Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Windows 11 nu va fi actualizat pe PC-urile vechi

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#145
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Acele masuri de securitate par o tampenie pentru useri de rand, si gameri,  mai bine te lipsesti de asemenea "securitate" care iti afecteaza performanta PC-ului destul de mult, mai ales in momentul de fata, poate in viitor cu un hardware adecvat o sa le tin active , insa acum, un antivirius bun si firewall e de ajuns .

#146
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,904
  • Înscris: 30.08.2006
Sa inteleg ca daca stergi cheile din TPM se duc toate parolele care utilizau respectivele chei ? Managerul de parole ramane sfant in continuare.
Daca inlocuiesti procesorul trebuie sa decriptezi mai intai datele de pe hard, daca au fost criptate, iar daca s-a ars esti la mila soartei.
O cheie de criptare hardware fara optiune de backup e un instrument foarte riscant.

Edited by Leo2006, 13 October 2021 - 12:16.


#147
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Instalat Windows 11 pe cele doua laptopuri, singurele cu procesoare mai noi, i3 5005u si respectiv 7020u. Ambele au TPM2.0 dar sunt nesuportate de Windows 11.
Descarcat Windows 11 cu tool-ul Microsoft, pus pe stick, rulat setup din Windows 10. Mesaj, CPU nesuportat.
Rulat regedit. La HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup si creat AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU cu valoarea 1 (DWORD (32-bit). MoSetup apare DOAR DUPA rularea initiala a setupului, altfel trebuie creat si el. Restart.
De data asta instalarea a mers, cu avertismentul ca CPU este piece of shit si nu se vor primi upgrade-uri.
Primele impresii bune, arata simpatic. Daca vrei sa dezarhivezi ceva cu 7Zip trebuie sa cam tacani cu mouse-ul. Libre Office cam protesteaza si merge ca naiba. SMPlayer se crashuieste.
Grafica este mai "consistenta" decat la Windows 10, prin settings parca e mai intuitiv. Bateria laptopului tine mai bine decat cu Linux Mint.
In concluzie, vom pastra Windows 11 pe laptopuri. Pe desktopuri, ca sistem de operare "de iarna" pentru jocuri ocazional ramane Windows 10. Sistemele principale si "de vara" raman Manjaro Linux si Linux Mint, ambele cu Cinnamon. De la aparitia Windows 10 mi se pare ca Microsoft scoate sisteme de operare placut estetice insa mai putin robuste decat unele versiuni populare de Linux.

Edited by spooky51, 13 October 2021 - 22:41.


#148
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
ha,ha,ha, ne-a distrus asta cu upgrade-ul , probabil urmatorul windows va fi disponibil doar cu achizitionarea windows impreuna cu un pc dedicat la pachet  !!!

#149
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Nici acum nu au realizat ca pentru clientul final lipsa updateurilor e un beneficiu...

#150
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 16.01.2007
Pentru mine lipsa update-urilor nu este un beneficiu, dimpotrivă. Asta probabil pentru că mie mie îmi plac numai strugurii dulci.

#151
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Poti avea si actualizarile la zi, daca utilizatorul e imbecil si da click pe orice link primit / sau descarca ceva prostie, tot se va infecta pana la urma =))

Nu zic ca actualizarile nu sunt bune, dar deseori cand vine vorba de securitate, tot de ala dintre scaun si PC depinde, eu ultima oara am luat niste virusi de pe CD-urile unui prieten, dar pe vremea aia eram copchil si nu stiam prea multe, era prin 2006-2007.

#152
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 15.10.2020
Eu am înțeles că cea mai mare problemă de securitate e utilizatorul, nu software-ul.

#153
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 16.01.2007
Ce nu "reușește" utilizatorul, poate "reuși" un software neactualizat.

#154
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmanic_user, on 17 octombrie 2021 - 15:40, said:

Ce nu "reușește" utilizatorul, poate "reuși" un software neactualizat.
Foarte bună remarcă. Să fim serioși,eforturile pentru lansarea de update-uri de securitate și nu numai au în spate oameni care se concentrează pe depistarea breșelor și rezolvarea lor. Și cum a spus un coleg mai sus " parca tot mai buni sunt structurii dulci". Prin urmare  atâta timp cât sistemul meu nu va fi recunoscut ca  eligibil win11 asta din cauza Ryzen 7 2700u in rest am tot ce trebuie, rămân liniștit pe 10 iar MS să facă ce dorește cu noul OS. Baftă!

Edited by idicomes, 18 October 2021 - 00:39.


#155
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
Ce nu te prinzi este faptul ca vei primi actualizari de securitate, este posibil sa nu primesti o noua versiune de win 11. Sunt doua felulri de updateuri, unele de securitate, si unele "feautures updates", care aduc functii noi. Asa ca poti sa pui manual win 11 si vei primi updateuri de securitate, in schimb la noua versiune de win 11 este posibil sa trebuiasca sa pui din nou cu noul iso prin formatare.

Edited by 3U3U, 18 October 2021 - 11:03.


#156
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Eu oricum recomand instalare unei noi versiuni prin formatare, hai daca nu de fiecare data cel putin din 2 in 2. Eu personal pun de fiecare data noul iso care apare, si am mereu calculatorul curat si un O.S. proaspat degrevat de toate resturile de fisiere ramase prin el.

#157
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016
Nu e vorba ca mă prind sau nu. Nu am instalat 11 deci nu am de unde să știu ce tip de update-uri  primește sau nu. Personal nu sunt dispus sa instalez "pe curat" de la zero OS-ul,am zeci de softuri iar asta înseamnă o pierdere de timp pentru mine. Am W10 instalat de 4 ani și toate versiunile le-am primit prin Windows update. Totul a decurs excelent și nu am simțit vreodată nevoia sa instalez de la 0 (oricum nu as fi făcut-o din motivele mai sus menționate). Așadar,știu foarte clar că pot instala W11 dar de la zero ceea ce este exclus pt mine pur și simplu că nu am chef sa pierd inutil timp.Si hai sa spunem că aș face efortul odată dar...la fiecare nouă versiune de 11 care poate aduce fix-uri importante să-l intalez iar. Nicidecum doamne ferește,am lucruri mai importante de făcut.Așadar până nu își va face natural upgrade-ul prin Windows update (daca se va întâmpla asta vreodată),pentru mine nu sunt relevante alte metode de upgarde de care știu dar nu le ageez. Baftă!

Edited by idicomes, 18 October 2021 - 12:22.


#158
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Faptul ca instalezi Windows 11 prin iso de la Microsoft, nu este vreo metoda riscanta. FIXurile si updateurile de securitate le primesti, nu premiesti functiile noi, iconite noi, meniuri noi, ramai la varianta de 11 pe care ti-ai instalat-o si primesti pentru un numar de ani fixuri si securitate, dar este posibil ca odata ce ai Windows 11 sa primesti si feauters updates.

#159
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSOIMMALTEZ, on 18 octombrie 2021 - 13:37, said:

Faptul ca instalezi Windows 11 prin iso de la Microsoft, nu este vreo metoda riscanta. FIXurile si updateurile de securitate le primesti, nu premiesti functiile noi, iconite noi, meniuri noi, ramai la varianta de 11 pe care ti-ai instalat-o si primesti pentru un numar de ani fixuri si securitate, dar este posibil ca odata ce ai Windows 11 sa primesti si feauters updates.
Am afirmat undeva că ar fi ceva riscant prin imaginea ISO oficială? Am spus doar că nu sunt dispus să-mi pierd timpul cu instalat de la zero tot. Dar as face și asta dacă am garanția ( ceea ce in momentul acesta nu există),că se primesc inclusiv update-uri de build-uri . Atâta tot. Dar tind sa cred că așa cum nu se poate face trecerea de la 10 la 11 prin Windows update tot așa cred că se va întâmpla și la apariția unei noi versiuni. Rămâne așadar să aștept lansarea unei versiuni noi cel mai probabil la anul și să văd dacă cei cu calculatoare " incompatibile" primesc prin update. Cu ocazia asta se și cristalizează cat de cat fiabilitatea lui 11 și dacă se merită.Oricum, daca nu vor merge prin update următoarele versiuni de 11 atunci rămân liniștit pe 10,nu merita efortul pentru mine.

#160
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postidicomes, on 18 octombrie 2021 - 13:53, said:

Dar tind sa cred că așa cum nu se poate face trecerea de la 10 la 11 prin Windows update tot așa cred că se va întâmpla și la apariția unei noi versiuni.
Asta s-ar aplica de la 11 la 12. Dar in cadrul 11 nu vad de ce, din moment ce pana acum au venit ca update-uri iar ele sunt permise in 11, nu e nici o diferenta. Daca era sa se puna MS contra, nu lasa nici portita asta.

Edited by neagu_laurentiu, 18 October 2021 - 14:29.


#161
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Windows 11 se poate instala si pe calculatoare vechi fără TPM.

#162
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,421
  • Înscris: 16.03.2011

View Postlost_in_a_dream, on 05 octombrie 2021 - 14:54, said:

Ryzen 5 3600 e considerat vechi sau nou?
Launch Date
7/7/2019 In mod clar e nou

View Postidicomes, on 06 octombrie 2021 - 16:25, said:

Nu contează pe ce merge și pe ce nu merge. Atâta timp cât MS nu oferă update de securitate pentru toată lumea este fix egal zero. Știu foarte clar că pot instala W11 pe sistemul meu (Ryzen 7 gen 1/16 RAM/ 1 tera SSD..bla bla) am inclusiv TPM. Nu este compatibil procu fiind gen1 (pe bune? Hai sictir MS).Ce pe răspunderea utilizatorilor boss? Poți instala dar fara a primi suport de securitate prin Windows update. Încă odată : Hai sictir Microsoft! Rămân liniștit la 10 dar nu e corect.
Ca pe telefoane avem asa ceva,da cu telefonul faci mai multe plati deci riscuri mai mai

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate