Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 

Digi Romania lanseaza internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10G

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
4157 replies to this topic

Poll: Digi Romania lanseaza internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10G (753 member(s) have cast votes)

Veti trece la abonamentul Digi 10 Gbps cand va fi disponibil?

  1. Voted Da (431 votes [57.24%] - View)

    Percentage of vote: 57.24%

  2. Voted Nu (322 votes [42.76%] - View)

    Percentage of vote: 42.76%

Vote Guests cannot vote

#1333
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006

 smart_choice, on 14 ianuarie 2022 - 13:37, said:

Regret, nu stiam, eu sunt norocos si sper sa fie toti multumiti pana la urma. Pentru mine Digi este cel mai bun. Nu am fost dezamagit niciodata de cand sunt clientul lor.
Uite un caz de care m-am lovit zilele trecute acasa: totul mergea ok acasa pe parte de net dar nu ma puteam conecta la vpn de acolo
Ajung acasa in 2h si descopar:
- ip1 in ip-ul de acasa
-ip2 la ping catre ddns-ul digi pt mine (ala cu go.ro)
Joac-o p'asta =)))

Solutionare pt viitor:
- ddns noip cu script in router de actualizare ip pe noip din 10 in 10 min (nu face push daca e acelasi)
-renuntat la ddns-ul digi

#1334
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Am vazut descrisa solutia la problema Digi descrisa de tine pe un forum insa nu vreau sa incalc regulamentul.
Daca esti nemultumit de ddns de la Digi, ai alte alternative si optiuni. Nimeni nu te obliga sa alegi varianta gratuita ddns Digi daca nu ti se potriveste!

#1335
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Singura situatie in care "IP-ul extern nu e acelasi cu IP-ul primit pe adresa DDNS" e atunci cand primesti IP de CGNAT https://forum.softpe...nat-cgn-la-rds/
Din ce subnet aveai IP-ul pe DDNS? 100.64.x.x .. 100.127.x.x ?

Edited by Znevna, 16 January 2022 - 11:01.


#1336
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Deloc.
S-a mai intamplat si la altii exact situatia mentionata de @kretzu. ddns-ul rds-ului mai da rateuri (rar, dar o face).

#1337
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Se mai opreste si curentul in cartier dar legatura F.O. ramane activa. Cu siguranta as dori sa nu se opreasca niciodata curentul!

#1338
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 smart_choice, on 14 ianuarie 2022 - 23:08, said:

Nu se pune problema ca avem Internet numai pentru Netflix.
de toate Posted Image

#1339
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Fiecare intelege ce vrea.

#1340
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
Si care e legatura cu 10gb? Aveti alte topicuri.

#1341
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,894
  • Înscris: 14.10.2008

 smart_choice, on 16 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Se mai opreste si curentul in cartier dar legatura F.O. ramane activa. Cu siguranta as dori sa nu se opreasca niciodata curentul!
Ei, o cadere de 10-20 minute sa spunem la 3-4 luni de zile nu strica. Restart, refresh la tot, eu am avut 414 zile cel mai mult, dupa care acel router a crapat, poate a fost prea mult pentru el si nu a mai dorit sa booteze. Era si vechi.

Insa internetul e o buna modalitate de a monitoriza vremea si reteaua electrica. Acum cu camere sau alte dispozitive Smart de la Tapo (TP Link) e foarte simplu si ieftin asta, fara supravegheri video complexe cum sunt cele cu DVR ce se preteaza mai degraba la spatii comerciale si profesionale decat la case de locuit. Posted Image

Insa da, in ianuarie 2011 am avut prima supraveghere video conectata la internet. Oricum pana atunci, incepand chiar cu 2006, puteam monitoriza curentul si internetul (fibra sau HFC ce era atunci) cu insasi telefonia fixa RDS. Posted Image

Nu vreau sa fac reclama, vad ca mai exista si de la D Link camere de genul, dar nu au atatea facilitati precum Tapo, de exemplu share D Link nu are.

#1342
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018

 kopilu_198, on 16 ianuarie 2022 - 18:43, said:

Si care e legatura cu 10gb? Aveti alte topicuri.
Ai mare dreptate insa tentatia de a raspunde la un comentariu adresat tie este de multe ori nefericita. Invatam.

#1343
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006

 Znevna, on 16 ianuarie 2022 - 10:59, said:

Singura situatie in care "IP-ul extern nu e acelasi cu IP-ul primit pe adresa DDNS" e atunci cand primesti IP de CGNAT https://forum.softpe...nat-cgn-la-rds/
Din ce subnet aveai IP-ul pe DDNS? 100.64.x.x .. 100.127.x.x ?
nu era CGNAT, ca ambele erau 188.

#1344
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006

 smart_choice, on 16 ianuarie 2022 - 10:49, said:

Am vazut descrisa solutia la problema Digi descrisa de tine pe un forum insa nu vreau sa incalc regulamentul.
Daca esti nemultumit de ddns de la Digi, ai alte alternative si optiuni. Nimeni nu te obliga sa alegi varianta gratuita ddns Digi daca nu ti se potriveste!
Si noip e gratuit pana la 3 buc.
Eu doar incerc sa-ti explic anumite cazuri ca sa nu-i mai pozezi in perfecti, ca doar nu ne dau de mancare. Posted Image
Daca nu aveam bridge si un router in care sa pot pune script de actualizare noip, era complicat.

Pe 10Gb nu merge bridge, deci de aici si retinerile mele (ca in echip de la digi nu poti face nici firewall cum trebuie, daramite scripturi pentru diverse).

Edited by kretzu77, 18 January 2022 - 14:09.


#1345
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Poate se gaseste informatie utila in https://www.reddit.c...instalator_ama/

#1346
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018

 kretzu77, on 18 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Si noip e gratuit pana la 3 buc.
Eu doar incerc sa-ti explic anumite cazuri ca sa nu-i mai pozezi in perfecti, ca doar nu ne dau de mancare. Posted Image
Daca nu aveam bridge si un router in care sa pot pune script de actualizare noip, era complicat.

Pe 10Gb nu merge bridge, deci de aici si retinerile mele (ca in echip de la digi nu poti face nici firewall cum trebuie, daramite scripturi pentru diverse).
Am descris doar propria experienta!
Daca nu va exista modul bridge la acest abonament, ramane alternativa de 1GbE. Si multe alte optiuni.

#1347
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Sunt curios cum va iesi 10G la business. Ar fi interesant sa il lase direct in SPF+-ul clientului, insa nu cred ca se va putea face autentificarea in core pentru abonamentele "mici" (daca mai ramane acelasi sistem).

Vedem ...

#1348
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
Au de mult timp abonamente de 10gb la firme. Pt maxim garantat 900/1000 negarantat se ofera ont, pt orice altceva iti poti monta ce vrei tu

#1349
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018

 kretzu77, on 18 ianuarie 2022 - 13:43, said:

nu era CGNAT, ca ambele erau 188.
Verifica pe Internet experienta descrisa de un user pentru acest serviciu: "Trebuia forwardat si portul 443 de security, acuma imi merg toate serviciile."
Poate este si cazul tau, eu nu folosesc si nu am testat. Merita incercat daca nu deschizi vulnerabilitati. Nu ma dau eu expert.

#1350
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
offtopic: smart_choice, te rog inceteaza si tu cu offtopic-ul, n-are absolut nicio treaba portul 443 cu serviciul DDNS oferit de Digi, daca a dat rateuri DDNS-ul a fost ceva de pe serverele lor, dar nici kretzu77 n-a incercat sa rezolve DDNS-ul folosind alt nameserver, ca poate era cached pe undeva IP-ul vechi ceea ce nu mai e treaba RDS-ului, dar toata treaba asta cu DDNS-ul e offtopic si merita topic separat daca se vrea discutata in continuare.

ontopic: Eu propun ce s-a zis si mai inainte, sa inchidem topicul pana apar useri doritori sa-si impartaseasca experientele pe acest topic, useri care pot da report la vreo postare de aici in care sa specifice ca vor sa faca acest lucru, sau daca posteaza prin alta parte sa fie mutata discutia aici si redeschis topicul.
Din 75 de pagini n-avem decat presupuneri si alte aberatii, unde ne oprim?
Sau putem considera inchis capitolul "Digi România LANSEAZĂ INTERNETUL DE 10 GBPS - FIBERLINK 10 G, CEL MAI RAPID INTERNET DIN ROMÂNIA (30.09.2021)" (n-am idee de ce-i scris cu CAPS si de ce trebuia sa fie asa de lung titlul, ocupa 4 randuri in fereastra de notificari) si se poate deschide CAND AVEM utilizatori cu 2.5 / 10Gbps un topic nou destinat acelor abonamente.

Edited by Znevna, 19 January 2022 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate