Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

GRECIA - Doar o vorba sa-ti mai spun (taxe, cazari, preturi, alternative, etc)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

cristiany

cristiany

Senior Member

• Grup: Senior Members
Se apropie sezonul estival, ne-am obisnuit ca in fiecare an sa primim informatii cat de " groaznic " e in Grecia ...

destrug

destrug

Senior Member

Eu unul nu am mancat in Grecia cartofi sau altceva prajit in ulei de masline. In Spania am mancat cabrito frito in ulei de masline, iti dai seama imediat de diferente.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View Postjudas, on 19 martie 2024 - 14:23, said:

... Paros si Naxos. Ce parere aveti, merita sa intru in amanunte?

Am văzut că ai găsit topicul meu făcut în 2012. Paros mi s-a părut situată perfect pentru acea vacanță. Studiază postările mele de atunci și să ai gmaps deschis în altă fereastră, fiindcă am dat toate detaliile ca să urmărești pe hartă din satelit.
Cazarea pe Paros a făcut posibilă excursia pietonală de o zi pe Naxos, datorită programului de ferry, care merge Pireu - Paros - Naxos - Santorini la dus și exact ruta inversă la întors. O cazare pe Naxos nu era favorabilă excursiei pietonale pe Paros.
În plus, vasul Alexander are "domiciliul" în port în Hora - Naxos, de aceea e mai rentabilă cazarea tot pe Paros pentru excursiile de câte o zi la Santorini, la Mykonos&Delos și pe micile ciclade.
Adică dacă ești cazat pe Paros dimineața pleci cu 45 de minute mai târziu în excursie și seara te întorci cu 45 de minute mai devreme decât în cazul că ai face cele 3 excursii avînd cazarea pe Naxos.
Nu mai vorbesc de Antiparos, e evident că tot din Paros se vizitează.

Așa am gândit atunci, era prima vacanță în ciclade și voiam să calc pe 8 insule. Până la urmă au fost 9, că tot a oprit Alexander și pe Ios.
Dar dacă vrei să împarți cazarea în două sejururi (Paros + Naxos), atunci e ok și așa. Eu aveam în minte vizitarea exhaustivă a insulei Naxos în viitor, întrucât în 2012 Naxos era una din destinațiile din programul unor agenții de turism. Adică am zis să vizităm Paros și alte insule, urmînd ca Naxos să fie în vizorul nostru pentru anii viitori. Iar eu evident am profitat de programul favorabil de ferry ca să fac și o primă escapadă pe Naxos, ca să dau puțin "cu nasul".

În fine, noi am fost cu mașina personală. Dar cred că merge și cu avionul, ambele insule avînd aeroport. Sau și mai bine avion până la Atena, apoi luați metroul până în Pireu (cu schimbare parcă) și din port luați ferry.
Dar pe Paros și pe Naxos trebuie să închiriați câte o mașină, deși cred că există și transport local cu autobuz. Pe Ios, în 2019 circulau foarte bine autobuzele, dar nu știu cum se prezintă Paros și Naxos la capitolul ăsta, fiind și sensibil mai mari decât Ios.

Oricum, cicladele merită oricum, go for it, ca să zic așa ...

Sănătate și tcb !

vio69c

vio69c

Senior Member

Vizualizare mesajbozomic, pe 27 februarie 2024 - 12:35, a scris:

Asta mai lipsea dupa ce au explodat si preturile la cazari!!!

Attached File  shutterstock_1045409215.jpg   160.62K   11 downloads

Taxa se aplica de la 1 martie, si asa cum ai scris diferentiata pe categorii de hoteluri
Sumele cuprind vechea taxa de cazare plus taxa de mediu din Martie pana in octombrie
In extrasezon, taxa nu va depasi 1-4 EU
Grecia este in randul tarilor care sufera de supraturism,
asa ca a hotarat ca vizitatorul sa inceapa sa plateasca pagubele
Asta desi industria de turism generează aproximativ un sfert din PIB-ul Greciei.

scaramouche

scaramouche

Junior Member

• Grup: Members
Ce ziceti de asta, cat va ajunge sa coste la vara 2 sezlonguri+1 umbrela?

cristiany

cristiany

Senior Member

Foarte bine ca limiteaza numarul sezlongurilor si mai ales distanta dintre ele. Nu mergem la plaja sa respiram halena celorlati turisti.

L.E. Asa arata o plaja in 2020, pe timpul pandemiei, atunci cand trebuia sa respectam distantarea sociala.
Attached File  beach.jpg   1.72MB   77 downloads

Edited by cristiany, 27 March 2024 - 09:08.

vio69c

vio69c

Senior Member

Golden Viza.

In ultimii ani un asalt puternic asupra pietei imobiliare grecesti.
Campioni: -israelienii, chinezii si ceva tari occidentale.

Pentru a obtine sederea -relocation- si (sau) a cumpara proprietate, trebuia sa obtii Goden Visa....
Adica sa cumperi o proprietate de minim 250.000 EU -valabil pentru toata Grecia incepand din 2013.
Zeci de apartamente in cartiere mai periferice, dar si centrale, terenuri, hoteluri si alte proprietati au fost cumparate,  renovate,
inchiriate in special prin Airbnb, ceea ce a dus la o lipsa acuta de apart, ente in Athena si insulele mai cautate.
Pretul chiriilor a crescut drastic, mai ales studentii au avut de suferit, in special in Athena si Salonic
Apoi, 2023 s-a marit de la 250.000 la 500.000 functie de zona

Ministrul grec de finanțe cu 2 saptamani in urma,  cateva modificări în ceea ce priveste Programul Golden Visa.
El a introdus incepand cu 31 martie 2024 sistemul cu doua zone pentru tranzacțiile imobiliare.
Ce înseamnă asta?

Nivelul 1 | se mareste valoarea investitiei de la 500.000 EU la 800.000 EU pentru zonele Attica, Salonic, Mykonos, Santorini și alte insule,
care au o populație de peste 3.100 de locuitori.
Nivelul 2 | se mareste de la 250.000 la 500.000 EU pentru toate celelalte regiuni ale Greciei
Cerința pentru ambele niveluri: Investiția se face într-o singură proprietate de cel puțin 120 de metri pătrați.
Investitia se va face pe termen lung, asa ca nu va putea fi transferabila proprietatea la airbnb
In anume cazuri, investitorii mai pot aplica sub pragul minim de 250.000 EU  până la 30 septembrie 2024

Edited by vio69c, 27 March 2024 - 11:37.

Lizicat

Lizicat

Active Member

View Postscaramouche, on 26 martie 2024 - 22:13, said:

Ce ziceti de asta, cat va ajunge sa coste la vara 2 sezlonguri+1 umbrela?
Pe mine nu ma intereseaza. Pot sa le faca cat vor pentru ca noi vom merge cu umbrelele si scaunele personale. Inclusiv cand mergem cu avionul. Anul acesta este unul de acest fel. Inchiriem masina si ne cumparam harnasamentul. Nu ne place (defapt imi displace profund sa stau la sezlong datorita inghesuielii si a galagiei) si nu merita sa imi gandesc bugetul luand in considerare acest aspect.

bv01

bv01

Senior Member

cristiany, pe 27 martie 2024 - 08:56, a scris:

Foarte bine ca limiteaza numarul sezlongurilor si mai ales distanta dintre ele. Nu mergem la plaja sa respiram halena celorlati turisti.

L.E. Asa arata o plaja in 2020, pe timpul pandemiei, atunci cand trebuia sa respectam distantarea sociala.
beach.jpg

2020, de departe cel mai bun an pentru concediu în Grecia. A fost vis și mă bucur că am profitat. Am văzut Creta așa cum trebuie. Parcă-ți vine să mai vrei o pandemie.

judas

judas

Active Member

View Postcristiany, on 27 martie 2024 - 08:56, said:

E cu dus-intors. Daca limiteaza numarul sezlongurilor si mareste distanta dintre ele asta va duce la cresterea pretului de inchiriere. Iar pe restul de plaja ramasa s-ar putea sa creasca numarul de oameni/metru patrat. Deci tot la "halena" se ajunge......

mdt

mdt

Senior Member

Pretul de inchiriere va fi atat cat sa gaseasca suficienti clienti sa-si umple sezlongurile. Nu ramane grecul cu marfa nevanduta.

Brainie

Brainie

Active Member

Apropo de restricții pe plaje, au dat la TV o știre cum că vor fi unele plaje pe care se vor interzice umbrelelele și șezlongurile. Mă întreb dacă erau idioți redactorii știrii (nu m-ar mira deloc), și restricția se referă numai la umbrele fixe + șezlonguri de închiriat, sau e restricție totală, și nu poți să vii nici cu umbrela ta, pe care ți-o iei la plecare.

protecties

protecties

Senior Member

Nicio părere despre Grecia din perioada sărbătorilor ce abia au trecut? V-ați mutat toți pe Facebook? Hai cu pozele... Mulți ați descoperit Grecia de aici de pe forum...

dannek

dannek

Active Member

Vizualizare mesajprotecties, pe 08 mai 2024 - 08:37, a scris:

Nicio părere despre Grecia din perioada sărbătorilor ce abia au trecut? V-ați mutat toți pe Facebook? Hai cu pozele... Mulți ați descoperit Grecia de aici de pe forum...
Probabil inca mai sunt la coada in vama???

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

View Postdannek, on 09 mai 2024 - 13:02, said:

Probabil inca mai sunt la coada in vama???

View Postprotecties, on 08 mai 2024 - 08:37, said:

Am postat aici :
https://forum.softpe...5#entry30773955

MMike

MMike

Guru Member

officer_nats, on 17 mai 2024 - 21:11, said:

18 euro uleiul de masline in Paxos, direct de la fabricantul din Lakka, 21 euro in magazinul din portul Gaios.
Pret de ulei la sticla de sticla, 1 litru ? Pretu s-a dublat fata de anu trecut.

officer_nats

officer_nats

Member

18 euro la bidon de minim 5 litri, 21 la sticla de 1 litru (plastic).
Salata greceasca 6-8 euro pe continent, 10-12 euro pe insula. Gyros farfurie 9-10 euro pe continent, de la 14 incolo pe insula. Calamari 9-10 euro continent, de la 16 incolo pe insula. etc.

MMike

MMike

Guru Member

officer_nats, on 17 mai 2024 - 21:30, said:

18 euro la bidon de minim 5 litri, 21 la sticla de 1 litru (plastic).
18 euro litru la bidon si 21 la plastic ? Enorm. Unde ai gasit asa ceva ? Eu stiu de 18-20 euro la sticla de sticla 1 litru si sticla de plastic 1 litru in jur de 10 euro, variantele extra virgin.

officer_nats, on 17 mai 2024 - 21:30, said:

Gyros farfurie 9-10 euro pe continent, de la 14 incolo pe insula
Te multumesti cu unu la pita de 4-4.5 euro :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate