Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

eveniment in pandemie

* - - - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
81 răspunsuri în acest subiect

#37
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 547
  • Înscris: 16.05.2018

 tioopedi, on 23 septembrie 2021 - 16:55, said:

Nu stiu despre ce samanta vorobesti.
Eu sunt decretel, am facut nunta mare, in 1992.
Peste 150 de familii.
Am comandat 40 de meniuri, pentru miri, nasi, frati, cumnati, lautari.
Restul de 260 de meniuri au fost a la carte.
Fiecare invitat a mancat ce a comandat, la pretul restaurantului.
Da, am strns niste bani, a fost nunta cu "dar",strigat de lautari.

timpuri bune , din pacate ne-am nascut mai tarziu , as vrea sa pot spune si eu asta altora

 curvymomylore, on 23 septembrie 2021 - 16:56, said:

Mergi si fa scandal si lasa recenzi negative peste tot la acel restaurat ca nu este normal ce face.

tot nu rezolvi , unde-s multi puterea creste

o sa inchid topicul , in concluzie va multumesc pentru suportul/ideile pozitive/negative

#38
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.751
  • Înscris: 01.12.2018

 curvymomylore, on 23 septembrie 2021 - 17:03, said:

deci nu aveau cum sa nu gaseasca alti clienti in ani de zile!!
Pai in tot acest timp au fost sub contractul de rezervare.
Tu  ce ai face daca ai plati o camera de hotel in avans, pentru o anumaita data, te-ai prezenta la receptie si ppatronul ti-ar spune:
Ghinion?
Nu mai avem camere libere, a venit altcineva inaintea ta

#39
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.091
  • Înscris: 16.02.2013
Initiatorul a spus ca vrea sa se distreze si sa iasa pe zero. Cred ca nunta este singura asa zis distractie la care sa pretinzi ca te simti bine ( mire/mireasa) si sa ai pretentia ca iesi pe zero sau chiar cu profit.
Un prieten de familie a facut casatoria civila si religioasa in urma cu 2-3 saptamini si a invitat citiva prieteni si familiile, pe cheltuiala mirilor si fara nici o pretentie la un restaurant la care au rezervat un numar de locuri cu 2-3 zile inaninte, fara contract , fara meniu. Fiecare a comandat ce a dorit iar plata au facut-o intradevar mirii. A fost placerea lor sa ii aiba aproape pe prieteni.
Eu cind ma duc la distractie, ma duc pe banii mei si nu pretind altora sa paticipe. Pina la urma, daca inviti pe cineva iti asumi chetuiala ( cam asa functioneaza cosdul bunelor maniere).
In cazul tau, aveti un contract. Asa cum pretindeti ca restaurantul sa-l respecte , asa si restaurantul pretinde sa-l respectati. Ca ati comandat x portii de mincare si vin mai putini, nu este vina restaurantului. Mai bine priviti latura frumoasa a lucrurilor -  un prilej de bucurie pentru miri ca ii au aproape de ei la eveniment pe prieteni si familii si nu insistati pe latura mercantila a lucrurilor. Mai exista si un proverb a unei natii mercantile : pierzi/cistigi, negustor te numesti.
Bucurati-va de eveniment si doriti mirilor casa de piatra, gard de fier, etc...

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.192
  • Înscris: 14.08.2007
Cand organizezi evenimente in pandemie cred ca trebuie sa-ti asumi din start ca s-ar putea sa ai sub jumate invitati decat ai avea in mod normal. Daca vrei nunta cu un numar "normal" de invitati, nu o faci in pandemie! In rest, nu stiu ce ar fi de facut ... probabil nimic, iti asumi pierderea si asta e. Si daca nu era certificatul verde in vigoare tot ar fi venit mult mai putini decat in mod normal, am avut un caz in familie de nunta recenta, nu a fost cazul de certificate/etc si era oricum la tara unde nu ii pasa nimanui de asta, dar tot a avut mult mai putini invitati decat ar avea in mod normal. Evenimentele din vara asta, mai ales cele din mediul rural, s-au dovedit adevarate "bombe" de Covid, s-au imbolnavit multi dupa ele ... tocmai pentru ca au fost organizate fara pic de raspundere. Si e normal ca atunci multi evita sa mearga, sanatatea lor e mai importanta decat mersul la o nunta ...

Editat de utopium, 23 septembrie 2021 - 17:53.


#41
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.596
  • Înscris: 11.03.2010

 VerSus_88, on 23 septembrie 2021 - 16:15, said:

Localul refuza amanarea  sau restituirea unei parti din avansul dat , chiar si reducerea meniurilor pe care s-a semnat ( 150 la numar).
Prin avansul dat ai garantat cu bani ceea ce ai stabilit initial: data/nr. de meniuri etc. Ai platit ca sa ai ceva rezervat.
Daca te razgandesti, iti asumi.
Oamenii care nu vor sa se vaccineze, isi asuma.
Fa petrecerea cu cine se poate si cu asta basta, mirii sa fie fericiti, nu asta e cel mai important? Nu mai gandi nunta ca un business.

 VerSus_88, on 23 septembrie 2021 - 16:15, said:

Ce se poate face in acest caz ?
Ceva foarte simplu: asumarea deciziior luate.

 andu2006, on 23 septembrie 2021 - 17:20, said:

Pina la urma, daca inviti pe cineva iti asumi chetuiala ( cam asa functioneaza cosdul bunelor maniere).
Marea majoritate nu gandeste asa. Nunta e un prilej de afacere, nu petrecere si bucurie. Ideea e ca invitatii sa plateasca totul si sa mai dea si ceva in plus iar daca nu se poate asa, macar sa fie ban pe ban sau o pierdere cat mai mica.

Sunt unii care fac credite ca sa organizeze nunta cu fast si limuzine...

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  limo.jpg   748,19K   42 download-uri

Editat de trandafirdoru, 23 septembrie 2021 - 18:15.


#42
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Vă dați seama ce ar însemna să nu mai facă lumea nunti decât cu prietenii apropiați și să se distreze?! Dar nu, au oamenii de recuperat bani  și e nasol, că ăștia care nu vor să vină, sunt atât de fericiți de numa-numa și nici că vor să cotizeze. Ceea ce nu e chiar fair play, daca stau să mă gândesc.
Dar, ce-ar fi sa facem nunti mici și să le facem pentru noi, pentru miri?! Nu pentru fală și valoare.
Acum, răspunsul localului va fi de genul "pandemie pentru mine, pandemie pentru tine". Deci nu au nicio obligație cauzată de pandemie, cum nici clienții lor nu ar fi avut, daca nefericirea ar fi privit doar localul.

#43
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.787
  • Înscris: 08.10.2004
eu sunt curios cine si cum verifica ce invitati sunt vaccinati, cine are autoritatea si cunostintele pt a certifica ceva ce ii arata un invitat?

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Auzi, da' aia care nu vin la nunta din varii motive, nu trimit si ei banii cumva ?

Sau nu erau "datori"

Poate intelege cineva din povestea asta ca nuntile sunt de fapt o cheltuiala stupida, din care castiga restaurantele, fotografii, etc etc, si lumea crede ca face bani, dar e de fapt un fel de "ruleta tiganeasca"

 smoke, on 23 septembrie 2021 - 18:15, said:

eu sunt curios cine si cum verifica ce invitati sunt vaccinati, cine are autoritatea si cunostintele pt a certifica ceva ce ii arata un invitat?


Exista aplicatie moka in App Store si in Google play cu care scanezi codu QR

Chiar Arafat recomanda populatiei sa parasca daca vad un local care accepta clienti fara sa scaneze codurile

#45
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.596
  • Înscris: 11.03.2010

 waterman, on 23 septembrie 2021 - 18:16, said:

Exista aplicatie moka in App Store si in Google play cu care scanezi codu QR
Chiar Arafat recomanda populatiei sa parasca daca vad un local care accepta clienti fara sa scaneze codurile
Eu nevaccinat, daca am in telefon 4-5 certificate de la prieteni, cunoscuti si arat codul, sunt ok?

https://tenor.com/vi...ck-gif-14764954

Editat de trandafirdoru, 23 septembrie 2021 - 18:24.


#46
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.751
  • Înscris: 01.12.2018

 trandafirdoru, on 23 septembrie 2021 - 18:19, said:

Eu nevaccinat, daca am in telefon 4-5 certificate de la prieteni, cunoscuti si arat codul, sunt ok?

https://tenor.com/vi...ck-gif-14764954
Certificatul este nominal.
Are nume, prenume, etc............
Falsul si uzul de fals sunt infractiuni, prevazute in codul penal.

Editat de tioopedi, 23 septembrie 2021 - 18:26.


#47
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.596
  • Înscris: 11.03.2010
Deci trebuie sa arati si cartea de identitate si respectiva persoana de la restaurant sa verifice. Posted Image

Editat de trandafirdoru, 23 septembrie 2021 - 18:27.


#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004

 trandafirdoru, on 23 septembrie 2021 - 18:19, said:

Eu nevaccinat, daca am in telefon 4-5 certificate de la prieteni, cunoscuti si arat codul, sunt ok?

https://tenor.com/vi...ck-gif-14764954

Nu e ok, cred ca exista si o pedeapsa pentru asta.
Aia nu e prosti, iti vor cere buletinul, iar codul acela QR contine informatii despre identitatea posesorului.

#49
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.596
  • Înscris: 11.03.2010

 waterman, on 23 septembrie 2021 - 18:29, said:

Aia nu e prosti, iti vor cere buletinul, iar codul acela QR contine informatii despre identitatea posesorului.
Care aia? De la restaurant? Vor scana si te vor pofti inauntru. Treaba lor de verificatori (certificati sau nu) s-a terminat o data ce le-ai dat codul.
Tocmai ca nu sunt prosti, au un business acolo.
Nu sta nimeni sa verifice potrivirea dintre certificat, carte de identitate, poza si fața persoanei care prezinta QR-ul. Cel putin, nu la restaurant. Posted Image
Ai cod, intri.

smoke a pus bine problema.

Editat de trandafirdoru, 23 septembrie 2021 - 18:41.


#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu zic ca nu e asa cum zici tu, dar na...

As zice ca nu risca aia biznisu ca sa lase pe un gigel care umbla cu falsuri, dar daca zici ca stii mai bine...


Cred ca sunt niste norme de aplicare ale controlului, asa ar umbla toti cu acelasi QR

Editat de waterman, 23 septembrie 2021 - 18:41.


#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

 waterman, on 23 septembrie 2021 - 18:16, said:

Sau nu erau "datori"
Noroc cu Hotararea.

#52
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010

 smoke, on 23 septembrie 2021 - 18:15, said:

eu sunt curios cine si cum verifica ce invitati sunt vaccinati, cine are autoritatea si cunostintele pt a certifica ceva ce ii arata un invitat?
Taci, ca se risipeste vraja!

#53
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.596
  • Înscris: 11.03.2010

 waterman, on 23 septembrie 2021 - 18:40, said:

Eu zic ca nu e asa cum zici tu, dar na...
[...] dar daca zici ca stii mai bine...
Cred ca sunt niste norme de aplicare ale controlului, asa ar umbla toti cu acelasi QR
N-am zis ca stiu mai bine. Nici nu as avea de unde sa stiu. Am pus niste intrebari si am zis ce cred ca se va intampla.
Unde sunt normele, cine verifica daca sunt aplicate corect?
Sper ca se vor face verificarile cerute corect (QR+CI+fața omului) tot asa cum sper ca oamenii nu arunca gunoaie din masini, copacii nu se taie ilegal etc. ca nu e voie, sunt niste norme Posted Image

Editat de trandafirdoru, 23 septembrie 2021 - 18:58.


#54
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.330
  • Înscris: 06.07.2007

 smoke, on 23 septembrie 2021 - 18:15, said:

eu sunt curios cine si cum verifica ce invitati sunt vaccinati, cine are autoritatea si cunostintele pt a certifica ceva ce ii arata un invitat?
Adevarul e ca-ti trebuie minim un doctorat ca sa poti descarca o aplicatie cu care sa scanezi niste coduri de bare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate