Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Chromecast with GoogleTV

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#163
RaduPro

RaduPro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.11.2020
Parerea mea e ca la capitolul tv box xiaomi mi box s chiar daca e cam vechi este printre cele mai reusite , mai ales si la cat costa ... am luat cu 150 lei in cutie de pe olx , netflix 4k cu sunet 5.1 prin optic , nu ai ce sa mai ceri. La capitolul stick daca nu te intereseaza dolby atmos pe netflix poti incerca fire stick 4k , gasesti la preturi foarte ok . Din ce am gasit in review-uri google chromecast ar avea ceva probleme cu dolby vision si atmos pe prime video si disney , nu am testat personal...
Daca vrei atmos si dolby vision ramane fire stick 4k max cea mai buna alegere si xiaomi stick 4k care este mai nou si inca nu se stiu prea multe .

#164
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,962
  • Înscris: 25.04.2016
Daca seriile trecute de xiaomi au fost reusite, de ce n-ar fi si asta ultim ? Am zis mai in spate care sunt noutatile de luat in seama, pe langa dolby atmos si vision. Fire Stick 4k max e bun, dar ca dotari, e putin depasit de xiaomi.

#165
RaduPro

RaduPro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.11.2020
Corect , ambele sunt o alegere buna , sa spunem ca xiaomi cum spunea si MMike mai sus este putin peste in dotari , un alt criteriu ar putea fi legat de preferinte in ceea ce priveste sistemul , unul android tv 11 si unul fire os 7.

#166
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,962
  • Înscris: 25.04.2016
Fire Stick poate rula aplicatii android. Se pare ca Fire Stick 4k Max se "conecteaza" cu android 10, nu 11 si procesoru e de 1.8 Ghz si nu e clar daca are AV1.

De asta zic de dotarile xiaomi DAR nu stiu cum performeaza.

#167
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Pai…la pretul pe care il are si fiind android mai mult ca sigur o sa “agațe” din ce in ce mai mult in timp ca orice soft de buget. Exceptie face Apple care e mai future proof si duce mult mai mult timp smooth.

#168
lionhunter

lionhunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 17.09.2019
Chromecast with Google TV are un avantaj mare fata de restul: Dolby Vision Profile 7. Ultima oară când am verificat, era singurul stick care știa acest lucru; s-a mai schimbat acest lucru între timp oare?

#169
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Spune lumea ca are si noul stick Xiaomi:
https://www.reddit.c..._the_xiaomi_tv/

#170
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare. Mi se pare doar mie sau imaginea Netflix 4k este mai slaba pe gtv decât pe televizor? Adică decodarea Netflix din tv este mai buna. Imaginea este mai fluida iar negrul este chiar negru și nu un albastru pixelat. Voi cum comparați decodarea Netflix din tv cu cea din gtv? Eu folosesc gtv pt dolby atmos, dar pierd din calitatea imaginii. Voi ce ziceți,  se compara cele 2?

#171
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Și mie mi se pare că se vede mai bine pe aplicațiile native ale televizorului.

#172
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Posibil sa conteze și routerul. Tv-ul este cablat, gtv este pe wifi 5ghz. Am un router decent plasat imediat lângă gtv, ar tb sa ducă fără probleme 10 15 mbps

#173
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,962
  • Înscris: 25.04.2016
Netflix pe aplicatia nativa din tv se vede beton. Conteaza si ce tv e, cum e implementata aplicatia de producatorul de tv.
Insa Google tv nu il iei neaparat pentru Netflix ci pentru alte aplicatii asemanatoare dar free :)

Edited by MMike, 01 June 2022 - 18:52.


#174
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002

View PostMMike, on 21 mai 2022 - 20:01, said:

Fire Stick poate rula aplicatii android. Se pare ca Fire Stick 4k Max se "conecteaza" cu android 10, nu 11 si procesoru e de 1.8 Ghz si nu e clar daca are AV1.
Are AV1 https://developer.am...dia-player.html
FireOS 7 este Android 9 nu 10, nu 11.


View Postgodaro, on 01 iunie 2022 - 15:01, said:

Salutare. Mi se pare doar mie sau imaginea Netflix 4k este mai slaba pe gtv decât pe televizor? Adică decodarea Netflix din tv este mai buna. Imaginea este mai fluida iar negrul este chiar negru și nu un albastru pixelat. Voi cum comparați decodarea Netflix din tv cu cea din gtv? Eu folosesc gtv pt dolby atmos, dar pierd din calitatea imaginii. Voi ce ziceți,  se compara cele 2?

Depinde care sunt cele 2 ... depinde si ce setari de imagine ai pe portul HDMI unde e contactat GTV-ul.
La YT de ex. doar aplicatiile din OS-ul TV-uri am vazut sa redea  HDR, HLG , Google TV, Fire 4K TV Max, Shield Pro, Apple TV - nu stie nici unu asa ceva.
La Netflix - Dolby Vision, Dolby Atmos au toate dar evident ca nu ofera chiar aceiasi calitate (totusi eu zic ca diferentele sunt mici/ft mici). Dupa ochi mei cel mai bine sta Apple TV-ul, Shield Pro-ul si pe urma Google TV si FireTV Max

Edited by MD, 01 June 2022 - 19:26.


#175
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,962
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMD, on 01 iunie 2022 - 19:25, said:


Are AV1 https://developer.am...dia-player.html
FireOS 7 este Android 9 nu 10, nu 11.
Dintre Google Tv 4k Chromcast, Fire Stick 4 Max si Xiaomi Stick 4k care l-ai alege ? Sau altceva similar ? Pentru streaming (kodi addons in special).

Edited by MMike, 01 June 2022 - 19:44.


#176
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cred ca ultimul. E cel mai nou si e superdotat.

#177
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Superdotat (fata de celelalte 2) ? Tot un S905, 2GB RAM si 8GB stocare. Este cel mai nou aparut, nu l-am testat. La Mibox S eu unu am fost dezamagit de calitatea imaginii oferite poate cu stick 4K au mai rezolvat-o ...
Fire TV 4K are "avantajul" WiFi6 si dezavantajul OS-ul bazat pe Android mai vechi, 9, plus ceva limitari impuse de Amazon de ex. chiar la apk de la Kodi trebuie sa-i faci sideload ca nu-l gasesti in magazin lor. Alexa vs Google Assistant pe telecomanda - irelevant. Vine Prime Day si sigur va fi la oferta.
Google TV are "avantajul" portului USB-C vs. microUSB la celelalte 2. Personal am avut mici probleme cu el si nu l-as recomanda prea tare desi sunt destui multumiti de el.

Edited by MD, 03 June 2022 - 20:44.


#178
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
Ca fapt divers,a implementat, în sfârșit, YouTube sunet 5.1.
Testat pe Chromecast, inclusiv aplicația WebOS de la LG.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PqVCPE8_ntE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#179
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Si au băgat si profile...gen Netflix, fiecare utilizator din casa intra pe profilul lui.

Edited by protecties, 18 June 2022 - 09:38.


#180
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Postbits, on 18 iunie 2022 - 08:21, said:

Ca fapt divers,a implementat, în sfârșit, YouTube sunet 5.1.
Testat pe Chromecast, inclusiv aplicația WebOS de la LG.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PqVCPE8_ntE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O veste foarte buna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate