Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mutare in Viena!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cum domnule, la viena sa se sparga apartamente, n-are cum!

#38
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

View Posthamal, on 12 decembrie 2020 - 10:07, said:

1. Copil si cariera nu se impaca la Viena, mai ales la firmele private. Te angajeaza greu daca ai copil mic sau planuiesti sa ai copil.
2. Inveti limba germana si vei vedea ca in primul an te intelegi mai mult in engleza cu lumea pe acolo (nu intelegi ce zic nativii).
3. pentru a te califica pentru un apartament decent, trebuie sa ai contract de munca.
4. Trebuie sa preferi un apartament mai nou, alea vechi sunt varza (majoritatea) atat ca impartire cat si ca securitate (de ex usile vechi se sparg cu usurinta, multe se scot din balamale).
foarte utile informatiile,o sa le luam in considerare
multumim mult

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrich1974, on 12 decembrie 2020 - 10:04, said:

sigur ca da, nimeni nu are nevoie de sistemul de stat pana ii trebuie un deranj mare, o operatie. sau la batranete, sa vezi ce bune sunt medicamentele compensate.
dar na, asa e romanul, ipocrit pana in maduva oaselor. vreao o tara ca afara, dar sa vina sa j-o faca altii.

Nu ai inteles nimic. Se intampla treaba asta fiindca sistemul este pervers, este facut de asa natura incat sa depinzi de el si daca vrei si daca nu.
Cu asigurare privata tot am nevoie de nenorocirea aia de asigurare de stat de la care am avut 0 beneficii pana acum.
Daca vrei sa faci matale lucrurile mai bune in tara, eu te sustin. Au fot enumerate foarte bine in prima postare motivele pentru care se doreste plecarea din tara. Daca pe tine nu te deranjeaza nimic din ce e acolo inseamna ca ti-e bine aici. Felicitari si tine-o tot asa.

P.S: inteleg ca sunt rai, nerecunoscatori, egoisti colegii nostri ca vor sa plece de aici dar hai sa ramanem on topic. Nu au nevoie de permisiunea nimanui pentru a face acest pas.

Edited by AlexEn, 12 December 2020 - 10:20.


#40
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Viena este oras fain de vizitat, nu de locuit.

Mai repede m-as uita la ceva langa Salzburg - gasesti in satele de langa (20-30km) apartamente de cumparat la 60-80.000 euro. Esti aproape si de Germania si de Salzburg.

Oricum: daca pleci "doar ca sa scapi" o sa afli ca si acolo sunt multe probleme, ca se lupta si ei cu sistemul medical (acolo au tehnica si infrastructura calumea, dar personalul medical este varza; niste Dorei fata de ai nostri).

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostManasu, on 12 decembrie 2020 - 08:43, said:

In Viena sunt diferente mari intre cartiere. Cartierele considerate bune sunt foarte scumpe...
Si un cartier considerat prost in Viena va fi mai bun ca cel mai bun cartier din Bucuresti. Oricum ai gandi...

View PostXman_ghio, on 12 decembrie 2020 - 10:19, said:


Oricum: daca pleci "doar ca sa scapi" o sa afli ca si acolo sunt multe probleme, ca se lupta si ei cu sistemul medical (acolo au tehnica si infrastructura calumea, dar personalul medical este varza; niste Dorei fata de ai nostri).
Si totusi nu avem cum sa comparam vreodata sistemul lor medical cu al nostru. E ca si cum ai compara cancerul cu un furuncul.

#42
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostTLGTLC, on 12 decembrie 2020 - 07:32, said:

E diferență mare între bucureșteni și restul țării, ne-am dat seama de asta în urmă cu aproape două decenii când ne-am mutat în provincie.

Curios: "provincie" pt. voi inseamna tot in Regat sau ati trecut "dealul" Posted Image? Daca ati trecut, cum v-au primit ardelenii?

View PostBellaAxel, on 12 decembrie 2020 - 07:58, said:

...platesc taxe,si eu pe persoana fizica, si firma si tot ,si nu sunt mici totusi,cam cat ar trebui sa astept sau sa sper?

Apropo de firma, din ce domeniu? Care sunt sansele reale sa o administrati prin "telecomanda", de la Viena? Daca nu, cum iti(va) apreciezi(ti) capacitatea reala de a va gasi servicii decente, nestiind prea bine lb. locala - si, nu, te rog nu spune ca sunteti dispusi sa lucrati orice...Posted Image

View PostBellaAxel, on 12 decembrie 2020 - 08:19, said:

avem rude in Canada,si s-au chinuit cam 10 ani pana au reusit sa plece,
Sa plece acolo sau *de* acolo...?!

Edited by Piscopescu, 12 December 2020 - 10:30.


#43
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
cartierul Earl's Court in Londra este civilizat, linistit ( cel putin zona in care am stat eu), parcul Holand superb-ingijit periodic, mic si cochet, transport cu de toate (metrou+busuri), apovizionare ok la Tesco si Sainsbury etc

#44
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Wrong post.

View PostXman_ghio, on 12 decembrie 2020 - 10:19, said:

gasesti in satele de langa (20-30km) apartamente de cumparat la 60-80.000 euro

Apartamente in sate... ;)?

Edited by Piscopescu, 12 December 2020 - 10:30.


#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPiscopescu, on 12 decembrie 2020 - 10:24, said:

Curios: "provincie" pt. voi inseamna tot in Regat sau ati trecut "dealul" Posted Image? Daca ati trecut, cum v-au primit ardelenii?



Apropo de firma, din ce domeniu? Care sunt sansele reale sa o administrati prin "telecomanda", de la Viena? Daca nu, cum iti(va) apreciezi(ti) capacitatea reala de a va gasi servicii decente, nestiind prea bine lb. locala - si, nu, te rog nu spune ca sunteti dispusi sa lucrati orice...Posted Image


Sa plece acolo sau *de* acolo...?!
Corect! e rusine mare sa lucrezi ''orice''! singurele meserii sint cele din IT!

View Postcarolinaherera, on 12 decembrie 2020 - 10:28, said:

cartierul Earl's Court in Londra este civilizat, linistit ( cel putin zona in care am stat eu), parcul Holand superb-ingijit periodic, mic si cochet, transport cu de toate (metrou+busuri), apovizionare ok la Tesco si Sainsbury etc
draguta, au mai stat si altii sau chiar stau si acum in Londra si nu se lauda pe un topic cu alt subiect!

#46
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postrich1974, on 12 decembrie 2020 - 10:11, said:

cum domnule, la viena sa se sparga apartamente, n-are cum!

Posted Image  

Da, sunt romani si p'acolo !... Posted Image

#47
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

View PostReniz, on 12 decembrie 2020 - 08:52, said:

Viena nu mi se pare o alegere potrivita pe termen lung. E un oras emblematic, care va atrage atentatori (cum a si fost luna trecuta acel caz cu oameni omorati la intamplare pe strazi). Plus ca vestul Europei are alte "directii", alte norme: Austria: Interzicerea vălului islamic în şcolile primare, declarată neconstituţională
Poti sa te gandesti; "n-am eu treaba cu ei"... doar ca au ei treaba cu tine...

Poate ca un oras mai mic, mai linistit, ar fi mai potrivit.

Cumnata mea este s-a mutat la Viena acum doia ani.
Multumita pana acum.
Am fost de cateva ori la ea in perioade diferite si nu imi pare asa de aglomerat orasul. Ma asteptam sa fie full.
Este vanzoleala in zonele comerciale dar in rest e o liniste totala.
Bafta multa este tare frumoasa Viena.

OT
Ai citi articolul?
"Totuşi, IGGOe a subliniat că fetele din şcolile primare sunt prea tinere pentru a-şi acoperi capul."Posted Image

Edited by xymzar, 12 December 2020 - 10:56.


#48
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Topicul asta e serios? O decizie asa importanta se ia cu consultarea unor necunoscuti care trancanesc pe net? Ce cursuri de germana pentru Viena, sa fim seriosi! Cand am fost la Viena ghidul ne a intrebat care credem ca e natia care emigreaza cel mai mult in Austria. Unii au zis chinezi, altii romani , altii mai stiu eu ce. Ei bine, pe primul loc sunt nemtii. Austria are o protectie sociala mai buna decat in germania si este tentanta chiar si pentru ei. Pe locul doi abia sunt chinezii.

Prima concluzie: ori ai un job foarte cautat ori esti pe o nisa ori stii al dracului de bine o meserie, altfel e cam complicat. Viena e plina de medici taximetristi de toate natiile, spre exemplu. Nu mai spun ca cea mai mica chirie, la periferie e undeva la 600 de euro.

Deci daca topicul e serios, urez initiatorului sa se gandeasca bine la context, nu sa scrie naratiuni.

Edited by audiofidell, 12 December 2020 - 10:55.


#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Parere personala: Atunci cand vrei sa pleci din Romania, cel mai important e sa pleci cu contract de munca deja semnat. Mai ales in vremurile de astazi. Atlfel e doar ghici si vei realiza ca planul de acasa nu se pupa cu cel din Viena. Iar de locul de munca sunt legate multe: asigurare medicala, sistemul de taxe si impozite, sistemul de ajutor social, cont bancar, etc.

Cum zicea si Karhu, banii aia pusi deoparte se duc repede, al dracu de repede.

Edited by tehnics, 12 December 2020 - 11:21.


#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Prima data "sprechen Deutsch", cel putin nivel B1
Dupa care va gasiti un job cat timp sunteti in Romania. Macar unul din voi sa aiba contractul semnat, atunci cand plecati.
Vedeti care sunt procedurile de inscriere la primarie, la casa de sanatate, cum va inscrieti masina, cum sa cautati apartamentul. Luati la puricat siteurile dedicate si incercati sa intelegeti termenii.
La vara luati-va concediu si merget in Viena, il vizitati cu bicicletele, dar nu centru si prostii turistice. Vedeti cartiere, oameni, periferiile.

#51
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Buna BellaAxel,

eu locuiesc in Austria de mai bine de 25 de ani si la Viena de aproximativ 15. In ultimii ani numarul romaniilor la Vienna dar si in Austria in general a crescut semnificant, daca la venirea mea acum 25 de ani in Austria erau sub 3000 de romani in toata Austria. In 2010 numarul a ajuns la 30.000 si in prezent sunt undeva la 130.000. Deci si comunitatea noastra a crescut aici.

In legatura cu mutarea care sunt cele mai importante aspecte de mentionat:
- cartierele de locuit: Viena este impartita in 23 de cartiere care au forma unui melc. Cu cat este numarul mai mic, cu atat este mai aproape de centru (cartierul 1). Cartierul 1 este centrul orasului unde nu iti poti permite un apartament fara cateva milioane in cont. Dupaia ai cartierele 2-9 care au granita interioara cu sectorul 1 si la exterior cu sectoarele 10-23. Partea interioara a cartierelor (cu granita la cartierul 1) este intotdeauna mai civilizata si mai curata. Sectoarele externe (Außenbezirke) 10-23 sunt ceva mai indepartate de centru, mai putin moderne, mai putin civilizate (cu exceptia unor cartiere de vile precum 17-18-19). Pentru inceput eu personal (normal si in functie de buget) ti-as recomanda un apartament in cartierele 2-9 pentru acomodare. Ai acces mai peste tot, inveti usor orasul si ulterior dupa cativa ani poti sa te muti unde simti ca iti place. Important este sa ai acces rapid la metrou. Cartiere de evitat sunt 10, 11, 15, 16 (au o cota ridicata de straini din tari mai putin civilizate), 20, 21 (numar ridicat de straini dar si austrieci mai necivilizati), partial 22 si 23 (sunt destul de departe).

- pentru chirie se plateste in general un avans de 3 chirii pe post de depozit (suma care o primesti la sfarsit) si 1-2 chirii comisionul agentului imobiliar (in functie de perioada inchiriata). Multi cer si fisa salariala pe cel putin 3 luni (preferabil 6 luni), dar nu mereu astfel ca nu ar fi o problema daca spre exemplu aveti o suma ok in contul bancare pe care o puteti prezenta la cerere.

- joburi in Vienna se gasesc fara probleme. Momentan situatia nu este foarte roz, e clar, dar in IT o sa gasiti si pe timp de criza. In legatura cu joburi in IT va pot ajuta eu daca ma contactati in privat.

- limba: germana clar este cea mai importanta, dar pentru inceput te descuri cu engleza fara probleme. Germana este ceruta la orice contact cu angajatii statului care in general nu sunt vorbitori de engleza. Dar odata cu covid-ul au digitalizat foarte multe servicii, astfel ca iti poti face mutarea si sederea in Viena online in prezent. La fel si cereri pentru carnet de sanatate, sau sa te declari somer, etc.

- Multi de pe forum ti-au recomandat orase mai mici. Iti spun din start au avantaje si dezavantaje. Eu inainte sa vin la Viena am locuit in Klagenfurt un oras cu 100.000 de locuitori la o ora de Slovenia si Italia. Este ok, este linistit si foarte civilizat dar posibilitatiile sunt foarte limitate. Iar preturile imobiliare in Austria au crescut exponential peste tot in Austria, nu doar in Viena. Spre exemplu Viena ca si pret de cumparare/inchiriere pe m² este pe locul 3 dupa Salzburg si judetul Vorarlberg.
Orasele mici au avantajul ca sunt mai familiare, mai civilizate, populatia este mai prietenoasa, in Klagenfurt sau Graz spre exemplu chiria este mai scazuta (dar si joburile mai limitate). La exterior de Viena (20-30 de minute cu masina) este in general mai scump decat in oras. Eu mi-am cumparat acum 15 ani de zile un teren la granita cu Viena cand preturile la exterior erau mult mai ieftine decat in Viena, pretul in prezent a crescut de 9 ori fata de pretul initial. Deci la granita sau exterior nu merita din punct de vedere financiar si nici sa stai la 1 ora distanta nu merita si sa pierzi cel putin 2 ore pe drum zilnic.

Daca mai exista intrebari nu ezitati sa mi le puneti.

#52
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostBellaAxel, on 12 decembrie 2020 - 05:17, said:

2.soselele
3.poluarea,jegul-nici nu stiu cu sa il numesc (ma refer la Buc),dar vrem sa respiram,vrem curatenie
4.politia-
5.transportul in comun
6.invatamantul-
7.oamenii-si mai ales atitudinea asta de "asta e,ce sa facem"(chiar si in familie auzim tot timpul"noi suntem prea mici,nu avem ce face"),toata lumea e resemnata sa fie furata,sa nu aiba conditii civilizate
In afara de sosele(autostrazi mai precis) si mizerie(depinde si ce cu ce compari), restul sunt lamentari ridicole in totala necunostinta de cauza(si de ce se intampla la noi, si de cum e la "vestici")

Dar e BINE, voi astia care va lamentati toata ziua de chestiile neboldate de mai sus, AR FI BINE SA PARASITI Romania(in numere cat mai mari, toti daca se poate!) :wave:

#53
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

View PostBellaAxel, on 12 decembrie 2020 - 05:17, said:

Mai avem cateva lucruri de facut pe aici(firma,banca,etc) deci o sa ne ia putin(2 ani,poate 3),dar  vrem fim responabili,asa ca ne-am gandit

Dacă v-ați săturat de viata din ro dar vreți să plecați în 2-3 ani, poate că nu sunteți încă hotărâți. Poate ar fi bine sa va mai gândiți.
Chiar și cu o firmă în spate, se poate rezolva mult mai repede de 2 ani.

Punctul cel mai important, cum a spus și @technics: încercați măcar unul dintre voi, sa plecați cu un job deja asigurat. E mult, mult mai simplu.

Aplicații pe linkedin, interviuri online, etc. Chiar și un interviu în persoană dacă oferta e bună, Austria e relativ aproape.


#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBursul, on 12 decembrie 2020 - 11:24, said:

Prima data "sprechen Deutsch", cel putin nivel B1
Dupa care va gasiti un job cat timp sunteti in Romania. Macar unul din voi sa aiba contractul semnat, atunci cand plecati.
Vedeti care sunt procedurile de inscriere la primarie, la casa de sanatate, cum va inscrieti masina, cum sa cautati apartamentul. Luati la puricat siteurile dedicate si incercati sa intelegeti termenii.
La vara luati-va concediu si merget in Viena, il vizitati cu bicicletele, dar nu centru si prostii turistice. Vedeti cartiere, oameni, periferiile.
  pierdere de timp! prea multa gindire si filosofie! de ai au ajuns sus, atit ca pozitie sociala cit si ca venituri, avere, etc cei care n-au stat sa intoarca pe toate fetele fiecare pas pe care doreau sa-l faca!
sint milioane de romani care au plecat si pleaca in continuare din tara si majoritatea s-au descurcat bine, au de lucru (sigur, nu toti sin CEO sau bancheri de succes), si-au dat copii la scoli in tarile respective, apio si-au adus acolo intreaga familie...
  deci daca vor sta sa intoarca pe toate fetele, va trece timpul peste ei si vor imbatrini in Ro gindindu-se cum ar fi fost daca ar fi facut pasul!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate