Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

De ce mai exista batatoare de covoare?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostNotsure, on 26 decembrie 2020 - 22:12, said:

Uneori da, alteori nu, de ora aia de pranz nu se tine cont, de ex.Si chiar si asa, legea e vaga, spune ca producerea de zgomot e interzisa la orice ora, dar nu specifica situatii concrete, intensitati raportate la distante, nimic.
Cand nu se tine cont cheama politia, si administratorul.

#20
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpasilla, on 26 decembrie 2020 - 22:13, said:

Viata la bloc e suportabila pentru cei nascuti si crescuti la bloc, altfel e chinuitoare.
e chinuitoare si pt astia, mai ales daca au bun simt..
la bloc au ramas nou venitii care tocmai si-au luat un job... si aia din orsele mari...
care a putut, s-a cam retras prin margini

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,618
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNotsure, on 26 decembrie 2020 - 21:57, said:


In conditiile astea, la una din cele 6 scari ale celor 2 blocuri e un batator de covoare pe care 2-3 familii il folosesc uneori. Vi se pare normal?


Mie mi se pare anormal ca ansamblurile rezidentiale noi sa nu aiba batatoare de covoare.:D Batutul covorului si folosirea bormasinii tin de traditie. Daca le iei astea oamenilor, cu ce mai raman?

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMarianG, on 26 decembrie 2020 - 22:14, said:

Cand nu se tine cont cheama politia, si administratorul.
sa-i puna si pe ei pe batator ? :)

View Postgeorge_alexandru, on 26 decembrie 2020 - 22:15, said:


Mie mi se pare anormal ca ansamblurile rezidentiale noi sa nu aiba batatoare de covoare.Posted Image Batutul covorului si folosirea bormasinii tin de traditie. Daca le iei astea oamenilor, cu ce mai raman?
cu linistea
poate se mai apuca si ei de lecturat ceva...

#23
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postandreic, on 26 decembrie 2020 - 22:12, said:

Pai o fac si ei odata, sau de 2 ori pe an, se face program si gata, 2 familii pe zi si se rezolva. Oricum batatoarele au programe din cate stiu, presedintii de bloc trebuie sa stie.
Toate familiile gospodare trebuie sa faca aceasta curatenie ca niciun aspirator indiferent de marketing nu poate scoate din covoare ce iese la batator.

Tu din ce galaxie vii, ba? Batatoare cu programe...

#24
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postodastramosilor, on 26 decembrie 2020 - 22:13, said:


si care ar fi avantajele locuitului la comun ma rog?

Costurile utilităților.
Dacă ai fi locuit si in comun si la casă, ai fi stiut, nu ai mai fi intrebat.
Ia mai controleaza ți agresivitatea asta, te rog.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
In Galaxia unde am crescut eu in spatele blocului era scris cu vopsea pe un perete, sa vada toata lumea, un program.
Noi kinderii eram si nu prea exclusi pentru ca bateam mingea, nu covoare.

#26
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Sincer sa fiu, in afara de renovari rare, nu se aud zgomote la mine, nu pun vecinii muzica, nu tipa, nu tropaie. Poate si de-asta mi se pare mult cand aud bubuielile alea.

Ce nu inteleg este rationamentul, nu e ca la muzica sau renovat, cand deranjezi 2-3-4 familii in jur, ci deranjezi 100 de familii si pentru ce?! Cand renovezi, uneori nu ai incotro. Covorul da-l in vulva ma-sii, ca ti-l iau firmele de acasa si ptr cativa lei ti-l fac luna.

Edited by Notsure, 26 December 2020 - 22:21.


#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Platesti tu sa-mi spele altul covorul ?

#28
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostCovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 22:17, said:

Costurile utilităților.
Dacă ai fi locuit si in comun si la casă, ai fi stiut, nu ai mai fi intrebat.
Ia mai controleaza ți agresivitatea asta, te rog.

Eu am o casa la tara si stau si la apartament iarna, caldura la tara te indoaie fata de bloc. Dar nu de caldura stau iarna la bloc, ci mai mult de drum.

Vreau sa ma mut ori la casa in oras, ori langa oras, permanent, insa ma ingrozeste o posibilitate, si anume sa nimeresc vecini care dau muzica tare in curte, cum e uneori la tara. Mi-ar parea rau ca am parasit blocul in cazul asta.

Edited by Notsure, 26 December 2020 - 22:24.


#29
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostNotsure, on 26 decembrie 2020 - 22:23, said:



Eu am o casa la tara si stau si la apartament iarna, caldura la tara te indoaie fata de bloc. Dar nu de caldura stau iarna la bloc, ci mai mult de drum.

Vreau sa ma mut ori la casa in oras, ori langa oras, permanent, insa ma ingrozeste o posibilitate, si anume sa nimeresc vecini care dau muzica tare in curte, cum e uneori la tara. Mi-ar parea rau ca am parasit blocul in cazul asta.

Nu ți răspunsesem tie...

Mă rog, totul e un compromis, da ?
Sau poate ai bani de un ranch ca cel din Dallas.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 22:17, said:

Costurile utilităților.
Sunt mai scumpe energia electrică, gazele sau apa pt cei care locuiesc la casă? :habarnam:

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postodastramosilor, on 26 decembrie 2020 - 22:13, said:

si care ar fi avantajele locuitului la comun ma rog?
Multe. De exemplu, daca e murdar la ghena, ai pe cine sa dai vina. Asa, daca esti numai tu...

View PostNotsure, on 26 decembrie 2020 - 22:19, said:

Sincer sa fiu, in afara de renovari rare, nu se aud zgomote la mine, nu pun vecinii muzica, nu tipa, nu tropaie. Poate si de-asta mi se pare mult cand aud bubuielile alea.

Ce nu inteleg este rationamentul, nu e ca la muzica sau renovat, cand deranjezi 2-3-4 familii in jur, ci deranjezi 100 de familii si pentru ce?! Cand renovezi, uneori nu ai incotro. Covorul da-l in vulva ma-sii, ca ti-l iau firmele de acasa si ptr cativa lei ti-l fac luna.
N-ai inteles. Ritualul conteaza.

View PostMarianG, on 26 decembrie 2020 - 22:22, said:

Platesti tu sa-mi spele altul covorul ?

In afara unor cazuri rare, nu cred ca se mai justifica sai ai covoare mari in casa. Aduna praful in primul rand. Pur si simplu, niste mochetute, mai mult de decor, pentru zgomot, pe care le speli de cateva ori, daca vrei, pe parcursul a cativa ani. Dupa aia, altele. La 20 de lei/mp, nu vad efortul. Oricum spalatul costa mai mult sau tot pe acolo. Nu?

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
In 2020 covoarele sunt demodate, nu isi mai au rostul, exista gresie, parchet laminat, mult mai igienic si simplu de curatat, fara adunatoare de noroi, praf, etc. dai cu un mop, matura, in 2 minute ai curatat camera.

Edited by LunaCrystal, 26 December 2020 - 22:54.


#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostLunaCrystal, on 26 decembrie 2020 - 22:53, said:

In 2020 covoarele sunt demodate, nu isi mai au rostul, exista gresie, parchet laminat, mult mai igienic si simplu de curatat, fara adunatoare de noroi, praf, etc. dai cu un mop, matura, in 2 minute ai curatat camera.
da, da nu mai ai sub ce baga alea alea... Posted Image

#34
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Acolo se mai bat si altceva nu doar covoare.

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaaaa4567, on 26 decembrie 2020 - 22:49, said:

In afara unor cazuri rare, nu cred ca se mai justifica sai ai covoare mari in casa. Aduna praful in primul rand. Pur si simplu, niste mochetute, mai mult de decor, pentru zgomot, pe care le speli de cateva ori, daca vrei, pe parcursul a cativa ani. Dupa aia, altele. La 20 de lei/mp, nu vad efortul. Oricum spalatul costa mai mult sau tot pe acolo. Nu?
Care cazuri rare ?

2 x 5 metri; ce crezi, merita spalate acasa, sau la firma ?

#36
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View PostLunaCrystal, on 26 decembrie 2020 - 22:53, said:

In 2020 covoarele sunt demodate, nu isi mai au rostul, exista gresie, parchet laminat, mult mai igienic si simplu de curatat, fara adunatoare de noroi, praf, etc. dai cu un mop, matura, in 2 minute ai curatat camera.

Ahem, toti americanii au mocheta groasa de 10cm :)). Dar na, ei isi permit aspiratoare avansate, nu ca voi la tzara cu mop si matura .... : )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate