Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Multicooker sau friteuza cu aer cald?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 DuskGerman, on 24 iulie 2021 - 16:46, said:

Practic multicookerul este o oala sub presiune doar ca este pe curent?
Nu tocmai. Poți găti și sub presiune, unele modele poti seta inclusiv presiunea și modul de evacuare a aburului.
Mai poți găti lent, la aburi, praji și altele.

#20
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Poate este prea tarziu dar sa imi dau si eu cu parerea.
Friteuza cu aer cald este geniala. Cauti cea mai ieftina si cea mai mare.
Multicooker idem dar de preferat sa fie "sub presiune".
Nu fac reclama dar eu am multicooker, friteuza cu aer cald si slow cooker starlight de la emag.
Merita toti banutii.
Practic sunt "copii" Crock-Pot.

#21
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007

 xymzar, on 16 august 2021 - 18:39, said:

Poate este prea tarziu dar sa imi dau si eu cu parerea.
Friteuza cu aer cald este geniala. Cauti cea mai ieftina si cea mai mare.
Multicooker idem dar de preferat sa fie "sub presiune".
Nu fac reclama dar eu am multicooker, friteuza cu aer cald si slow cooker starlight de la emag.
Merita toti banutii.
Practic sunt "copii" Crock-Pot.
Am inteles ca invelisul cosului la friteuzele mai ieftine se strica repede, de cand ai Starlight si daca la acest tip rezista, ai putea sa imi spui, te rig?

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Friteuza cu aer cald am Tefal, foarte buna, avantajul e ca ai un mic ecran si vezi marfa cat de mult se rumeneste. Cartofii ies geniali, aripioarele de pui o nebunie.
Crock pot folosesc strict la sarmale.

#23
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Pana la urma am luat un starcrest care se lauda cu 2000W si 200 temperatura maxima. Are capacitate de 5 l, cos patrat si suprafata exterioara e inox. In ultimele 4 zile l-am folosit la maxim, am incercat toate alimentele pe care le aveam. Merita toti cei 375 lei pe care i-am dat.
Vinetele: se topesc in gura de fragede, nu sunt pline de ulei cum ajung gatite in tigaie.
Carnea proaspata: gust intre copt, fiert, gratar in functie de temperatura. Excelenta, inclusiv ciocanelele de curcan au iesit fragede si gustoase.
Legumele congelate: foarte bune, nu se inmoaie si nici nu se rup. Nu ies fierte ca atunci cand le gatesti la abur. Foarte bune dar nu uitati condimente, sare si un pic de ulei de masline.
Cartofii pai congelati: mai buni decat cei facuti in cuptor, evident alt gust fata de cei prajiti. Au iesit un pic cam deshidratati dar cred ca trb sa adaptez programul presetat. Insa uniform copti ceea ce nu reusesc sa obtin in cuptor

Concluzia: voi cumpara inca una, sper eu sa prind la reducere un Philips sau Cosori pentru ca e posibil ca cea low-buget pe care o am sa nu fie chiar asa puternica cum se lauda. Dar nu stiu cum sa verific daca atinge temperatura setata...

#24
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007

View Postoverseas, on 25 august 2021 - 09:20, said:

Friteuza cu aer cald am Tefal, foarte buna, avantajul e ca ai un mic ecran si vezi marfa cat de mult se rumeneste. Cartofii ies geniali, aripioarele de pui o nebunie.
Crock pot folosesc strict la sarmale.

cate aripioare intra? sau cate pulpe?

sarmale faci 20 maxim banui si alea cele mai mici?

daca crock-ul are oala de cel putin 10 l e super dar nu cred.

am si eu un multicooker Tefal.
l-am luat doar pentru economie de timp. si pentru zama tocana.  In rest nu e cu nimic superior cuptorului electric, mai ales ca ai cam aceleasi optiuni de gatire...ba mai multe pot spune. (pentru 5 persoane a trebuit sa fac pulpele de pui in doua ture)...nici ca timp nu am castigat nimicPosted Image

#25
Nutrides

Nutrides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 20.11.2009
Pentru ca nu eram hotarat nici eu am luat un Salente Aero care este si multicooker si fryer. Am ales aparatul asta deoarece are oala interioara din inox si asta pentru ca, dupa parerea mea, singurele recipiente care asigura un gatit sanatos sunt cele din inox, sticla, ceramica si fonta. In rest toate au o "glazura" chimica mai mult sau mai putin toxica. Aparatul il am de putina vreme si am reusit sa-l prind la reducere (900 lei cu plata in 6 rate). L-am folosit o singura data sa prepar o supa crema de ciuperci si pot spune ca experienta a fost super. Am citit afirmatia ca daca ai cuptor fryerul e redundant. E asa si nu. Ca sa folosesti cuptorul trebuie sa-l preincalzesti  pina la temperatura indicata de reteta, ceea ce inseamna consum de timp si energie electrica sau gaz, in timp ce fryerul ajunge la temperatura de operare in cel mult 5 minute. E drept ca nu poti face o placinta sau cozonaci la fryer, dar pentru uzul curent e mult mai practic decat cuptorul. Si dispozitivul mai are un avantaj: in loc sa murdaresti o multime de oale, ulcele si tigai, poti gati totul intr-un singur vas. Prajesti baza, adaugi si celelate ingrediente si le fierbi sub presiune si pe urma, daca e cazul, finisezi prin coacere cu fryerul. Sau tot asa de bine poti opta pentru gatire cu abur pentru anumite produse.
https://www.emag.ro/...o/pd/DY1CNMMBM/

#26
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Ai dat banii pe reclama asta in cazul ca nu promovezi Salente.Posted Image
Pretul este imens si total nejustificat si stiu bine ce zic ca are sora mea una si nu impresioneaza cu/la nimic.
Nu face absolut nimic in plus fata de una la jumatate de pret.

Deci cum ramane ii faci sau nu reclama?

LE Ai si discursul ala penibil de MLM-ist care vinde ultimele realizari ale umanitatii.

Edited by xymzar, 07 January 2022 - 23:05.


#27
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004

 adrg, on 25 august 2021 - 07:47, said:

Am inteles ca invelisul cosului la friteuzele mai ieftine se strica repede, de cand ai Starlight si daca la acest tip rezista, ai putea sa imi spui, te rig?
Scuze de intarziere dar acum am vazut mesajul.
Este ok nu este nimic zgariat.
Dupa ce o folosesc bag niste apa calda in ea cat sa acopere cosul si de spalat o spal cu paartea dura de la burete.
Coafura rezista si e folosita in draci.
Este cumparata pe 4 aprilie 2021.

Mai nou folosesc foarte mult multicookerul Star-Light PCDB-812SS.
Ieri am facut mici la el Posted Image si dupa niste sos ragu.
Asta din urma se face mult mai repede decat la aragaz.
A iesit mirific.

Edited by xymzar, 09 January 2022 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate