Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Limitare memorie instalabila

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Buna ziua!

Vorbim despre un laptop, ceva mai vechi, dar care curatat, functioneaza impecabil. Spun aceasta pentru ca e folosit doar pentru navigare pe net si, cel mult, editare office. Vorbim de un Asus X51L. Problema deranjanta la el e faptul ca nu suporta mai mult de 2Gb DDR2 667 MHz.
https://www.cel.ro/l...2gb-pMis2MD0-l/
E a venit echipat cu 2 module de 1 GB. Incercarea de a combina un modul de 1 GB cu unul de 2 GB, ori de a le schimba cu 2 module de 2 GB a esuat, evident. Am vazut ca multe modele de laptop, generatia Core 2 Duo, nu suporta mai mult de 2 GB. Ori, in cel mai fericit caz, cu 3 GB si in bios si in windows este sesizata existenta a doar 2 GB. (un modul de 2 GB e vazut ca fiind modul de 1 GB).
Nici update-ul de bios nu a rezolvat problema.
Stiu, vorbesc de dinozauri, dar asemeni masinilor de epoca, laptop-urile vechi au farmecul lor. Singura imbunatatire suportata a fost inlocuirea HDD cu un SSD, vechi si ala, de doar 60 GB (singurul pe care in aveam disponibil).

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Si ce vrei sa-i faci ? Nu poti pune maui mult de atat, fie il folosesti asa cum este, fie il dai la rabla sau il vinzi pe olx si iei altul, e alegerea ta.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSebiko, on 02 iunie 2021 - 07:58, said:

Singura imbunatatire suportata a fost inlocuirea HDD cu un SSD, vechi si ala, de doar 60 GB (singurul pe care in aveam disponibil).
Pai pune un SSD Samsung EVO ca sa ai performanta inclusiv la memoria alocata pe disc.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
E destul de ciudat asta cu doar 2gb ram. Sugerez sa incerci si alte module de memorie.
Hint: cauta unele cu cat mai multe cipuri pe ele, pe ambele parti ale modulului, acestea au cele mai mari sanse sa mearga in "dinozauri

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,905
  • Înscris: 30.08.2006
E un laptop din perioada de sfarsit al Windows Vista ( 512 Ram minim) si inceput de Windows 7 ( 1-2 GB minim). Era slabut chiar de pe raft cu limitarea de ram. Incearca si un linux pepermintos sau ceva si mai light  pe DistroWatch

#6
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostLeo2006, on 02 iunie 2021 - 08:58, said:

E un laptop din perioada de sfarsit al Windows Vista ( 512 Ram minim) si inceput de Windows 7 ( 1-2 GB minim). Era slabut chiar de pe raft cu limitarea de ram. Incearca si un linux pepermintos sau ceva si mai light  pe DistroWatch

Merge multumitor si cu windows 7. A avut Xp cu licenta si s-a facut migrarea la windows 7. In jurul sau au clacat multe laptop-uri (de aici posibilitatea de upgrade de memorie), majoritatea cu memorii similare (ddr2 - 667 MHz) dar si cateva hard disc-uri. Nu merita investitia intr-un ssd nou. Cel actual (SSD Samsung de 60 GB), fiind disponibil, l-am folosit. Diferenta e usor sesizabila.

View Postaeon, on 02 iunie 2021 - 08:54, said:

E destul de ciudat asta cu doar 2gb ram. Sugerez sa incerci si alte module de memorie.
Hint: cauta unele cu cat mai multe cipuri pe ele, pe ambele parti ale modulului, acestea au cele mai mari sanse sa mearga in "dinozauri

La modelele de module pe 667 MHz majoritatea au multe cipuri.

View Postneagu_laurentiu, on 02 iunie 2021 - 08:15, said:

Pai pune un SSD Samsung EVO ca sa ai performanta inclusiv la memoria alocata pe disc.

Pentru ce e folosit.... si 60 de GB sunt mai mult decat suficienti. Avand in vedere vechimea sistemului si ca oricand ar putea ceda, nu merita investitia in alt ssd. Datele complementare sunt salvate pe un hdd extern.

Edited by Sebiko, 02 June 2021 - 09:06.


#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Verifică în primul rând cât RAM maxim suportă chipsetul de pe placa de bază. CPU-Z / HardwareInfo ar trebui să te ajute aici. Probabil vreo 4 sau 8.
Verifică în BIOS dacă ai orice fel de setări legate de memorie.

Fostul meu HP, pe care l-am mai înjurat pe-aici, era handicapat din BIOS. Chipsetul și procesorul suportau 16Gb RAM da' BIOS-ul nu. Și cu 16Gb RAM instalați se târâia ca melcul. Cu 8Gb - zbura. Șmecheria era să-i configurez în Windows sau în parametrii de boot la Linux că are doar 10-12Gb RAM. HP n-a reparat niciodată mizeria asta: hardware capabil cu BIOS de cacao.

P.S: Dacă nu-i capăt de lume trecerea de la MS Office la LibreOffice, pune-i o distribuție de linux (ubuntu, openSUSE). Se va mișca foarte bine, cu UI fain și cu siguranța că nu se va virusa. Win 7 nu mai e suportat de MS.
Poți boota un liveCD cu linux, ce rulează în memorie, ca să vezi despre ce e vorba.

Edited by shiva, 02 June 2021 - 09:16.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSebiko, on 02 iunie 2021 - 09:08, said:

Pentru ce e folosit.... si 60 de GB sunt mai mult decat suficienti.
Eu m-am referit la un SSD de viteza, nu spatiu, ca-ti aloca memorie virtuala si asteapa daca ala nu se misca artistic.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2021 - 10:42.


#9
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 08.03.2004
Cu ajutorul BCDEdit trebuia sa scazi 256MB din RAM.

#10
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

View Postneagu_laurentiu, on 02 iunie 2021 - 10:42, said:

Eu m-am referit la un SSD de viteza, nu spatiu, ca-ti aloca memorie virtuala si asteapa daca ala nu se misca artistic.

Laptopul ala are cel mult SATA 2, daca nu cumva SATA 1. Ce SSD "de viteza" sa pui pe el, daca un SSD SATA 3 va merge cel mult la jumatate, daca nu la sfert ca viteza?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Dar are un SSD care merge cu 300MB/s in secvential cat limita SATA II? Nu cred.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
1. Conteaza chipset-ul folosit - unele chipseturi ptr Core 2 Duo din perioada de inceput nu stiu mai mult de 2 GB.
2. Un SSD va ajuta chiar daca interfata e SATA 1. Chiar si cel mai ieftin SSD. Nu conteaza doar viteza cat timpul de acces.

#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 07.02.2011

View PostSebiko, on 02 iunie 2021 - 07:58, said:

Singura imbunatatire suportata).
Schimba procesorul ...

#14
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postshiva, on 02 iunie 2021 - 09:12, said:

Dacă nu-i capăt de lume trecerea de la MS Office la LibreOffice, pune-i o distribuție de linux (ubuntu, openSUSE). Se va mișca foarte bine, cu UI fain și cu siguranța că nu se va virusa. Win 7 nu mai e suportat de MS.
Poți boota un liveCD cu linux, ce rulează în memorie, ca să vezi despre ce e vorba.

Sistemul functioneaza la limita acceptabilitatii (a venit cu licenta de Xp si am profitat de upgrade la windows 7). Nici nu ar fi fost asteptari la asa configuratie. Nu incercam decat sa il imbunatatesc, iar aceasta operatiune este limitata, in acest moment, la SSD. Aportul de memorie s-ar parea ca nu e dorit de sistem, desi pe internet cateva site-uri specificau ca modelul ar suporta 3 sau 4 GB DDR2 667 MHz.
Am incercat ceva distributii. Cea mai prietenoasa a parut a fi LinuxMint.
Am facut upgrade de bios.

View Posts1lviu86, on 02 iunie 2021 - 12:13, said:

Laptopul ala are cel mult SATA 2, daca nu cumva SATA 1. Ce SSD "de viteza" sa pui pe el, daca un SSD SATA 3 va merge cel mult la jumatate, daca nu la sfert ca viteza?

De aceea, printre altele nu am investit intr-un SSD nou, fie el si de 128 GB. 64 sunt suficienti. Oricum, clar, diferenta e vizibila! (dintre SSD si HDD)

Edited by Sebiko, 04 June 2021 - 08:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate