Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Panou de sigurante noi

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Pt ca de multe vreme imi sarea diferentialul central la 200m de casa (unde e contorul), cand dorea el, din senin, am scos diferentialele in iarna si am zis sa refac panoul si sa verific circuitele vara.

Am siguranta de la contor de 400v - 40A curba D.

Poze cu noul panou, unde sunt folosite rcbo Tip A, Curba B ETI kzs-2p.

Am si un RCBO 4p 32A 30mA pt masina electrica + rele de monitorizare si protectie tensiune faza.

Descarcator SPD OBO C25+B+C CombiController

Intrerupator Eti Limat SV 440 - 40A

Comentarii?

Attached Files



#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Diferențialul nu sărea degeaba. Ai o scăpare la masa pe undeva. La un aparat electrocasnic.
Eu am pățit-o cu un aragaz cu aprindere unde un fir cu izolația coapta atingea când vroia el.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Nu sarea degeaba, asta stiu.
Am prize unde ajung 3 cabluri negre, iar prin doze am gasit locuri unde nulul de protectie se schimba cu nulul de lucru.
Inca nu am terminat de identificat si testat circuitele.

Cei de la eti sunt in inventar, am luat un kzs de 32A/30mA pt ac de 18000 btu de la Ploiesti!

Avand diferentiale pe fiecare circuit, e mai usor de identificat problema.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
Aveti descarcatoare, asta este perfect, era foarte bine daca erau dupa un disjunctor magnetotermic diferential trifazic puse, la soc decupla acela urgent.
Adevarat, era mai deranjant daca aveti socuri dese de energie insa mult mai sigur pentru consumatori.

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Difernetialul de la contor, ala central, la 200m de casa, de cati mA este? Daca nu este de 300mA, ci de 30mA, nu este ok cu diferentiale de 30mA si la tabloul din casa...
Si, da, descarcatoarele, dupa disjunctorul tabloului..

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Pe strada, la contor NU mai pun diferential, e doar siguranta de 40A curba D.
Avand diferential pe fiecare circuit, nu mai vreau unul la 200m distanta.

Curentul vine asa: siguranta 40A (afara in strada) -> (TG In casa) descarcatoare OBO - releu monitorizare si protectie - distribuitor - circuite, fiecare cu RCBO eti kzs-2P (siguranta si diferential combinate).

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
Puneti in loc de siguranta tripolara un diferential magnetotermic de 300mA, socul se va descarca spre PE prin descarcator si decupleaza diferentialul, asa aveam la toate echipamentele.

#8
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 Courage, on 25 iunie 2021 - 13:33, said:


Cei de la eti sunt in inventar, am luat un kzs de 32A/30mA pt ac de 18000 btu de la Ploiesti!


E mult prea mare rcbo-ul de 32A. Ar trebui să aveți conductoare de 6 mmp la AC, ceea ce nu cred că e cazul. Plus că nu există selectivitate.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009

 Ion_Bumbu, on 25 iunie 2021 - 14:20, said:

Aveti descarcatoare, asta este perfect, era foarte bine daca erau dupa un disjunctor magnetotermic diferential trifazic puse, la soc decupla acela urgent.
Adevarat, era mai deranjant daca aveti socuri dese de energie insa mult mai sigur pentru consumatori.
La soc decupleaza acel releu care dupa trecere supratensiunii se reanclanseaza.

 a_r_C, on 25 iunie 2021 - 15:33, said:

E mult prea mare rcbo-ul de 32A. Ar trebui să aveți conductoare de 6 mmp la AC, ceea ce nu cred că e cazul. Plus că nu există selectivitate.
Selectivitate intre cine si cine?

Edited by anaki, 25 June 2021 - 16:20.


#10
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 anaki, on 25 iunie 2021 - 16:14, said:

Selectivitate intre cine si cine?
Între generalul de 40A și rcbo-ul de 32A.

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Poti fi mai concret, la care parametru te referi?Generalul ala din ce vad eu este un separator de sarcina.

#12
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 Courage, on 25 iunie 2021 - 15:04, said:

Pe strada, la contor NU mai pun diferential, e doar siguranta de 40A.
La asta mă refer - Între generalul de 40A, de la blocul de masură și rcbo-ul de 32A, de la AC.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010

 anaki, on 25 iunie 2021 - 16:14, said:

La soc decupleaza acel releu care dupa trecere supratensiunii se reanclanseaza.


Ati putea sa mi-l aratati pe ala in panoul colegului, eu pot daca neaparat trebuie sa-i arat colegului si un reaclansor pentru diferential insa nu cred ca trebuie pentru
aplicatii casnice.

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Din ce am inteles rcbo-ul ala este tip  A curba B,iar ala de la blocul de masura curba D.

#15
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 anaki, on 25 iunie 2021 - 17:01, said:

Din ce am inteles rcbo-ul ala este tip  A curba B,iar ala de la blocul de masura curba D.

Așa o fi dar eu chiar nu văd unde a precizat....

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009

 Ion_Bumbu, on 25 iunie 2021 - 16:58, said:

Ati putea sa mi-l aratati pe ala in panoul colegului, eu pot daca neaparat trebuie sa-i arat colegului si un reaclansor pentru diferential insa nu cred ca trebuie pentru
aplicatii casnice.
V-ati referit la socuri electrice adica la sub/supratensiuni tranzitorii de retea  in acest caz,iar cel care decupleaza este chiar releul tetrapolar rcbo-urile se ocupa de curentul rezidual/de defect din instalatia interioara,printre alte functii si normal  ca nu reancanseaza,nu  sunt chiar asa de complexe.

 a_r_C, on 25 iunie 2021 - 17:11, said:

Așa o fi dar eu chiar nu văd unde a precizat....
Poate pe PM?

Edited by anaki, 25 June 2021 - 17:18.


#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule

 anaki, on 25 iunie 2021 - 17:13, said:

V-ati referit la socuri electrice adica ala sub/supratensiuni tranzitorii de retea  in acest caz,iar cel care decupleaza este chiar releu tetrapolar rcbo-uril ese ocupa de curentul rezidual/de defect din instalatia interioara,printre alte functii si normal  ca nu reancanseaza,nu sunt chiar asa de complexe.

Domnule, am peste 20 de ani in domeniu, acel diferential la un soc electric nu va decupla in veci pomenire Amin!
Va decupla eventual cind un consumator este gata distrus si asta din cauza declansatorului electromagnetic, adica atunci cind curentul va depasi de citeva ori valoarea nominala a disjunctorului.
Daca insa se pune un descarcator decupleaza urgent la depasirea tensiunii descarcatorului deoarece apare un curent spre PE, in general se pune de 300mA.
De aia se imperecheaza acel disj diferential cu un descarcator.
Descarcatorul cu disjunctor normal da, are efect, insa in nici un caz nu este atit de eficient ca in pereche cu un diferential..
Pentru reaclansare exista reaclansoare dedicate diferentialelor, motoras, pirghie, comanda de la distanta, etc
https://matismart.en...tch_3P_mcb.html

Edited by Ion_Bumbu, 25 June 2021 - 17:25.


#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Stimabile o tii una si buna cu socul electric si amesteci niste termeni si fenomene care se produc in instalatiile electrice,sa o luam pe rand ,ce intelegi prin soc electric?
Apopo digitop ala este un releu .

Edited by anaki, 25 June 2021 - 17:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate