Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

GRECIA - Doar o vorba sa-ti mai spun (taxe, cazari, preturi, alternative, etc)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
299 replies to this topic

#235
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
De la sfarsitul lui octombrie pana prin iunie e cam greu de ajuns in Grecia  cu avionul fara escala, ( ma refer la low cost, pret avion)  ramane doar varianta cu masina, in Italia se poate oricand. Problema cu incalzitul e aia cu AC  aer conditionat pus pe cald, asa e si in Cipru sau Sicilia. In Ciprul grecesc  m-am incalzit doar la AC  asta in decembrie si ianuarie, in prima faza spui ca nu trebuie dar  sigur trebuie.
Merita sigur si in extrasezon maxim adica decembrie, ianuarie, februarie vizita la greci sau de ce nu in Ciprul grecesc unde sunt deschise unitatile de cazare si sunt destui turisti.

Cine prefera zone pline de turisti ca vara  nu prea e indicat sa mearga. Cand merg in decembrie  sau extrasezon undeva iau in prima faza 2 - 3  nopti de cazare si mai departe ma orientez la fata locului, asa ceva e mai greu de facut in sezon. Ex in sezon sant multe zboruri spre Grecia, ai de unde alege si  5- 6 destinatii, acum nici una,  in perioada asta doar masina e baza, dar sunt multi care prefera doar masina.

#236
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Pe 29 octombrie incepeam sa scriu asa: "@Fox ... de multe ori visele devin realitate si ne coloreaza zilele astea sumbre....." Pana acum am bifat doar o escapada pana la Viena , iar rezervarile pt iunie - iulie au ramas doar cele pt Turcia. Albania nu a mai fost, iar ce am facut pt Grecia a picat. Dar uite @Fox ... incep sa se adevereasca visele ... planificarile. Anul asta chiar plecam mai linistiti, mai cu tragere de inima. Am vazut ca se intreaba de trasee, cazari, ferry, vami si ... trecerea prin "minunata" Bulgarie. Asa ca de inceput de sezon mici aduceri aminte cu ce ne trebuie pt o vacanta reusita:
- buletin sau pasaport
- talon masina
- asigurare cu rubrica GR nebarata-
- asigurari individuale
- vigneta Bulgaria (online pe BGtoll ca e mai ieftina si sigura)
- rezervari cazare si eventual ferry
Si ce e mai important ... sa fim setati pe modul "VACANTA".
ZILE MINUNATE SI PLINE DE VOIE BUNA SI SOARE.

Edited by marian.bazavan, 15 May 2022 - 06:17.


#237
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Ai uitat cuvântul format din 4 litere!
Începe cu EU și se termina cu RO...


#238
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmarian.bazavan, on 15 mai 2022 - 06:17, said:

Pe 29 octombrie incepeam sa scriu asa: "@Fox ... de multe ori visele devin realitate si ne coloreaza zilele astea sumbre....." Pana acum am bifat doar o escapada pana la Viena , iar rezervarile pt iunie - iulie au ramas doar cele pt Turcia. Albania nu a mai fost, iar ce am facut pt Grecia a picat. Dar uite @Fox ... incep sa se adevereasca visele ... planificarile. Anul asta chiar plecam mai linistiti, mai cu tragere de inima. Am vazut ca se intreaba de trasee, cazari, ferry, vami si ... trecerea prin "minunata" Bulgarie. Asa ca de inceput de sezon mici aduceri aminte cu ce ne trebuie pt o vacanta reusita:
- buletin sau pasaport
- talon masina
- asigurare cu rubrica GR nebarata-
- asigurari individuale
- vigneta Bulgaria (online pe BGtoll ca e mai ieftina si sigura)
- rezervari cazare si eventual ferry
Si ce e mai important ... sa fim setati pe modul "VACANTA".
ZILE MINUNATE SI PLINE DE VOIE BUNA SI SOARE.

de fapt daca cineva are nevoie sa i se spun ca are are nevoie de asa ceva( de exemplu - CI, talon) mai bine sta acolo unde e, locul lui nu e in "libertate".

pe bune acum, BAC-ul trebuia pus primul pe lista daca tot se fac liste pentru ..unii.

#239
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
@Fox ... am vrut sa mai descretez fruntile, si asa incrancenate pe contre. Practic pt o vacanta reusita iti trebuie doar carburant, bistari si voie buna. Restul vine de a sine, vama, autostrada, hotel si nelipsita bere pe plaja.

#240
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Salutare, in drum din Giurgiu spre Volos, exista vreun loc interesant pentru o oprire intermediara (peste noapte) in afara de Salonic?
Ma uitasem initial la Sandanski insa parca pare un pic anost, iar celalalta alternativa era la Meteora dar cred ca pierd prea mult timp.

#241
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Mai de mult am citit aici pe forum ca ar fi ceva in zona Serres, intre vama si Serres.

#242
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Îl știu, dar îmi pare destul de anost. Mi-ar plăcea ceva gen Metsovo dar mai aproape :D

#243
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostHybr1d, on 14 iunie 2022 - 10:33, said:

... in drum din Giurgiu spre Volos, exista vreun loc interesant pentru o oprire intermediara (peste noapte) in afara de Salonic? ...

Mai interesant decât Sandanski ar fi Melnik, ai ce vizita acolo. Poți lua chiar 2 - 3 nopți.

Pentru strict o noapte eu făcusem rezervare în Agkistro (citește fonetic Anghistro). Voiam pentru noaptea intermediară către Corfu, dar planurile s-au schimbat și am anulat.
Ideea e că sunt multe taverne și merge o masă de seară și un somn bun, însă doar atât. Avantajul față de Melnik sau Sandanski ar fi că treci granița în Grecia seara, fără a mai prinde aglomerație, iar a doua zi deja ești în Grecia, ai trecut de vamă din seara trecută și nu te mai doare capul.
De fapt la Melnik (hotel Mario) am rezervare pentru întoarcerea de la Platamonas, adică deja trec în Bulgaria seara, iar a doua zi nu mai am treabă cu granița gr-bg.

În afară de Agkistro eu am căutat și la Kilkis, pentru ca a doua zi dimineață să vizitez în sfârșit peștera Ag. Georgios. Dar cazarea în Kilkis e mai scumpă decât în Agkistro, din păcate.
Totuși, a doua zi se poate vizita peștera chiar dacă te cazezi în Agkistro, eu așa aveam de gând, eventual cu un popas la lacul Kerkini (și eventual și la lacul Doirani). Ar mai fi de verificat dacă e și deschisă, nu rețin exact, parcă pe timp de pandemie nu puteai intra în subteran.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 June 2022 - 00:24.


#244
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmarian.bazavan, on 15 mai 2022 - 09:05, said:

@Fox ... am vrut sa mai descretez fruntile, si asa incrancenate pe contre. Practic pt o vacanta reusita iti trebuie doar carburant, bistari si voie buna. Restul vine de a sine, vama, autostrada, hotel si nelipsita bere pe plaja.

si oameni care sa aiba bac-ul :) si sa stie sa zambeasca.
daca e plin de "romani "(Cum zicea si Godina) poti sa ai tu carburant si bistari si voie buna  ca tot nu merge :(

dar eu trag sperante mari ca lucrurile merg spre bine, cei care "sunt" asa  stau in locurile inchise, all inclusive sau similare si nu deranjeaza . doar pe drum ca ni-s parteneri de trafic.
ieri am incercat 2 puncte vamale intre Bg si Ro - cu siguranta pe acolo vor trece doar cativa "aventurosi" si in nici un caz cei care rup in 2 autostrada in fiecare weeend pentru "mamaia". chiar de-ar da bere si zakusca  (ca mici nu au pe acolo) si tot vor ramae goale pentru mine si restul de nebuni.

#245
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017

View PostOvidiuNS, on 15 iunie 2022 - 00:18, said:

Mai interesant decât Sandanski ar fi Melnik, ai ce vizita acolo. Poți lua chiar 2 - 3 nopți.

Pentru strict o noapte eu făcusem rezervare în Agkistro (citește fonetic Anghistro). Voiam pentru noaptea intermediară către Corfu, dar planurile s-au schimbat și am anulat.
Ideea e că sunt multe taverne și merge o masă de seară și un somn bun, însă doar atât. Avantajul față de Melnik sau Sandanski ar fi că treci granița în Grecia seara, fără a mai prinde aglomerație, iar a doua zi deja ești în Grecia, ai trecut de vamă din seara trecută și nu te mai doare capul.
De fapt la Melnik (hotel Mario) am rezervare pentru întoarcerea de la Platamonas, adică deja trec în Bulgaria seara, iar a doua zi nu mai am treabă cu granița gr-bg.

În afară de Agkistro eu am căutat și la Kilkis, pentru ca a doua zi dimineață să vizitez în sfârșit peștera Ag. Georgios. Dar cazarea în Kilkis e mai scumpă decât în Agkistro, din păcate.
Totuși, a doua zi se poate vizita peștera chiar dacă te cazezi în Agkistro, eu așa aveam de gând, eventual cu un popas la lacul Kerkini (și eventual și la lacul Doirani). Ar mai fi de verificat dacă e și deschisă, nu rețin exact, parcă pe timp de pandemie nu puteai intra în subteran.


Sănătate și tcb !

Mersi frumos Ovidiu, un raspuns util si plin de substanta ca deobicei.

#246
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
@Fox si am uitat ce e mai important .... BUN SIMT. Valabil si in trafic.

#247
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Eu as lua in considerare si Veria (o deviere de vreo cca. 40+40 km), pentru ca e un orasel dragut, unde se gaseste bema de unde a predicat Sf. Apostol Pavel, ial la mica distanta se gaseste mormanul lui Filip al II-lea, tatal lui Alexandru Macedon (si anume in Vergina).8

#248
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Salutare!Posted Image Am intrebat si pe un alt topic, de la ce ATM se pot scoate bani din Revolut, fără comision. Am primit doar un singur răspuns, acesta fiind despre Alpha Bank. Din experiențele voastre, cât mai actuale din Grecia, aveți și alte recomandări? Multumesc!

#249
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca nu primesti alte raspunsuri, iti ramane sa incerci: introduci cardul in bancomat, alegi o suma si vezi ce iti afiseaza (trebuie sa-ti spuna ce comision iti ia). Daca nu iti convine dai cancel. Asa am procedat noi in Gran Canaria asta vara.

#250
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Alpha bank, doar la asta am reusit.
Oricum, fii cu ochii cat cepele la ce scrie pe ecran.

#251
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcallatis06, on 19 iunie 2022 - 11:55, said:

Salutare!Posted Image Am intrebat si pe un alt topic, de la ce ATM se pot scoate bani din Revolut, fără comision. Am primit doar un singur răspuns, acesta fiind despre Alpha Bank. Din experiențele voastre, cât mai actuale din Grecia, aveți și alte recomandări? Multumesc!
Depinde de intelegerea intre banci. Atentie la Revolut ... daca ai cont calsic vezi ce suma retragi, peste o anumita suma poti sa ai cost suplimentar.

#252
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Mă interesează dacă ați văzut bancomate grecești care au activa opțiunea contactless .
La acelea te poți conecta, fără a introduce în bancomat cardul, sau folosești telefonul prin Google Pay, apropiind de zona contaclesss. Introduci pinul cardului pe tastatura bancomatului și faci operațiunile normale.
Eu am văzut doar bancomatele Eurobank.

Eu folosesc uzual telefonul pentru a scoate bani de la bancomatele noastre cu această funcție contaclesss: OTP, BT și BRD. Nu toate ATM-urile au activa aceasta funcție.

Deși majoritatea băncilor nu permit retragerea banilor prin intermediul Google Pay, mă refer la ING, Revolut, LibraBank, sau de la alte banci pe care le am încercat, dacă  înrolez toate cardurile în Curve card și Curve este înrolat în Google Pay, pot să retrag bani de pe oricare card de al meu,fara comision.




Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate