Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Manele vs Rock in 2021

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Vedem in ultima vreme ca pe trending-ul din Romania apar in majoritate piesele lui Jador si Tzanca Uraganu, si asta m-a facut sa ma gandesc la rivalitatea dintre "roacari" si "manelari" si cum se reflecta ea in 2021.

Desi Europa este recunoscuta pentru apetitul pentru heavy metal si rock, se pare ca acest apetit, din diferite motive, a cam ocolit Romania. Tara noastra se afla printre ultimele locuri in Europa in ceea ce priveste numarul de trupe metal la milionul de locuitori (si din ce imi dau seama, pe ultimul loc in UE):  https://preview.redd...to=webp78cdcfb2

Asta m-a facut sa ma intreb: de ce ascultam in masini si la petreceri manele si lautareasca, si nu Gojira sau Metallica de exemplu?

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTrafalgarLaw, on 16 iunie 2021 - 12:12, said:

Asta m-a facut sa ma intreb: de ce ascultam in masini si la petreceri manele si lautareasca, si nu Gojira sau Metallica de exemplu?
Nu stiu la care "noi" te referi dar mie imi iese si mancarea de acum 3 zile inapoi de la manele ...

Acum ii ascult pe astia: https://fivefingerdeathpunch.com/

Edited by ro_explorer, 16 June 2021 - 12:14.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
Costi Forta Posted Image Posted Image Posted Image

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Noi suntem balcani. Asta se asculta, muzica balcanica.
E ca si cum te-ai duce in America de Sud si te-ai intreba de ce se aculta mai mult musica latino decat rock.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa moara dujmanii de invidie si pentru ca nu platim taxe si impozite pe banii fara numar...

Totusi, ca sa raspund: am observat ca manelistii (cei care asculta manele) vor sa se auda si sa se vada. O chestie la bibilica. Probabil nu toti vor sa fie la vedere, dar majoritatea da. Asta e unul din motivele pentru care am incetat sa ma mai uit la Revelioanele de la alte posturi TV de ... vreo 10 ani, cred? Mai arunc un ochi la TVR (mi se par mai bune decat aceleasi panarame an de an, dar ma rog, gusturile mele difera).

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Si eu care ma bucuram ca mi-au venit biletele la Rammstein pentru concertul de anul viitor (care poate nu se mai amana :D).

View Postbai3tzash, on 16 iunie 2021 - 12:19, said:

Noi suntem balcani. Asta se asculta, muzica balcanica.


Cine zice?

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTrafalgarLaw, on 16 iunie 2021 - 12:12, said:

Asta m-a facut sa ma intreb: de ce ascultam in masini si la petreceri manele si lautareasca, si nu Gojira sau Metallica de exemplu?
Pai nu stiu la ce petreceri mergi tu, la astea la care merg eu se cam asculta Metallica, AC/DC, Queen, Guns ...

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

View PostAlexEn, on 16 iunie 2021 - 12:28, said:

Cine zice?
Pai uita-te in jur, majoritatea asculta tot manele, muzica populara si etno sau ce dracu' de stiluri or fi. Majoriatea au influente balcanice. Si multa muzica pop de la radio are influente balcanice.
Daca tu asculti rock sau cei din bula ta, nu inseamna ca restul asculta tot rock.
Degeaba, in zona asta a Europei suntem influentati de stilul balcanic, asa s-a perpetuat de zeci de ani. E greu sa se modifice ceva de pe o zi pe alta.

Edited by bai3tzash, 16 June 2021 - 12:35.


#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Daca e sa aleg intre cele doua genuri, prefer rock cu siguranta.
Mai ca as merge la concertul Worlds Collide din 2022, dar e cam departe locatia...

[ https://images.kerrangcdn.com/Within-Temptation-Evanescence-Worlds-Collide-2021-header.jpg?auto=compress&fit=crop&w=1200 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 16 June 2021 - 12:40.


#10
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
lumea e trista, vrea sa asculte muzica joviala despre cum le mor dusmanii sau cum au harburi mai bune decat dusmanii. daca erau fericiti, se intristau cu heavy metal.

in ziua de azi rock-ul e cam ca behaiala lui florin salam... o behaiala satanista... cine ar asculta asa ceva in Romania?

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Daca injur manelistii iese ca sunt rasist sau ceva.

#12
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pai explicatia mea ar fi ca se asculta ambele genuri muzicale.Difera doar faptul ca parintii iubitori de manele se inmultesc mai cu spor...si implicit odraslele IE mai multe...Posted Image

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Majoritatea romanilor se identifica cu temele din manele: bani, dujmani, fente, smecherie. Ca sa iti placa muzica rock, mai trebuie sa o si intelegi, sa stii despre ce se canta: moarte, dragoste, nemurirea sufletului, etc.
Cauza este lipsa educatiei.
Nu poti sa apreciezi un riff, un solo de chitara daca nu intelegi cata munca a depus sau cat talent are acel chitarist, e exemplu "eruption" al lui Van Halen. Trebuie sa ai si ceva cunostinte muzicale, insa de unde?
Tot educatia te face sa borasti cand auzi versuri de genul: banii mei are valoare. Adica puii mei, e greu sa te bucuri de melodie cand te zgarie gramatica pe creier. Nici nu poti sa dansezi, sa te distrezi ca iti vine sa-l corectezi pe interpret.
Tot educatia scoti sigurantele din priza cand auzi:

Vine vine vine vine!!!!
Vin dolarii dupa mine!!!!
Si mai vine cineva ma!!!!!
E norocu-n urma mea!!!!


Pai in clasa V-a scriam versuri mai decente. Odata ce citesti si tu niste versuri de Eminescu, Alecsandri, e greu sa te mai intorci in namol.

#14
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GCg_73j6c0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] end of discussion.

fara numar pletele agitate, zic.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbai3tzash, on 16 iunie 2021 - 12:35, said:

Pai uita-te in jur, majoritatea asculta tot manele, muzica populara si etno sau ce dracu' de stiluri or fi. .

M-am uitat. Niciunul dintre cei din jurul meu nu asculta manele.
Schimba anturajul si s-ar putea sa ai o alta viziune.

#16
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zP21z5gITnc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

View PostAlexEn, on 16 iunie 2021 - 13:09, said:

M-am uitat. Niciunul dintre cei din jurul meu nu asculta manele.
Schimba anturajul si s-ar putea sa ai o alta viziune.
N-am nici eu anturaj cu manele, dar mai umblu in "lume", cum s-ar zice. Cascati si voi urechile, mai observati oamenii din jur, mai umblati cu mijloacele de transport in comun, mai dati castile jos de pe urechi, etc. Nu traiti cu informatii si perceptii doar din bula voastra.
Sa nu uitam ca inca Romania e mult, daca nu majoritar rurala. Si multele asa-zise orase sunt de fapt sate transformate in orase. Credeti ca acolo majoritatea asculta opera sau rock? Nu. Treceti prin astfel de zone rurale, discutati cu oamenii, si veti vedea ca asculta manele, populara, etno, ce se aude pe Etno, Taraf TV, Realitatea TV, etc.
Si poate si in orasele mari (sa nu uitam ca nu avem multe metropole moderne), care sa zicem ca sunt mai occidentale, un procent destul de mare asculta tot manele, etno, pop cu influente balcanice, etc.
Sa fim sinceri, inca suntem manelizati mult.
Vedeti numai cati oameni se duc la festivalurile rock din Romania si cati oameni merg la Zilele orasului sau targurile orasului in care maneaua suna toata ziua.

Edited by bai3tzash, 16 June 2021 - 13:19.


#18
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Dar eu ascult mai ales  muzica  anilor 60 -70 desi eram foarte mic  sau mic pe  atunci.
Asta se pune ?
De  pilda  muzica  lui Jimi Hendrix, Cream, ELP, John Mayall  etc.
???Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate