Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

GRECIA - Doar o vorba sa-ti mai spun (taxe, cazari, preturi, alternative, etc)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
299 replies to this topic

#1
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Salut! (rog Moderatorul daca topicul deschis nu e bun sa-l stearga)
Deschid acest TOPIC ca o alternativa si concentrare a celor discutate pe Topicul "Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre" unde din nefericire (dar buna-credinta) nu mereu am reusit sa abordam subiecte referitoare strict la situatia din Grecia (restrictii Covid, deschidere-inchidere puncte frontiera, greve .....)
Referitor la cazari .... Booking (sau alt site de rezervari) vs lastminute vs direct cu proprietarul vs la fata locului ... din experienta va spun ca in mare parte depinde de varsta, buget si pe cine ai alaturi. Mergi cu prietena chiar si la cort dar cu sotia ... unde doreste ea Posted Image Posted Image.

#2
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
nah, abordeaza subiectul daca tot ai zis ca il abordezi, ai povestit ce-ai vrut, n am inteles nimic

#3
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
@hailztorm ..... eu am deschis practic acest topic ca sa separam abordarile. Si .... primul subiect pe care l-am pus in discutie a fost modalitatea de rezervare a cazarii in Grecia, plecand de la o mica concluzie a mea. Restul, adicalea subiecte, sfaturi, contre ... las sa le incepeti. Sigur o sa comentez ... :)

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Eu am tot stat prin Airbnb si nu mai vreau, nu ma simt in concediu.
Anul acesta probabil Booking.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Bookingul am impresia că a devenit foarte scump.

#6
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View PostdaniMMM, on 01 aprilie 2021 - 21:59, said:

Bookingul am impresia că a devenit foarte scump.
Anul trecut am rezervat prin Booking com, site pe care il folosesc de foarte mult timp.

#7
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Intr-adevar, cum zic jurnalistii nostri, bookingul a ajuns pe alocuri scump, cu camere putine. Dar cred ca asta tine de politica hotelului. Eu incep analiza pt anul viitor, in decembrie, iar rezervarile le incep in ianuarie. Pana in martie deja am cam doua anulari-rerezervari, asta ca preturile au sanse sa scada o mica perioada dupa care incep cresterile. Verificat an de an. Iar ideal e sa le combini cu cele direct la hotel sau pensiune. Cu scuzele de rigoare, anul acesta nu merg in Grecia, dar ca exemplu' pt cele 14 nopti inTurcia, cu mic dejun, 3 persoane, am facut rezervari insumand in total 600 euro (inclusiv cele 3 nopti in Istanbul).
Cost motorina sau benzina il fac tinand cont de doua componente. Prima ... traseul, fie rapid (autostrazi) sau de concediu (mai pe ocolite) si a doua pun cam 1 litru in plus peste media la consum la suta de km.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Noi am rezervat deja o saptamana in Grecia inca de acum o luna pe booking. Nu am luat inca in calcul alte perioade de concediu anul acesta din motive de pandemie, am riscat doar cu Grecia deocamdata. Suntem deja vaccinati (Pfizer), cel mic nu are nevoie astfel ca nu cred ca vom avea o problema sa mergem (cu masina).
In general folosim Booking dar si varianta in care sunam direct pentru rezervare.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAlinaFulg, on 01 aprilie 2021 - 22:17, said:

Anul trecut am rezervat prin Booking com, site pe care il folosesc de foarte mult timp.

Pana anul trecut si eu. Am luat all inclusive in Grecia in august , am verificat pe Booking si apoi am intrat si pe site-ul hotelului. Pe Booking 1140 de euro, direct la hotel 960 de Euro. Am mai luat la Sovata, pe Booking 280 lei, la pensiune 250 lei. Probabil trebuie sa isi scoata parleala cu pandemia.

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmarian.bazavan, on 01 aprilie 2021 - 18:35, said:

Referitor la cazari .... Booking (sau alt site de rezervari) vs lastminute vs direct cu proprietarul vs la fata locului ...

De aproximativ 5 ani fac rezervarea direct la proprietar.

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmarian.bazavan, on 01 aprilie 2021 - 18:35, said:

... lastminute ...

Mulţumesc, Marian, pentru topic !
Chiar dacă nu e ce au dorit moderatorii şi nici nu e la secţiunea dorită de ei, eu sunt mulţumit că am unde să postez on-topic curat în legătură cu ideea mea de "last-minute pe booking doar în Grecia". Nu ştiu dacă ideea mea e bună şi pentru destinaţii mai puţin turistice decât Grecia, aşa cum încă nu ştiu cât de riscantă e şi pentru Grecia. Avem timp s-o verificăm anul acesta, mai ales că eu nu am de gând să părăsesc România dacă nu se termină cu restricţiile.
O să expun ideea cât mai concis posibil, dar pentru asta trebuie să caut anumite postări anterioare de pe câteva topice şi să centralizez link-urile, astfel încât să se înţeleagă cât mai exact ce vreau să spun.


Sănătate şi mulţumiri încă o dată !

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostOvidiuNS, on 02 aprilie 2021 - 09:57, said:

... încă nu ştiu cât de riscantă e şi pentru Grecia. ...
Eu nu vad absolut nimic riscant in treaba asta.
Din punctul meu de vedere, singura "problema" care poate sa apara, ar fi ca acum toate cazarile sint disponibile si poti rezerva ceva la early booking cu sa zicem ca 25 euro pe zi, iar atunci cind o sa cauti asa zisul "last-minute" o sa existe reducere doar la cazarile scumpe si te trezesti ca vei da 50 euro pe noapte (la reducere).

Insa daca acum te apuci de facut lista doar cu hoteluri scumpe, care sa zicem ca acum ar fi 45 euro pe noapte la early booking, nu mai vad o problema asa de mare, ca in vara o sa le prinzi cu 50 euro la reducere.

#13
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Booking ia pana la 29% de la proprietar. De aceea nu prea sunt ok la noi in Balcani

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorin71_skoda, on 02 aprilie 2021 - 10:24, said:

Eu nu vad absolut nimic riscant in treaba asta.
Din punctul meu de vedere, singura "problema" care poate sa apara, ar fi ca acum toate cazarile sint disponibile si poti rezerva ceva la early booking cu sa zicem ca 25 euro pe zi, iar atunci cind o sa cauti asa zisul "last-minute" o sa existe reducere doar la cazarile scumpe si te trezesti ca vei da 50 euro pe noapte ...

Asta o dată, deşi nu prea cred.
Iar al doilea dezavantaj este să rămâi fără cazare, adică să ajungi în situaţia celui care se duce în Grecia fără să aibă nimic rezervat. Se poate întâmpla, deoarece chiar dacă te asiguri cu rezervare early-booking, asta nu se poate anula gratuit în ziua în care pleci, ci mai devreme cu câteva zile. Deci între momentul anulării rezervării early-booking şi momentul rezervării last-minute există măcar una-două zile în care nu ai rezervare, cel puţin aşa am văzut eu pe booking.com.

Dar hai să nu continuăm discuţia până nu postez întreaga idee.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 April 2021 - 11:23.


#15
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Am patit cu o cazare in Gerakina ... Mers la agentie in ultima zi inainte de plecare pt o cazare in Grecia. Pe booking 1200 euro, pe site agentie 980 euro, la hotel (dupa ce a sunat pt confirmare existenta camera) 850 euro. Deci se poate. Depinde de noroc si de ora. De ramas fara cazare nu ramai. Dar ai sanse sa doresti Thassos si sa nimiresti in Corfu .....

#16
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostOvidiuNS, on 02 aprilie 2021 - 09:57, said:

Mulţumesc, Marian, pentru topic !
Chiar dacă nu e ce au dorit moderatorii şi nici nu e la secţiunea dorită de ei, eu sunt mulţumit că am unde să postez on-topic curat în legătură cu ideea mea de "last-minute pe booking doar în Grecia". Nu ştiu dacă ideea mea e bună şi pentru destinaţii mai puţin turistice decât Grecia, aşa cum încă nu ştiu cât de riscantă e şi pentru Grecia. Avem timp s-o verificăm anul acesta, mai ales că eu nu am de gând să părăsesc România dacă nu se termină cu restricţiile.
O să expun ideea cât mai concis posibil, dar pentru asta trebuie să caut anumite postări anterioare de pe câteva topice şi să centralizez link-urile, astfel încât să se înţeleagă cât mai exact ce vreau să spun.


Sănătate şi mulţumiri încă o dată !

Am facut anul trecut prin Romania destinatii atat turistice cat si neturistice. Nu m-a interesat economia cat flexibilitatea si libertatea. Roadtrip 2 saptamani prin Romania, 7 cazari toate luate cu o noapte inainte.

Tot asa au mai facut 2 grupuri de prieteni prin tara.

Mi se pare ca pentru pretentiosi nu prea merge. Adica mai mult incurca asta cu facutu de liste cu posibile cazari multe cu research facut.

Asa ca va merge si in Grecia ideea cu last minute dar sincer nu cred ca se pliaza asa bine pe cum vezi tu a se desfasura asta.
E pentru cine e dispus sa fie foarte flexibil si spontan.

Edited by qew, 02 April 2021 - 15:39.


#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postqew, on 02 aprilie 2021 - 15:36, said:

... mai mult incurca asta cu facutu de liste cu posibile cazari ...

Noi suntem destul de pretenţioşi, şi o listă cu hoteluri care îndeplinesc toate condiţiile noastre o văd ca pe o rezolvare rapidă a rezervării. Avînd făcută lista aleg un hotel de pe acea listă, fără să mai fie nevoie de nicio analiză. Adică analiza e făcută deja din primăvară sau chiar din iarnă, iar rezervarea îmi va lua doar câteva minute în dimineaţa cazării.
Exemplu: vrem loc de parcare gratuit (la proprietate sau chiar la un loc din apropiere). Iar în cameră vrem internet gratuit,  frigider sau minibar, baie privată cu uscător de păr, aer condiţionat. Dacă hotelul are toate astea îl trec pe listă, evident dacă preţul e decent, adică până în 100 de euro. Oricum în momentul rezervării o să mă uit la preţuri, aşa că atunci când fac lista mă uit doar să nu fie un preţ aberant.

Hai că am găsit posturile care mă interesau, mă apuc de compunerea mesajului.


Sănătate şi tcb !

#18
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View Postcipi_v, on 02 aprilie 2021 - 10:53, said:

Booking ia pana la 29% de la proprietar. De aceea nu prea sunt ok la noi in Balcani
Nu cred că ia asa de mult, noi anul trecut in Sarti am platit 60 Eur pe noapte un apartament prin booking com iar apoi am dorit să ne prelungim sejurul și am platit direct la proprietar 55 EUR pe noapte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate