Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Sancțiune neîncadrare corectă în sens giratoriu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2677 replies to this topic

#55
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Din cauza ca sunt doar recomandari si nu lege aceste chestii logice, se ajunge la situatii ca in video cu politistul, dar toti stim ca de regula RAR se intalneste asa ceva in trafic, tocmai pentru ca toti stiu si circula asa dupa cum o spune si logica si bunul simt, nu te bagi pe banda 1 cand sti ca faci stanga sau intorci, e de bun simt si conducere preventiva.

View Postarg, on 07 martie 2021 - 01:09, said:

aia nu inteleg ce citesc...
adica noi le dam lectii la politistii rutieri despre circulatie :w00t: aia nu fac de capu lor nimic, cum zic, e logic si de bun simt sa te incadrezi pe banda 1 doar daca mergi inainte sau faci dreapta.

#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:10, said:

sau intorci,
Cat timp esti in sensul giratoriu, nu intorci, doar mergi inainte, intr-o curba continua.
Nu ai decat posibilitatea  sa virezi dreapta, ca sa iesi.

Edited by pasilla, 07 March 2021 - 01:15.


#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:10, said:

Din cauza ca sunt doar recomandari si nu lege aceste chestii logice,...
omule cite o data legea aia si pricepe ce scrie acolo.

scrie exact ce am scris eu pe scurt, cedeaza la intrare si in giratoriu asigurare la schimbarea benzii.

#58
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postpasilla, on 07 martie 2021 - 01:14, said:

Cat timp esti in sensul giratoriu, nu intorci, doar mergi inainte, intr-o curba continua.
Nu ai decat posibilitatea  sa virezi dreapta, ca sa iesi.
cand vrei sa te intorci pe drumul de pe care ai venit se cheama ca intorci in limba romana, eu asa stiu.

#59
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:13, said:

adica noi le dam lectii la politistii rutieri despre circulatie Posted Image aia nu fac de capu lor nimic, cum zic, e logic si de bun simt sa te incadrezi pe banda 1 doar daca mergi inainte sau faci dreapta.
Ca si cum e logic ca de pe b2 sa te incadrezi pe b1  prima semnalizand si dand prioritate pt ca schimbi sensul..

Edited by Fluk3, 07 March 2021 - 01:17.


#60
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postarg, on 07 martie 2021 - 01:15, said:

omule cite o data legea aia si pricepe ce scrie acolo.

scrie exact ce am scris eu pe scurt, cedeaza la intrare si in giratoriu asigurare la schimbarea benzii.
pai citeste tu inca o data ce am scris, am spus clar ca nu e reglementat asa cum ar trebui si cum e logic sa fie, de asta se ajunge la situatii de genu asta cand in mod normal nu ar fi existat daca spuneau clar ca recomandarile alea sa fie lege.

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:13, said:

....
adica noi le dam lectii la politistii rutieri despre circulatie :w00t: aia nu fac de capu lor nimic, cum zic, e logic si de bun simt sa te incadrezi pe banda 1 doar daca mergi inainte sau faci dreapta.
unii cunosc legea, altii au chiulit si asculta doar legendele urbane.

eu am facut scoala de soferi cu un fost politist de rutiera... in final ma inchinam cu stanga la ce tampenii zicea.

#62
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostFluk3, on 07 martie 2021 - 01:17, said:

Ca si cum e logic ca de pe b2 sa te incadrezi pe b1  prima semnalizand si dand prioritate pt ca schimbi sensul..
ala de pe b1 in mod normal nu ar avea ce sa continue in giratoriu ci sa iese pe banda 1 iar cel de pe banda 2 sa iese pe banda 2 fara sa se intersecteze daca vel de pe b1 ar merge dupa bunul simt si s-ar incadra corect, sper ca recomandarile astea sa devina lege pana la urma.

View Postarg, on 07 martie 2021 - 01:18, said:

unii cunosc legea, altii au chiulit si asculta doar legendele urbane.

eu am facut scoala de soferi cu un fost politist de rutiera... in final ma inchinam cu stanga la ce tampenii zicea.
unii atunci se dau mai mari si merg pe banda 1 in loc sa se incadreze cu bun simt pe banda corecta si fac accident, cine sta dupa cu masina in service luni de zile si foarte probabil sa cada si vinovat? sau cine risca sa-l vada politistul ca in video si sa o incaseze?

#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:17, said:


pai citeste tu inca o data ce am scris, am spus clar ca nu e reglementat asa cum ar trebui si cum e logic sa fie, de asta se ajunge la situatii de genu asta cand in mod normal nu ar fi existat daca spuneau clar ca recomandarile alea sa fie lege.
si ce pisici faci daca giratoriul ala are 5benzi si 7 iesiri?
care e inainte care e stanga care e dreapta?
legea e ff ok asa cum e... vrei sa iesi, schimbi banda. nu tai giratoriul drept si vrei prioritate.

#64
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:13, said:

(...) e logic si de bun simt sa te incadrezi pe banda 1 doar daca mergi inainte sau faci dreapta.
Ești într-un oraș nou, nu ai GPS, semnele și indicatoarele nu te ajută (și da, din punctul meu de vedere acel giratoriu din Oradea e cît se poate de prost și pre-semnalizat și semnalizat!), pe ce bandă te apropii de un giratoriu: pe banda întîi, unde de principiu se circulă mai încet (și ai mai multe șanse să vizualizezi din timp ieșirea) sau pe banda a 2-a, unde de obicei se bagă toți „meseriașii”? Și acuma poate îți dai seama de ce nu poate fi și legiferată o asemenea obligativitate de încadrare, oricît de „logică” ți s-ar părea ție!

Edited by crislacor, 07 March 2021 - 01:24.


#65
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:15, said:

cand vrei sa te intorci pe drumul de pe care ai venit se cheama ca intorci in limba romana, eu asa stiu.
Intoarcerea reprezinta schimbarea directiei de mers cu 180 grade.
Sensul giratoriu iti ofera posibilitatea sa iti schimbi directia de mers cu mai putine, sau mai multe grade, in functie de cate iesiri are.

Edited by pasilla, 07 March 2021 - 01:23.


#66
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postarg, on 07 martie 2021 - 01:21, said:

si ce pisici faci daca giratoriul ala are 5benzi si 7 iesiri?
care e inainte care e stanga care e dreapta?
legea e ff ok asa cum e... vrei sa iesi, schimbi banda. nu tai giratoriul drept si vrei prioritate.
aici era cu 2 benzi, de la 3 benzi deja se schimba situatia si iti dau dreptate, dar totusi, daca e un giratoriu cu 5 benzi si eu vreau sa intorc nu o sa ma incadrez pe banda 1 decat daca sunt batut rau in cap :D

#67
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:21, said:

ala de pe b1 in mod normal nu ar avea ce sa continue in giratoriu ci sa iese pe banda 1 iar cel de pe banda 2 sa iese pe banda 2 fara sa se intersecteze daca vel de pe b1 ar merge dupa bunul simt si s-ar incadra corect, sper ca recomandarile astea sa devina lege pana la urma.

b1 nu e obligat sa iasa... insa era de bun simt sa semnalizeze stanga daca vrea sa continue doar cand iese semnalizeaza dreapta. SI tot de bun simt sa se bage pe b2 doar ca la a doua iesire nu mai faci asta ca nu ai timp.
Totodata tu de pe b2 iesi direct peste cei ce vin din b1 chiar daca astia is deja in fatza ta ? ...Te mai si dai jos din masina pt ca ai carpati :)

#68
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postcrislacor, on 07 martie 2021 - 01:23, said:

Ești într-un oraș nou, nu ai GPS, semnele și indicatoarele nu te ajută (și da, din punctul meu de vedere acel giratoriu din Oradea e cît se poate de prost și pre-semnalizat și semnalizat!), pe ce bandă te apropii de un giratoriu: pe banda întîi, unde de principiu se circulă mai încet sau pe banda a 2-a, unde de obicei se bagă toți „meseriașii”? Și acuma poate îți dai seama de ce nu poate fi și legiferată o asemenea obligativitate de încadrare, oricît de „logică” ți s-ar părea ție!
eu personal sincer daca nu stiu in ce directie trebuie sa merg prefer sa trag pe dreapta si sa verific, dar in niciun caz nu o sa fac stanga de pe banda 1 decat daca ma asigur eu si dau prioritate eu, in oradea erau pe banda 2 20 de masini, pe banda 1 doar doua masini, trebuia sa fac stanga dar am zis ca decat sa stau dupa 20 de masini mai bine merg pe banda 1 si desi dupa lege nu greseam m-am simtit un nesimtit si m-am bagat doar dupa ce m-am asigurat ca nu-i incurc pe cei de pe banda 2, mai ales ca nu am intrat pe banda lor deloc dar m-am asigurat in giratoriu cand am facut stanga ca nu vrea sa mearga in fata cel de pe banda 2 pregatit sa-i dau eu lui prioritate.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:21, said:

....
unii atunci se dau mai mari si merg pe banda 1 in loc sa se incadreze cu bun simt...
de bun simt e sa stii si sa respecti legea.
sunt 1001 cazuri cand de pe b1 vreau si ies pe b2, iar haudi de pe b2 intra peste mine... de ce ies pe b2? pt ca vreau sa-l depasesc pe ala din fata.
+ haudi pt ca la centru are viteza mai mica, ca altfel derapeaza si/sau ii zboara tote prin masina.

sa vezi ce funy e cand intru de pe b2 in giratoriu pe b1 si ala de pe b1 se trezeste in fata cu mine de-a latu... doar ca eu sunt in giratoriu si el nu.

#70
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFluk3, on 07 martie 2021 - 01:26, said:

b1 nu e obligat sa iasa... insa era de bun simt sa semnalizeze stanga daca vrea sa continue doar cand iese semnalizeaza dreapta.
Nu cred ca e de bun simt sa semnalizeze, cred ca e obligatoriu.

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:27, said:

dar in niciun caz nu o sa fac stanga de pe banda 1 decat daca ma asigur eu si dau prioritate eu
Dar nu ai nici o problema sa faci dreapta de banda doi, eventual si fara sa te asiguri:)

#71
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postpasilla, on 07 martie 2021 - 01:31, said:

Dar nu ai nici o problema sa faci dreapta de banda doi, eventual si fara sa te asiguri:)
am mai spus, in mod normal ala de pe banda 1 NU AR TREBUI sa continue in giratoriu ci sa iese, tin minte ca am vazut undeva puse delimitari de cauciuc tocmai ca ala de pe banda 1 sa fie fortat sa iasa si NU sa continue in giratoriu, daca voia la stanga se incadra pe b2, o sa caut poza aia cu giratoriu cu delimitari de cauciuc care sa educe soferii in directia care si-au ales-o.

Edited by bogdan_popescu, 07 March 2021 - 01:39.


#72
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:27, said:

(...) in oradea erau pe banda 2 20 de masini, pe banda 1 doar doua masini
Ce ți-am spus mai sus de „meseriași”...?:)

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:27, said:

trebuia sa fac stanga dar am zis ca decat sa stau dupa 20 de masini mai bine merg pe banda 1 si desi dupa lege nu greseam (...)
Bag samă că ai făcut exact ce-a făcut și nenea cu mașina albă! Păi, la matale e o lege, la el alta?

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:27, said:

m-am bagat doar dupa ce m-am asigurat ca nu-i incurc pe cei de pe banda 2, mai ales ca nu am intrat pe banda lor deloc dar m-am asigurat in giratoriu cand am facut stanga ca nu vrea sa mearga in fata cel de pe banda 2 pregatit sa-i dau eu lui prioritate.
Ai făcut toate chestiile astea din precauție și instinct de conservare. Asta ca să spun că din frică față de „meseriași” ca polițistul nostru...:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate