Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Renovare balcon cu infiltratii perete baie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Salutare colegi!

Am un balcon de 5m lungime ,care pe peretele cu baia pe  1 mx0.5 s-a exfoliat fiindca la un moment dat a picurat din instalatie*(remediata probl atunci).
Vreau doar sa-l scot la alb si curat,si uscat mia ales.

Am dat jos cu ciocanel si spaclu  ,  ;am dat si in jur mai mult, nu doar ce cade usor.,oricum stratul de var si glet final e de  3 mm, daca vrei sa l scoti sare usor.
ideea e ca p acel perete nu mia sunt alte locui afectate, si nu stu cum sa fac?

SA ma chinui sa dau jos tot de pe el?  sau las ce cade la spaclu si ma apuc de dat cu amorsa si var?

2. Pe langa contur geam,sus si jos, a fost mucegai, pe care l-am stopat cu solutii. Acum ,vedeti din poza ,sus sunt niste fisuri . As rascheta mai adans zona aceea, dar nu stiu cu ce-   cu smirghel nu stiu daca e suficient?  

Rog pareri de la cine a facut astfel de lucrari!

Ca si solutie de umplere fisuri si protectie la mucegai am inteles ca merge foarte bien Thermo Universal.

in VIDEO, acolo se vede mia bine situatia.

PS Am primit idei sa plachez cu gresie zonele unde se dezvolta mucegai dupa renovare, e ok ideea?

Attached Files


Edited by vandemm, 19 May 2021 - 09:51.


#2
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai folosit deja produse de curatat mucegaiul curata bine zona cu un spaclu sau racleta metalica, apoi astupa cu un glet de nivelare de calitate. Asteapta o zi, apoi smirgheluieste-l si revino peste el cu un glet subtire de finisaj, pe care il netezesti bine ca sa smirgheluiesti cat mai putin. Astepti inca o zi sa se usuce, repari unde mai e nevoie si apoi bagi cu trafaletul o amorsa antimucegai peste tot. Ii mai dai o zi sa se usuce bine si apoi aplici o vopsea lavabila de calitate, tot antimucegai.

Noi suntem in renovari chiar acum cu apartamentul, din fericire nu locuim in el asa ca nu e nici o graba cu renovarea. O camera ia cateva zile, prima zi racait si glet de nivelare, a doua zi glet de finisaj si spalare perete cu solutie pe baza de clor (pereti prafuiti, varuiti de mult, si fosti proprietari si chiriasi fumatori). A treia zi amorsa. A patra zi varuit.

Edited by spooky51, 19 May 2021 - 10:24.


#3
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
multumesc! ASa as face ,doar ca la mine peretii deja sunt la drept , adica cu spaclu sare putintel rau, nici 1mm, nu prea stiu daca am unde umple atat peste, ar trebui sa ingros mult peretii

[practic sare doar var de la ultiam renovare ,acum 4 ani, altceva nu . Si acela e prins foarte bine in mare parte ,sare pe alocuri

Edited by vandemm, 19 May 2021 - 11:18.


#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 vandemm, on 19 mai 2021 - 11:08, said:

multumesc! ASa as face ,doar ca la mine peretii deja sunt la drept , adica cu spaclu sare putintel rau, nici 1mm, nu prea stiu daca am unde umple atat peste, ar trebui sa ingros mult peretii
In cazul asta e mult mai simplu, inseamna ca a sarit doar lavabila si putin glet. Repari cu glet finisaj (<2mm) si apoi lavabila si gata. Ia o gletiera mica, gen spaclu. Gletul de finisaj se intinde ca untul, nu ingrosi nimic.

Edited by spooky51, 19 May 2021 - 11:18.


#5
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Curata toto ce este umflat si merge dat jos, apoi foloseste solutie anti mucegai, dupa ce se usuca glet in strat subtire, vopsea alba de zidarie iar mai apoi lavabila alba si ar trebui sa fie ok..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate