Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1441 replies to this topic

#199
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 11.01.2009
Sa vedem ce o sa scrie in normele de aplicare.
Apoi cum vor interpreta furnizorii.

#200
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
a aparut inregistrarea - la minutul 20:50 incepe subiectul despre prosumatori:

https://www.digi24.r...uarie-3-1792777

#201
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
OUG (de la Guvern) zice bine. E normal si perfect explicabil de ce ministrul (parte din Guvern) zice acelasi lucru.

Problema este la Parlament, care poate sa modifice ulterior OUG: https://forum.softpe...rgie-electrica/
Aici nu stim inca ce au de gand si cum va ramane...

#202
mihaitaiosub

mihaitaiosub

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.05.2021

View Post{Strik3}, on 02 octombrie 2021 - 21:39, said:

Ar fi un pas urias in fata.
Parerile negative, mi se par puerile si complet neintemeiate (precum comparatia cu taximetristul si uzura masinii vs uzura firelor la trecerea curentului, se compara mere cu pere).

Oricine este cat de cat informat, bine intentionat si cu un gram de cunostinte tehnice vede imediat cat de benefic va fi acest proiect DACA va fi implementat. Va corecta o nedreptate imensa ce se face in momentul acesta, pe langa incurajarea productiei de energie verde!
Ce nedreptate? Pai hai sa vorbim pe cifre.
Eu sunt Prosumator cu 7 KW putere instalata, achizitie si montaj in regim propriu. Luna trecuta am produs si "donat" 1000 de KW, pentru care am primit...196 RON. In schimb cand consum 1000 KW, ma costa 1000 RON deci desi am produs fix cat am consumat tot ma costa 800 RON/luna. Este ridicol iar acest proiect va indrepta aceasta nedreptate.

Intretinerea firelor, taxe, transport? lacomie nu? acestea sunt justificarile acestui furt? In conditile in care curentul produs de prosumatori este folosit LOCAL, IN COMUNITATEA din vecinatatea Prosumatorului? Nici macar nu ajunge la transformatoarele de la distribuitor acest curent, este "donat" cu 0,19 Ron/Kw iar apoi furnizorul il vinde la vecini cu 1 RON/Kw

Pentru cei contra, cum suna cifrele astea? Matematica nu e relativa, cifrele astea nu sunt discutabile, este doar realitatea actuala.

Eu sunt insa sceptic ca va intra in vigoare din pacate, poate doar prin presiunea UE, datorita (nu din cauza) țelurilor ECO impuse si care inevitabil se rasfrang si asupra Romaniei.
Deasemenea, marti guvernul cade, oare va mai exista vreun gram de interes pentru acest proiect cand vine urmatorul? Meh...

Salut,ai perfecta dreptate in ce spui.Acum un pic out of topic ajuta-ma si pe mine cu niste informatii,te rog.Am un sistem de 12 kw,realizat ca si tine cu forte proprii,fara facturi,documentatii,etc.Cum as putea sa devin prosumator,tu cum ai reusit?

#203
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Ce invertor ai?

#204
mihaitaiosub

mihaitaiosub

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.05.2021

View Postgear, on 11 ianuarie 2022 - 12:17, said:

Ce invertor ai?

Am doua Mpp Solar PIP 5048MK legate in paralel.

#205
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu daca s-a discutat acest aspect:

Quote

Prosumatorii ce produc in instalatii sub 200kW, pot beneficia la crere DOAR de compensarea cantitativa

Prosumatorii ce produc in instalatii intre 200kW-400kW pot beneficia DOAR de regularizarea financiara.

Attached Files



#206
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
eu inteleg asa:

1. sub 200kW, nu depui cerere => regularizarea financiara
2. sub 200kW, depui cerere => compensarea cantitativa (daca puterea injectata nu e consumata dupa 24 luni, se pierde) (valabil pana in 2030, dupa care se trece la regularizarea financiara)
3. intre 200kW si 400kW => regularizarea financiara

gresesc undeva?

#207
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 11.01.2009
Eu inteleg așa:
- 200-400 kW: regularizarea financiara
- sub 200 kW, cu cerere: compensarea cantitativa
- sub 200 kW, fara cerere: Posted Image

#208
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
Fiind prosumator si avand un contract in derulare cu furnizorul, nu vad cum ar putea fi Posted Image
Compensarea vine ca un beneficiu temporar (pana in 2030) la starea normala de fapt -> prosumatorul injecteaza si furnizorul plateste!

Da, suntem intr-o tara "bananiera" din multe perspective, dar asta nu se poate elimina.

#209
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

Quote

prosumatorii care produc energie electrica in unitati de producere a energiei electrice cu o putere instalata pana la 200 kW pot beneficia doar de compensarea cantitativa, la cerere
Si eu consider ca intentia OUG si raspunsul catre Greenpeace este asa cum spune colegul Sparkyson.

Altfel ar fi zis clar ca pot beneficia de regularizare financiara sau compensare cantitativa (la cerere).
Eu zic ca intentia e clara, au vrut sa desfiinteze regularizarea financiara pentru pana la 200 kW.

Edited by kolfleading, 13 January 2022 - 23:00.


#210
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
Da...dar cititi pana la sfarsitul frazei... acel "la cerere" schimba totul!
Deci, daca depui cerere ai DOAR compansare cantitativa! Nu poti avea si compensare cantitativa si regularizare financiara -> absolut normal...
Daca nu depui cerere ai DOAR regularizare financiara.

#211
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 11.01.2009
Chiar nu se citeste așa fraza.
Eu cred ca o sa fie cu birocratie si notificare lunara la furnizor pentru a se face compensarea cantitativa. Macar sa fie pe email si nu cu telefon sau scrisoare semnata.
Regularizarea financiara este complet exclusa — reiese clar din text.

Cred ca esti prea optimist, si, istoric vorbind, nu ni s-a dat niciun motiv sa fim.

#212
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Poststoianalin, on 13 ianuarie 2022 - 23:04, said:

Daca nu depui cerere ai DOAR regularizare financiara.

Singurul beneficiu care mai ramane pentru ≤ 200 kW este compensarea cantitativa.
Si aia se da doar la cerere.
Daca nu depui cerere nu primesti nimic.

Asta este forma actuala.

Acuma ... pe parcurs poate o sa-si dea seama ca sunt contracte existente in derulare cu compensare financiara ... poate o sa mai faca modificari ... dar deocamdata asta este...

Edited by kolfleading, 13 January 2022 - 23:29.


#213
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
daca o sa fie ca mine dati un bax de bere?

#214
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 11.01.2009
Mi-as dori mult sa ai tu dreptate si nu eu. Dau bere lunar daca ai dreptate Posted Image.

La cat de chinuita este exprimarea in acel raspuns, mi se pare ca ascund constrangerile — adica ce nu primim.
Am fost expus la destul corporate bullshit la viata mea ca sa nu fiu sceptic.

Sa vedem normele de aplicare, care trebuie sa apara pana la final de februarie si sigur vor fi clare, vor aparea la timp si vor fi aplicate ca la carte. /s

Edited by sparkyson, 14 January 2022 - 08:23.


#215
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
Am trimis deja la Enel cerere de compensare cantitativă.

#216
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Cat de greu o fi sa faci o lege in care sa fie clare toate aspctele.

Momentan putem doar specula.

CRG, nu cred ca au ce sa iti raspunda cei de la ENEL pana nu apar normele de lucru clare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate