Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Santaj prin blocare fisiere personale

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
asa iti trebuie daca instalezi softuri piratate!
mai rau e cand hackerii astia blocheaza baze de date din spitale.
citisem odata ca au atacat sistemele unui spital american si pacientii au ramas in imposibilitatea de a-si face investigatii medicale, unii erau in stare grava :(
mai ales cand esti pe winjaf.

#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postburebista, on 11 ianuarie 2021 - 09:57, said:

Vezi aici Poate ai noroc sa fie un ID offline dar slabe sperante.
Problema ma cam depaseste. O sa vad ce pot face cu site indicat.

View Postsmoke, on 11 ianuarie 2021 - 09:57, said:

la o prima cautare. ai incercat sa redenumest un film cu extensia initiala ? probabil nu va merge da acu nu ai nimic de pierdut.
Nu stiu care era extensia initiala, partitia aceea unde intram e cam blocata acum, iar aici nu am decat ceea ce a oferit windowsul automat; ba mai mult, nu mai am nici o sigla, s-a resetat totul.

#39
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Opreste netul la calculatorul virusat.

View Postaltnume, on 11 ianuarie 2021 - 09:48, said:

Extensia fisierelor e acum: qlkm la unele si MOD.qlkm la altele

In septembrie am luat si eu un virus si am fix acelasi fisier text, cu celeasi adrese de contact. Diferenta este ca la mine sa schimbat extensia in .vari si nu in qlkm
Din cite am citit eu, criptarea este de tip Online si nu se mai poate recupera nimic. Cica daca era de tip Ofline, se putea.  Deaia am si spus sa anulezi netul la calculator, ca virusul vine tot timpul prin net. Adica daca creezi un fisier nou, in word, dupa 1 secunda se cripteaza si asta. Sau daca copiezi ceva de pe un stik in calculator, la fel dupa o secuda se cripteaza. Ca sa opresti criptarea fisierelor noi,trebuie sa opresti net-ul. Ca sa scapi de virus, de preferat este sa razi tot din calculator.
Cica fisierele mp3 ar putea fi recuperate daca le schimbi extensia. Eu nu am putut verifica deoarece am sters din calculator fisierele neimportante, inainte de a reinstala widowsul. Am recuperat pe alt hard doar ce am crezut ca-i important, in speranta ca peste cine stie citi ani se va gasi o rezolvare de decriptare.

Edited by florin71_skoda, 11 January 2021 - 10:51.


#40
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostNotsure, on 11 ianuarie 2021 - 09:05, said:

De asta bitcoin-ul ar trebui interzis prin lege si toate conturile sa fie obligatoriu la vedere, iar banii fizici desfiintati. S-ar opri marea parte din hotie daca ar fi totul la vedere.

Suplimentar ar trebui sa ii interzica prin lege si pe cei care militeaza pentru limitari si desfiintari. Eventual ar putea fi cazati in tabere speciale, acolo nu ar avea nevoie de bani fizici, totul ar fi obligatoriu si la vedere...

#41
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postsmoke, on 11 ianuarie 2021 - 09:57, said:

Da, cred ca acesta e: QLKM ransomware

#42
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postaltnume, on 11 ianuarie 2021 - 06:49, said:

Cautam un convertor filme din mkv in avi, la mine nu se deschide nici unul.
VLC face asta gratis, dar acum e prea tarziu... din pacate ignoranta se plateste, deseori scump

#43
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostZnevna, on 11 ianuarie 2021 - 09:57, said:

Daca n-aveai backup la fisiere pe vreun Cloud ceva, e cam trist. Pare rau.
...
O sa incerc, sincer imi vajie capul acum si nu pot; in plus, cu englea mai greu.

View PostPhobos, on 11 ianuarie 2021 - 09:58, said:

Pai banuiesc ca-s schimbate si denumirile, nu doar extensiile fisierelor?
numai extensiile.

#44
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postrodion22, on 11 ianuarie 2021 - 08:44, said:

Garantezi ca dupa ce plătește o sa i le decripteze?

iegzact...

#45
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostNotsure, on 11 ianuarie 2021 - 10:26, said:

pune-i orice nume, iar la final scrie .jpeg
Am copiat in alta parte, extensia trecuta este .jpeg, dar:
-Win photo viewer nu deschide intrucat nu suporta acest format.
-Paint nu-l poate citi.

#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Initiator, trebuie sa platesti. Cat despre garantia recuperarii, este o gluma. Nimeni nu-ti garanteaza, iar piratii astia, nu vor sa-si faca piata de desfacere. Nu este ca si cand pagubitii fac grup si le fac reclama astora: da, infectati-va de la X, sunt baieti de treaba.
Deci, programul se scrie o data si aduce bani mult timp, da, se stocheaza online, da, se poate rezolva. Problema este ca ce vezi acolo ca ID, poate, si eu cred ca si este, scris in alt limbaj (deci, cheie si mai mare-cu cat mai lunga, cu ata mai greu de gasit). Prin urmare, singurul atac cu sanse 100% de succes, este forta bruta. Asta daca ai cateva sute de ani de pierdut. Altfel, ai nevoie de alt pirat, care a facut aceeasi scoala ca primii si a umblat prin aceleasi medii, sa gaseasca o vulnerabilitate.

#47
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postceanu1980, on 11 ianuarie 2021 - 10:40, said:

ceva banuieli de unde ai agatat asta,poate ajuta pe careva citind asta
Nu mai stiu sigur, am incercat multe programe pt. transforma un film din MKV in AVI; cand am citit textul cu pricina, toate prin care am trecut in acele ore, le-am sters, dezinstalat etc.

#48
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postodastramosilor, on 11 ianuarie 2021 - 10:40, said:

citisem odata ca au atacat sistemele unui spital american si pacientii au ramas in imposibilitatea de a-si face investigatii medicale, unii erau in stare grava Posted Image

Acolo nu mai este escrocherie ci terorism. Ar fi mers data o racheta, ghidata prin satelit, peste cladirea din care au facut mizeria respectiva.

Edited by razor01, 11 January 2021 - 11:14.


#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cauta pe altii carora li s-au criptat fisierele si cauta la ei cheile de decriptare , poate merge
*nu merge ca criptarile is cu milioanele Posted Image

Edited by karax, 11 January 2021 - 11:17.


#50
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postflorin71_skoda, on 11 ianuarie 2021 - 10:46, said:

Opreste netul la calculatorul virusat.



In septembrie am luat si eu un virus si am fix acelasi fisier text, cu celeasi adrese de contact. Diferenta este ca la mine sa schimbat extensia in .vari si nu in qlkm
Din cite am citit eu, criptarea este de tip Online si nu se mai poate recupera nimic. Cica daca era de tip Ofline, se putea.  Deaia am si spus sa anulezi netul la calculator, ca virusul vine tot timpul prin net. Adica daca creezi un fisier nou, in word, dupa 1 secunda se cripteaza si asta. Sau daca copiezi ceva de pe un stik in calculator, la fel dupa o secuda se cripteaza. Ca sa opresti criptarea fisierelor noi,trebuie sa opresti net-ul. Ca sa scapi de virus, de preferat este sa razi tot din calculator.
Cica fisierele mp3 ar putea fi recuperate daca le schimbi extensia. Eu nu am putut verifica deoarece am sters din calculator fisierele neimportante, inainte de a reinstala widowsul. Am recuperat pe alt hard doar ce am crezut ca-i important, in speranta ca peste cine stie citi ani se va gasi o rezolvare de decriptare.
Deci ar trebui sa instalez windowsul pe curat fara a utiliza internetul?
Cum se face, imi trebuie un stick bootabil scris pe alt computer?

#51
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postrazor01, on 11 ianuarie 2021 - 11:13, said:

Acolo nu mai este escrocherie ci terorism. Ar fi mers data o racheta, ghidata prin satelit, peste cladirea din care au facut mizeria respectiva.
Nu prea stii cum merge treaba, nu? Daca afli ca IP-ul vine dintr-o gradinita, sau mai funny, din casa ta? Kaboom!

#52
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostYOUR_GOD, on 11 ianuarie 2021 - 11:10, said:

Initiator, trebuie sa platesti. Cat despre garantia recuperarii, este o gluma. Nimeni nu-ti garanteaza, iar piratii astia, nu vor sa-si faca piata de desfacere. Nu este ca si cand pagubitii fac grup si le fac reclama astora: da, infectati-va de la X, sunt baieti de treaba.
Deci, programul se scrie o data si aduce bani mult timp, da, se stocheaza online, da, se poate rezolva. Problema este ca ce vezi acolo ca ID, poate, si eu cred ca si este, scris in alt limbaj (deci, cheie si mai mare-cu cat mai lunga, cu ata mai greu de gasit). Prin urmare, singurul atac cu sanse 100% de succes, este forta bruta. Asta daca ai cateva sute de ani de pierdut. Altfel, ai nevoie de alt pirat, care a facut aceeasi scoala ca primii si a umblat prin aceleasi medii, sa gaseasca o vulnerabilitate.
Desigur nu o sa platesc.
Rad tot si asta e.

#53
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View PostNotsure, on 11 ianuarie 2021 - 09:05, said:

De asta bitcoin-ul ar trebui interzis prin lege si toate conturile sa fie obligatoriu la vedere, iar banii fizici desfiintati. S-ar opri marea parte din hotie daca ar fi totul la vedere.

Acum cateva sute de ani se ofereau margele la schimb cu aur...  hai sa le interzicem si pe astea :)
Oricum stai linistit ca tranzactiile sigure nu se mai fac cu Bitcoin ci cu Monero, iar interzicerea cryptomodedelor chiar daca exista in unele tari tot nu este respectata... este la fel cum era pe vremea lui Ceausescu in Romania... nu aveai voie sa detii legal valuta (USD, DM, e.t.c.) insa erau destui care aveau si care faceau tranzactii sau schimburi valutare.
Atata timp cat se interzice ceva (orice) pentru care exista cerere solvabila pe piata or sa apara si furnizori care sa incalce regula pentru o suma mai mare (ex. prostitutie, droguri, e.t.c.) face partea din legea cererii si a ofertei...

#54
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postkarax, on 11 ianuarie 2021 - 11:15, said:

cauta pe altii carora li s-au criptat fisierele si cauta la ei cheile de decriptare , poate merge
*nu merge ca criptarile is cu milioanele Posted Image
Karak, daca iti ramane usa blocata, suni la vecinul sa-ti dea cheia lui, ca tot cheie e, nu? Trebuie sa intelegi caci criptarea se face pe baza unui identificator, numele calculatorului, ceva la vedere, bineinteles personalizat. La decodare, decriptare, algoritmul foloseste acea cheie. In asta sta puterea codului.

View Postaltnume, on 11 ianuarie 2021 - 11:20, said:

Desigur nu o sa platesc.
Rad tot si asta e.
Sigur la fel as face si eu. Cu parere de rau, dar mai bine sterg decat sa-i platesc pe aia. Pune pozele pe DVD-uri, periodic. Documentele se pot urca online, exista multe variante limitate ca spatiu, dar gratuite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate