Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

GRECIA - Doar o vorba sa-ti mai spun (taxe, cazari, preturi, alternative, etc)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
299 replies to this topic

#271
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postprotecties, on 19 ianuarie 2024 - 07:15, said:

Slaba oferta in Kefalonia si eu urmaresc de 3 luni...

Eu niciodată nu am rezervat cazare înainte de anul nou, fiindcă am observat că ofertele sunt extrem de puţine, şi în plus spuneau mai mulţi că nu se menţine preţul chiar dacă ai rezervat. Iar anul trecut am schimbat cazarea din Agia Efimia parcă în luna aprilie. Mi s-a părut neobişnuit pentru Agia Efimia (cel mai bun loc de cazare pentru a vizita nordul insulei). În anii de dinainte de pandemie totul era ocupat în Agia Efimia de prin februarie-martie, chiar şi după ultimul cutremur major de acolo.
Am impresia că anul trecut Kefallonia rămăsese în urmă în ce priveşte creşterea preţurilor la cazările din Grecia, am mai spus-o. Nu-mi explic de ce, poate din cauza inundaţiilor de acum 2 ani să fi ţinut încă preţurile mai jos, ca să le vină turişti.

În fine ...


Sănătate şi toate cele bune !

#272
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
In Kefalonia am stat in iun 2019 in Vlahata la Sirines Apartments intr-un apartament (4 pers+copil)/5 nopti.
In 2024, pe aceeasi perioada acum e 283E o tripla(2pers+copil), apartament nu apare in search. Deci, da, s-au scumpit :)

#273
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Scuze, am omis sa scriu mai sus. In 2019, 5 nopti au costat 300 euro fix(acel apartament).

#274
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 03.08.2004
Faidra superb sea view apartment in Argostoli, am rezervat incepand cu1 septembrie anul asta cu 60E/noapte. Tot aici am stat si anul trecut  din 10 septembrie cu 55e/noapte. Acceptabila cresterea avand in vedere si taxa de care s-a tot vorbit.

#275
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 27.02.2008
Veste buna pentru cei ce merg in Grecia cu masina pe la vama Kulata.Bulgarii anunta ca au mai deschis 5 km de autostrada,plus un tunel „Jeleznița” de 2 km pe autostrada Struma ,cel mai lung si modern tunel al lor,  spre Kulata. (anunt dat de agentia Sega)

#276
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 30.07.2007
Multumim, e bine sa fie in mai multe locuri stirea :)
https://forum.softpe...4#entry30618338

#277
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajbozomic, pe 21 februarie 2024 - 12:41, a scris:

Veste buna pentru cei ce merg in Grecia cu masina pe la vama Kulata.Bulgarii anunta ca au mai deschis 5 km de autostrada,plus un tunel „Jeleznița” de 2 km pe autostrada Struma ,cel mai lung si modern tunel al lor,  spre Kulata. (anunt dat de agentia Sega)
Ramane doar sa vina varaPosted image .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p4Ko3c0IDpI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#278
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 27.02.2008
Potrivit anunțului oficial,al guvernului grec, turiștii care vizitează Grecia vor fi supuși unei taxe suplimentare „Taxa de climă” în funcție de locul în care sunt cazați. Această taxă va fi percepută în plus față de costul cazării și va varia în funcție de categoria de cazare și de numărul de stele al hotelului sau apartamentului.Iată cum va arăta structura taxelor:
- Apartamente și Hoteluri de Una și Două Stele: Turiștii care se cazează în astfel de unități de cazare vor plăti o taxă zilnică de 1,5 euro.
- Hoteluri de Trei Stele: Oaspeții care aleg să se cazeze în hoteluri de trei stele vor fi taxați cu 3 euro pe zi.
- Hoteluri de Patru Stele: Turiștii care optează pentru hoteluri de patru stele vor plăti o taxă zilnică de 7 euro.
- Hoteluri de Lux de Cinci Stele: Cei care se bucură de serviciile oferite de hotelurile de lux de cinci stele vor fi supuși celei mai mari taxe, în valoare de 10 euro pe zi.
Este important de menționat că aceste taxe nu vor fi incluse în prețurile afișate de operatorii și agențiile de turism și trebuie plătite separat, la locația de cazare, în moneda locală.
Grigoris Tasios, președintele Asociației Hotelierilor Panheleni, a exprimat preocupări în legătură cu impactul pe care această măsură îl va avea asupra industriei turismului. Totuși, oficialii guvernamentali sunt optimiști în privința beneficiilor pe termen lung ale acestei taxe și sunt de părere că veniturile suplimentare generate vor compensa orice posibile pierderi pe termen scurt.

Asta mai lipsea dupa ce au explodat si preturile la cazari!!!

#279
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
A mai fost discutata povestea asta. Intr-o alta forma exista si inainte(taxa de statiune, etc). A aparut ca urmare a dezastrelor naturale(multe) de anul trecut si ca politicul din Grecia sa isi mai spele pacatele printr-o denumire mai pompoasa(dom'le, din banii din turism vom sprijini comunitatile afectate, mai cumparam o autospeciala, etc).
Afectati in mod direct vor fi cei care fac rezervari prin agentii in special. Pt restul, intuiesc ca ramane la latitudinea gazdei ce "declara" Posted Image

Edited by AdrianHH, 27 February 2024 - 13:03.


#280
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Grecia impune amenzi uriașe pentru localurile care nu difuzează muzică grecească. „O surpriză neplăcută“
Publicat: 06.03.2024 20:39
Ministerul Culturii din Grecia a lansat un proiect de lege care prevede amenzi considerabile pentru localurile care nu respectă o cotă obligatorie de 45% muzică grecească în sistemul lor de sonorizare. Inițiativa a fost întâmpinată cu indignare de către industria turismului și a ridiculizată pe internet.

Decizia este parte a efortului de consolidare a promovării și protejării muzicii de limbă greacă, conform oficialilor din Ministerul Culturii.
Amendă de până la 20.000 de euro
Potrivit proiectului, proprietarii de localuri vor fi amendați cu sume între 2.000 și 20.000 de euro dacă nu respectă cerința de a difuza 45% muzică grecească în locuri publice precum aeroporturi, gări și centre comerciale.

Cu toate acestea, reacția industriei turismului a fost puternică. Federația pan-elenă a hotelierilor a emis o declarație fermă, susținând că această politică ar putea duce țara înapoi în timp și că folosește metode totalitare.
„O surpriză neplăcută este reglementarea Ministerului Culturii este o surpriză neplăcută. […] Acesta este un intervenționism de stat care ne întoarce cu mulți ani în urmă”, a declarat într-un comunicat de presă, Federația elenă a hotelierilor.
În ciuda criticii, ministrul Culturii, Lina Mendoni, a susținut că proiectul de lege are ca scop sprijinirea creatorilor greci de muzică și protejarea artei într-un mediu globalizat, în care muzica în limba engleză este dominantă.
„Într-un mediu globalizat, muzica în limba engleză a fost aproape impusă. Răspândirea muzicii în limba greacă este limitată. Noi, în calitate de Minister al Culturii, avem obligația, conform Constituției, de a proteja arta. Proiectul de lege este o serie de stimulente și nu ceva obligatoriu”, a susținut ministrul.
Proiectul de lege, ironizat pe internet
Pe internet, proiectul de lege a fost ridiculizat, mulți utilizatori susținând că această mișcare este doar o modalitate de a spori veniturile unei companii care colectează taxe pentru proprietatea intelectuală.

„Mendoni va crea listele corespunzătoare pe Spotify”, a sugerat un utilizator.
Ridiculizările privind ideea unei intervenții atât de directe a statului în preferințele muzicale ale localurilor a continuat.
„Restaurantele italiene vor fi obligate să servească mousaka o dată pe săptămână, în timp ce cele chinezești vor servi tzarziki ca garnitură”, a scris altcineva.
Un alt internaut a amintit că „ultimul ministru grec al Culturii dinaintea lui Mendoni care a impus hotelurilor să difuzeze o anumită muzică a fost Konstantinos Panagiotakis în 1972, respectiv cu doi ani înainte de căderea dictaturii coloneilor”.
Sursa: https://adevarul.ro/...re-2345494.html
sau o alta sursa: https://www.profit.r..._campaign=Cross

Edited by w140, 07 March 2024 - 20:05.


#281
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Penibili!

Dar cumva toate astea se circumscriu unei avalanse, unui tsunami de proiecte / idei / norme si legi [cand ajung sa fie transpuse in acte normative] care de care mai fanteziste, stupide si restrictive pentru viata de zi cu zi, in absolut toate domeniile!

Sa nu fiu inteles gresit, doar muzica greceasca rembetiko as vrea sa aud in Grecia cand sunt in vacanta acolo, dar una-i una, alta-i alta - departe gandul ca cineva sa impuna ceva!

Edited by BlueKing-69, 07 March 2024 - 20:42.


#282
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007

View Postw140, on 07 martie 2024 - 19:59, said:

...
„Restaurantele italiene vor fi obligate să servească mousaka o dată pe săptămână, în timp ce cele chinezești vor servi tzarziki ca garnitură”, a scris altcineva.
Mi s-a parut interesanta o faza la un restaurant turcesc nu departe de Bucuresti unde la ghiseu te intrebau daca vrei "tzatziki" ca sos...
In conditiile in care patronul turc statea postat ca santinela la 2m, deci, s-au adaptat :D
Cred ca multor romani(si turisti) oricum le place muzica greceasca, nu-i bai.
Nu cred sta nimeni cu un cronometru la masa sa verifice daca sunt 27 minute pe

#283
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 16.04.2007
Adevarul este, ca atunci cand te duci intr-o tara straina, ai vrea sa asculti muzica locala, nu internationala.

Imi aduc aminte, acum ceva ani in Turcia, cum bubuiau boxele unui club pe o melodie a lui Adrian CM. Posted Image
Iar anul trecut, pe FB, am vazut o filmare din Thassos unde se dansa pe manele românesti ...

#284
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesajcristiany, pe 08 martie 2024 - 10:24, a scris:

Adevarul este, ca atunci cand te duci intr-o tara straina, ai vrea sa asculti muzica locala, nu internationala.
Hmm... depinde !  Daca alternativa e A.C-M sau alte miorlaituri manele, clar prefer muzica locala !   Altfel, de muzica locala (in special asta de pe langa noi, incluzand greceasca / turceasca), eu unul ma lipsesc bucuros.  

P.S.  Si de cea mai mare parte din bucatarie, dar deja e alta discutie.    :D

#285
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Din cauza cresterii pretului la uleiul de masline extravirgin, sunt asteptate vremuri "grele"Posted Image:
Restaurantele din Grecia: Unde odinioară mâncai cu 30 de euro de persoană, acum mănânci cu 50. Iar în restaurantele „bune” masa de 50 de euro ajunge la 80 de euro

Edited by florinbad, 19 March 2024 - 08:03.


#286
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Salutare. Chiar daca s-ar putea sa para un pic ciudat, vreau sa pregatesc tiptil o vacanta in Grecia (2 adulti) pentru 2025 (chiar daca nu se stie ce ne rezerva viitorul).

Am tot citit forumuri, review-uri si nu pot sa-mi dau seama care se potriveste dorintelor mele:
- transport cu avionul
- cazare intr-o zona mai animata (taverne, terase) cu plaja amenajata (paturi de plaja, umbrele), fara pietre pe plaja si in apa
- alte plaje ca cea de mai sus sau chiar mai salbatice la care sa se poata ajunge in max. 1-1.5 ore.
- posibilitate inchiriere masina pentru 2-4 zile.

As exclude din start insulele pe care am mai fost, Thassos, Corfu, Santorini, Rodos si Creta. Mykonos o am sub observatie, dar cazarile par obscen de scumpe fata de ce ofera.

Multzam.

#287
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru transport pot lua in calcul chiar si o combinatie avion + ferry.

Acum am dat peste 2 insule pe care nu le-am bagat in seama pana acum - Paros si Naxos. Ce parere aveti, merita sa intru in amanunte?

Edited by judas, 19 March 2024 - 14:34.


#288
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajw140, pe 07 martie 2024 - 19:59, a scris:

Grecia impune amenzi uriașe pentru localurile care nu difuzează muzică grecească. „O surpriză neplăcută“


Nu este nevoie de lege, nu de amenda.
Muzica greceasca este la cinste in toate petrecerile in familie, la serbarile de sfarsit de an la scoli,
in majoritatea programelor muzicale in mass media, la toate sarbatoarile nationale si campenesti,
in mai toate tavernele,restaurantele, bouzukia si ouzikia deopotriva.
Mai raman localurile si barurile  de noapte .
Nici-o muzica occidentala nu va scula grecul de pe scaun sa danseze
si sa se simta bine afara de muzica greceasca si aia pe categorii...

Vizualizare mesajflorinbad, pe 19 martie 2024 - 07:56, a scris:


Incorect....
Se poate manca la tavernele de cartier si chiar in centru, in locuri normale,
cu 20-25: -2 antreuri, un fel principal, o salata  si o bere sau 1/4 vin
30 de euro este deja..... semi gourme
iar 50 EU...  ? poate fructe de mare, raci, kalamarii special, salata de cine stie ce,  si alte alea....
Sau poate masa pe terasa cu vedere 360 grade sub un buble

Attached File  ΝΟΕΜΑ-08_high.jpg   41.06K   12 downloads

Cine vrea ii trimit meniul de la cateva taverne, nu ca nu ar putea fiecare sa se documenteze si singur
pe internet inainte de a exagera.

Edited by vio69c, 19 March 2024 - 15:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate