Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Parcare în fata garajului/blocare spațiul verde

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
IRCristina

IRCristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2021
Bună seara! As avea o nelămurire și as aprecia ajutorul vostru!
Am dreptul sa parchez în fata garajului meu ținând cont ca teoretic nu ar bloca accesul nimănui? Este ultimul garaj din rand, iar lângă este spațiul verde al unui bloc unde un domn își parchează mașina. De asemenea, în fata garajului, la o distanta de 3-4 m, mai este parcata o mașină care nu pot spune ca îmi blochează accesul în garaj. Atunci când am parcat în fata garajului (de obicei știam ca sunt prima care pleacă dimineața), domnul care parchează pe spațiul verde al blocului a fost deranjat ca nu a putut sa își scoată mașina și mi-a ridicat ștergătoarele.
Menționez ca nu a putut sa își scoata mașina pentru ca era parcata cealaltă mașina care era la 3-4 m de mașina mea.
În acest caz, se considera ca blochez accesul altor mașini, ținând cont ca este vorba de spațiul verde?
P.S.: atunci când am parcat eu în fata propriului garaj, domnul mi-a ridicat ștergătoarele, dar când a parcat fiul sau în fata garajului meu și am claxonat pentru a muta mașina, domnul a devenit foarte irascibil și a avut un limbaj foarte "colorat" pentru ca "l-am deranjat".
Va mulțumesc și aștept cu interes sa aud și alte păreri! :)

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009
Pe scurt: nu aveti drept niciunul de a parca - nici tu in fata garajului si nici el pe spatiul verde. In fata garajului, chiar si al tau, nu este un loc de parcare delimitat (chiar daca ai ultimul garaj din intregul sir); la fel si cu "parcarea" lui pe spatiul verde unde nu are ce sa caute cu masina.

Asa ca ambii ati facut "o romaneasca" si puteti sa va tot ridicati stergatoarele reciproc :-)

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca locul e stramt, nu e OK ca in fata garajului sa fie parcata vreo masina. Nici macar a proprietarului garajului respectiv. Pana sa intrebam daca "avem dreptul", ar fi bine sa ne gandim daca nu cumva incurcam pe altii cu dreptul nostru.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdanvlas, on 18 august 2021 - 22:31, said:

ar fi bine sa ne gandim daca nu cumva incurcam pe altii cu dreptul nostru.
Initiatoarea era pe principiu: eu am ultimul garaj, vecinul parcheaza pe spatiul verde => pot sa parchez ilegal (in fata garajului) ca el oricum e parcat gresit.

Daca isi lasa ambii masinile parcate asa si suna la Militia Locala poate au surpriza ca le ridica ambele masini.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004
nu prea e acelasi lucru. blocarea altei masini e ceva mai grava decat parcatul ilegal.

acum de curiozitate, ce motiv ai avea sa parchezi asa, in afara de a-i da o lectie vecinului care parcheaza pe locul verde?

#6
IRCristina

IRCristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2021

View Postborn2lose, on 18 august 2021 - 22:45, said:

nu prea e acelasi lucru. blocarea altei masini e ceva mai grava decat parcatul ilegal.

acum de curiozitate, ce motiv ai avea sa parchezi asa, in afara de a-i da o lectie vecinului care parcheaza pe locul verde?

Bună și mulțumesc pentru răspuns! Nu am intenționat niciodata sa parchez în fata garajului decât în situațiile în care, de exemplu, o las acolo doar pentru pentru un timp scurt (30 min-1 ora) sau ca în cazul în care am lăsat-o de la 2 dimineața până la 6 dimineața gândindu-mă ca sunt prima care pleaca. Am încercat sa nu deranjez niciodată pe nimeni, chiar dacă este parcat ilegal.
Ideea este următoarea, din acel șir de garaje, cam eu sunt singura care chiar îsi tine mașina în garaj. Restul persoanelor le parcheaza aliniate, fiecare în fata garajului său în 90% din timp. Și pentru ca spațiul rămas liber este limitat, calea mea de acces a devenit de multe ori parcare pentru familia domnului și pentru musafirii acestuia. Și uneori chiar "service auto" pentru cunoștințele dansului. fiind nevoita sa aștept destul de mult timp pana sa mute mașinile. Acest lucru este și din cauza faptului ca acel garaj nu a fost folosit înainte sa îl cumpăr eu și unele persoane au început sa se considere în timp "stăpâni pe plantație". :)
Știu ca cea mai simpla soluție e sa sun la politie, dar nu și în cazul în care domnul e și el în același domeniu.
Întrebarea nu a fost pusa pentru a-i da o lectie vecinului, ci pentru a găsi o soluție sa pot beneficia 100% de un lucru pentru care plătesc. :)



#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 08.10.2004
blocheaza spatiul verde cu stalpisori de  delimitare, cu acordul asociatiei, si apoi ai scapat de probleme.

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In vest se parcheaza legal in fata garajului. Proprietarii isi lipesc un sticker cu numarul de inmatriculare al masinilor care parcheaza in acel garaj pentru ca politia sa stie si sa nu le dea amenda.

Patratul din fata garajului apartine garajului cu o singura exceptie, atunci cand altcineva este nevoit sa foloseasca acel patrat ca spatiu de manevra, gen un camion care fireaza pe o strada stramta si trebuie sa treaca peste acel patrat in timpul virajului, dar astea sunt exceptii si raritati.


Eu zic ca esti ok sa parchezi in fata garajului dar doar masina care parcheaza in acel garaj si nu alta masina. Adica masina al carui numar este afisat pe usa garajului.

Edited by Groot, 19 August 2021 - 07:25.


#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 17.04.2006
Poti face o sesizare la primarie pentru parcare pe spatiul verde.
In Timisoara se misca rapid baietii.

#10
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
suntem o natiune faina

#11
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Urata treaba cu garajele astea construite langa blocuri, la mine in oras majoritatea garajelor sunt folosite pentru bucatarie de vara, spritzuri si gratare, totul asezonat cu boxa portabila si manele pana dupa miezul noptii. Bineinteles. masinile stau parcate in fata garajelor pentru ca in garaje sunt rafturile cu muraturi, lazile frigorifice, gratare, pirostrii, mesele si bancutele.
Daca ar fi dupa mine ar trebui demolate toate garajele situate pe spatiul public, care are curte sau proprietate privata poate sa-si faca si 10 garaje.

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007
Vecinu tau e un ghiolban si profita ca esti femeie.
N-ai pe cineva sa-i bage mintile-n cap?
La unii trebuie sa le raspunzi cu aceeasi moneda

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009

 Octavian___, on 19 august 2021 - 12:55, said:

Vecinu tau e un ghiolban si profita ca esti femeie.
N-ai pe cineva sa-i bage mintile-n cap?
La unii trebuie sa le raspunzi cu aceeasi moneda
...si uite asa te trezesti cu dosar penal de la o simpla parcare! Misto!

#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 22.08.2012
Deci detii un garaj (probabil ridicat ilegal) dar parchezi in fata lui si mai si blochezi un vecin care se pune pe spatiul verde fiindca nu are loc, da?
Pai...frumos, nu am ce zice, pun pariu ca te consideri o femeie educata si corecta. Posted Image

#15
IRCristina

IRCristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2021

 Olteanul_sfios, on 20 august 2021 - 15:17, said:

Deci detii un garaj (probabil ridicat ilegal) dar parchezi in fata lui si mai si blochezi un vecin care se pune pe spatiul verde fiindca nu are loc, da?
Pai...frumos, nu am ce zice, pun pariu ca te consideri o femeie educata si corecta. Posted Image
Stimate domn, sunt conștientă ca aruncatul cu privirea și datul cu părerea sunt sporturi naționale la noi în tara, dar v-aș ruga sa citiți cu atenție înainte sa trageți concluzii neadevărate.
Iar dacă timpul nu va permite sa citiți întreaga problema expusa, corect ar fi sa treceți mai departe.
Dar pentru ca într-adevăr sunt o femeie faina și educata, o sa fac o recapitulare:
1. Acel garaj este ridicat legal, nu știu de unde ați tras dumneavoastră concluzia ca ar fi altfel. Toate actele sunt perfect legale și toate taxele la primărie sunt plătite la zi.
2. Acel vecin are prostul obicei de a bloca accesul în garajul meu. El, familia și cunoscuții acestuia.
3. Mașina mea sta în garaj, ca doar de asta l-am cumpărat. Excepții sunt situațiile în care o las în fata lui doar pentru un timp foarte scurt, în niciun caz ore întregi.
4. Atât timp cât pierd mult timp sa îmi scot și sa îmi bag mașina în garaj pentru ca acel vecin blochează accesul, caut o soluție prin care sa nu o mai facă.
Si m-am gândit ca poate dacă vede mașina în fata garajului pentru o perioada, totuși nu o mai blochează. Se pare ca în situația proprietarilor celorlalte garaje, varianta asta funcționează.
5. "Săracul domn care nu are loc", are 3 parcări în jurul blocului, dar dansul are plăcerea de a tine mașina pe spațiul verde, sub geamul lui.
Sper ca acest răspuns sa îl citiți atunci când va permite timpul, iar în acest mod sa nu mai trageți concluzii pripite, fapt pentru care va mulțumesc anticipat! :)
P.S. : Am simțit în mesajul dumneavoastră multă compasiune pentru vecinul meu, și sunt ferm convinsa ca dacă dumneavoastră erați în locul meu, sigur ați fi făcut o donație pentru dansul, ca și asa garajul e ridicat "ilegal", ce nevoie ați avea de el?!😅
Zi faina si fără răutăți gratuite! :)


#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Si tu esti un adevarat domn devreme ce ii acuzi pe altii strict pe baza unor speculatii din aer.

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca amandoi sunteti in cautarea legii care va da dreptate, eu prevad o paruiala strasnica.

#18
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă vecinul vă tot blochează accesul la garaj, puteți discuta cu el sau să-i puneți un bilet la ștergătoare, dacă mai blochează accesul faceți poză și chemați poliția, după prima amendă se potolește. Dar eu cred că nu se va ajunge la poliție, e suficient avertismentul. Se poate și cu vorba bună, nu doar cu parul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate