Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Mutare in Viena!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020
Buna!suntem un cuplu de 30 ani,cu 2 pisicute!de ceva timp nu ne mai simtim ok,inital am crezut ca am fost stresati noi pt ca ne-am luat o casa langa Buc,apoi ca din cauza pandemiei,dar nu...problema este ca nu ne mai simtim ok aici
Nici nu stiu ce anume ne deranjeaza cel mai tare dar cred ca pe locul 1 este sistemul medical(poate si pt ca am dat nas in nas cu el in ultimul timp),chiar daca nu am beneficiat personal de el,mama mea lucreaza intr-un spital (din moldova) plus pandemia asta...pur si simplu te face sa te intrebi ce se intampla cu tine in cazul in care ai nevoie
2.soselele-anul asta nu am plecat din IF si nici nu vreau,ca sa plecam undeva inseamna sa pierd mai mult timp pe drum decat acolo,inseamna sa sa ma enervez pana acolo cu tot felul de zmei si mai ales imi trebuie o masina cat mai sigura pt ca pe aici circula tot felul de idioti,ba drogati,ba bauti,ba au luat carnetul pe la pitesti sau succeava etc(nici eu nu sunt mare soferita,dar stiu si nu conduc,decat in cazuri exceptionale si ff rar,chiar daca am luat carnetul fara spaga)
3.poluarea,jegul-nici nu stiu cu sa il numesc (ma refer la Buc),dar vrem sa respiram,vrem curatenie
4.politia-nu am nimic cu ei,dar ma deranjeaza ca dorm,aici mai ales fiecare arunca cum vrea,unde vrea,se trece pe rosu intr-o veselie,de pus pe avarii fix in fata magazinului nici nu mai vorbim,dar cum politia nu exista aici,nu mai am nici cea mai mica speranta ca lucrurile astea nu se vor schimba
5.transportul in comun-nu vreau sa fiu dependenta de masina si nici nu vreau sa ajung casa cu dureri de cap
6.invatamantul-nici nu are rost sa mai spun,daca o sa avem un copil,o sa trebuiasca sa il chinui sa il trezesc la 5 am probabil sa il duc la o scoala decenta,sa fac o ora pe drum si sa dau probabil spaga sa intre,dar aici la noi anul asta au luat capacitatea sub 50%(ma gandesc ca nu e doar vina elevilor si a parintilor)
7.oamenii-nu mai suportam tot felul de ifose,in principiu suntem mai "izolati" sa spun asa,nu ne intereseaza ce fac altii,avem prieteni putini si buni si de mult timp,dar nu mai suport sa imi irite retina tot felul de "bombardieri" si mai ales atitudinea asta de "asta e,ce sa facem"(chiar si in familie auzim tot timpul"noi suntem prea mici,nu avem ce face"),toata lumea e resemnata sa fie furata,sa nu aiba conditii civilizate
La varsta asta ,ne gandim si la un copil,dar eu personal,nu vreau sa il cresc in mediu asta,de fapt nici nu am curaj sa il fac aici sau sa il cresc aici si oricat ne -am chinui noi,la un moment dat o sa vada si ce e in jur
asa ca ne-am luat inima in dinti si am inceput sa cercetam ce locuri ar fi mai ok pt o viata decenta si normala,si am ajuns la Viena,personal ne place,e linistit,curat,civilizat si aproape totusi de familie
Mai avem cateva lucruri de facut pe aici(firma,banca,etc) deci o sa ne ia putin(2 ani,poate 3),dar  vrem fim responabili,asa ca ne-am gandit
-in timpul asta sa facem niste cursuri de germana(orice sfat legat de subiect ar fi bine venit)
-sa avem bani minim un an(cam 3000 pe luna+ avansul pt chirie&mobila etc)
-sa facem cateva vizite in viena si sa fim mai atenti la detalii
-sa ne pregatim psihic,stim ca o sa fie dificil cel putin un an,pana ne acomodam,pana invatam obiceiurile locului,chiar vrem sa ne integram acolo si stiu ca pt asta noi trebuie sa facem un efort
orice sfat in plus este bine venit mai ales cele legate de chirii si anume cartierele care sunt mai ok si de ce,care sunt de evitat etc
Ceea ce ne dorim nu este sa strangem bani,ci sa avem timp de noi,sa ducem o viata "plictisitoare " pt unii sa ne ducem la un job,sa venim acasa,sa putem iesi in natura  din cand in cand,sa nu ne cante manele,sa nu trebuiasca sa oprim ca este unu pe avarii,sa fie un spital curat si decent,sa ne platim taxele ,dar totusi sa beneficiem de ele,nu avem asteptari chiar mari,in afara de ceea ce noi consideram ca asa ar fi normal
scuze de roman,dar repet orice sfat sau experienta este binevenita,daca este ceva de stiut am dori tare mult sa fim cat se poate de pregatiti de acasa(am citit mult si pe acest forum,tot nu am gasit mai multe detalii sau argumente in privinta cartierelor,daca s-a mutat cineva cu animalele de companie si daca e ceva de facut,sau daca au avut probleme la chirie)
multumim anticipat!

#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Mult succes si Dumnezeu sa va binecuvanteze

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eternul să dăm bir cu fugiții în loc să facem ceva să fie bine aici! Dacă nu te simți bine lângă București de ce nu te muți în provincie? Sunt o grămadă de oportunități și nu trebuie să te chinui să îl faci pe austriac să te accepte pe tine de altă nație. Orice om va fi drăguț cu tine când ești turist dar se schimbă când află că vrei să îi fii vecin.
E diferență mare între bucureșteni și restul țării, ne-am dat seama de asta în urmă cu aproape două decenii când ne-am mutat în provincie.
Făcând o comparație între noi și prietenii, rudele care au luat drumul pribegiei ori au rămas în capitală, cel mai mare plus este confortul generat de liniște, mai puțin stres, mâncare naturală și oameni mai ok. Că poate financiar nu e wow, dar nu ne lipsește nimic, nu mâncăm cu 7 guri și nu strâng să aibă trei generații după mine.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
De ce vrei musai Viena ... Si nu o localitate mai micã?
Ce joburi aveti? Sau ce doriti sa faceti acolo?
Viena are infrastructura cu mult peste Bucuresti dar tot un oraș mare relativ și aglomerat este ... iar peste toate astea se mai adaugã și afluxul mare de turiști (care ridicã prețurile si sporesc disconfortul pentru locuitorii permanent).


#5
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 TLGTLC, on 12 decembrie 2020 - 07:32, said:

Eternul să dăm bir cu fugiții în loc să facem ceva să fie bine aici! Dacă nu te simți bine lângă București de ce nu te muți în provincie? Sunt o grămadă de oportunități și nu trebuie să te chinui să îl faci pe austriac să te accepte pe tine de altă nație. Orice om va fi drăguț cu tine când ești turist dar se schimbă când află că vrei să îi fii vecin.
E diferență mare între bucureșteni și restul țării, ne-am dat seama de asta în urmă cu aproape două decenii când ne-am mutat în provincie.
Făcând o comparație între noi și prietenii, rudele care au luat drumul pribegiei ori au rămas în capitală, cel mai mare plus este confortul generat de liniște, mai puțin stres, mâncare naturală și oameni mai ok. Că poate financiar nu e wow, dar nu ne lipsește nimic, nu mâncăm cu 7 guri și nu strâng să aibă trei generații după mine.
am stat intr-un oras mic,am plecat intr-un oras mare(la facultate),ne-am intors in orasul natal si abia apoi ne-am mutat  in buc.deci variantele astea le-am incercat
hai sa iti dau un caz concret:tatal meu a avut nevoie de o operatie la inima,in orasul mic unde si lucreaza mama mea(deci stie si medici si tot)nu a vrut nimeni sa se bage,cu muuulte chinuri si cunostinte a reusit sa ajunga cu el la Buc si au stat cateva luni la noi,acum are cancer,in orasul mic spitalul e covid,ghici unde vine?
alt exemplu tot prezent,bunica mea ii curgea sange pe nas de cateva ori pe zi,o aducem la urgente in orasul mic,ghici ce se intampla?NIMIC...alt exemplu maica mea pozitiva covid  la inceput prin aprilie,internata,nu s-s ocupat nimeni de ea,decat colegele ei de salon si ele pozitive si ele asistente...,deci e liniste si pace intr-un oras mic ,dar restul?ce facem cu restul?
cu timpul liber?ce faci cu el intr-un oras mic?pleci in plimbari...pe ce pleci?nu pe sosele?
alt exemplu,cauciucuri noi noute si nu ieftine, groapa in mijlocu Buc, si janta praf ,nu doar cauciucul
tin sa precisez ca muncesc de la 20 de ani si tot de atunci platesc taxe,si eu pe persoana fizica, si firma si tot ,si nu sunt mici totusi,cam cat ar trebui sa astept sau sa sper?votez de la 18 ani,consider ca pana acum am incercat sa fiu un cetatean ok,sa respect niste norme de bun simt,sa nu arunc pe jos ,sa parchez unde trebuie,sa imi platesc taxele,etc...cam cat ar trebui sa astept ?si de ce?
si da prefer sa fug asa cum spui,decat sa imi irosesc viata si sanatatea mintala
a inca un exemplu,ne-am luat casa,in 3 luni ne-au spart casa,a venit polita,amprente,declaratii si aia a fost,nu ne-au mai sunat NICI MACAR O DATA, "orasul" are camere care nu functioneaza inca de cand le-a montat prietenul lu domn primar...sa mai zic ca fix in fata politiei e un sens giratoriu si "Smecherii"  o pun pe avarii FIX in sens si in fata lor ,ei stau  la tigara...nu mai spun de cate ajutoare sociale,si de banii aia nici macar nu ii scot sa stranga  gunoiul sau sa faca ceva,sunt atat de multe exemple incat...
asa suntem mai lasi si alegem sa parasim barca

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.04.2007
Nu doar Viena,dar si cartier fara arabi si tigani.Astea sant ifosele alea care nu le suporti in RO.

Edited by victord36, 12 December 2020 - 08:00.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 TLGTLC, on 12 decembrie 2020 - 07:32, said:

Eternul să dăm bir cu fugiții în loc să facem ceva să fie bine aici! Dacă nu te simți bine lângă București de ce nu te muți în provincie? Sunt o grămadă de oportunități și nu trebuie să te chinui să îl faci pe austriac să te accepte pe tine de altă nație. Orice om va fi drăguț cu tine când ești turist dar se schimbă când află că vrei să îi fii vecin.
E diferență mare între bucureșteni și restul țării, ne-am dat seama de asta în urmă cu aproape două decenii când ne-am mutat în provincie.
Făcând o comparație între noi și prietenii, rudele care au luat drumul pribegiei ori au rămas în capitală, cel mai mare plus este confortul generat de liniște, mai puțin stres, mâncare naturală și oameni mai ok. Că poate financiar nu e wow, dar nu ne lipsește nimic, nu mâncăm cu 7 guri și nu strâng să aibă trei generații după mine.

Probabil nu ai inteles nimic de acolo, serviciile sociale, poluarea, infrastructura, iti spun ceva? Altii vad mai departe de propria burta si nici lor nu cred ca le lipseste nimic daca au ales sa se mute in Viena dupa ce au cumparat o casa aici. Si oricum e alegerea lor, nu cer voie nimanui, cer doar sfaturi, daca nu ai nimic constructiv de zis lasa-i in pace.

Felicitari pentru decizie si optiune !

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Sa mai am anii vostri as sari balta. Europa are un retard economic in fata Americii de Nord, poate WW2 si-a spus cuvantul si mai si pute a rasism/xenofobie..... In Canada inca mai poti spune ca esti roman fara sa-ti fie rusine.

#9
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 Tarzy, on 12 decembrie 2020 - 07:35, said:

De ce vrei musai Viena ... Si nu o localitate mai mică?
Ce joburi aveti? Sau ce doriti sa faceti acolo?
Viena are infrastructura cu mult peste Bucuresti dar tot un oraș mare relativ și aglomerat este ... iar peste toate astea se mai adaugă și afluxul mare de turiști (care ridică prețurile si sporesc disconfortul pentru locuitorii permanent).
pentru ca orasele mai mici inca nu le stim si din cate citisem,in orasele mai mici va mai greu cu integrarea
dar noi suntem deschisi,tocmai de asta ne informam si vrem sa vizitam inainte
tocmai de asta am si scris aici,suntem deschisi la orice sugestie sau sfat

#10
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 ioana1973, on 12 decembrie 2020 - 08:02, said:

Sa mai am anii vostri as sari balta. Europa are un retard economic in fata Americii de Nord, poate WW2 si-a spus cuvantul si mai si pute a rasism/xenofobie..... In Canada inca mai poti spune ca esti roman fara sa-ti fie rusine.
avem rude in Canada,si s-au chinuit cam 10 ani pana au reusit sa plece,intre timp au facut si 2 copii
plus ca am vrea sa fim putin mai aproape de familie
astea au fost motivele pt care am exclus zona asta:(

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
era pe net clip cu cineva, moldovean, avea reportaje cu cei ce parcau neregulamentar , si avea mod extrem de a rezolva chestiile.  scotea bata si spargea parbrizele masinilor parcate neregulamentar.  nu ca vreau violenta sau ceva dar e necesar ca sa arate cineva ca nu merge cu smecherii si ca e nevoie sa fie intimidati smecherii.  pentru ca smecherii se cred tari cand lumea nu rezolva problemele astea si asteapta si tot asteapta
de exemplu cum ar fi protest cu 100 000 de oameni ducandu-se in cartierele cu probleme fix la portile smecherilor cu vile si masini scumpe?

#12
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Da frumos si mie imi place, chiar as vrea sa vin si eu. Dar, in primul rand trebuie sa va gasiti de lucru, si nu neaparat la Viena. Si apoi vine restul. Nu-i sigur ca daca va mutati direct o sa faceti Bingo. Riscurile sant mari si vremurile destul de complicate.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
localitatea mea e full de astfel de smecheri, e necesar sa fiu eu cu ochii in toate zarile cand merg pe zebra , ca merg smecherii cu viteza zici ca le-a luat cineva drum propriu

#14
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

 BellaAxel, on 12 decembrie 2020 - 05:17, said:

.....

Sfaturi nu am sa-ti dau pentru ca stau in Romania. Doar un indemn. Pleaca si nu te uita inapoi! :)

Succes!

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 BellaAxel, on 12 decembrie 2020 - 05:17, said:

De ce neaparat Viena ?
De ce nu Graz, Linz, St. Pölten, Salzburg, Innsbruck ?
Si de ce neaparat Austria (ca inteleg ca nu vorbiti germana) ?
De ce nu Cehia, Slovenia, Croatia, Ungaria ?

#16
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016
In Viena sunt diferente mari intre cartiere. Cartierele considerate bune sunt foarte scumpe...

#17
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

 Romi_, on 12 decembrie 2020 - 08:20, said:

Da frumos si mie imi place, chiar as vrea sa vin si eu. Dar, in primul rand trebuie sa va gasiti de lucru, si nu neaparat la Viena. Si apoi vine restul. Nu-i sigur ca daca va mutati direct o sa faceti Bingo. Riscurile sant mari si vremurile destul de complicate.
nu ne-am pus problema asa
viena ne-a placut(in calitate de de turisti bineinteles) si e si aproape de familie si poate intr-un oras mare,mai obisnuit cu straini,poate ar fi putin mai deschisi sau macar invatati  decat intr-un oras mic(sau asa am gandit noi,poate gresit,nu zic nu)
stim ca o sa fie ff greu,ca o sa fie greu cu job urile ,o sa fie greu sa ne acomodam noi,ca o sa fie greu sa ne facem prieteni  sau macar amici
dar incercam sa punem in balanta avantaje si dezavantaje

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
@initiatoare: cel mai important e jobul, trebuie să fiți foarte motivați să începeți munca cât mai rapid pt ca altfel banii aduși din țara se evaporă văzând cu ochii. Contează mult și în ce domeniu aveți calificare/ experiență.

 Hunor_66, on 12 decembrie 2020 - 08:42, said:

Si de ce neaparat Austria (ca inteleg ca nu vorbiti germana) ?
De ce nu Cehia, Slovenia, Croatia, Ungaria ?
Țările respective sunt mult mai jos ca nivel de dezvoltare și salarizare, plus că limba nu o cunosc nici acolo. Și cei de acolo emigrează în Austria (sau mai departe).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate