Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Creare grafică 3D

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017
Vă salut !  Știe cineva un program pentru MacOS în care se pot lucra imagini ce țin de grafică precum : https://files.fm/u/w...s89cr2w     ?

Doresc să realizez o carte cu ilustrații asemănătoare imaginii din link ul de mai sus . Vă mulțumesc !

#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostYouTube009, on 01 februarie 2021 - 18:49, said:

Doresc să realizez o carte cu ilustrații asemănătoare imaginii din link ul de mai sus .

in cat timp?

#3
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

View Postiladi, on 01 februarie 2021 - 19:14, said:



in cat timp?

Timpul nu e limitat ...

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
3DS max , maya, c4d , blender (nu stiu daca blenderul e si pt mac)
Ca sa faci ceva de genu si sa arate si bine , ai nevoie de multa practica Posted Image
Invata mai intai modelare apoi texturare si apoi randare :) in pasii astia. Va dura cateva luni iar probabil cand o sa vezi interfata programului, o sa o lasi balta :))

Edited by Andreysc7, 01 February 2021 - 20:31.


#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostYouTube009, on 01 februarie 2021 - 19:28, said:

Timpul nu e limitat ...


oricine poate face orice intr-un timp oricat de lung. Te incadrezi?

La modul serios, iti va lua multe luni de zile sa te pregatesti pentru un program ca cele mentionate mai sus. Desi ai postat in sectiunea de software gratuit cele mentionate sunt pe bani. Multi. Pe vreme mea Blender era free, poate o fi si acum.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
@iladi
Blender e free si acuma, si e foarte misto, are foarte multe chestii faine insa interfata e urata ca dracu. Daca cineva ar face un script, incat sa faca interfata de la blender sa arate fix ca cea din max, as plati si XXXX euro :))
Eu folosesc 3ds max din 2008 , asa ca idee. Primul proiect platit a fost abia dupa 1 an si ceva dupa ce am deschis pentru prima data programul si totusi, tipa nu era obligata sa ma plateasca pentru ca faceam practica si nu avea legatura cu 3ds max. Asta m-a motivat si de atunci a inceput totul

@initiator : crede-ma ca sunt foarte multe lucruri de care sa ti cont cand modelezi. Hai, CAD e mai usor, e parametric, insa in programele de tip "polygonal modeling" , e futere. Trebuie sa folosesti doar quads daca vrei un mesh curat, sa fie totul uniform, sa nu ai multe loops, etc :)
Inzestreaza-te cu rabdare, pentru ca o sa ai nevoie si nu te astepta sa vezi rezultate peste noapte

#7
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Blender, nu e doar gratuit, ci este și open-source. Există versiune și pt. MacOS

#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Interesant de știut e și cât e de viitor domeniul asta..dacă tot investești luni de zile sa te pregatesti. Andrey..cum vezi peste 5 10 ani subiectul?

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
@pieptoasa
M-ai mai intrebat de 2 ori si ti-am raspuns :lol: . E cerere tot mai mare

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Deci esti..constant Posted Image

#11
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019

View PostAndreysc7, on 02 februarie 2021 - 21:57, said:

@pieptoasa
M-ai mai intrebat de 2 ori si ti-am raspuns Posted Image . E cerere tot mai mare

View PostAndreysc7, on 01 februarie 2021 - 20:30, said:

3DS max , maya, c4d , blender (nu stiu daca blenderul e si pt mac)
Ca sa faci ceva de genu si sa arate si bine , ai nevoie de multa practica Posted Image
Invata mai intai modelare apoi texturare si apoi randare Posted Image in pasii astia. Va dura cateva luni iar probabil cand o sa vezi interfata programului, o sa o lasi balta Posted Image)
te ajuta cursurile lynda sau udemy? lucrez momentan in corel draw, illustrator, photoshop, indesign....si ma atrage partea astea de "simulare" si ma gandeam sa intru prin programele astea

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
Nu am urmat niciodata cursuri de la lynda sau udemy ... sincer sa iti spun, gasesti orice ai nevoie gratuit , pe youtube, adica eu cel putin de acolo imi iau informatia cand am nevoie de ea si sunt de parere ca restul tutorialelor , in proportie de 80-90% sunt la fel, dar ambalate mai frumos

#13
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Nu ti se pare putin cam greu urmaritul unui tutorial video si implementarea odata cu derularea pas-cu-pas? Asa ca si idee concept.. eu stiu ca esti avansat si nu ai nevoie de informatii aditionale dar pt. incepatori.
Spun asta tinand cont si de discutia in particular vizavi de carti(fizice) cat si de faptul ca invat python dintr-o carte si parca..e altceva fata de yt.

Edited by Pieptoasa, 05 February 2021 - 21:33.


#14
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostYouTube009, on 01 februarie 2021 - 18:49, said:

Doresc să realizez o carte cu ilustrații asemănătoare imaginii din link ul de mai sus . Vă mulțumesc !
Daca e vorba despre o carte cu valoare comerciala, mai bine platesti pe cineva sa-ti faca modelele si sectiunile. Sa te apuci de invatat softuri plus detaliile de finete ca sa faci asa ceva merita doar daca vrei sa te distrezi sau sa reduci la minim cheltuielile cu carti facute in tiraje foarte resuse, doar pentru CV...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate