Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Aparitie mucegai grinda beton

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
Buna ziua!
Nu stiu unde sa postez exact aceasta problema, asa ca m-am gandit sa postez la “lucrari practice”. Functia search nu mi-a dat prea multe rezultate la problema pe care o am.

M-am mutat din august intr-un apartament situat la etajul 4/4 intr-un bloc cu șarpant. De 2 luni a inceput sa apara mucegai la imbinarea dintre tavan si centura de beton exterioara (in bucatarie). Ba mai mult, in 2 locuri chiar s-a umflat varul aplicat pe centura. M-am urcat in pod pentru a verifica daca nu cumva sunt infiltratii de apa si am observat ca centura nu este izolata in niciun fel.
Cum as putea rezolva problema aceasta foarte neplacuta? Ma gandesc la 2 posibilitati: izolarea grinzii in pod cu polistiren extrudat sau izolarea cu spuma cu celula inchisa. As rezolva problema in acest mod, tinand cont de faptul ca blocul nu este izolat la exterior si oricum ar ramane jumatate de grinda neizolata?

Atasez si o poza cu grinda vazuta din pod si care coboara cam 30cm in apartament de la nivelul la care se vede in fotografie.

https://ibb.co/3czVpDJ

Astept alte propuneri/idei. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by fortzasteauabuc, 05 February 2021 - 12:52.


#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Pai cauta o alta chirie, de ce sa te complici? (Presupun ca nu ai cumparat un apartament fara sa verifici intai daca este izolat)

#3
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
Nu este o chirie. Apartamentul il am mai de mult timp si recent l-am renovat. Deci mutatul nu este o optiune.

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Atunci incerca sa izolezi, cat poti, si sa tii umiditatea scazuta in apartament.
Si eu ma confrunt cu ceva similar, iar dezumidificatorul ajuta pana la un anumit punct, trebuie izolat.

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In zona incercuita in poza de mai jos, este cumva umed ? Sau nu vad eu bine ?

Attached File  CF21-EF06-6-ED0-4-F4-E-9-A62-E5-B3-E11-FA0-A7.png   1MB   74 downloads

#6
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Din cate vad, sub tabla acoperisului nu s-a folosit folie anticondens. Una din cauzele umezelii poate fi si condensul produs sub acea tabla, care se scurge pe grinda.

Edited by CiureaDaniel, 05 February 2021 - 13:49.


#7
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
@cristiandrei, apreciez raspunsul tau. As dori si o recomandare de izolatie, daca se poate. Care ar fi mai buna.
@florin71_skoda, nu este umezeala. E un coltar de metal acolo. Daca faceam poza mai din spate se vedea cu totul.
@CiureaDaniel, intr-adevar, nu este folie anticondens sub tabla. Ma voi uita sa verific daca este format condens acolo. Nu am fost aici cand s-a facut lucrarea.. Dar se vede ca a fost facuta de mantuiala.

#8
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
O alta cauza mai poate fi infiltrarea apei mai spre coama acoperisului atunci cand ploua (prin/pe langa tabla) si sa se scurga in zona unde este grinda. Ar trebui urmarit atunci cand este frig afara (pentru condens) si cand ploua (pentru infiltratii). Abia dupa ce ai rezolvat aceste probleme (daca exista), poti izola grinda respectiva, daca va mai fi nevoie.

Ceva asemanator am patit si eu, intr-un colt al bucatariei era peretele umed. Intr-o zi cand ploua, m-am urcat in podul blocului si am observat ca se infiltra apa pe langa un coș de aerisire. Dupa etansarea coșului cu silicon rezistent termic si la UV (prin exterior), nu au mai fost probleme.

Edited by CiureaDaniel, 05 February 2021 - 14:44.


#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Ai infiltratie undeva, nu mai conteaza ca nu vezi tu, ca nu pare ud, ca... nu stiu ce. Infiltratia poate fi de la condes care se prelinge de pe tabla, sau poate chiar probleme la acoperis care apar la topirea zapezii si se prelinge. Izolarea fara problema infiltratiei nu iei rezolva problema.

Edited by filipxxx, 05 February 2021 - 15:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate