Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Unde aruncam uleiul de gatit folosit?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015
Si eu strangeam uleiul folosit, intr-un scop nedefinit. Cica ar fi unii care-l preiau. Asa zicea nevasta-mea ca ar fi bine si frumos pentru mediu.

Pana cand am spart o sticla de ulei in mijlocul bucatariei. Da, stiu, nu trebuia sa-l trag in sticle de sticla dar si sticlele alea de bulion stateau degeaba.

Asa ca, la mine, uleiul folosit ajunge 100% in canalizare. Zero riscuri in bucatarie.

Edited by Mount_Yerrmom, 12 June 2021 - 13:38.


#92
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,400
  • Înscris: 27.08.2013
Bravo, bine că măcar îl fierbi cu niște sodă caustică sau Triumf înainte. Cu plăcere.

#93
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,623
  • Înscris: 10.04.2009
la noi reciclarea e o gluma proasta in cele mai multe cazuri, facuta in pur stil romanesc de autoritati/ privati

un astfel de exemplu a fost ieri cand am trecut pe la Kaufland cu PET-uri de apa minerala... am bagat 3 bucati si s-a blocat dracia... na belea, ca nu era nimeni pe acolo sa il "repare"

asa ca m-am intors cu ele inapoi acasa iar la final probabil vor ajunge tot in tomberon

PS: ca sa civilizezi oamenii trebuie in primul rand sa asiguri conditii, apoi desigur, cine nu respecta amenda

dar atat timp cat aceasta reciclare se face doar din gura si in reclame la TV... totul e degeaba

Edited by beavis03, 24 June 2021 - 09:37.


#94
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.11.2011

View Postbeavis03, on 24 iunie 2021 - 09:36, said:

PS: ca sa civilizezi oamenii trebuie in primul rand sa asiguri conditii

Si nu doar asta, ci in general ca oamenii sa se gandeasca la reciclare, mai intai trebuie sa aiba un anumit nivel de trai, cel putin sa nu mai aiba grija zilei de maine, dupa cum se intampla in cazul majoritatii romanilor. In sensul asta exista o piramida a nevoilor si prioritatilor, ilustrata sub forma piramidei lui Maslow. [ https://singularity2030.ch/wp-content/uploads/2017/05/Bild-Nr.1-in-Essay-Nr.-23.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ori daca romanii abia isi satisfac nevoile aflate la baza piramidei, cum vrei sa acceada mai sus? Recilarea fiind incadrata la "Morality", chiar in varf.
Cum sublinia un vers al trupei Parazitii: "cand omul n-are ce sa puna in farfurie, cu siguranta-l doare fix in p**a unde arunca o hartie".

Edited by glassofwine, 24 June 2021 - 11:00.


#95
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 25.12.2016

View Postglassofwine, on 24 iunie 2021 - 10:53, said:

Si nu doar asta, ci in general ca oamenii sa se gandeasca la reciclare, mai intai trebuie sa aiba un anumit nivel de trai, cel putin sa nu mai aiba grija zilei de maine, dupa cum se intampla in cazul majoritatii romanilor. In sensul asta exista o piramida a nevoilor si prioritatilor, ilustrata sub forma piramidei lui Maslow.
Asta cu nivelul de trai nu prea mai tine, cel putin in marile orase ale Romaniei. Mie principala problema mi se pare a fi cea a infrastructurii de reciclare, care lipseste. Daca pun peturile in masina si le duc la primul automat de reciclare, iar ala se blocheaza sau il gasesc gata defect, a doua oara nu mai incerc cascadoria asta, ca nu-mi convine sa pierd timpul aiurea. Trebuie puse containere sau automate mai mici si cat mai raspandite, sa poata iesi omul cu plasa de peturi sau doze si sa le recicleze la 5 minute de mers, la primul container sau aparat.

Edited by Manasu, 24 June 2021 - 11:07.


#96
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,348
  • Înscris: 13.01.2011
Aha, de asta reciclez eu cu plăcere!  😋

#97
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,400
  • Înscris: 27.08.2013
Bunul simț nu ține de nivelul de trai, ce aberație! Cu un pic de caracter nu ține nici măcar de „7 ani de acasă”.

#98
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Uleiul folosit il refolosesti pana dispare. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate