Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

2 intrebari rapide despre Declaratia Unica?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
Salutare.

Am 2 intrebari despre completarea Declaratiei Unice de la ANAF:

1). Tara ETF-urilor. Din cate stiu, in cazul actiunilor individuale, se trece in declaratie tara de unde e bursa unde le-ai cumparat/vandut.

Sa luam ca exemplu Alibaba: companie din China listata la bursa din SUA pe care o cumpar eu din Romania folosind broker din UK.

Deci avem 4 tari in ecuatie. Eu din cate am inteles, se va trece in declaratie tara bursei de valori, in cazul asta SUA.

Intrebarile mele aici sunt:
a). am inteles bine sau trebuie de fapt trecut China? Cred ca e totusi SUA...
b). e exact acelasi lucru si la ETF-uri?

Majoritatea covarsitoare a ETF-urilor disponibile cetatenilor din UE au domiciliul in Irlanda sau Luxemburg. Daca eu fac vanzari/cumparari ale unui ETF cu domiciliul in Irlanda folosind o bursa din Germania, pe declaratie trec Irlanda sau Germania?

2). Ce se intampla daca NU completez sectiunea cu estimarea veniturilor pentru 2021? E obligatorie sau pot s-o las goala?

#2
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
La intrebarea 2 iti pot spune cu certitudine ca pentru categoria asta de venituri nu trebuie sa completezi capitolul II al declaratiei unice, privind venituri estimate pentru anul in curs.
Genul asta de venituri se declara numai ca venituri realizate in anul anterior, la capitolul I.

La intrebarea 1 eu cred ca ar trebui trecuta tara brokerului.
In Romania, brokerul e cel care comunica anaf castigul / pierderea anuala pe care o inregistrezi. Pe baza acestor date, anaf verifica daca ai declarat corect, ori te intreaba de sanatate daca nu ai declarat nimic.
In mod similar, ma gandesc ca si brokerul din UK comunica autoritatii fiscale de acolo castigurile tale, urmand ca, prin schimb international de informatii, datele sa ajunga la anaf, unde vor fi comparate cu ce declari tu.

#3
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010
Pentru țară, nu este prevăzut clar în legislație, anul acesta eu scriu țara în care este înregistrată compania.
Dacă ai taxe reținute de vreo țară, aceea e țara pe care o treci, de exemplu la taxare dividende prin reținere la sursă este necesară această informație.

La 2, pentru venituri din investiții nu ai câmp de estimare. Pentru venituri din închirieri se trec veniturile din 2021 din contractele în derulare pentru periada contractuală existentă.

Pentru venituri din activități independente, dacă ai contracte ferme în derulare treci cel puțin valoarea acestora.

Secțiunea este importantă pentru asigurările de sănătate, din câte înțeleg, dacă nu treci că estimezi că vei avea venituri și vei plăti asigurări de sănătate, atunci nu cred că ești asigurat. Evident dacă ești angajat cu contract de muncă ești asigurat prin acela.

La pensii nu mi-e clar, dar cred că vor să știe dacă vei avea de plată pentru pensie ca să îți calculeze vechimea.

#4
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postyndy, on 20 februarie 2021 - 08:01, said:

eu scriu țara în care este înregistrată compania.

Mi se pare absurda idea! Pai cum adica? Daca eu fac "day trading" ma apuc sa scriu toate cele 178 de tari de pe tot globul? Eu mai tin minte in 365 de zile care ce companie pe unde avea sediul?
Mi se pare o pura tampenie!
La tara scrii tara brokerului, ca de acolo iti da raportul pe un an de zile. La broker ii dai banii, brokerul tii da si inapoi banii cand faci profit.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005
Da, dar... dacă ai primit cumva dividende și s-a reținut impozit, aia a făcut-o fiscul din țara de proveniență a firmei care ți-a dat dividende. Deci la alea treci țara respectivă ca să se poată compara corect cotele de impozitare.

#6
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Dividendele sunt alta poveste.
Intrebarea initiatorului era despre vanzare/cumparare actiuni (transfer titluri de valoare in declaratia unica).
La  dividende se trece , intradevar, tara in care se platesc dividendele.
In cazul in care ai intr-un an si vanzare/cumparare si dividende, ele se declara separat, asa ca poti completa diferit tara de realizare a venitului.

#7
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
OK, e clar in cazul dividendelor: se specifica tara unde are sediul fiscal acel produs (actiune, ETF, etc).

Dar tot nu am inteles pana la urma in cazul castigurilor de capital: se specifica tara unde se afla bursa sau tara unde se afla broker-ul?

#8
NoobieZ

NoobieZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2020
Salutare tuturor! Am inceput sa tranzactionez la bursa abia anul trecut, si am foarte multe neclaritati in legatura cu declaratia unica. Am conturi de tranzactionare la 2 brokeri, dintre care doar unul mi-a eliberat fisa de portofoliu. Vreau sa solicit si a doua fisa ca sa pot sa completez formularul. Am 2 intrebari:
1. La unul din brokeri am inregistrat pierderi, iar la celalat castiguri. Se deduc pierderile din castiguri tot pentru anul trecut? Sau platesc impozit din profituri, urmand ca abia anul viitor sa se scada pierderile din profiturile viitoare?
2. Impozitul pe veniturile inregistrate la bursa este de 10%. Bonificatiile propuse pt 2021 la completarea pana la data de 25 mai si in format electronic a declaratiei unice, este tot de 10%. Asta inseamna ca daca depun online declaratia completata si achit impozitul aferent pana la 25 mai, pot ulterior sa imi recuperez suma? Daca da, cum? Care sunt normele de aplicare a acestor bonificatii, are cineva idee? Multumesc anticipat!

#9
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010
1. Profitul și pierderea se compensează la același tip de venit și aceeași țară.
Ex 1: Pierdere din actiuni în SUA se compenseaza cu profit din actiuni din SUA indiferent de cati brokeri ai avut.
Ex 2: venit din dividende din SUA - se plătește impozit, pierdere din actiuni din SUA, se reține pierderea pentru a fi compensata in viitor.
EX 3: profit din actiuni din SUA - se plătește impozit; pierdere din acțiuni din Germania, se reține pierderea pentru a fi compensată în viitor din profituri din Germania.

2. Impoztiul este 10% din profit, bonificatia este 10% din impozit. Se bifează în declarație că aplici bonificație și scazi direct din suma de plată.

#10
NoobieZ

NoobieZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2020
Multumesc pt raspuns yndy. Am inteles ce ai explicat. Suma datorata o calculez tot eu? Am inteles ca din 2020 nu se mai trimit de catre Anaf impuneri de plata. Daca eu calculez gresit, ei aplica penalitati si dobanzi de neplata la diferenta de suma calculata gresit? Trimit ceva notificari sa revizuiesc ce am declarat, sau ma trezesc peste nu stiu cat timp cu penalizari direct? Totusi pentru cineva care nu s-a mai lovit niciodata de formulare de genul, mi se pare destul de greu de gestionat totul din prima perfect. Sa nu mai vorbesc ca in lipsa unor forumuri de genul acesta unde se mai pot pune intrebari, daca m-as fi bazat doar pe informatiile de pe site-ul lor oficial, as fi fost chiar in ceata total.

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010

View PostNoobieZ, on 28 februarie 2021 - 11:32, said:

Multumesc pt raspuns yndy. Am inteles ce ai explicat. Suma datorata o calculez tot eu? Am inteles ca din 2020 nu se mai trimit de catre Anaf impuneri de plata. Daca eu calculez gresit, ei aplica penalitati si dobanzi de neplata la diferenta de suma calculata gresit? Trimit ceva notificari sa revizuiesc ce am declarat, sau ma trezesc peste nu stiu cat timp cu penalizari direct? Totusi pentru cineva care nu s-a mai lovit niciodata de formulare de genul, mi se pare destul de greu de gestionat totul din prima perfect. Sa nu mai vorbesc ca in lipsa unor forumuri de genul acesta unde se mai pot pune intrebari, daca m-as fi bazat doar pe informatiile de pe site-ul lor oficial, as fi fost chiar in ceata total.
Tu calculezi suma, da. Nu știu să fi trimis vreodată ANAF notificări de revizuire sau penalizări pentru erori de completare. În teorie te anunță că vor să îți verifice declarația și eventual îți cer clarificări.
Dar știu că au trimis notificări către cei care nu au făcut declarația, atunci când ANAF avea date că au avut venituri din instrumente financiare.

Edited by yndy, 28 February 2021 - 21:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate