Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Chromecast with GoogleTV

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#181
doio77

doio77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.02.2007
Salutare, voua va mai merge cautarea vocala pe google play store?

#182
oscar2008

oscar2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2008
Salut,
a mai întâlnit cineva problema ca la un Xiaomi TV Stick 4K, (https://www.emag.ro/...a/pd/DCT0FJMBM/), după un update acum vreo două săptămâni, imaginea să fluctueze la HBO Max ? Practic, este o rezoluție SD.
Pe măsura derulării serialului/filmului, ea devine HD câteva  secunde, după care iar se duce în SD.
Ceva sugestii?
Netul să fie de vina ?, dar până la update nu a avut problema asta ...

#183
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Pare să fie o problemă de rețea. Fă un test de viteză internet.

#184
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
stie cineva cum se pot updata aplicatii precum kodi? :/ doar cu side mirroring, nu?

#185
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Redau Disney+ printr-un Xiaomi Stick TV 4k pe un Sony KDL-50WF665 dar sonorul este foarte incet. Trebuie sa dau volumul spre maxim ca sa se auda. Pe Netflix , Hbo Max , Prime prin acelasi stick tv nu sunt probleme. Sonorul dat la 10 este chiar tare. Pe cand in Disney+ trebuie sa dau la 50-60 ca sa aud ceva. Aveti idee unde e problema?

Edited by eolianu, 03 July 2022 - 16:49.


#186
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006

View PostImmortal, on 03 iulie 2022 - 11:11, said:

stie cineva cum se pot updata aplicatii precum kodi? :/ doar cu side mirroring, nu?
https://kodi.tv/arti...x-19-4-release/

Android Deployment
Please note that we are currently unable to provide this update via the Google Play Store. An updated Google requirement demands that apps now target API level 30 (Android 11) as a minimum, while Kodi targets API level 29 (Android 10).

#187
oscar2008

oscar2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2008

View PostMoshuXXL, on 01 iulie 2022 - 15:04, said:

Pare să fie o problemă de rețea. Fă un test de viteză internet.

Am rezolvat în viteză altfel : Settings, Change display. Rezoluția era fixată la 4k 60 hz - best option.
Aici am avut doua opțiuni : să aleg rezoluția recomandată de stick (care era 2k la 60 hz, făcea fluidă imaginea, dar mi s-a părut că scade din intensitatea culorilor (negru în mod special).
Așa că am modificat la 4 k cu 50 hz și rezoluția este fluidă, culori foarte bune.
Deci da, problema netului prin wifi este la bază.

Că tot am citit aici,
da, problema sonorului există şi la Xiomi 4 k.
Pt HBOMAX îl ţin la 10 din telecomanda stickului, şi mai urc  la 15 din cea a televizorului.
Rareori pe cablu la Sony mă duc cu sonorul spre 10, la 15 ar asculta și vecinul știrile de la mine prin perete :)))

#188
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

View Postoscar2008, on 07 iulie 2022 - 12:51, said:



Am rezolvat în viteză altfel : Settings, Change display. Rezoluția era fixată la 4k 60 hz - best option.
Aici am avut doua opțiuni : să aleg rezoluția recomandată de stick (care era 2k la 60 hz, făcea fluidă imaginea, dar mi s-a părut că scade din intensitatea culorilor (negru în mod special).
Așa că am modificat la 4 k cu 50 hz și rezoluția este fluidă, culori foarte bune.
Deci da, problema netului prin wifi este la bază.

Că tot am citit aici,
da, problema sonorului există şi la Xiomi 4 k.
Pt HBOMAX îl ţin la 10 din telecomanda stickului, şi mai urc  la 15 din cea a televizorului.
Rareori pe cablu la Sony mă duc cu sonorul spre 10, la 15 ar asculta și vecinul știrile de la mine prin perete :)))

Din telecomanda tv ului eu cel putin nu am cum sa modific separat. Adica este acelasi lucru ca dau din telecomanda tv sau din cea a stick ului. Pictograma volumului ( bara de volum) este cea a tv ului. Pe cablu tv da , la 10 se aude optim , la 15 cum spui tu deja e tare. Tot tv Sony. Prin Xiaomi 4k stick pe hbo , netflix la 10 se aude la limita inferioara , plusez la 15-20. Pe Prime la 10 se aude mai tare ( cum se aude pe Netflix si hbo la 15). Pe Disney nu se auzea deloc la 10. De la 35-40 incepea sa se auda usor in surdina. La 60-70 deja se auzea tare. Dupa ce le am sesizat prin chat online ( 45 de min de stat cu ei live) acum se aude la 10 cum se aude pe Netflix si hbo. Sunt multumit. In concluzie , Prime este cel mai ok la nivelul de volum 10. Daca asa ar fi si celelalte ar fi ideal.

#189
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Am o problema cu Google Chromecast 4 K(prevazut cu telecomanda, culoare alb) care este alimentat direct  din priza si nu de la tv.Se tot deconectează de la internet.Ce sa ii fac?
Pana acum, când mai făcea asemenea figuri, îl scoteam din priza și opream și router-ul wi-fi pentru resetare.Si totul a fost ok.
Pe alte dispozitive, internetul difuzat prin wi-fi, este ok.
Azi, merge un pic apoi apare mentiunea ca nu mai este conectat la internet.
Actualizarea softului a dispozitivului Google Chromecast este la zi

Edited by max_01, 08 July 2022 - 17:02.


#190
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Încearcă să vezi dacă se rezolvă prin resetare la setările de fabrică.

#191
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMoshuXXL, on 08 iulie 2022 - 19:00, said:

Încearcă să vezi dacă se rezolvă prin resetare la setările de fabrică.
Acum este ok.Daca mai face figuri,în mod repetat, o sa încerc și ce sugerezi.


#192
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgodaro, on 01 iunie 2022 - 15:01, said:

Salutare. Mi se pare doar mie sau imaginea Netflix 4k este mai slaba pe gtv decât pe televizor? Adică decodarea Netflix din tv este mai buna. Imaginea este mai fluida iar negrul este chiar negru și nu un albastru pixelat. Voi cum comparați decodarea Netflix din tv cu cea din gtv? Eu folosesc gtv pt dolby atmos, dar pierd din calitatea imaginii. Voi ce ziceți,  se compara cele 2?
Am setat rata de refresh la 24hz și pare mai fluida imaginea, pare mai ok. Inteleg ca Netflix are filmele la 23.97 fps.

#193
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
Actualizare de sistem pe chromecast google tv.

#194
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 11.01.2007
Nou pentru abonații Digi: a apărut  app-ul Digi Online pentru Android TV.

#195
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
Eu am cautat pe un mediaplayer cu android, versiunea de televizor, si nu apare niciun Digi!!!

#196
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Depinde de mediaplayer daca e certificat Google. Daca nu , nu apar astfel de app-uri.

#197
doio77

doio77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.02.2007
I-am imbracat telecomanda 👍, funcționează ok digi online.

Attached Files



#198
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Vad ca merge Digi Online si pe Samsung TV.
Oare de cand?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate