Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Reddit vs forum

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Dupa mine reddit prin sistemul de downvote este o mizerie. Daca cumva zici pe un grup de drogati ca nu te droghezi.. primesti 100 de downvoturi.. La fel daca pune vreun tatuat vreo intrebare gen va plac tatuajele si eu ii dau cu nu le suport.. tot la fel primesc 100 de downvoturi..

Pe mine oricum nu ma intereseaza downvoturile. Sunt chestie psihica sa te faca sa vorbesti sau sa gandesti ca majoritatea sau sa-ti fie frica sa-ti spui opinia ca vezi Doamne iei downvoturi.. numai cine are psihicul slab pune botul la presiunea asta. Mie daca imi da unul 100 de downvoturi pur si simplu nu ma intereseaza, imi spun parerea, opinia..

Oricum din ce am observat per ansamblu redditul este foarte toxic, poate chiar la acelasi nivel de toxicitate ca tik-tokul sau ca alte retele..


In legatura cu cenzura.. cenzura este peste tot si este chiar ridicata la rang de arta prin diferite modalitati de cenzurare.. Comunistmul, totalitarismul n-a fost secolul cenzurii... anii 2020.. sunt din pacate secolul cenzurii..

Edited by -koss-, 08 February 2023 - 09:47.


#20
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Post-koss-, on 08 februarie 2023 - 09:46, said:

Comunistmul, totalitarismul n-a fost secolul cenzurii... anii 2020.. sunt din pacate secolul cenzurii..
Duude, tu gindesti sau citesti ce scrii? La tine daca esti banat pe un forum (din sute) sau ti se ascund ori sterg mesaje, e mai rau decit daca ti-ar bate politia la usa si te-ar lua o țira la sectie (mai precis la beci) ca sa ti se puna intrebari?

OT: Stau mai mult pe Reddit decit pe forumuri sau imageboard-uri, desi nici mie nu-mi place layout-ul, doar ca mie nu-mi place nici layout-ul forumurilor. Chan-urile au cel mai bine gindit format, cu o țîră de reglementare (conturi, downvote-uri —n-am nimic cu ele, au functie de autocuratare—; mai degraba karmawhoring-ul e enervant, banari scurte (o zi, nu luni sau ani) ar fi cel mai cautat mod de discutie pe internet. Un Reddit in format imageboard ar fi ideal, dupa parerea mea (nu-mi veniti cu 8chan, ca ma enervez).

Pentru Softpedia, ar fi bine daca s-ar mai lucra la formatul mobil, sa apara si acolo subiectele noi, sa poti ascunde SUBariile, nu ariile, sa poti formata si de acolo mesajele, pune atasamente, etc. Plus tema dark.

#21
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Softpedia sau diferite forumuri sunt la ani lumină față de reddit ca și toxicitate. Redditul este toxic fiindcă în principal 80%-90%..  dintre utilizatorii reddit sunt toxici.

Se vede din limbaj și din 3 fraze cât de toxici sunt..

Redditul e mai toxic ca facebookul din păcate.. cenzura e oricum la fel pe ambele platforme.. ba mai mult pe reddit cenzura e mult mai agresivă ca pe facebook. Oricum ambele platforme reddit sau facebook au devenit niște mizerii... de tik-tok nici nu mai vorbesc..

View Posthellmarvel, on 08 februarie 2023 - 10:43, said:

Duude, tu gindesti sau citesti ce scrii? La tine daca esti banat pe un forum (din sute) sau ti se ascund ori sterg mesaje, e mai rau decit daca ti-ar bate politia la usa si te-ar lua o țira la sectie (mai precis la beci) ca sa ti se puna intrebari?


E tot la fel de rău.. Posted Image. E aceeași mărie dar cu altă pălărie.. Acum nu mai e nevoie să te ducă la secție.. Au acces direct la contul personal de facebook sau alt cont de pe alte rețele care colaborează cu instituțiile dacă e ceva...

Am luat ban pe reddit pe motiv.. "username nazist".. deci.. no comment.. Posted Image

Edited by -koss-, 09 February 2023 - 16:39.


#22
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Post-koss-, on 09 februarie 2023 - 16:34, said:

E tot la fel de rău.. Posted Image. E aceeași mărie dar cu altă pălărie.. Acum nu mai e nevoie să te ducă la secție.. Au acces direct la contul personal de facebook sau alt cont de pe alte rețele care colaborează cu instituțiile dacă e ceva...
Stai blînd ca nu te viziteaza nimeni acasa pentru ce scrii pe internet... decit daca esti inrait in terorisme, fundamentalisme, trafic de persoane... de-astea, si NUMAI coroborat cu ceva FAPTE din viata reala, pe cind pe-atunci ne-a strins diriginta in clasa sa ne spuna ca ne cheama militia cu parintii la scoala pentru ca aruncase unul cu buretele in poza mult iubitului. Asa ca nu te arunca la judecati de-astea.

Si daca tu crezi ca daca un forum (cum e Reddit) te  baneaza e toxic, cred ca mai degraba e invers. Si pe mine m-au banat (total aiurea, ca m-am luat de una care nici nu activa pe Reddit —era consultant la un serial—), dar cum mai sint vreo 3-4 subreddituri cu aceeasi tema, mi-am bagat eu picioarele in ei, imi puteam face alt ID, dar n-am de ce.

#23
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu mi-am facut cont pe reddit pentru ca la numeroase cautari din domenii specifice (nu contrazicerile dudei pe teme filosofice sociale).. ma enervau pop-up-urile agresive.. Am zis sa-mi fac cont ca sa urmaresc anumite subiecte tehnice in principal unde oamenii care discuta sunt experti sau avansati pe un anumit domeniu... dar cum redditul la creare cont m-a bagat neaparat sa aleg niste subredituri.. le-am ales de am luat ban direct... intrand in polemici cu stimabilii de acolo.

In fine.. primul terorist al Romaniei.. islamist a fost chiar un vecin de-al meu. A intrat si el pe niste situri islamiste.. s-a convertit la islam.. probabil s-a injurat cu careva pe net si l-a amenitat cu vreo bomba.. l-au saltat astia.. puscarie 3 ani.. rasul Romaniei..

Acum baiatul a iesit anul trecut din puscarie.. si zilele astea l-am vazut e bine mersi.. nu arata nicidecum ca un terorist islamist, n-a aratat niciodata.. s-au facut de ras... a avut si el ceva problema de ratacire familiala, sociala si gata au sarit serviciile secrete pe el... probabil l-au gasit perfect pentru PR.. Posted Image.

Edited by -koss-, 10 February 2023 - 14:39.


#24
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View PostwestYmate, on 07 iulie 2021 - 11:04, said:

Facem un r/softpediaforum ? Posted Image sau unul de discord ? Posted Image


chiar, de ce nu face nimeni in canal sau server sau cum se cheama de #softpedia Discord ??

#25
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Reddit are mai multa libertate de exprimare (pe orice inclusiv droguri, arme, curve, mafie cu conditia de a nu da adrese, nume, nr tel), are un feed personalizat (gen facebook) pe interesul tau, nu are moderatori nazisti cum are SP.

#26
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu are pe naiba. Sunt de 10x mai naspa chiar moderatorii. Plus sistemul AI de moderare... care este de 100x mai naspa fata de unul uman. Tocmai asta e si faza ca lasa libere discutiile de mai sus.. ca sa prajeasca cat mai mult creierul tinerilor. Asta e si scopul, scop extrem de toxic.

Edited by -koss-, 15 February 2023 - 13:37.


#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View PostBucsaMobilul, on 07 iulie 2021 - 15:04, said:

Eu zic ca nu te cenzureaza nimeni daca nu dai opinii extreme, sau sa incerci sa bagi pe gat altora ce crezi tu.

Ei, păi când superi mozii nu mai apuci nici măcar să vezi discuțiile respective, se șterge tot, fără drept de apel. Pentru că asta înceamnă democrația și liberalismul vestic, nu e pentru căței. Sincer, în ultima vreme a ajuns să fie libertate mai mare de exprimare pe forumurile chinezești.

View Post-koss-, on 08 februarie 2023 - 09:46, said:

Dupa mine reddit prin sistemul de downvote este o mizerie. Daca cumva zici pe un grup de drogati ca nu te droghezi.. primesti 100 de downvoturi.. La fel daca pune vreun tatuat vreo intrebare gen va plac tatuajele si eu ii dau cu nu le suport.. tot la fel primesc 100 de downvoturi..

Acuma, între noi fie vorba, pe Reddit chiar mai găsești locuri unde poți posta ce vrei tu fără să primești downvote, la o adică e normal ca pe un grup de pasionați de o anume activitate intervenția ta prin care îți exprimi lipsa de simpatie pentru activitatea respectivă să primești downvote.

Dacă nu te droghezi, de ce ai intra pe un grup de "drogați"? Sau pe un grup cu tatuați dacă nu îți plac tatuajele?
Dacă deschide unul un subiect despre căzănit, tu te apuci să pui linkuri care arată cât de nasol este alcoolul?

Edited by benis, 20 February 2023 - 10:45.


#28
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017
Și eu am decis să-mi creez cont pe reddit cam pe când începuse pandemia. Plus că Fesebuci devenise infestat de cei mai psihotici complotiști.
Când dădeam căutare pe google, multe rezultate duceau direct spre threaduri reddit.

E fain și util pt. comunități cu interese specifice. Interesat de ultimul tip de microscop operator sau cum să-ți contruiești un PC gaming? Găsești din plin useri care să ajute.

ÎN SCHIMB, ariile reddit care abordează subiecte politice, sunt un dezastru, o mocirlă imundă de activiști "woke" și moderatori care cenzurează la mod stalinist.
E dificil să exprimi o opinie mai spre dreapta. Trebuie să formulezi f. atent afirmația, și de altfel oricum primești downvoturi din greu.

Dată fiind "atmosfera" pe platformă, majoritatea userilor de dreapta nici nu se mai obosesc să posteze, mai ales că Twitter a devenit mai liber, sau au alternative pe Telegram.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate