Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Ce fac inainte sa deschid o afacere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Post-__-, on 08 iunie 2021 - 05:52, said:

Cam 5 ani e pentru sume mari să scoți banii.

Vad ca sunt pareri impartite, insa durata in care ajungi la profit real (dupa ce ti-ai acoperit investitiile) depinde foarte mult de tipul afacerii, cum decizi sa o conduci si experienta pe care o ai in domeniul respectiv. Cunosc persoane care au avut nevoie doar de un website si infiintarea srl-ului. In domeniul digital e foarte ieftin sa incepi anumite afaceri, insa exista cazuri si in 'realitate'. Acum conteaza si ce vezi tu ca "afacere". Daca vrei sa-ti faci magazin de haine din piele, da, investitia e mare. Daca vrei sa produci, de exemplu, accesorii si obiecte din piele, investitia initiala e pana in 1000 euro si se recupereaza sub un an, zic eu. E cineva pe social media care are zeci de comenzi saptamanal de portofele si accesorii din piele de sute de lei bucata. Investitia initiala a fost doar in cateva unelte pe care le gasesti sub 1000RON noi noute (sau la doar cateva sute de lei second hand) si marketing-ul facut gratuit prin social media (o unealta extrem de folositoare de publicitate pe care foarte multi nu vor s-o recunoasca)

#20
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021

View PostAztecWarrior, on 08 iunie 2021 - 15:27, said:

Iti dau afacere la cheie care a crescut de la trimestru la trimestru - fara exceptie. Profit pe 2020 - 104 mii lei in conditiile in care a suportat si 1 salar. ZERO datorii. Salariatul, membru al familiei lucreaza cca 10 ore pe saptamana mai putin ca un profesor. Administratorul / patronul lucreaza si el cca 3-6 ore pe saptamana. Venit estimat pe anul asta cel putin dublu - deja a atins pragul de anul trecut. Plus s-au facut achizitii pe firma de produse de consum si uz indelungat (telefoane, laptop etc de cca 6000 euro produse ce sunt si pentru tine de fapt)
Stocuri si bani in banca 30 000 euro. Ofer consultanta gratuita 2 saptamani - este suficient totul depinde cat de repede te descurci.
Cum ti se pare 120 000 euro? Teoretic este doar 90 000 euro ca odata cu firma iti predau 30 000 euro bani cash si stocuri.
Ii recuperezi poate in 2-3 ani.
Lasa mesaj.

Desi pot face niste calcule pe baza a ce ai descris pana acum, hai sa facem o analiza sa vedem unde iesim si de ce ar da cu plus sau cu minus.
Ataseaza balantele firmei (pe ultimii 3 ani) si descrie avantajul competitiv care il ai pe piata astfel incat activitatea sa fie sustenabila si pe viitor.
Datele astea sunt necesare pentru oricine vrea sa cumpere afacerea.

#21
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021

View Post-__-, on 09 iunie 2021 - 05:33, said:

O afacere unde să fie unul și un angajat sau cineva tot din familie și care să meargă și 10 ani arată cam așa.

2009

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

2019

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Te costă 150.000 de euro apartamentul cu 3 camere și maxim 20.000 de euro amenajarea.

Dacă ai și experiență scoți cam 5000 de euro pe lună. Sau nimic luna următoare sau 10.000 în altă lună.

Important la o afacere ca asta e că nu plătești chirie și nu ai cheltuieli mari lunare.

Salut,

Aspectul pozitiv in exemplul aratat e ca firma e pe piata de cel putin 10 ani.

Aspectul negativ e ca firma nu s-a dezvoltat. Arata exact la fel dupa 10 ani de activitate.

Care crezi ca e profitabilitatea firmei?

Dupa 10 ani de activitate in domeniu, poate ar fi trebuit sa-si deschida mai multe sedii, sau sa-si francizeze afacerea sau impreuna cu alti investitori sau credite sa-si construiasca propriul proiect imobiliar.

Ganduri bune,
GD

#22
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Ăla cu agenția aia nu are nevoie de alte sedii și estimez că a făcut minim 500.000 de euro în 10 ani.

Adică vreo 50.000 de euro pe an sau 4000 de euro pe lună.

Și agentii imobiliari sunt angajați și plătiți la comision 30% din comisionul de 2% pe care îl ia firma la o vânzare.

Dar e foarte greu să reziste o agenție imobiliară ca aia 10 ani dacă cel care o are nu este un adevărat profesionist în domeniu.

Nu te gândi că și tu dacă deschizi o agenție imobiliară exact lângă a lui vei câștiga și tu banii ăștia.

O variantă ca să faci ce face el e să cumperi agenția de la el cu tot cu apartamentul ăla dar nu cu vreo 170.000 de euro cât costă un apartament ca ăla și aranjarea.

Cu minim 300.000 de euro cred că ar vinde ăla afacerea.

Edited by -__-, 10 June 2021 - 07:27.


#23
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021

View Post-__-, on 10 iunie 2021 - 07:19, said:

Ăla cu agenția aia nu are nevoie de alte sedii și estimez că a făcut minim 500.000 de euro în 10 ani.

Adică vreo 50.000 de euro pe an sau 4000 de euro pe lună.

Și agentii imobiliari sunt angajați și plătiți la comision 30% din comisionul de 2% pe care îl ia firma la o vânzare.

Dar e foarte greu să reziste o agenție imobiliară ca aia 10 ani dacă cel care o are nu este un adevărat profesionist în domeniu.

Nu te gândi că și tu dacă deschizi o agenție imobiliară exact lângă a lui vei câștiga și tu banii ăștia.

O variantă ca să faci ce face el e să cumperi agenția de la el cu tot cu apartamentul ăla dar nu cu vreo 170.000 de euro cât costă un apartament ca ăla și aranjarea.

Cu minim 300.000 de euro cred că ar vinde ăla afacerea.

Realizez ca m-a luat gura pe dinainte in mesajul trecut si am vorbit in necunostinta de cauza in ceea ce priveste agentia imobiliara. Am tras concluzii doar uitandu-ma la cele doua fotografii.

Manat de supozitiile facute in ceea ce priveste profitabilitatea firmei, mi-am spus sa ne uitam mai atent, sa vorbim cu datele pe masa.

Am incercat sa accesez website-ul lor si nu merge. Ce semnal iti da treaba asta?

Ca potential client, daca vezi ca website-ul nu merge, ce faci? Ii suni sau cauti pe altcineva?

Eu i-am sunat sa-i intreb de website. Posted Image Mi-a raspuns cineva ‘Da, va rog’ si atat. Le-am spus ca nu le pot accesa pagina web si i-am rugat sa ma ajute. Mi-au spus ca pagina aia nu mai exista de foarte mult timp, cel putin cativa ani. Acum se lucreaza la o adresa noua, care inca nu e functionala.

Am cautat sa vad cine detine domeniul nou si cand a fost inregistrat.
Domeniul este inregistrat in 2008 si expira anul asta in decembrie. Asta e situatia cu website-ul. Nu au website de cativa ani, dar se lucreaza la un domeniu inregistrat in 2008.

Acum, sa vedem si care e situatia financiara a firmei.

Am incercat sa atasez o imagine dar nu am reusit. Link-ul e de google drive si e un screenshot cu situatia financiara a firmei din 2017.

https://drive.google...iew?usp=sharing

Acum cred ca situatia e clara, nu?

Ganduri bune,
GD

#24
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Postgdirtu, on 10 iunie 2021 - 09:53, said:

Acum cred ca situatia e clara, nu?

Să fi ferm convins că ăla a murit de foame 10 ani.

Vezi că toate agențiile imobiliare au profit 0 sau sunt pline de datorii de 20 de ani.

Și toate magazinele au pierderi și de 10 ani și tot nu se închid. Oare de ce ?

Edited by althea, 11 June 2021 - 04:57.


#25
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021
Salut,

‘De ce nu se inchid’ imi imaginez ca e intrebare retorica. Raspunsul e evident.

De dragul discutiei, sa ne imaginam mediul de afaceri si bugetul tarii ca o familie cu trei generatii care isi pun bugetul la comun pentru viitoarele proiecte/investitii in speranta unui trai mai bun.
Unde crezi tu ca se ajunge daca fiecare membru al familiei ascunde bani fata de ceilalti?

‘smenareala’ nu are nimic in comun cu mediul de afaceri. ‘smenurile’ nu sunt afaceri.

In loc sa-mi folosesc timpul pentru a scoate la iveala situatii de genul asta, prefer sa-mi folosesc timpul mai constructiv, sa-i ajut si  sa-i sprijin pe cei care vor sa faca o afacere.

Ganduri bune,
GD

Edited by althea, 11 June 2021 - 04:56.


#26
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

View Post-__-, on 10 iunie 2021 - 11:54, said:

Să fi ferm convins că ăla a murit de foame 10 ani.

Vezi că toate agențiile imobiliare au profit 0 sau sunt pline de datorii de 20 de ani.

Și toate magazinele au pierderi și de 10 ani și tot nu se închid. Oare de ce ?

Ce vrei să spui cu asta ?

#27
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Postina2605, on 12 iunie 2021 - 12:07, said:

Ce vrei să spui cu asta ?

Uite acum pe la ora 4 o să mă duc să văd ce încasări au făcut niște magazine care plătesc chirii la niște firme care și ele au închiriat spațiile alea de la alții.

Edited by -__-, 12 June 2021 - 12:43.


#28
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021
O continuare a postului 'Ce fac inainte sa deschid o afacere?'

Sa gasesti o idee pentru a deschide o afacere nu trebuie sa fie ceva extraordinar. Desigur, daca vrei sa creezi urmatorul Google, ai intr-adevar nevoie de o idee supercalifragilistica, dar daca vrei sa deschizi o afacere care sa te implineasca si sa te faca fericit, propunerea lui Tal Ben Shahar de a raspunde la 3 intrebari, e un inceput bun.

Mai intai, gandeste-te ce are insemnatate pentru tine, ce te ghideaza in viata, ce iti da o directie, ce te face sa te trezesti dimineata.

Apoi, trebuie sa iei in calcul placerea: ce-ti face place sa faci? Ce activitati te umple de endorfine?

In al treile rand, considera lucrurile la care esti bun.

Tinta e sa creezi ceva care se bazeaza pe skilurile tale, are insemnatate pentru tine si iti face placere sa faci.

Nu exista proiect care sa nu aiba perioade tulburi/dificile, dar daca iei in calcul lucrurile de mai sus, vei fi mult mai puternic si mai rezistent in fata dificultatilor.

Raspunde cu 3 cuvinte fiecarei intrebari:
1. Ce are insemnatate pentru tine?
2. Ce-ti place sa faci?
3. La ce esti bun?

In momentul asta, idea ta de afaceri, care se afla la intersectia celor trei intrebari, e un pic vaga.

Exemplu: 'O afacere care are legatura cu copiii, e legat de calculatoare si poate face diferenta in satele sarace din tara'.

Asta e zona ta de dezvoltare in care incerci sa ajungi la ideea finala a afacerii. Ce facem acum? Cum anume facem sa se aprinda becul si sa ne faca sa spunem ‘Aha – Am gasit’?

Trebuie doar sa ne uitam in jurul nostru: Exista vreo posibilitate sa imbunatatesti ceva cu care esti familiar? Ai vazut ceva in alte tari care ar putea fi folositor? Exista vreo modalitate mai buna de a livra sau produce ceva ce exista deja? Sunt goluri in piata? Spre exemplu, un produs sau serviciu care crezi ca are sens si nu-l poti gasi acolo?

Desigur, perioada asta e incarcata cu cercetare de piata care te vor ajuta sa cuantifici stalpii afacerii tale: piata, clientii si competitia.

In functie de ce gasesti (sau nu gasesti), vorbele lui Henry Ford pot fi de ajutor: “Daca mi-as fi intrebat clientii ce-si doresc, probabil mi-ar fi spus un cal mai rapid”.

Cu cat produsul/serviciul tau e mai nou, cu atat mai importanta va fi reclama care o faci.

Nota: Postarea e un ghid foarte simplificat si are rolul de a mari probabilitatea ca afacerea inceputa sa mearga, si nicidecum sa spuna ca asta e singura cale.

Ganduri bune,
GD

#29
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 21.09.2020
ORICE afacere merge. Și ORICE idee, e o idee bună. Începând de la ”bișniță” și până la reactoare nucleare într-un garaj, absolut orice produce plus valoare, este o idee și o afacere bună.
Diferența o face gradul de satisfacție produs relativ la ce ar trebui/ce ai plănuit. Căci sunt afaceri unde rentabilitatea matematică/contabilă TREBUIE atinsă (de multe ori obligație legală, vezi companiile de asigurări sau cele ce activează în domenii financiare... și mai sunt domenii), dar rentabilitatea văzută ca și grad de satisfacție al afaceristului respectiv e musai să se întâmple.
Cei care, de-a lungul timpului au avut idei revoluționare, sunt oameni care nu au avut și nici nu vor avea vreodată nevoie de ”sfaturi” despre cum se clocește o idee, iar cei cărora ”sfătuitorii” ăștia omniprezenți cred că li se adresează sfaturile lor, suferă la capitolul curaj, nu la imaginație sau capacitate de studiu/învățare.
Repet, ORICE idee, e o idee bună. Un restaurant între alte 5, un chioșc lângă alte 11 la 50m de supermarket, șireturi de pe AliExpress, legume/fructe de la țară... absolut orice este o idee bună. Faptul că pentru tine 3 lei profit este inacceptabil ca standard de afacere, pentru altul reprezintă o formă de recompensă a efortului de a dezvolta afacerea ce produce 3 lei. Și nu este motiv de a nu fi făcută. Între tine cu standarde ridicate și cel cu 3 lei profit, diferența este că cel cu 3 lei în buzunar CREDE în ceva. Și a acționat dincolo de calcule pe hârtie, pe baza acelei credințe.
Tu nu...

Edited by cristian_puscasu, 02 July 2021 - 11:28.


#30
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAztecWarrior, on 08 iunie 2021 - 15:27, said:

Iti dau afacere la cheie care a crescut de la trimestru la trimestru - fara exceptie.

Ce domeniu economic?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate