Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Recmandare Olympus M10 mk III

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#55
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Ai folosit treied?
Aparatul produce RAW sau JPEG cad ii dai superrezolutie?

Edited by crokodilu, 25 February 2021 - 19:39.


#56
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
N-am avut trepied la mine, dar am pus camera pe o bordura .

Aparatul poate sa produca orice combinatie : raw, jpeg sau raw+jpeg. Depinde cum il setezi.
Eu trag de regula raw+jpeg.  

Raw-ul pozei high-res are 60 de Megabytes, fata de raw-urile standard care au 16-18 Megabytes.  Mi se pare ok dimensiunea raw-urilor, n-am probleme cu stocarea.

Edited by katran, 25 February 2021 - 19:54.


#57
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
La M5.3 RAW are 80Mpx și Jpeg din cameră 50Mpx. Se pot păstra amândouă, bineînțeles.

#58
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Ai avut noroc si de o scena practic statica.

#59
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu nu stiu ce inseamna la tine scena statica. La peisaj nu am avut niciodata cadre ratate cand am folosit modul high-res.

Folosesc modul high-res si cand fotografiez marea, pentru ca accentueaza efectul de "filtru ND".



Poza de mai jos este facuta cu un obiectiv PRO (12-60mm). Faza suprinzatoare pentru mine a fost ca nu se descurca la fel de bine in modul asta precum alte obiective mai ieftine si cu IQ mai slab.

Dar arata binisor chiar si asta. Am pus-o ca sa vezi cum iese apa marii.


Poza originala needitata:
Attached File  07.jpg   506.92K   20 downloads

Decupaj din poza anterioara, needitat:
Attached File  08.jpg   420.78K   21 downloads

Al doilea decupaj:
Attached File  09.jpg   395.81K   15 downloads

Edited by katran, 25 February 2021 - 21:06.


#60
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am fost astazi la f64 in showroom si aveau expus M5 Mk II si M10 Mk III.

Nu aveau expus M5 MKIII si nici M10 Mk IV. M-au suprins in schimb cat de usoare sunt si compacte.

Ce nu mi-a placut: pe partea din plastic deschis se duce vopseaua pe la muchii, asta fiind la un model expus.

Legat de reprezentantul de vanzari de la raion, poate nu am nimerit eu intr-o zi buna dar nu prea era grabit sa vanda. I-am zis cam ce caut si mi-a sugerat un M5 mk II cu un obiectiv de 40 parca pe la vreo 6500 lei.

M-am uitat si pe olx la anunturi, dar nu am prea gasit, diferentele fata de magazin erau de cateva sute de lei si in cel mai fericit caz 1300 lei doar body.

In fine, m-am plictisit sa caut si o sa iau pana la urma kit M5 Mk II cu obiectiv de 150 f4 momentan si separat o sa iau si obiectivul de 45 f1.8. Dau comanda in seara asta, totul ma duce 4,650 lei. Combinatia asta + un blit o vinde un baiat pe olx la 4200 lei, dar am zis ca e mai bine sa am garantie.

Intrebare:
Pentru card, trebuie sa caut ceva specific, sau merge orice micro card cu adaptor de SD cu viteza 80-100 Mbs?
La ce alte obiective sa ma uit pentru viitor? 12-40mm F2.8 e o optiune ok? Sa-mi caut si un obiectiv de 18?
Sa ma uit si de filtre UV sau ma complic?

Merci,

Edited by un_dac, 27 February 2021 - 19:08.


#61
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
M5.2 și M10.3 sunt din metal, nu plastic, dar da... cele argintii sunt destul de sensibile pe la colțuri. Însă nu știu dacă e ceva chiar așa important.
Poți folosi niște carduri uzuale, ceva generație nouă, dar nu are sens să te arunci la ceva scump. NU RECOMAND micro SD.
12-40 e unul din cele mai bune obiective MFT, punct.
Obiectiv de 18? Olympus? Poate 17mm f1.8. E un obiectiv foarte bun.

Ce obiectiv e ăla 150 f4?

#62
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Merci, corect 18 mm

#63
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pentru carduri, eu as evita microSD-urile cu adaptor (nu sunt cele mai fiabile) si as lua doua din astea: https://www.f64.ro/s...scriere-90mb-s/

Pentru obiective... As zice asa:
Samyang 7.5mm f3.5 Fisheye pentru ca e distractiv si ieftin si nu merita sa dai prea mult pe un fisheye.
Panasonic 8-18 f2.8-f4 ca e cel mai echilibrat superangular din montura m43.
Panasonic 25mm f1.7 ca e ieftin si decent (dar cam plasticos).
Olympus 60mm f2.8 pentru insecte si poze de foarte foarte aproape (desi nu as zice nu si lui 30mm macro... daca ai subiectul potrivit e chiar mai interesant ca mareste mai mult de 1:1).
La teleobiective, as zice ca Olympus 75-300mm e un inceput bun. Desi ce e peste 250mm e utilizabil doar ziua pe lumina puternica, in zona 75-200mm este foarte foarte sharp. Mai departe, dupa buget si preferinte Posted Image.

12-40mm f2.8 e foarte bun. Pana la aparitia lui 12-45mm f4 as fi zis ca e un must-buy in montura m43. Acum as inclina spre 12-45mm f4 si 25mm f1.7 In loc de 12-40 f2.8.
Si eviedent, ar mai fi optiunea 12-100 f4, care sa tina loc si de 12.40 si de teleobiectiv Posted Image.

Parca nu m-as grabi cu 45mm f1.8, m-as uita si la Sigma 56mm f1.4. Cand am avut ocazia sa ma joc cu el, mi-a placut foarte mult si mi-a lasat puternica impresie ca e un compromis bun in loc de 45 si 75mm f1.8.

De filtre UV as fugi ca necuratul de tamaie Posted Image.

Edited by StefanSC, 27 February 2021 - 20:10.


#64
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
^^ dar 12-200 ce are? E destul de OK aș zice și nu e scump.

#65
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 27 februarie 2021 - 20:09, said:

De filtre UV as fugi ca necuratul de tamaie Posted Image.

De ce fugi de filtre UV ? Nu iti protejezi obiectivele contra zgarieturilor ?

#66
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Eu mă gândesc că în cazul aparatelor digitale, sunt suficiente filtre de protecție simple. Nu cred că un tratament anti UV aduce vreun plus.

#67
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Merg si alea simple. Cred ca la bani sunt tot cam pe acolo, de asta lumea ia UV.

La obiectivele ieftine, n-are rost sa pui filtru. Cumperi un obiectiv nou in caz ca...

La cele scumpe trebuie filtru bun, sa nu afecteze calitatea. Recomand Hoya.

#68
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 27 februarie 2021 - 20:54, said:

De ce fugi de filtre UV ? Nu iti protejezi obiectivele contra zgarieturilor ?

Parasolarul protejeaza mai mult decat suficient contra zgarieturilor. Si inca nu am vazut filtru UV (sau de "protectie") care sa nu afecteze calitatea imaginii unui obiectv si sa nu introduca "flare".

Ca atare, dpmdv, filtrele UV sau "de protectie" sunt bani aruncati pe fereastra.

Btw, daca nu ma lasa memoria, in ultimii 13 ani am avut fix 0 obiective cu elementul frontal zgariat.

P.S:
E drept ca nu am fotografiat in furtuna de nisip... cam asta ar fi singurul caz in care ma gandesc ca ar fi chiar util un astfel de filtru. Desi daca furtuna e suficient de puternica ca nisipul sa afecteze elementul frontal, cred ca ai probleme mai mari decat protejarea obiectivului ;).

Edited by StefanSC, 27 February 2021 - 21:51.


#69
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
O țeapă mică?

https://www.olx.ro/o...ar-IDeCdhw.html

M5.1 vândut drept M5.2. 😂😂😂

#70
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 27 februarie 2021 - 21:47, said:

Btw, daca nu ma lasa memoria, in ultimii 13 ani am avut fix 0 obiective cu elementul frontal zgariat.

Si eu am zis candva ca tine.
Daca tragi des afara, este imposibil sa eviti o zgarietura nu neaparat la sticla, este de ajuns la stratul ala cu care este tratata sticla pe exterior. Este doar o chestiune de timp pana o patesti. Praful/nisipul ajung pe lentila frontala. Uneori, in incercarea de a-l inlatura, poti zgaria lentila. Nici servetul umed nu este 100% sigur.



Exceptand situatiile speciale, filtrul nu afecteaza vizibil calitatea.

Il poti scoate atunci cand ar putea afecta calitatea (soare/lumini in cadru).

#71
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca imaginea e mai mult afectata de o sticla in plus decat de o zgarietura miconica. Disconfortul e mai mult psihologic.

#72
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postcrokodilu, on 28 februarie 2021 - 00:13, said:

Cred ca imaginea e mai mult afectata de o sticla in plus decat de o zgarietura miconica. Disconfortul e mai mult psihologic.


Filtrele de protectie de calitate nu afecteaza calitatea imaginii. Daca stii ca vei merge cu obiectivul in conditii neprielnice sau potential vatamatoare gen nisip suflat de vant, crengi, strop de apa de mare, filtrul de protectie este sfant.

Am nenumarati colegi care si-au salvat obiectivele cu filtru de protectie si eu am distrus vreo 2-3 obiective din cauza lipsei filtrului. Zgarieturile sunt uneori micronice alteori milimetrice si nici sa dai gratis obiectivul si nu il mai vrea nimeni dupa.

Attached File  Filtru de protectie.JPG   189.78K   21 downloads


Sigur, pentru utilziare hobby, 5000 de cadre pe an facute cu copilul in parc, nu are asa mult sens un filtru de protectie, obiectivul va sta cu capac majoritatea vietii lui.

Edited by nicolaie, 28 February 2021 - 01:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate