Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

stomac obosit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Pana ajung iar la medic, poate recunoaste cineva simptomele

Ma tot dispera faptul ca desi am tot incercat sa scot si sa bag alimente (indicatii de la diferiti gastroenteorologi) tot nu gasesc ce imi face rau. Sunt intr-o continua cautare :)

Mananc sanatos in 90% din timp, fac sport 5 zile pe saptamana, nu mananc junk food, am 74 kg la 1.80 (nu am burta, abdomen definit)

In mare alimentatia mea se rezuma la: legume, fructe, cereale integrale, ovaz, carne (de 3 ori pe saptamana), peste, oua, leguminoase (mazare, fasole, naut etc)


Problemele cu stomacul au plecat de la o depresie crunta, mi-am revenit cu capul, dar stomacul a ramas lovit destul de rau. Acum am zile cand sunt bine si zile cand sunt rau (e foarte random). Desi am tot facut jurnale cu tot ce mananc intr-o zi, tot nu gasesc alimentul/alimentele alea care imi fac rau.

In ziua in care ma simt rau am asa:

-reflux gastroesofagian (dupa ce mananc, 2-3 ore imi vine mereu aer inapoi)
-balonare (ma simt dublu, se ascund patratelele si stau cu o burta plina de aer, din ce vad eu imi pare ca se umfla mai mult in partea de sus a stomacului, fix sub coaste, deasupra buricului)
- scaun moale
- lipsa de energie (asta ma termina, sunt practic o leguma, pare ca toata energia mea se duce sa ajute digestia aia defecta si abia ca pot face ceva. ieri am avut starea asta si practic nu aveam energie sa fac topicul asta ieri, imi vine doar sa stau in pat si sa nu fac nimic)

De precizat ca nu am niciodata dureri in stomac. Pur si simplu sunt balonat, cu reflux si fara energie.

O singura data am avut crampe si dureri groaznice in stomac dupa ce am mancat o pizza.

Ce am facut:

-Am scos cafeaua (in loc sa imi dea energie, ma lesina mai rau) si am inlocuit asta cu ceaiul negru (ma simt f bine de la el)
-Am scos lactoza (am scapat de diaree, nu mancam nici inainte foarte multa lactoza, dar de o luna am eliminat absolut tot)

Nu mananc multe fructe, unul pe zi sau maxim doua.

Nu este helicobacter pylori, am facut testul. Urmeaza sa ma programez la o endoscopie, dar in acelasi timp este bine venit si un sfat de la oameni care au trecut/patit asa ceva.

Multumesc

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Renunta la tot ce inseamna produse cu gluten.

#3
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
Simptomele se potrivesc intolerantei la gluten

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Iar dacă nu este glutenul, trebuie încercată dieta paleo și apoi se reintroduc treptat restul.
Depresia și microbiomul sunt intrconectate, una afectează pe alta și intrii într-un cerc vicios. Eu am pățit asta având probleme cu microbiomul din cauza antibioticelor. Deci, atenție la neatenție, doctorii mai prescriu aiurea antibiotice.

#5
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Endoscopie si colonoscopie, cat mai repede. Nu vreau sa te sperii, dar mamei mele i s-a descoperit recent un cancer de colon in stadiu avansat, ea avand aproximativ aceleasi simptome. Nu zic ca e cazul si la tine, dar elimina varianta asta.
Multa sanatate!

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca si cu enzime digestive, gen kreon, triferment, digex. Si nu ar fi rau sa iei si probiotice.

#7
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Pune mana si mananca si carne de toate felurile.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020
E de la depresie si stres. Nu are legatura cu alimentatia... Cand mergi in concediu nu ai probleme este?

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

 ReKo, on 20 iulie 2021 - 09:28, said:


Gastroenterologii aia (cu toate că putea și medicul de  familie), nu te-au trimis la analizele uzuale ce se fac in cazuri din astea? Mă refer la tablou sanguin, enzime hepatice, enzime pancreatice, glicemie, hormoni tiroidieni, intoleranță gluten, intoleranță lactoză, markeri boală celiacă, coprocultură.
Dacă toate astea-s bune, în parametri normali, poate să fie un IBS.
Cere de la medicul de familie trimitere la analizele respective și încearcă dieta FODMAP.
Colonoscopie doar dacă situatia nu clarifică nici după astea.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015
Eu o dau mereu cu colebil si triferment... nu am gasit solutii la aceasta problema.
PS: Ce treaba are depresia cu digestia ?

Edited by TruculMagic, 20 July 2021 - 10:05.


#11
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Când doctorii nu iti gasesc nimic pe asta o dau, e de la stress de la depresie

#12
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Cauta capaceala, pe care o mesteci de 6 ori pe zi timp de o saptamana, iar dupa ce ai mestecat bine, inghite.
Continua cu fagure odata pe zi timp de o luna.
Momentan si eu urmez acest medicament naturist de 3 zile si ma simt mai bine.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020
Cine iti da capaceala?

 TruculMagic, on 20 iulie 2021 - 10:05, said:

Eu o dau mereu cu colebil si triferment... nu am gasit solutii la aceasta problema.
PS: Ce treaba are depresia cu digestia ?
Are o foarte mare legatura... Creierul coordoneaza toate organele din corp daca nu stiai. Proverbul pestele de la cap se impute poate fi luat si ad litteram

#14
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Gugal iz ior frend forevar:

https://www.google.c...b-d&q=capaceala

Logic ca nu am facut referire la bataie, dar cu ocazia asa fii fericit ca ai mai adunat un post.

Intrebi si de fagure in alt post ?

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020
Cunosc persoane care nu au rezolvat cu 10 gastroenterologi problema si abia cand au ajuns la psihiatru au avut o revelatie...

 foreverbanned, on 20 iulie 2021 - 10:37, said:


Intrebi si de fagure in alt post ?
Fagure stie cam toata lumea ce este. Capaceala luam in copilarie, cand nu eram cuminti :D

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,686
  • Înscris: 30.10.2003

 ReKo, on 20 iulie 2021 - 09:28, said:

-reflux gastroesofagian (dupa ce mananc, 2-3 ore imi vine mereu aer inapoi)
-balonare (ma simt dublu, se ascund patratelele si stau cu o burta plina de aer, din ce vad eu imi pare ca se umfla mai mult in partea de sus a stomacului, fix sub coaste, deasupra buricului)
- scaun moale
- lipsa de energie (asta ma termina, sunt practic o leguma, pare ca toata energia mea se duce sa ajute digestia aia defecta si abia ca pot face ceva. ieri am avut starea asta si practic nu aveam energie sa fac topicul asta ieri, imi vine doar sa stau in pat si sa nu fac nimic)

Un nene pe internet zicea ca nu ai destul acid in stomac, iar alimentele stau sa se proceseze pana la pastele cailor. Ca ajutor recomanda otet de mere. Un dejt de otet de mere la un pahar de apa. Un pahar pe zi.

Eu beau, nu chiar regulat si se simte. Fara ragaieli, fara refluxuri, chiar e ok. Daca doresti sa incerci, ia un otet cat mai natural produs, care sa contina mizerie pe fund sau resturi.

#17
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 02.08.2020
Daca te duci la psihiatru sigur primesti diagnostic de boala psihica,adica NEBUN,cum spun
gresit romanii.
Ca sa iesi clinic sanatos de la psihiatru,indiferent ce te intreaba ,trebuie sa spui ca
totul e ok,adica:am energie,ma simt bine,dorm bine,nu am fost niciodata balona,nici nu stiu ce
e ala reflux dar puteti sa-mi ziceti ce este daca considerati ca ma ajuta,etc,etc

Don't go to a  psychiatrist !
Diagnosticul ajunge si la medicul de familie si daca gasesti un job mai bun ,ghice ce sanse iti
acorda angajatorul?

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020
Numai tampenii aveti in cap. Astea sunt scenariile omului needucat.... Cum ca iti trece dunga rosie in buletin samd Posted Image

Omu s-a tratat de depresie chiar la psihiatru banuiesc, ia intrebati-l pe ce liste l-au trecut astia si daca l-au tatuat in frunce Diliu cu acte in regula Posted Image

Quote

Problemele cu stomacul au plecat de la o depresie crunta, mi-am revenit cu capul, dar stomacul a ramas lovit destul de rau. Acum am zile cand sunt bine si zile cand sunt rau (e foarte random).

Poate ca nu ti-ai revenit complet... e cel mai plauzibil. Inca te afecteaza problema...

Edited by GlCA_Contras, 20 July 2021 - 11:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate