Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Unde se mai poate trai linistit si civilizat?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Care e faza cu linistea asta absoluta, sunteti depresivi sau ce dreacu aveti? duceti-va in munti si calugariti-va!

#20
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Aici... Posted Image


https://www.idealist...-1-euro-italia/

#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.09.2017

 Ythrixium, on 03 iulie 2021 - 20:23, said:

Nu in Romania, asta e clar, nesimtiti la bloc, nesimtiti la curte, poate daca gasesti o casa cu teren de 5000mp si iti faci cazemata.
Macar nu iti tropaie nimeni in cap.
daca citesti softpedia ajungi sa stai pe o insula pustie. vin de la ai mei care stau la casa nu am auzit nimic. ajung acasa la bloc, la fel.

#22
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Sate "parasite"

#23
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Niciodata nu poti sti daca batrana moare si vine un cocalar sau daca e lot liber in jur se muta oricand un cocalar.

Cred ca poate doar o zona civilizata, dar nu stiu unde ar fi asa ceva, probabil sunt raritati.

Sau vreun sat unde politia nu accepta asa ceva, ca in general prin sate daca reclami, politia da 7 avertismente, apoi te cheama sa dai declaratii, apoi tergiverseaza. Au fost cazuri in care betivul a primit amenda abia dupa cateva luni de plangeri si scandal.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003

 Notsure, on 03 iulie 2021 - 20:00, said:

Tot auzi ideea cu "o casa la tara, sa traiesti in liniste". Sunt la tara si se aude muzica din 2 directii. La apartament, printr-o minune, nu am vecini care dau petreceri zilnice acasa, insa multa lume se plange si de fenomenul asta.
La case in zone bune. Iti pui daca vrei si termopane bune si gata.

Edited by andreic, 03 July 2021 - 20:38.


#25
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 09.08.2009
Depinde mult de vecini, daca ai vecini in varsa, (peste 50 de ani) sunt sanse foarte mici sa puna muzica. De exemplu la mine in general, este foarte multa liniste, vecinii sunt toti in varsta, media peste 60 de ani, probleme ar fi doar cand vin vecinii de peste drum (aia tineri) din Austria care o ard pe manele si populara in curte, dar asta se intampla o data pe an in august, si pe la craciun. In rest nu ma deranjeaza nimeni!

#26
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
In ceaosism era liniste viata simpla anii 70 au fost super.
Unii erau nervosi in anii 80 ca nu aveau video player si audi, dar in rest toata populatia avea dacea si radio

Tot super au mai fost si anii cu guvernarea Boc si pana prin 2013
Si anii 90 buni in unele zone

Edited by cipri2bau, 03 July 2021 - 20:44.


#27
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Aia cu baba peste drum ti-o halesti sigur.Cit e in viata sau dupa vine doar in weekend nepotu la gratare si te-a facut varza.Sau rockeri,ca si aia inraitii cauta remote sa urle muzica lor tare...

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,081
  • Înscris: 23.09.2005

 cipri2bau, on 03 iulie 2021 - 20:42, said:

Tot super au mai fost si anii cu guvernarea Boc.

Pardon: cu guvernarea domnului Boc. :)

#29
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 Notsure, on 03 iulie 2021 - 20:00, said:

Tot auzi ideea cu "o casa la tara, sa traiesti in liniste". Sunt la tara si se aude muzica din 2 directii. La apartament, printr-o minune, nu am vecini care dau petreceri zilnice acasa, insa multa lume se plange si de fenomenul asta.
Mai e undeva unde se poate trai fara circ pe cap? Daca iei un teren la tara, cum poti alege ca sa nu iei teapa sa dai de cocalari langa tine? Am auzit ca sa urmaresti unde-s corporatisti de-astia sau ceva asemanator, dar am vazut multe cazuri ai cu de-astia care baga muzica de club in curte, au luat o casa la tara si considera ca e ca un fel de WC, se duc sa faca mizeria departe de locuinta din oras, considera ca e "la tara", deci nu are sens sa se poarte civilizat, e locul unde merg sa isi bata joc.
Am  o locuinta in Drumul Taberei. In 80-90% din zile nu e galagie. Orele de liniste se cam respecta (mai auzi la 1-2 saptamani pe cineva in timpul orelor de somn, dar acceptabil). In plus, e destula verdeata. Urbanistic e cam tot ce imi doresc, e destul de mult peste multe orase din US/Europa. Nu e totdeauna luminat asta din pricina luminilor care sunt ascunse de vegetatie, dar merge.

Sunt prin vecini si vreo 2-3 oameni cu probleme psihice, se aude cand ii apuca vreo criza la cateva saptamani, dar e acceptabil, altfel ar fi prea liniste.

Dar sirene, zgomot stradal sunt, destul de mult, mai ales daca esti la strada.

Edited by aaaa4567, 03 July 2021 - 20:49.


#30
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Exact cum iti e bafta, ca vecinii nu ti-i alegi, decat daca iti permiti un teren de 5000 mp si iti faci casa in mijloc. Dar si atunci ...
Acum 5 ani locuiam  cu chirie intr-un apartament si 6 luni cat am rezistat nu stiu daca am avut 3 nopti cu somn linistit. Vecini de vis.
Bineinteles ca am fost si eu sfatuit sa ma mut in padure, ca nu-i asa ...

Eu mi-am luat, prin credit, un apartament intr-o localitate lipita de Iasi. Am fost usor reticent, ziceam ca ma izolez, ca e departe, dar nu. Nu am masina, dar transportul in comun e excelent si ajung mai repede in centrul Iasului decat dintr-un cartier marginas, traficul e mai lejer. Nu am nicio problema cu somnul.
Toata viata am stat la bloc si am vazut o chestie, cine e acolo de 10-20 de ani e un fel de semizeu, are tot dreptul sa dea petreceri, sa tropaie, sa foreze peretii cu bormasina si alte activitati. Cine e nou "trebuie" sa lase capul in jos, iar daca esti si chirias, n-ai drepturi.

Personal nu mi-ar placea la casa plus ca nici nu imi permit. Iar sa fiu undeva intr-un sat mai izolat nu mi-ar placea deloc.

#31
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Numai unde e saracie lucie si fara ciori poti gasi.

#32
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Nu mai insist, vad ca e un curent de opinie pe-aici.
Atata doar va zic: se poate, umblati la parametri.

#33
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Liniște absolută noaptea să îți țiuie urechile la bloc sunt multe zone în București.

Și la casă sunt zone unde tot la fel e liniște.

Și nu stau nici bronzați prin zonele astea.

Și nici manele nu se aude seara sau ziua.

Edited by -__-, 03 July 2021 - 21:01.


#34
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Daca te ajuta cu ceva eu am cautat doi anisori pe net din care si unul cu masina cit locuiam la Sibiu.Nu ma intreba despre cite rezervoare de carburant sau judete si ce specii de ruine sau ciudatenii am vazut..

#35
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Romania zilelor noastre este un sat fara caini.

Daca ai noroc de vecini handicapati, n-ai ce dracu' face. Ca-n tara asta nu sunt legi si nici autoritati care sa le rupa pufarina handicapatilor care nu inteleg convietuirea intr-o societate.

Edited by Alecsandru010, 03 July 2021 - 21:05.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Singura mea galagie este traficul de pe sosea....in rest liniste. Si da, stau la sat/comuna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate