Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Mutare in Viena!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Treaba e cam asa: trebuie sa cistigi  cel putin dublu in Austria ca sa ai acelasi nivel de trai ca in Romania. Iar daca in Romania deja cistigi foarte bine, o sa fie cam greu sa cistigi dublu in Austria, in conditiile in care romani si nema limba. Mai mult, austriecii o sa se uite la voi ca romani cam cum va uitati voi la "oamenii" din cauza carora vreti sa plecati. Practic o sa fiti complet izolati...

#74
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Cica oriunde te duci iei si problemele cu tine. Citat dintr-un nene care stia sa gandeasca.

#75
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 HAL9000, on 12 decembrie 2020 - 07:03, said:

Mult succes si Dumnezeu sa va binecuvanteze

Si duhul sfant si cine mai e pe acolo :)

#76
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 rich1974, on 12 decembrie 2020 - 10:11, said:

cum domnule, la viena sa se sparga apartamente, n-are cum!


Le sparg dar asa fin ca nici nu simti  :D  Deci as plati pe cineva sa o faca, doar ca sa simt acel fior :)

#77
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Eu as zice sa va mutati cu gandul sa stati cam 1 an sa vedeti cum va adaptati acolo fara sa vindeti nimic din Romania, pastrati casa, masinile si eventual chiar si firma - se poate declara fara profit (pe minus) sau se poate seta fara activitate din ce stiu - procedura de inchidere firma dureaza si costa cam o mie de lei. Practic pastrati situatia din Romania ca si plan B / de rezerva in caz ca nu va adaptati / nu va pace acolo. Si daca dupa un an va hotarati sa ramaneti acolo definitiv atunci puteti incheia situatia din tara.  Dar eu as pastra-o oricum pentru ca e bine sa ai un plan B, sa sti ca in caz de ceva ai loc de intors cum s-ar spune.

Edited by Winc, 12 December 2020 - 23:15.


#78
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 bobitad, on 12 decembrie 2020 - 17:55, said:

Cred ca orasul in care stau in Romania, ar putea rivaliza oricand cu un oras din Austria. Nu vad ce ar putea imbunatati ca sa fie si mai ok

Un spital functional, are - apropo de problemele de sanatate din familia OP?!

#79
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Din punctul meu de vedere din lista de nemultumiri fata de Romania doar cea despre sistemul medical sta in picioare. La noi in tara sistemul sanitar este intradevar slabut- asta ca sa ma exprim elegant. Nu mai amintim de spaga, medici autoritari, aroganti si nepasatori/ nesimtiti. Lipsa de fonduri pentru analize, lipsa de aparatura. In plus la noi in tara nu s-a auzit de boli care in vestul Europei se trateaza bine mersi de ani de zile. Vorbesc de boli cronice mai grave- dar nu invalidante.
Si eu am vrut/ vreau sa plec din Romania. Dar la mine principalul motiv e legat de spitalele romanesti. Posted Image  La 30 de ani poate ca nu simti ce inseamna sistemul romanesc de sanatate, dar la o varsta o sa gusti din plin usile trantite in nas de domnii doctori.
Nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa ai un copil bolnav si sa fii nevoit sa mergi la doctor la noi. Reveniti cu picioarele pe pamant... La privat nu te poti trata de AVC sau infart si nici nu face operatii complicate la vreun eventual copil. Tot la stat ajungi.
Eu numai pentru un sistem sanitar mai bun in Vest as pleca de la noi din tara. Dar vedeti ca nici acolo nu e perfect. In UK s-ar putea ca sistemul sa fie slabut. Dar Germania, Franta sunt peste ca nivel de performata in domeniul medical. Posted Image

Edited by marianca, 12 December 2020 - 23:55.


#80
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 Korloff, on 12 decembrie 2020 - 11:57, said:


In afara de sosele(autostrazi mai precis) si mizerie(depinde si ce cu ce compari), restul sunt lamentari ridicole in totala necunostinta de cauza(si de ce se intampla la noi, si de cum e la "vestici")

Dar e BINE, voi astia care va lamentati toata ziua de chestiile neboldate de mai sus, AR FI BINE SA PARASITI Romania(in numere cat mai mari, toti daca se poate!) :wave:

Posibil,fiecare are alte prioritati si vede dintr-un unghi diferit problema...noi care ne-am tot lovit de sistemul sanitar in ultimul timp...nu ni se par lamentari ridicole,inclusiv medicii tineri din jurul nostru nu stiu cum sa fuga mai repede,pt ca nu au posturi,fiind ocupate de medici in varsta si nu au spitale decente in care pot lucra(avem medici care lucreaza in Buc si Iasi,deci nu in dispensarul din sat)...probabil cand eu o sa am 50 de ani,majoritatea lor vor fi plecati,pe mine cine credeti ca ma va trata?
Probabil da e un motiv lamentabil nu zic nu,dar pentru noi e un mare semnal de alarma
In rest fiecare face ce vrea,nu am scris nici sa cer aprobarea si nici sa conving pe cineva sa ne urmeze sau nu,ci sa aflam cateva detalii de la persoanele care chiar locuiesc acolo si se lovesc de unele lucruri pe care nu le poti afla din exterior



#81
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 Korloff, on 12 decembrie 2020 - 11:57, said:


In afara de sosele(autostrazi mai precis) si mizerie(depinde si ce cu ce compari), restul sunt lamentari ridicole in totala necunostinta de cauza(si de ce se intampla la noi, si de cum e la "vestici")

Dar e BINE, voi astia care va lamentati toata ziua de chestiile neboldate de mai sus, AR FI BINE SA PARASITI Romania(in numere cat mai mari, toti daca se poate!) :wave:

Posibil,fiecare are alte prioritati si vede dintr-un unghi diferit problema...noi care ne-am tot lovit de sistemul sanitar in ultimul timp...nu ni se par lamentari ridicole,inclusiv medicii tineri din jurul nostru nu stiu cum sa fuga mai repede,pt ca nu au posturi,fiind ocupate de medici in varsta si nu au spitale decente in care pot lucra(avem medici care lucreaza in Buc si Iasi,deci nu in dispensarul din sat)...probabil cand eu o sa am 50 de ani,majoritatea lor vor fi plecati,pe mine cine credeti ca ma va trata?
Probabil da e un motiv lamentabil nu zic nu,dar pentru noi e un mare semnal de alarma
In rest fiecare face ce vrea,nu am scris nici sa cer aprobarea si nici sa conving pe cineva sa ne urmeze sau nu,ci sa aflam cateva detalii de la persoanele care chiar locuiesc acolo si se lovesc de unele lucruri pe care nu le poti afla din exterior



#82
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 zile_san, on 12 decembrie 2020 - 13:24, said:



asta am vrut sa spun si eu. cum pisici sa iti lasi tot si sa mergi in alt loc printre straini pentru ca nu iti place ca sunt tarani in jurul tau? pune mana si munceste CĂ CApitalism ca in RO nu mai gasesti. tragi tare si lucrezi si castigi bine sa vezi cum nu mai e nasol in bucuresti cand stai in herastrau/floreasca/primaverii si vecinii tai sunt numai ambasadori. sau mergi si te muti in complex stejarii sa vezi cat de nasol e acolo.
Deja am scris ca muncesc de la 20,nu e ca si cum am trait intr-o bula si am taiat frunza la caini si acum am iesit din balon si imi "pute"
Inteleg aluzia cu stejarii ca stam in buc,dar poti sta doar acolo?cand iesi nu circuli pe o strada?stiti cate accidente se petrec si de ce?vi se pare normal?noua nu
Daca stai la stejarii nu te imbolnavesti?sau au sala de operatii acolo si noi nu stim?
Eu nu am spus ca ce ne deranjeaza pe noi,se aplica tuturor,daca unora le place si li se pare normal e ff bine,fiecare are asteptari si prioritati diferite
In plus ne interesa legate de alt oras,astea din buc le stim si noi deja mai bine decat ne doream


#83
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 Friskey, on 12 decembrie 2020 - 16:08, said:

Daca doreai cu adevarat sa pleci in Viena erai acum calare pe site-urile de joburi si de expati unde s-au scris si rascris sfaturi. Nu iti faceai cont ca sa postezi posturi lungi in care sa te lamentezi de viata ta trista din Ro.
Topic de troll care se simte singuri si isi traieste viata imaginara pe forum.
Am citit sa stiti n site uri si forumuri,inclusiv aici
Nu am gasit nicaieri informatii despre cartiere...care e dif dintre 19 si 16 de ex,sau cat de prietenosi sunt cu animalele de companie
Daca dvs luati decizii impulsiv sau actionat ff repede va felicit,noi din pacate mai intai ne lamentam si ne facem prieteni mai intai😉
Daca totusi va deranja postarea mea lunga,puteati sa treceti peste,sper ca nu v-a obligat nimeni sa intrati aici si sa citit,mai ales sa si comentati
Respectand totusi topicul...stati in viena si aveti ceva de spus sau si dvs va simtiti singur?

#84
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Sa fim seriosi, daca esti grav bolnav esti complet fubiptut in orice tara, nu e ca si cum in Austria e ca in Star Trek. Cred ca lumea confunda sistemul medical public din Austria cu spitalul ala la care merg toti aia cu bani din Romanica, gen Basescu, care a dat 20.000 de euro pentru o operatie pe care putea s-o faca moca in tara si fara spaga :lol:

#85
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 Mosotti, on 12 decembrie 2020 - 20:43, said:

Treaba e cam asa: trebuie sa cistigi  cel putin dublu in Austria ca sa ai acelasi nivel de trai ca in Romania. Iar daca in Romania deja cistigi foarte bine, o sa fie cam greu sa cistigi dublu in Austria, in conditiile in care romani si nema limba. Mai mult, austriecii o sa se uite la voi ca romani cam cum va uitati voi la "oamenii" din cauza carora vreti sa plecati. Practic o sa fiti complet izolati...
Nu am specificat nicaieri ca ne dorim acelasi nivel de trai,ne dorim TIMP si ceva mai multa liniste pt a ne forma o familie sanatoasa
Din nefericire oricat ai munci si oricat ai castiga,timpul nu il poti cumpara
am spus de la inceput ca vrem sa facem ceva cursuri aici,deci o sa avem o baza minima
Tind sa cred ca atata timp cat respecti obiceiurile unui loc si esti civilizat nu arunca nimeni cu oua in tine,iar peste o privire rautacioasa putem trece,stim si NE ASUMAM aspectele negative
Cat despre partea medicala,se numeste privat,ceea ce am experimentat si noi si e cam 1000€/noaptea de spitalizare,de asta sunt si asigurari private de sanatate sau banii,eu vb strict de sistemul medical public,daca fac un accident ma duce la upu,nu ma intreaba daca vreau la Monza,si nu ne asteptam sa ne puna covor rosu si petale de trandafiri pe pat in niciun spital,ne asteptam si consideram ca este normal sa fie CURAT si personalul medical sa nu te mai trateze ca si cum iti fac o favoare si sa astepte atentii
Daca te-ai duce doar sa mori la spital ar fi ok,nu iti trebuie  sau baie curata,problema e in celelalte multe cazuri
Chiar propun sa se schimbe numele topicului in"tineri nerecunoscatori care nu apreciaza tara,de acord sau nu?"
Am incercat sa fiu cat se poate de clara,dand si motivele pe care noi le consideram PRIORITATI,chiar in ordine,tocmai ca cei care locuiesc eventual in austria sa dea raspunsuri de genul
-si aici sistemul de sanatate e mai de rahat,nici nu exista sau da este curat,poti sta internat in conditii decente 2 zile in caz de nevoie
-aici nu avem nici macar cat autostrada de la bacau,nici masini nu avem sau da,este decent,legal poti ajunge din pct x in pct y fara sa-ti ajunga pensia inaintea ta
-nu avem scoli deloc,copilul invata pe youtube 2+2 sau este un sistempus la punct care se axeaza mai mult pe x,y,z sau da am copilul la o scoala aici si este...
-da si aici se arunca gunoaie pe jos la greu,practic calcam pe gunaoie sau da e curat,se dau amenzi etc
-si aici poti asculta manele la 00 si iei amenda daca strici cheful si suni la politie ,asta daca si vine sau da,se respecta orele de liniste,se tine cont,politia vine,se pune pret pe a nu deranja pe cel de langa tine
Si tot felul de detalii...
sper ca acum am fost destul de clara,de ce am facut postarea si ce anume asteptam sa aflu
Pt restul carora le.place aici,care sunt romani pana in maduva oaselor,care au avut numai experiente placute,carora le place sa piarda timp pe sosele,carora inca mai au spetanta ca ceva se va schimba,etc ii felicit pt taria de care dau dovada si promit ca o sa fac o postare diferita in care sa laudam aceasta tara si in care sa dam mana cu mana.sa ne facem toti prieteni si fac si un gratar la care ii invit

#86
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 BellaAxel, on 13 decembrie 2020 - 08:44, said:

Am citit sa stiti n site uri si forumuri,inclusiv aici
Nu am gasit nicaieri informatii despre cartiere...care e dif dintre 19 si 16 de ex,sau cat de prietenosi sunt cu animalele de companie




Uite cateva site-uri, despre cartierele vieneze. Poate va este de folos...

Sunt cateva informatii utile, acolo si cateva detalii cu specificul fiecarui cartier. Precum si opinii si pareri.
Acum nu stiu daca vei gasi comentarii despre cat de prietnosi sunt cu animalele de companie, ca asta e relativ, dar in rest iti poti forma cateva opinii despre fiecare "Bezirk"... Posted Image


https://thenomadviso...stay-in-vienna/

https://austrianadap...-to-live-vienna

https://www.tripadvi..._in-Vienna.html

https://www.viennawu...ving-in-vienna/

Edited by sylvius, 13 December 2020 - 09:46.


#87
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Problema e complicata. De exemplu, cu un nivel minim de limba nu faci nimic. Si daca ai un nivel avansat, la nivel de curs, tot fix pix este, pentru ca germana nu e vorbita academic, la fel cum nici o limba nu e vorbita academic de oamenii de rind. Sa nu mai zic cind incep niste nemtalaii sa vorbeasca cu 800 de cuvinte pe minut, iti trebuie 10 ani de germana intensiv ca sa tii pasul :first:

Partea cu privitul chioras la emigranti nu se poate evita, oricit ai fi de civilizat, pentru ca ai de schimbat o perceptie construita in timp de toti aia care s-au purtat complet necivilizat. In plus in Austria sint si probleme destul de mari cu xenofobia, extrema dreapta sta destul de bine, alora nici macar nu le pasa cit esti de civilizat, doar ca nu esti austriac.

https://en.wikipedia...arty_of_Austria

Astia urla acuma aici ca AUR a obtinut 15% la alegeri, dar aia au obtinut 25% si au ajuns si in guvern :first:

#88
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

 Mosotti, on 13 decembrie 2020 - 09:00, said:

Sa fim seriosi, daca esti grav bolnav esti complet fubiptut in orice tara, nu e ca si cum in Austria e ca in Star Trek. Cred ca lumea confunda sistemul medical public din Austria cu spitalul ala la care merg toti aia cu bani din Romanica, gen Basescu, care a dat 20.000 de euro pentru o operatie pe care putea s-o faca moca in tara si fara spaga Posted Image
Nu-i nici pe departe așa. Am avut in familie pe cineva care s-a tratat in vest și a mai trăit aproape 4 ani de la punerea unui diagnostic la care în Ro durata medie de supraviețuire e de 11 luni. Tratamentul care acolo l-ar fi primit pe asigurarea de sănătate, a trebuit să îl cumpere (in total aproape 100.000 euro), în Ro respectivele medicamente nefiind omologate.
Alt caz, știu pe cineva care și-a făcut o operație de mastectomie și va trebui sa-și plătească singura proteza mamară și operația de reconstrucție, în vest asta intrând in protocolul de tratament și fiind acoperită de asigurare.
etc etc

 Mosotti, on 13 decembrie 2020 - 10:59, said:

Partea cu privitul chioras la emigranti nu se poate evita, oricit ai fi de civilizat, pentru ca ai de schimbat o perceptie construita in timp de toti aia care s-au purtat complet necivilizat. In plus in Austria sint si probleme destul de mari cu xenofobia, extrema dreapta sta destul de bine, alora nici macar nu le pasa cit esti de civilizat,
Aproape 40% din populația Vienei e formată din imigranți. Dacă nu ești prea negru la ten, nu umbli în turmă zbierând pe limba maternă și nu bagi mâna după portofelele altora, nici naiba nu știe că ești străin.

#89
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Karhu, on 13 decembrie 2020 - 11:16, said:

Nu-i nici pe departe așa. Am avut in familie pe cineva care s-a tratat in vest și a mai trăit aproape 4 ani de la punerea unui diagnostic la care în Ro durata medie de supraviețuire e de 11 luni.
Deci cum zicea cineva mai sus iti prelungeste agonia. In loc de umblat 11 luni prin spitale, umbli 4 ani... Practic traiesti mai mult, departe de familie si prieteni. Oh, ce viata minunata...

#90
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,268
  • Înscris: 24.06.2006

 bobitad, on 12 decembrie 2020 - 17:55, said:

Cred ca orasul in care stau in Romania, ar putea rivaliza oricand cu un oras din Austria.
care-i orasul ala, daca nu -i secret, binenteles

 marianca, on 12 decembrie 2020 - 19:17, said:

Din cate stiu eu Austria nu accepta cetatenie multipla. Asa incat daca vreti in viitor cetatenia Austriei va trebui sa renuntati la cea a Romaniei.
si care-i dezavantajul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate