Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Izolare pod apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
VioxEgld

VioxEgld

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.07.2021
Buna seara, stau la etajul 2/2 si am pod pe care l-am separat de vecini. Problema este ca as dori sa il izolez(pod nelocuibil) deoarece este sauna acolo si in casa este la fel foarte cald. Ati recomanda sa izolez cu spuma poliuretanica? De care si de ce? Sau sa izolez intre tavanul fals al apartamentului si podeaua podului (am o vata ieftina bagata de ei acolo). Sau pur si simplu sa bag un aer conditionat in apartament? Multumesc

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa mine aerul conditionat nu trebuie sa lipseasca din nicio locuinta asa cum pentru iarna nu lipseste incalzirea. Deci montezi AC si apoi si izolezi ca poate faci economie.

#3
VioxEgld

VioxEgld

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.07.2021
Nu imi permit sa le fac pe ambele acum, nu crezi ca ar ajuta doar izolarea podului sau a podelei/tavanului? Cu ce materiale recomanzi?

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005
Am fost saptamanile trecute intr-o casa nationalizata, parter +pod renovat in mansarda.

Omul a izolat si podul de parter, si podul de acoperis, cu vata.

Deci era o caldura in mansarda, de zici ca era sauna, cu toata vata aia. Posted Image

Fara AC nu se poate locui acolo vara.

La parter in schimb era ok, racoare.

Totusi, nu stiu cat de bine a facut izolatia, cand s-a dat in pod o gaura in rigips sa prinda un spot led, prin gaura aia se simtea curent de aer.

Dar la tine zici ca podul e nelocuibil, evident ca trebuie izolat chiar daca o sa ai AC in apartament. O sa te ajute si iarna si vara.

Baga spuma, cu aia se acopera toate gaurelele.

Edited by Phobos, 08 July 2021 - 07:51.


#5
VioxEgld

VioxEgld

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.07.2021
Tocmai spusesem ca deocamdata nu am bugete si de izolare si AC si cautam cea mai optima varianta..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate