fost realizat filmul , nu stiau sau nu banuiau ca se va crea o isterie.
Si cadovada ca isteria nu s a terminat , e acea informatie terminala care ne spune ca 100% Europa se va confrunta in urmatorii ani cu o asemea bezna totala.

Cand stii cum reactioneaza presa si mai stii cum haleste populatia informatiile dezastruoase din presa , e mai greu de crezut ca n ai prevazut urmarile filmuletului.

Tehnica e super verificata.
Virusu de acum e copilarie , vine altu cu mortalitate de 10%.
Atata ai , un virus pentru care ai sau n ai antidotu ca sa opresti pandemia.

Avand pe asta ca pe un fapt real , poti sa tii mama scenariilor de cosmar , populatia ghidata de net si televiziuni are ocazia sa se tampeasca zilnic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate